Постанова від 17.10.2018 по справі 821/621/18

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 жовтня 2018 р.м.ОдесаСправа № 821/621/18

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Василяка Д.К.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Вербицької Н.В.,

суддів - Джабурії О.В.,

- Кравченка К.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційні скарги ОСОБА_2, Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 05 липня 2018 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИЛА:

02.04.2018 року ОСОБА_2 звернувся до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просив визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо нездійснення перерахунку пенсії з 01.01.2016 року та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанови Кабміну України від 11.11.2015 р. № 988 на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області від 17.05.2017 р. № 1857/19/01-2017 з урахуванням 85 % від суми грошового забезпечення з виплатою індексації та компенсації відповідно до законодавства.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому призначена пенсія за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Позивач вважає, що законодавством йому гарантовано право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом. Однак відповідачем протиправно не здійснено перерахунок пенсії позивача, як колишнього працівника міліції, з огляду на збільшення грошового забезпечення поліцейських Національної поліції України.

Відповідач заперечував проти позову. У відзиві на позовну заяву зазначено, що постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набрала чинності 02 грудня 2015 року, тобто до набрання чинності Законом № 900, не породжує підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу як особі з числа колишніх працівників міліції.

Крім того, відповідно до ч.2 ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. Тому вимоги позивача щодо здійснення перерахунку пенсії в розмірі 85% від грошового забезпечення є безпідставним (а.с.29-32).

Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 05 липня 2018 року позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління ПФУ в Херсонській області щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_2 з 1 січня 2016 року на підставі довідки УМВС України в Херсонській області від 17.05.2017р.; зобов'язано управління ПФУ в Херсонській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 1 січня 2016 року на підставі довідки УМВС України в Херсонській області від 17.05.2017р. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач та відповідач подали апеляційні скарги, в яких посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права просять: позивач - змінити судове рішення, доповнивши зміст резолютивної частини рішення суду словами в розмірі 85% сум грошового забезпечення, відповідач - скасувати судове рішення та прийняти постанову про відмову у позові.

Позивач обґрунтовує доводи апеляційної скарги тим, що при перерахунку пенсії має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом № 3668-VI зміни до ч.2 ст.13 Закону № 2262-ХІІ стосуються порядку призначення пенсії, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Відповідач в апеляційній скарзі посилається на необґрунтоване відхилення судом доводів пенсійного органу при вирішенні справи, оскільки довідка ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області від 17.05.2017 року не відповідає вимогам постанов Кабміну України від 11.11.2015 № 988 та від 21.02.2018 № 103. Крім того, судом не врахований той факт, що ГУ ПФУ у березні 2018 року проведений перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2016 року на підставі нової довідки від 22.03.2018 року № 19/1545 та різниця у розмірі пенсії нарахована та виплачується відповідно до постанови Кабміну № 103.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.311 КАС України у зв'язку із розглядом справи судом першої інстанції в порядку спрощеного провадження, справа розглядається в порядку письмового провадження.

Заслухавши доповідача, дослідивши доводи апеляційних скарг, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга ОСОБА_2 підлягає задоволенню, апеляційна скарга ГУ ПФУ в Херсонській області не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 є пенсіонером органів внутрішніх справ з грудня 2002р. та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 85 % грошового забезпечення.

Ліквідаційною комісією управління УМВС України у Херсонській області надіслана до Головного управління Пенсійного Фонду України в Херсонській області довідка від 17.05.2017р. №1857/19/01-2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2 про те, що відповідно до ч.3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 15.11.2015.р., наказу МВС від 06.04.2016р. № 260 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016р. становить 5 988,35 грн.

Позивач звернувся до ГУ ПФУ в Херсонській області з листом, в якому просив здійснити перерахунок пенсії на підставі зазначеної довідки про новий розмір грошового забезпечення.

Головне управління ПФУ в Херсонській області листом від 16.12.2017 року за вих. № 488/К-99-1 повідомило про відсутність підстав для перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що постановою КМУ від 15.11.2015 року № 988 встановлено грошове забезпечення поліцейським. Постанова, яка б визначала умови, порядок та розміри перерахунку пенсій працівникам органів внутрішніх справ у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення на сьогодні не прийнята.

Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції виходив з того, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 № 988.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог в частині здійснення перерахунку з врахуванням індексації та компенсації частини доходів позивачу, суд першої зазначав про відсутність законодавчих підстав для здійснення таких виплат.

Здійснюючи перегляд судового рішення в межах доводів апеляційних скарг, які не містять вимог щодо перегляду судового рішення в частині відмови у позові, судова колегія погоджується з висновками суду про задоволення позову.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» . Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», яким внесено доповнення до статті 63 Закону № 2262-ХІІ. Статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до абзацу другого розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набрала чинності 02.12.2015, та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268» встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Абсолютно вірним є висновки суду першої інстанції, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови № 988 згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Аналогічні правові висновки викладені Верховним Судом у при розгляді зразкової справи № 820/6514/17 у постанові від 15.02.2018 року, які відповідно до ч.3 ст. 291 КАС України мають враховуватися при розгляді типової справи.

Враховуючи те, що право позивача на перерахунок пенсії встановлено чинним законодавством України, дотримано всі вимоги, передбачені Порядком № 45, для проведення перерахунку пенсії, ОСОБА_2 має законні підстави щодо перерахунку його пенсії на підставі довідки від 17.05.2017 про грошове забезпечення з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.

На порушення вимог статті 51 Закону № 2262-ХІІ та Порядку № 45 відповідач пенсію ОСОБА_2 після надходження довідки не перерахував.

У зв'язку з викладеним, суд вірно дійшов висновку щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_2 про визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ в Херсонській області та зобов'язання вчинити його певні дії.

При цьому, суд першої інстанції вірно відхилив посилання відповідача на відсутність коштів на проведення виплати пенсії в перерахованому розмірі, оскільки вони порушують гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод право мирно володіти своїм майном.

Судом також правильно надана оцінка доводам відповідача про здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_2 відповідно до постанови Кабміну № 103 на підставі іншої довідки ліквідаційної комісії УМВС у Херсонській області від 22.03.2018 року як таким, що не підтверджують незаконність позовних вимог.

Судом враховано, що станом на час розгляду даної справи відбулися зміни правового регулювання спірних правовідносин, шляхом прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103, якою встановлено новий порядок перерахування та виплати пенсій пенсіонерам внутрішніх справ.

Згідно п.5 постанови Кабінету Міністрів України № 103 перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.

Отже, відповідачем у відповідності до положення вказаної постанови Кабінету Міністрів України та ст.58 Конституції України, яка не передбачає зворотної дії у часі нормативно-правих актів, перерахунок пенсії позивача має бути проведений на підставі довідки про розміри грошового забезпечення від 17.05.2017 р. № 1857/19/01-2017, поданої Ліквідаційною комісією УМВС України у Херсонській області Головному управлінню Пенсійного фонду України в Херсонській області до набрання чинності цією постановою.

Крім того, судова колегія зазначає, що апелянтом - ГУ ПФУ в Херсонській області не враховано, що відповідно до п.4 постанови Кабінету Міністрів України № 103 у разі коли внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією постановою, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно із Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Як вбачається із довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області від 17.05.2017 р., грошове забезпечення ОСОБА_2 за рахунок різниці в премії є більшим (на 106,7 грн.), ніж грошове забезпечення згідно довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області від 22.03.2018 р., а тому і розмір перерахованої пенсії на підставі останньої довідки має бути меншим, ніж на підставі довідки від 17.05.2017 року.

З врахуванням викладеного, у разі здійснення перерахунку пенсії позивача на підставі довідки від 17.05.2017 року подальше здійснення перерахунку пенсії на підставі довідки від 22.03.2018 року не відповідає положенням п.4 постанови Кабміну № 103.

Крім того, судом вірно визначено, що фактично постанова Кабінету Міністрів України № 103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції на підставі Закону № 2262-ХІІ та постанови КМУ № 988, а лише визначає порядок та строки виплати перерахованих пенсій.

Враховуючи, що суд надає оцінку діям відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_2 станом на день звернення за перерахунком, доводи ГУ ПФУ в Херсонській області щодо нечинності довідок про розмір грошового забезпечення, які видані до набрання чинності постанови Кабміну № 103, в т.ч. позивачу, про що викладено у листі МВС України від 28.02.2018 року, не мають правового значення.

Погоджуючись з рішенням суду в частині визнання протиправною бездіяльності пенсійного органу щодо нездійснення перерахунку пенсії позивачу та зобов'язання його здійснити такий перерахунок на підставі довідки від 17.05.2017 року, судова колегія зазначає, що поза увагою суду залишись обставини зазначення розміру пенсійних виплат у відсотковому відношенні до грошового забезпечення позивача при здійсненні перерахунку пенсії, про що останній просив у позовній заяві.

Згідно копії пенсійної справи, що міститься в матеріалах справи, пенсія ОСОБА_2 при її призначенні вперше встановлювалась в розмірі 85% від грошового забезпечення позивача.

Судова колегія погоджується з доводами апелянта - позивача, що при перерахунку пенсії відсотковий розмір грошового забезпечення, з якої призначається пенсія, визначається з урахуванням вислуги років. При цьому застосуванню підлягає норма закону у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії.

Враховуючи, що відповідно до частини другої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, що діяла станом на грудень 2002 року, коли позивачу було призначено пенсію, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен був перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, перерахунок пенсії позивачу має бути здійснений у тому ж розмірі грошового забезпечення, що і при її призначенні, тобто у розмірі 85%.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в постанові від 08 липня 2015 року в справі №732/48/15 та Верховним Судом у постановах від 31 січня 2018 року в справі № 523/4930/15-а, від 27 лютого 2018 року в справі № 642/3284/17 та відповідно до ч.5 ст.242 КАС України має враховуватися у судовій практиці.

Доводи пенсійного органу про те, що з 01.05.2014 року внаслідок внесення змін до Закону № 2262-ХІІ максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до ст.13 цього ж Закону, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення, а тому вимоги позивача про проведення перерахунку пенсії у розмірі 85% його грошового забезпечення є безпідставними, судова колегія вважає такими, що не узгоджуються з вимогами закону та правовою позицією Верховного Суду.

Оскільки суд першої інстанції не зазначив розмір пенсійних виплат у відсотковому відношенні до грошового забезпечення позивача при проведенні перерахунку пенсії, на чому наполягав ОСОБА_2 у позовній заяві, судова колегія відповідно ч.4 ст.317 КАС України вважає за можливе доповнити абзац 3 резолютивної частини рішення суду словами "виходячи з 85 % від суми його грошового забезпечення".

В іншій частині рішення суду першої інстанції ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права, що відповідно до ст.316 КАС України є підставою для залишення апеляційної скарги ГУ ПФУ в Херсонській області без задоволення.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328 КАС України, судова колегія -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити, апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області - залишити без задоволення.

Рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 05 липня 2018 року - змінити, доповнивши абзац 3 резолютивної частини рішення суду словами "виходячи з 85 % від суми його грошового забезпечення".

В іншій частині рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 05 липня 2018 року - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, в касаційному порядку оскарженню не підлягає.

Повний текст постанови складений та підписаний колегією суддів 18 жовтня 2018 року.

Головуючий: Н.В.Вербицька

Суддя: О.В.Джабурія

Суддя: К В.Кравченко