Рішення від 16.10.2018 по справі 0540/8006/18-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 жовтня 2018 р. Справа№0540/8006/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голубової Л.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області

про визнання протиправними дій, протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області про:

- визнання протиправними дії щодо відмови у призначенні пенсії за віком відповідно до абз. 3 п. 1 ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- скасування рішення № 228/А-08-01-01 про відмову у призначенні пенсії за віком;

- зобов'язання призначити пенсію за віком з 22 червня 2018 року.

В обґрунтування позову зазначає, що є тимчасово переміщеною особою з м. Єнакієве до м. Краматорська, де отримувала пенсію по інвалідності до червня 2015 року. 22 червня 2018 року позивач звернулася про перевід її з пенсії по інвалідності на пенсію в зв'язку з досягненням пенсійного віку відповідно до п. 1 ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки має 25 років 11 місяців 10 днів загального стажу, що дає право на призначення пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Проте, відповідачем було прийняте рішення № 228/А-08-01-01 від 26 червня 2018 року про відмову у призначенні пенсії з підстав недостатності стажу, який складає 23 роки 11 місяців 17 днів.

Вважає дії відповідача щодо відмови в призначенні пенсії протиправними та такими, що суперечать законодавству.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 07 вересня 2018 року позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 18 вересня 2018 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання на 16 жовтня 2018 року.

Позивач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся судом належним чином.

Відповідачем надано відзив на адміністративний позов (а.с. 31-32). В обґрунтування незгоди з позовними вимогами зазначає, що 13.10.2014 року позивач надала заяву про запит пенсійної справи з УПФУ в м. Єнакієве Донецької області. Пенсійну справу взято на облік з 01.08.2014 року.

Згідно електронної пенсійної справи ОСОБА_1 їй призначено пенсію по інвалідності за загальним захворюванням 3 групи з 08.04.2008 року відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», виходячи із стажу - 23 роки 11 місяців 17 днів та додаткового стажу - 06 років 08 місяців 25 днів.

З 01.06.2015 року виплату пенсії ОСОБА_1 припинено у зв'язку з закінченням терміну, на який встановлено інвалідність.

22.06.2018 року позивач звернулася з заявою про переведення її з пенсії по інвалідності на пенсію за віком та додала копію довідки Єнакіївського професійно-технічного ліцею № 297 від 17.05.2018 року.

Листом від 26.06.2018 року № 228/А-08-01-01 управління надало відповідь про неможливість врахування довідки, яка видана з порушенням чинного законодавства України, оскільки довідку видано на тимчасово окупованій території України, така довідка не створює правових наслідків.

Крім того, відповідач повідомив, що період навчання, вказаний у довідці № 297 від 17.05.2018 року з 01.09.1977 по 31.07.1978 вже зараховано до загального стажу, оскільки відповідно до ч. 4 ст. 24 закону № 1058 інші періоди до 01.01.2004 року зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених законом.

Наголошує, що позивач звернулася до управління з заявою невстановленої форми.

Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 «Про затвердження подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено форму заяви про призначення пенсії та порядок приймання, оформлення та розгляду документів. Відповідна заява позивачем до управління не подавалась, тому рішення про відмову не приймалось. Позивачу надана відповідь на її звернення.

З зазначених причин відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Відповідно до положень статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України даний предмет спору віднесено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, враховуючи, що відповідача у відповідності до норм законодавства повідомлено про наявність позову щодо визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 є громадянкою України, про що свідчить паспорт серії ВА № 897524 (а.с. 18-19). Згідно паспортних даних позивач зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 20).

Згідно довідки від 05.05.2018 року позивача взято на облік як внутрішньо переміщену особу у м. Краматорську Донецької області (а.с. 6).

Судом встановлено, що 13 жовтня 2014 року позивач звернувся до відповідача із заявою про запит пенсійної справи з УПФУ в м. Єнакієве Донецької області (а.с. 38). Пенсійну справу взято на облік та розпорядженням № 5216 від 30.10.2014 року ОСОБА_1 було призначено пенсію по інвалідності (а.с. 37) на підставі довідки МСЕК від 22.05.2013 року з терміном дії до 22.05.2015 року (а.с. 36). Слід зазначити, що загальний стаж на 01.12.2005 року, зазначений у розпорядженні склав 23 роки 11 місяців 17 днів та додатковий - 06 років 08 місяців 25 днів.

Згідно довідки відповідача від 24.07.2018 року пенсія по інвалідності ОСОБА_1 не виплачується з 01.06.2015 року (а.с. 17). Як зазначено вище, саме до цього строку діяла довідка МСЕК, і відповідно, позивач мала право не пенсію по інвалідності.

22 червня 2018 року позивач звернулася до управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області з заявою про переведення її з пенсії по інвалідності на пенсію за віком (а.с. 7). При цьому, позивач не отримувала пенсію по інвалідності протягом трьох років, а заяву подано у довільній формі. Крім того, позивачем 22 червня 2018 року також подано заяву про поновлення пенсії (а.с. 8). Довідку МСЕК про продовження дії інвалідності сторонами до матеріалів справи не надано.

Слід зазначити, що в заяві про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком позивач зазначає, що відкликає свою попередню заяву від 22 червня 2018 року та просить залучити довідку Єнакіївського професійно-технічного ліцею № 237 від 17.05.2018 року.

Тобто, фактично слід вважати поданою саме заяву від 22 червня 2018 року про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком.

Згідно листа управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області від 26.06.2018 року № 228/А-08-01-01 відповідач повідомив позивача про те, що період навчання з 01.09.1977 року по 31.07.1978 року врахований до загального стажу та про те, що з 01.06.2015 року позивачу зупинено виплату пенсії по інвалідності (а.с. 12-13).

Згідно з пунктом 1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсій, затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім'ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.

Однак, як зазначено вище, позивач на момент звернення до управління три роки не мала статусу інваліда та не отримувала пенсію по інвалідності. Фактично позивач хотіла отримати пенсію за віком.

Пункт 2.1 Порядку передбачає, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:

1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування;

2) документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.

Згідно п 2 підпунктом 2.2 Порядку до заяви про призначання пенсії по інвалідності додаються документи, перелічені в підпунктах 1-4 пункту 2.1 цього розділу.

Орган, що призначає пенсію, додає до заяви одержану ним від МСЕК виписку з акта огляду МСЕК.

Відтак, оскільки позивач на момент звернення не була отримувачем пенсії по інвалідності, вона мала надати заяву про призначення пенсії за віком з переліком документів, передбаченим пунктом 2.1 Порядку.

Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з належних обставин, а також у старості в інших випадках, передбачених законом.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі-Закон №1058) встановлює порядок нарахування та виплати пенсії.

Відповідно до п. 1 та п. 4 статті 8 Закону України від 09.07.2006 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом; іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, мають право на отримання пенсійних виплат і соціальних послуг із системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування на рівні з громадянами України на умовах та в порядку, передбачених цим Законом, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Статтею 44 Закону №1058 встановлено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із соціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої територіально.

Відповідно до пунктів 1.6 та 1.7 Порядку звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-якій час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви. У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

Пунктом 2.23 Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій передбачено, що документи необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, та і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.

За приписами пункту 4.1 Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).

Додатком 2 до Порядку № 22-1 затверджено форму заяви про призначення пенсії, яка складається з двох аркушів.

Заява ж позивача складена на одному аркуші, зворотній бік заяви відсутній (а.с. 7).

Відтак заява, надана позивачем для призначення пенсії, не відповідає визначеній законодавством формі.

Крім того, при зверненні до відповідача з заявою невстановленої форми, позивачем не додано визначених законодавством документів, що підтверджують його право на отримання пенсії за віком.

Пунктом 4.2. Порядку встановлено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

З зазначених причин, відповідач розглянув заяву ОСОБА_1 як звернення громадянина і відповів листом, не приймаючи при цьому ніяких рішень про відмову у призначенні пенсії за віком, яке помилково оскаржує позивач.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області про визнання протиправними дії щодо відмови у призначенні пенсії за віком відповідно до абз. 3 п. 1 ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», скасування рішення № 228/А-08-01-01 про відмову у призначенні пенсії за віком та зобов'язання призначити пенсію за віком з 22 червня 2018 року не підлягають задоволенню, оскільки позов подано передчасно.

Також суд зазначає, що позивачеві необхідно звернутися до управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області з заявою про призначення пенсії за віком встановленої форми з наданням всіх, передбачених законодавством документів.

Питання судових витрат не вирішується, у зв'язку з відмовою в задоволенні позову.

Згідно частини 3 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України У виняткових випадках залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як десять, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - п'ять днів з дня закінчення розгляду справи.

Відповідно до частини 4 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

З огляду на викладене, на підставі положень Конституції України, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 року, ст.ст. 2, 17, 77, 90, 139, 242-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У позовних вимогах ОСОБА_1 (місце реєстрації відповідно паспорта громадянина України: Донецька область, м. Єнакієве, смт. Карло-Марксове, вул. Ювілейна, буд. 2, кв. 45; місце фактичного проживання/перебування згідно довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 05.05.2018р. № НОМЕР_1: 84300, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_2) до управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області (місцезнаходження згідно даних з ЄДР: 84302, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Поштова, буд. 5, код ЄДРПОУ 23346787) про визнання протиправними дій, протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 16 жовтня 2018 року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя Голубова Л.Б.