Справа № 588/1526/18
3/588/404/18
16.10.2018 року м. Тростянець
Суддя Тростянецького районного суду Сумської області Линник О.С., з участю секретаря судових засідань ОСОБА_1, за участі прокурора Орєхової Н.О., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_2,
розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Управління захисту економіки в Сумській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянки України, ІНФОРМАЦІЯ_3, не працює, зареєстрована та проживаюча за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_4, раніше до адмінвідповідальності не притягалася,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП,
Відповідно до протоколу Кам'янської територіальної сільської виборчої комісії Тростянецького району Сумської області про результати виборів депутатів Кам'янської сільської ради у одномандатному виборчому окрузі № 12 на чергових виборах депутатів місцевих рад сільських, селищних, та міських голів від 25 жовтня 2015 року, депутатом обрано ОСОБА_2.
Згідно ч.2 ст.4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» та ч.1 ст.49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», повноваження депутата сільської ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата селищної ради або ради, до складу якої його обрано.
Відповідно до рішення І сесії Кам'янської сільської ради сьомого скликання від 07.11.2015 ОСОБА_2 приступила до виконання депутатських повноважень.
Відповідно до рішення І сесії Тростянецької міської ради сьомого скликання від 21.11.2017 дострокових виборів ОСОБА_2 склала свої депутатські повноваження, оскільки не була обрана до новоствореної територіальної громади.
Отже, колишній депутат Кам'янської сільської ради Тростянецького району Сумської області ОСОБА_2 є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушення пов'язаного з корупцією, згідно абз. 14 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції».
Згідно п. п. 1 п. 1 Рішення Національного агентства з питань запобігання корупції № 2 від 10.06.2016 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 958/29088 Національне агентство з питань запобігання корупції (за текстом - НАЗК) визначило, що система подання та оприлюднення відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон) декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочинає свою роботу - з 00 годин 00 хвилин 01.09.2016 для декларацій (повідомлень) та суб'єктів декларування, щорічні декларації за 2016 рік службових осіб.
Крім цього, згідно п. 2 вказаного Рішення, зазначена у пункті 1 цього рішення декларація (повідомлення) подається згідно із Законом шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Отже, колишній депутат Кам'янської сільської ради Тростянецького району Сумської області ОСОБА_2, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, повинна подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період неохоплений раніше поданими деклараціями (перед звільненням) - 21.11.2017.
Згідно публічної частини інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» ОСОБА_2 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік (перед звільнення), 03.08.2018 о 17 год. 41 хв.
Таким чином, згідно Рішення НАЗК № 2 від 10.06.2016 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», колишній депутат Кам'янської сільської ради Тростянецького району Сумської області ОСОБА_2, несвоєчасно подала без поважних причин декларацію осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік (перед звільненням), що є вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», відповідальність за що встановлена ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Крім того, колишній депутат Кам'янської сільської ради Тростянецького району Сумської області ОСОБА_2 повинна подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік (після звільнення) до 1 квітня 2018 року.
Згідно публічної частини інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» ОСОБА_2 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік (після звільнення), 03.08.2018 о 17 год. 38 хв.
Таким чином, згідно Рішення НАЗК № 2 від 10.06.2016 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», колишній депутат Кам'янської сільської ради Тростянецького району Сумської області ОСОБА_2 несвоєчасно подала без поважних причин декларацію осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік (після звільнення), що є вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією передбаченого ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», відповідальність за що встановлена ч.1 ст.1726 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
У судовому засіданні особа, що притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 пояснила, що вона обіймала посаду депутата Кам'янської сільської ради і на першій сесії головою сільської ради ОСОБА_3 було роз'яснено всім депутатам про необхідність подачі електронних декларацій відповідно до вимог законодавства. Із цією метою депутати виготовили електронні ключі, зібрали довідки про доходи, однак вже на іншій сесії, яка відбулась у 2017 році, сільський голова повідомив, що депутати не є суб'єктами подання таких електронних декларацій, через що вона декларацію не подавала ні перед припиненням її повноважень після об'єднання Кам'янської сільської ради із Тростянецькою міською радою в ОТГ, ні після припинення її повноважень. Однак у липні 2018 року її викликали до правоохоронних органів та повідомили, що вона повинна подати ці декларації, що вона і зробила 03.08.2018. ОСОБА_2 просить врахувати, що вона вчинила правопорушення через те, що була неправильно поінформована головою сільської ради з приводу її обов'язків подати такі декларації, правопорушення скоєне нею вперше, тому просить винести їй попередження.
Крім особистого визнання провини ОСОБА_2, її вина підтверджується дослідженими матеріалами справи, а саме протоколом №299/2018 від 29.08.2018 року про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП (а.с.1-7), протоколом №300/2018 від 29.08.2018 року про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП (а.с.50-56).
Матеріли за вказаними протоколами були об'єднані за постановою судді від 10.09.2018 в одне провадження, відповідно до ст.36 КУпАП (а.с.94).
Згідно протоколу Кам'янської територіальної сільської виборчої комісії Тростянецького району Сумської області про результати виборів депутатів депутатом Кам'янської сільської ради у одномандатному виборчому окрузі № 12 на чергових виборах депутатів місцевих рад сільських, селищних, та міських голів від 25 жовтня 2015 року, обрано ОСОБА_2 (а.с.26-28).
На підставі рішення І сесії Кам'янської сільської ради сьомого скликання від 07.11.2015 ОСОБА_2 приступила до виконання депутатських повноважень (а.с.33).
Згідно з рішенням І сесії Тростянецької міської ради сьомого скликання від 21.11.2017 розпочата процедура реорганізації Кам'янської та Зарічненської сільських рад шляхом приєднання до Тростянецької міської ради (а.с.34-37).
Як вбачається з відомостей, розміщених на сайті Єдиного державного реєстру декларацій, що не заперечувалось і самою ОСОБА_2, остання подала декларації перед звільненням та після звільнення 03.08.2018 (а.с.15).
Вказане підтверджено також і листом Національного агентства з питань запобігання корупції та доданої до нього інформації про послідовність дій користувача Єдиного державного реєстру декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинила ОСОБА_2 в указаній інформаційно-телекомунікаційній системі (а.с.114-116).
Допитані у судовому засідання свідки ОСОБА_4, ОСОБА_5 показали, що вони разом з ОСОБА_2 були депутатами Кам'янської сільської ради та на першій сесії Кам'янської сільської ради у 2016 році сільський голова ОСОБА_3 роз'яснив всім депутатам про необхідність виготовлення електронних ключів, зібрання довідок про доходи з метою подачі в подальшому електронної декларації відповідно до законодавства «Про запобігання корупції». На наступній сесії сільської ради у 2017 році ОСОБА_3 було повідомлено, що як він з'ясував - законодавство не передбачає подачу депутатами сільської ради електронних декларацій, так як вони не працюють у сільській раді. Депутати не пересвідчились, чи дійсно роз'яснення сільського голови є вірними, повірили йому та після об'єднання територіальних громад Кам'янської сільської ради та Тростянецької міської ради, електронних декларації перед та після складення своїх повноважень не подали. Після того, як їх викликали до правоохоронних органів та повідомили про необхідність подачі декларацій, тоді вони отримали електронні ключі повторно, зібрали необхідні документи та за допомогою працівників сільської ради подали електронні декларації.
Допитаний у суді ОСОБА_3 показав, що він, обіймаючи посаду сільського голови Кам'янської сільської ради, доводив до відома депутатського корпусу сільської ради про необхідність подачі всіма електронних декларацій відповідно до Закону України «Про запобігання корупції». Потім у ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» він вичитав, що депутати місцевих рад, які не перебувають у трудових відносинах із радою, подають лише довідки про доходи, а електронні декларації заповнюють працівники сільської ради. Про це він на сесії повідомив усіх депутатів. При тому будь-яких письмових роз'яснень про необхідність подачі декларацій депутати не підписували, навчання з ними щодо подачі електронних декларацій не проводилось. Особисто він та секретар сільської ради були своєчасно поінформовані фахівцями Тростянецької міської ради про необхідність подання електронних декларацій перед та після припиненням повноважень, тому своєчасно подав такі декларації, але забув про це повідомити усіх депутатів Кам'янської сільської ради.
Прокурор у судовому засіданні вважає доведеним факт провини ОСОБА_2 у порушенні порядку подачі декларацій суб'єкта, уповноваженого на виконання функцій місцевого самоврядування перед звільненням та після звільнення, поважних причин несвоєчасного подання декларацій не встановлено, тому просить притягнути її до адмінвідповідальності та призначити штраф у мінімальному розмірі.
Разом з тим, вирішуючи питання про притягнення ОСОБА_2 до адмінвідповідальності за скоєне адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, слід врахувати обставини справи, якими встановлено, що через незнання закону ОСОБА_2 не вчинила дій, передбачених ч.2 ст.45 ЗУ «Про запобігання корупції», при тому слід врахувати, що ОСОБА_2 не притягалася раніше до адміністративної відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, не працює, у вчиненому розкаюється.
Внаслідок вчиненого адміністративного правопорушення збитки державним інтересам не завдані та ОСОБА_2 не мала на меті приховати свій майновий стан чи якимось іншим чином в особистих інтересах ухилитися від подачі електронних декларацій перед та після припинення повноважень. На це вказує те, що вона одразу після роз'яснення їй необхідності вчинення таких дій правоохоронцями - електронні декларації подала 03.08.2018 року.
Згідно з принципом індивідуалізації юридичної відповідальності, що закріплений у ч.2 ст.61 Конституції України при призначенні покарання суд має враховувати обставини справи (як ті, що обтяжують, так і ті, що пом'якшують покарання) щодо всіх осіб незалежно від ступеня тяжкості вчиненого правопорушення. Конституційне право на судовий захист належить до невідчужуваних та непорушних. Кожен під час розгляду будь-якої справи, має право на правосуддя, яке відповідало б вимогам справедливості.
Отже вважаю, що застосування до ОСОБА_2 за вчинення правопорушення стягнення у виді штрафу не буде відповідати вимогам справедливості з огляду на обставини, що пом'якшують відповідальність (стаття 34 КУпАП) - щире розкаяння, майновий стан та відсутність шкідливих наслідків правопорушення.
Відповідно до ст.22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Таким чином, суд приходить до висновку про можливість звільнення ОСОБА_2 від адміністративної відповідальності за скоєні правопорушення у зв'язку з малозначністю та обмежитись усним зауваженням.
Відповідно до ч.2 ст.284 КУпАП постанова про закриття справи виноситься, зокрема, при оголошенні усного зауваження.
Отже провадження у справі підлягає закриттю, та, судовий збір із ОСОБА_2 не стягується.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.22, 33, 34, 283, 284 КУпАП, -
ОСОБА_2 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП звільнити від адміністративної відповідальності в зв'язку з малозначністю скоєного правопорушення та обмежитись усним зауваженням, а провадження у справі закрити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного суду Сумської області через Тростянецький районний суд Сумської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя О.С. Линник