Постанова від 17.10.2018 по справі 500/2143/16-а

ПОСТАНОВА

Іменем України

17 жовтня 2018 року

м. Київ

справа №500/2143/16-а

адміністративне провадження №К/9901/11667/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Стародуба О.П.,

суддів - Анцупової Т.О., Кравчука В.М.,

розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 06.06.2016р. (суддя - Присакар О.Я.) та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суд від 03.08.2016р. (судді: Градовський Ю.М., Турецька І.О., Стас Л.В.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

У квітні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просив:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку його пенсії за вислугу років;

- зобов'язати відповідача здійснити з 01.01.2016р. перерахунок раніше призначеної пенсії за вислугу років з середньомісячного заробітку, зазначеного в довідці прокуратури Одеської області №222 від 29.02.2016р. в розмірі 90% місячного заробітку в зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995р. №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001р. №2663-111, що діяла станом на травень 2005р.) та її виплату без обмеження розміру.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що раніше призначена йому пенсія підлягає перерахунку в зв'язку із зміною заробітної плати працівникам прокуратури в зв'язку з чим відмова відповідача у такому перерахунку є протиправною.

Постановою Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 06.06.2016р. залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суд від 03.08.2016р. позовні вимоги задоволено частково.

Визнано протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії за вислугу років.

Зобов'язано відповідача здійснити з 01.04.2016р. перерахунок раніше призначеної позивачу пенсії за вислугу років з середньомісячного заробітку, зазначеного в довідці прокуратури Одеської області №222 від 29.02.2016р. в розмірі 90% місячного заробітку в зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995р. №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001р. №2663-111, що діяла станом на травень 2005р.) та її виплату в розмірі не більше десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

З ухваленими у справі судовими рішеннями судів першої та апеляційної інстанції не погодився позивач, подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить їх скасувати та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

В обґрунтування касаційної скарги позивач посилається на те, що відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України від 24.12.2015р. 911-VІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», положення цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовуються до пенсії, які призначаються починаючи з 01.01.2016р.

Крім того, при вирішенні питання про застосування відповідних норм ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо перерахунку вже призначених пенсій, необхідно також керуватися вимогами ст. 22 Конституції України.

У запереченнях на касаційну скаргу відповідач просить задовольнити частково касаційну скаргу, скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права суд приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних мотивів та передбачених законом підстав.

В ході розгляду справи судами встановлено, що позивач з листопада 2005 року перебуває на обліку в відповідача та отримує пенсію, призначену відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру " розраховану виходячи із 90% заробітної плати, з якої сплачено страхові внески.

З 01.07.2012р. при перерахунку пенсії по заробітній платі позивачу було застосовано відсоток розрахунку пенсії від заробітку - 80%.

Постановою Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 30.04.2015р. зобов'язано відповідача провести позивачу з 10.04.2015р. перерахунок пенсії відповідно до довідки прокуратури Одеської області від 11.07.2012р. за № 222 виходячи з розрахунку 90 відсотків від середнього заробітку та здійснити відповідні виплати, з урахуванням раніше виплачених сум.

Позивач 31.03.2016р. звернувся до відповідача з заявою про перерахунок його пенсії з 01.01.2016р. у зв'язку із збільшенням заробітної плати слідчо-прокурорських працівників з 15.12.2015р. на підставі довідки № 222 від 29.02.2016р., наданої прокуратурою Одеської області. (а.с.30-31).

Листом відповідача № 28/І-01 від 11.04.2016р. позивача повідомлено про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років згідно довідки № 222 від 29.02.2016р. з посиланням на те, що з набранням чинності з 15.07.2015 року Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ від 14.10.2014р. відповідно до п. 20 ст. 86, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначається Кабінетом Міністрів України. Тобто, перерахунок розміру пенсії буде проведено тільки після прийняття відповідного нормативно-правового акту. Крім того, згідно положень пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213- VІІІ від 02.03.2015р., пенсії працівникам прокуратури відповідно до Закону України «Про прокуратуру» не перераховуються (а.с.13).

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції, з висновками якого погодився й апеляційний суд, виходив з того, що норми статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991р. №1789-XII, які безпосередньо визначали умови перерахунку пенсії, були виключені із цього Закону, а питання визначення умов та порядку перерахунку таких пенсій віднесено до компетенції Кабінету Міністрів України - з набранням чинності Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014р. №76-VIII (набрав чинності 01.01.2015р.). Крім того у п. 16 розділу III "Прикінцеві положення" цього Закону зобов'язано Кабінет Міністрів України у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом, тобто до кінця січня 2015 року, забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону.

Суди попередніх інстанцій дійшли висновку про те, що на час спірних правовідносин позивач мав право на перерахунок пенсії відповідно до умов та в порядку, які повинні були бути визначені Кабінетом Міністрів України із січня 2015 року, однак не прийняті до моменту звернення позивача за перерахунком пенсії.

Отже, при такому перерахунку мають застосовуватися норми, що визначали умови та порядок перерахунку пенсії, які діяли на момент її призначення позивачу відповідно до частин тринадцятою та вісімнадцятою статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог в частині здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2016р. до 01.04.2016р. суди першої та апеляційної інстанції виходили з того, що відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Крім цього, відмовляючи у задоволенні позовних вимог в частині перерахунку без обмеження розміру пенсії суди виходили з того, що з 1 січня 2016 року пенсія, призначена особам відповідно до цієї статті (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених цим Законом, законами України "Про статус народного депутата України", «Про державну службу", «Про судоустрій і статус суддів", виплачується в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється. Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність".

Суди першої та апеляційної інстанцій дійшли висновку про те, що норми законодавства, щодо питань виплати максимального розміру пенсії на час розгляду справи є чинними і не визнані неконституційними, а тому підлягають до застосування всіма юридичними та фізичними особами, а тому законних підстав для виплати її в більшому розмірі не має.

З такими висновками судів першої та апеляційної інстанцій колегія суддів не погоджується з наступних мотивів та передбачених законом підстав.

Так, на час призначення пенсії позивачу (у 2005 році) підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам були врегульовані частинами тринадцятою, вісімнадцятою статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ.

Згідно з частиною 18 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014р. № 76-VІІI, частина 18 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ викладена в наступній редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України". Даний Закон згідно пункту 1 Прикінцевих положень набрав чинності 01.01.2015р.

Крім того, 15.07.2015р. набрав чинності Закон України "Про прокуратуру" №1697-VII. Відповідно до Розділу ХІІ Прикінцевих положень Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII визнано такими, що втратили чинність із набранням чинності цим Законом положення Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ, крім, частин 3, 4, 6 та 11 статті 50-1, що втратили чинність з 15.12.2015р.

Відповідно до частини 13 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014р. № 1697-VII пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.

Згідно частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014р. № 1697-VII умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, законодавець повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури після 01.01.2015р. делегував Уряду.

Правове регулювання Урядом зазначеного питання в період з 01.01.2015р. по 01.12.2015р. знайшло своє відображення у пункті 4 Постанови Кабінету Міністрів України №865, за змістом яких підвищення розміру заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників було передумовою для перерахунку пенсії.

Так, пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000р. № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про Прокуратуру" № 1789-ХІІ, визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий відповідної категорії прокурорсько-слідчий працівник на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", якою підвищено розміри заробітку працюючих державних службовців та яка відповідно до її пункту 6 застосовується з 01.12.2015р., пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України № 865 виключено.

Положень, які б закріплювали можливість перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, постанова Кабінету Міністрів України №1013 не містить. Також не містить відповідних положень і постанова Кабінету Міністрів України №488 від 27.07.2016р.

Крім того, положень, які б дозволяли застосовувати нормативно-правові акти, які втратили чинність, діюче законодавство України також не містить.

Закон №76-VIII, яким, зокрема, статтю 50-1 Закону № 1789-ХІІ викладено у новій редакції, та стаття 86 Закону № 1697-VII, не визнані неконституційними і підлягали виконанню відповідними суб'єктами.

Оскільки законодавством, чинним на час звернення позивача за перерахунком розміру пенсії, не було передбачено можливість її перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих працівників прокуратури, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Посилання судів попередніх інстанцій на те, що зміни в законодавстві, які звужують зміст та обсяг існуючих прав не повинні застосовуватися також є безпідставним, оскільки відсутність правового врегулювання не може свідчити про звуження існуючих прав позивача саме з боку органів Пенсійного фонду.

Також безпідставним є посилання на те, що відповідно до статті 58 Конституції України права на перерахунок пенсії не можуть бути позбавлені особи, які вже вийшли на пенсію, оскільки право на перерахунок пенсії у відповідної особи виникає станом на час виникнення обставин, з якими особа пов?язує право на такий перерахунок, а не з часу її виходу на пенсію.

Також безпідставним є посилання судів попередніх інстанцій на положення п.16 Прикінцевих положень Закону України від 28.12.2014р. № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», яким ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» викладено у новій редакції та встановлено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, а Кабінет Міністрів України зобов'язано в місячний строк забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону, оскільки законність дій чи бездіяльності Кабінет Міністрів України з цього питання не є предметом розгляду у даній справі.

Крім того, обмеження пенсії максимальним розміром у спірний період було передбачено статтею 86 Закону України «Про прокуратуру» і виключень в цій частині щодо пенсіонерів, яким пенсію призначено до набрання ним чинності, цим Законом не передбачено.

За правилами частини 3 статті 341 КАС України суд не обмежений доводами та вимогами касаційної скарги, якщо під час розгляду справи буде виявлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення застосування норм матеріального права.

Відповідно до частини 1 статті 351 КАС України, підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення або зміни рішення у відповідній частині є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Відповідно до частини 3 цієї статті неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.

Таким чином, оскільки судами попередніх інстанцій неправильно застосовано норми матеріального права, оскаржувані судові рішення підлягають скасуванню з ухваленням у справі нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

Керуючись статтями 341, 344, 349, 351, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,

постановив:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Постанову Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 06.06.2016р. та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суд від 03.08.2016р.у даній справі - скасувати.

В задоволенні адміністративного позову відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Судді:

О.П. Стародуб

Т.О. Анцупова

В.М. Кравчук