Постанова від 08.10.2018 по справі 2040/5215/18

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 жовтня 2018 р. м. ХарківСправа № 2040/5215/18

Харківський апеляційний адміністративний суд

колегія суддів у складі:

головуючого судді: Спаскіна О.А.

суддів: Перцової Т.С. , Жигилія С.П.

за участю секретаря судового засідання Моісеєвої К.Ю.

представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача Кокоуліної Н.СМ..

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_3 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 06.08.2018, (суддя Мороко А.С., вул. Мар'їнська, 18-Б-3, м. Харків, 61004, повний текст складено 06.08.18) по справі № 2040/5215/18

за позовом ОСОБА_3

до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просив визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_3 пенсії як пенсіонеру органів внутрішніх справ України; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 без обмеження строком та розміром, виходячи з наступних показників: посадовий оклад - 2900,00 грн; оклад за спеціальне звання - 2200,00 грн; процентна надбавка за вислугу років 50% - 2550,00 грн; надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 3825,00 грн; пенсійна надбавка за безперервну службу (90%) - 6885,00 грн; премія 83,31 % - 15295,71 грн; основний розмір пенсії 79% - 26588,01 грн; заборгованість (недоотримана пенсія) з 01.01.2016 до 01.07.2018 - 373190,70 грн, що підлягає виплаті в порядку ч. 4 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"; встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати в установлений судом термін, з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання рішення суду.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 06.08.2018 року в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовлено.

Позивач, не погодившись з даним рішенням суду, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати оскаржуване рішення та ухвалити нове, яким задовольнити позов в повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що приймаючи зазначене рішення суд першої інстанції дійшов до помилкових висновків, які призвели до неправильного вирішення справи, неповно з'ясував всі обставини справи, що мають значення при вирішенні спору, невірно застосував до спірних правовідносин вимоги матеріального та процесуального права. Вказує, що 22.05.2018 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про перерахунок пенсії. Відповідь на вказану заяву протягом тридцяти днів не отримав. Вважає бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області, що полягає в нездійсненні перерахунку та виплати його пенсії, виходячи з вказаних показників, протиправною.

Представник позивача в судовому засіданні апеляційну скаргу підтримав в повному обсязі, посилаючись на мотиви та доводи, викладені в апеляційній скарзі.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти апеляційної скарги та зазначив, що рішення суду першої інстанції є правомірним та обґрунтованим і підстав для його скасування не вбачає.

Суд апеляційної інстанції розглянув справу в межах доводів та вимог апеляційної скарги відповідно до вимог ст.308 КАС України та керуючись ст.229 КАС України.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши доводи та вимоги апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що рішенням Дергачівського районного суду Харківської області від 28.12.2017 по справі № 619/4030/17 адміністративний позов ОСОБА_3 задоволено частково. Визнано неправомірними дії відповідача щодо не проведення перерахунку позивачеві пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", № 947 від 18 листопада 2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268". Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести ОСОБА_3 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України, щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", № 947 від 18 листопада 2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268", починаючи з 01 січня 2016 року. В іншій частині позову - відмовлено.

Вказане рішення суду 29.01.2018 набрало законної сили.

На виконання рішення Дергачівського районного суду Харківської області від 28.12.2017 по справі № 619/4030/17 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області перераховано ОСОБА_3 пенсію з 01.01.2016 на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС у Харківській області № 100/28629 від 19.06.2017.

Перерахунок пенсії позивача здійснено відповідно до наступних показників грошового забезпечення: посадовий оклад - 2700,00 грн, оклад за військове звання - 2200,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 50 % - 2450,00, премія - 0,00 грн.

Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області 23-24 березня 2018 року до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області надано нові довідки про грошове забезпечення колишніх співробітників МВС України та на підставі наданої довідки № 100/28629 від 28.03.2018 ОСОБА_3 проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016 у наступних розмірах: посадовий оклад - 2900,00 грн, оклад за військове звання - 2200,00 грн, надбавка за вислугу років 50 % - 2550,00 грн, премія 83,31 % - 6373,22 грн.

Не погодившись із проведеним перерахунком, ОСОБА_3 22.05.2018 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою, в якій просив: провести перерахунок пенсії за вислугу років з 01.01.2016 без обмеження строком та розміром; провести остаточний розрахунок та виплатити заборгованість (недоотриману пенсію), яка виникла в період з 01.01.2016 по 01.06.2018 у зв'язку з неправильним перерахунком його пенсії в розмірі 197222,00 грн в строк до 01.06.2018; провести обчислення пенсії, виходячи з розміру грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 2900,00 грн; оклад за військове звання - 2200,00 грн; процентна надбавка за вислугу років 50% - 2550,00 грн; надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 3825,00 грн; премія 83,31 % - 9558,00 грн; основний розмір пенсії 79% - 16616 грн; виплатити заборгованість (недоотримана пенсія) з 01.01.2016 до 01.06.2018 - 197222,00 грн.

Проте, відповідачем не надано відповідь на вказану заяву.

Не погодившись з такою бездіяльністю відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з відсутності підстав для їх задоволення, оскільки відповідач, провівши перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 із урахуванням складових грошового забезпечення, вказаних у довідці Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області про розмір грошового забезпечення № 100/28629 від 28.03.2018, діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені законами України.

Колегія суддів частково не погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Законом України № 900-VIII від 23.12.2015 "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" статтю 63 Закону України № 2262-XII від 09.04.1992 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" доповнено частиною 3, якою передбачено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених для поліцейських.

Відповідно до частини 16 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Згідно з частиною 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про Національну поліцію" (в редакції Закону України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відповідно до статті 102 Закону України "Про Національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до ч. 1 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом.

Згідно із пунктами 2 - 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком

Пунктом 5 цього Порядку встановлено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію; щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Водночас, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).

Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним судом України у постановах від 22.04.2014 та від 13.07.2016 (справа № 21-484а13, справа № 638/2700/14-а).

В той же час, Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 чітко передбачено, що для перерахунку вже призначеної пенсії орган, з якого було звільнено пенсіонера зобов'язаний надати до органу Пенсійного фонду довідку за формою згідно із додатком 2 до цього порядку, в якій визначаються основні та додаткові види грошового забезпечення пенсіонера. Отже, наявність такої довідки є обов'язковою.

Як свідчать матеріали справи Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області надано до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про грошове забезпечення ОСОБА_3 № 100/28629 від 28.03.2018 з наступними показниками: посадовий оклад - 2900,00 грн, оклад за спеціальне звання - 2200,00 грн, надбавка за вислугу років 50 % - 2550,00 грн, премія 83,31 % - 6373,22 грн. Основний розмір пенсії 70% грошового забезпечення.

Судом встановлено, що на підставі вказаної довідки відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016, що підтверджується наявним в матеріалах справи перерахунком по пенсійній справі № 10028629 - МВС від 01.05.2018.

Крім того, судовим розглядом встановлено, що довідка Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області № 100/28629 від 28.03.2018 є чинною та не скасованою, доказів оскарження вказаної довідки позивачем до суду не надано.

Таким чином, судова колегія зазначає, що суд першої інстанції правильно вказав в своєму рішенні на те, що відповідач, провівши перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 із урахуванням складових грошового забезпечення, вказаних у довідці Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області про розмір грошового забезпечення № 100/28629 від 28.03.2018, діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені законами України.

Разом з тим судом першої інстанції не було враховано наступні обставини.

Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_3 відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у редакції, чинній на момент призначення пенсії та згідно з висновком про призначення пенсії від 26.10.2005р. призначено пенсію за вислугу років у розмірі 79% від сум грошового забезпечення, оскільки позивач мав 28 років вислуги.

Проте, після проведеного перерахунку основний розмір пенсій становить 70%.

Тобто, при перерахунку пенсії з 01.01.2016 відповідач зменшив основний розмір пенсії до 70%.

Згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Виходячи із зазначених у п.1 аргументів та Рішення Конституційного Суду Україні№ 5-р/2018, в якому зазначається наступне: «У цьому аспекті Конституційний Суд України наголошує, що заборона звужувати зміст та обсяг існуючих прав і свобод, про які йдеться у частині третій статті 22 Конституції України, стосується саме існуючих конституційних прав і свобод, а не медичних, транспортних, телекомунікаційних і житлово-комунальних пільг, зокрема скасованих і обмежених положеннями підпунктів 1, 2 пункту 12 розділу І Закону № 76, для ветеранів праці та осіб, які мають „особливі трудові заслуги перед Батьківщиною".»

Оскільки у контексті ст. 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини основоположних свобод (далі - Конвенція) ЄСПЛ визначає як майно в т.ч. частку пенсійному фонді (Christian Muller v. Austria від 16 грудня 1974 р.), виходячи з того, що правовідносини щодо отримання пенсії з точки зору Конвенції є такими, що виникають з приводу права власності, таке існуюче право, відповідно до ч.3 ст. 22 Конституції України не може бути звужене.

З огляду на вищевикладене можна зробити висновок, що відповідач незаконно зменшив основний розмір пенсії і зменшив обсяг існуючих прав позивача, тому в даних правовідносинах необхідно застосовувати основний розмір пенсії за вислугу років, встановлений чинною на момент виникнення у ОСОБА_3 права на пенсію редакцією ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

У зв'язку з вищевикладеним рішення суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні позову ОСОБА_3 щодо перерахунку та виплати пенсії в основному розмірі 79% є таким, що не відповідає приписам чинного законодавства, оскільки прийнято без повного врахування обставин справи та з порушенням норм матеріального права щодо пенсійного забезпечення, а тому підлягає скасування з прийняттям постанови про задоволення позовних вимог в цій частині.

Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення у справі № 2040/5215/18, судова колегія зазначає наступне.

Положеннями КАС України визначені загальні та спеціальні способи судового контролю.

Спеціальні способи судового контролю за виконанням судових рішень закріплені статтею 282 КАС України.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України визначено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Виходячи із вищенаведених правових норм, колегія суддів дійшла висновку, що встановити судовий контроль за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень - відповідачем у справі, суд першої чи апеляційної інстанції може під час прийняття постанови у справі.

Такий контроль здійснюється судом шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання постанови суду першої, апеляційної чи касаційної інстанцій, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.

Тобто, встановлення судового контролю за виконанням судового рішення є правом суду, а не його обов'язком, яке реалізується виключено під час прийняття постанови по суті.

В свою чергу, як вбачається з матеріалів справи, рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 06.08.2017р. по справі № 2040/5215/18 не було зобов'язано суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Відповідно до інформаційного листа Вищого адміністративного суду України від 09.01.2013 року № 28/12/13-13 "Щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень" у разі звернення позивача із заявою про зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення після прийняття постанови у справі суд ухвалою відмовляє в задоволенні такої заяви.

Виходячи з вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку щодо відсутності передбачених ч. 1 ст.382 КАС України підстав для встановлення судового контролю за виконанням рішення Харківського окружного адміністративного суду від 06.08.2017р. по справі № 2040/5215/18, а тому погоджується з правовірним висновком суду першої інстанції про те, що позовна вимога про встановлення судового контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання відповідача подати в установлений судом термін, з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання рішення суду є необґрунтованою та задоволенню не підлягає.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції частково не відповідає вимогам ст. 242 КАС України, а тому наявні підстави для її скасування та часткового задоволення апеляційних вимог апелянта.

Відповідно до ст. 317 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального або порушення норм процесуального права.

Згідно ст.315 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції може своєю постановою скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Переглянувши рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що при його прийнятті суд першої інстанції неповно з'ясовано судом обставин, що мають значення для справи, що привело до неправильного вирішення справи, а тому постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню в частині відмови в задоволенні позову ОСОБА_3 щодо перерахунку та виплати пенсії в основному розмірі 79% з прийняттям в цій частині нової постанови, якою зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 в основному розмірі 79%.

Керуючись ч. 4 ст. 241, 242, ч. 2 ст. 243, ст.ст. 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 327-329 Кодексу адміністративного судочинства України колегія суддів, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 06.08.2018 по справі № 2040/5215/18 задовольнити частково.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 06.08.2018р. по справі № 2040/5215/18 скасувати в частині відмови в задоволенні позову ОСОБА_3 щодо перерахунку та виплати пенсії в основному розмірі 79%.

Прийняти в цій частині нову постанову, якою зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 в основному розмірі 79%.

В іншій частині рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя (підпис)О.А. Спаскін

Судді(підпис) (підпис) Т.С. Перцова С.П. Жигилій

Повний текст постанови складено та підписано 17.10.2018 р.