Іменем України
17 жовтня 2018 року
Київ
справа № 359/1373/17
провадження № К/9901/17436/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Гриціва М.І., розглянувши у письмовому провадженні в касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії, за касаційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на постанову Бориспільського міськрайонного суду Київської області у складі судді Журавського В.В. від 19 квітня 2017 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Кучми А.Ю., Аліменка В.О., Безименної Н.В. від 10 липня 2017 року,
Короткий зміст позовних вимог
1. ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії, в якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо відмови у перерахунку ОСОБА_2 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області зробити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 1 січня 2017 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
2. Постановою Бориспільського міськрайонного суду Київської області. від 19 квітня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 10 липня 2017 року, позовні вимоги ОСОБА_2 було задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови у перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_2 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 11 вересня 2013 року №1.6.40-49, наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області зробити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 1 січня 2017 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 11 вересня 2013 року №1.6.40-49, наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України.
3. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що Кабінет Міністрів України делегував керівникам державних органів своє право визначати розміри посадових окладів, тому наказ від 27 грудня 2012 року № 579/о, яким підвищено з1 січня 2013 року посадові оклади військовослужбовців, відряджених до Украероруху, є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
4. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області звернулось із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 19 квітня 2017 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 10 липня 2017 року та ухвалити нову постанову, якою відмовити ОСОБА_2 у задоволенні позовних вимог.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
5. Судами попередніх інстанцій встановлено, що наказом першого заступника Міністра оборони України (по особовому складу) від 8 грудня 2004 року № 10 ОСОБА_2 був звільнений з військової служби у запас, згідно з пунктом 67 підпункт «Б» (за станом здоров'я) Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України, з посади старшого штурмана із забезпечення польотів державної авіації районного диспетчерського центру регіонального структурного підрозділу «Київцентраеро».
Наказом Генерального директора Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 16 грудня 2004 року № 523/о ОСОБА_2 виключений зі списків особового складу з 31 грудня 2004 року.
ОСОБА_2 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області з заявою, якою просив перерахувати розмір його пенсії з урахуванням довідки про розмір грошового забезпечення за займаною посадою від 11 вересня 2013 року №1.6.40-49, виданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України.
Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області листом від 26 січня 2017 року № 440/21 повідомило позивача про відмову у здійсненні перерахунку пенсії посилаючись на те, що рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для відповідної категорії військовослужбовців Кабінетом Міністрів України з 12 квітня 2008 року не приймалося, отже підстави для проведення перерахунку пенсії відсутні.
6. Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом.
7. Касаційна скарга обґрунтована тим, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться тільки у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України. Після 12 квітня 2008 рішень Кабінетом Міністрів України про зміни розмірів грошового забезпечення військовослужбовців, у тому числі збільшення розміру посадового окладу за займаною позивачем перед звільненням з військової служби посадою не приймалось, отже відсутні підстави для перерахунку пенсії.
8. Відзиву на касаційну скаргу Головного управління пенсійного фонду України у Київській області на постанову Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 19 квітня 2017 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 10 липня 2017 року ОСОБА_2 не подано.
9. Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
10. Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 19 липня 1999 року № 1281 «Про створення об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України» передбачено, зокрема, що грошове та матеріальне забезпечення військовослужбовців, відряджених до Украероруху, потрібно здійснювати у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2001 року №104 «Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби, відряджених до державних органів, установ та організацій».
11. Відповідно до пункту 80 Положення про проходження військової служби відповідними категоріями військовослужбовців, затвердженого Указом Президента України від 7 листопада 2001 року № 1053/2001, пенсійне забезпечення звільнених у запас або у відставку відряджених військовослужбовців здійснюється на загальних підставах, передбачених законодавством для військовослужбовців.
12. За правилами пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 №45 (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
13. Абзацом сьомим пункту 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами.
14. Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» передбачено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у відповідних випадках.
Оцінка доводів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанції
15. Аналіз частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» дає підстави для висновку про те, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
16. Кабінет Міністрів України делегував керівникам державних органів своє право визначати розміри посадових окладів, тому наказ Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 27 грудня 2012 року № 579/о, яким підвищено з 1 січня 2013 року посадові оклади військовослужбовців, відряджених до Украероруху, є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
17. Отже, оскільки наказом Державного підприємства «Украерорух» від 27 грудня 2012 року № 579/о , «Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» встановлені нові розміри посадових окладів військовослужбовців, відряджених до Украероруху, й позивачу видано довідку для перерахунку пенсії, суди попередніх інстанцій дійшли вірного висновку про те, що пенсія військовослужбовців, зокрема позивача, відряджених до Украероруху, підлягає перерахунку відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення на підставі зазначених наказів державного органу (Державного підприємства обслуговування повітряного руху України), якому Кабінет Міністрів України делегував своє право визначати розміри посадових окладів; відмова ж відповідача у перерахунку пенсії, мотивована тим, що вказані вище накази не є підставою для перерахунку пенсії, не ґрунтується на законі.
18. Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм права висловлена Верховним Судом України у постанові від 05 липня 2016 року у справі 461/2167/14-а) та Верховним Судом у постановах від 24 квітня 2018 року у справі № 461/939/17 та від 10 липня 2018 року у справі № 461/6479/16-а.
Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
19. За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій є законними і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в них повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки судів щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.
Керуючись статтями 341, 345, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,
Касаційну скаргу Головного управління пенсійного фонду України у Київській області залишити без задоволення, а постанову Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 19 квітня 2017 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 10 липня 2017 року - без змін.
Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Н. В. Коваленко
Судді Я. О. Берназюк
М. І. Гриців