Справа № 127/25299/18
Провадження № 2/127/4329/18
09 жовтня 2018 року м. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Луценко Л.В., ознайомившись із матеріалами позовної заяви Вінницької міської ради до ОСОБА_1, за участю третіх осіб без самостійних вимог щодо предмету спору ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання спадщини відумерлою,-
Позивач звернувся до суду з позовною заявою, яка не відповідає вимогам ст.ст.175, 177 Цивільного процесуального кодексу України (надалі - ЦПК України), а тому підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
1) Згідно п.2 ч.3 ст.175 ЦПК України позовна заява повинна містити повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв'язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти.
Позивачем невірно зазначено ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України позивача, зазначивши код ЄДРПОУ виконавчого комітету Вінницької міської ради, в той час як позивачем у справі є Вінницька міська рада.
Суд також звертає увагу, що позивачем невірно визначено процесуальний статус третіх осіб без самостійних вимог щодо предмету спору ОСОБА_2, ОСОБА_3, оскільки, зі змісту позову останні являються спадкоємцями першої черги за законом після смерті померлого ОСОБА_4, а відтак останні мають право на спадщину згідно закону та повинні бути залучені до участі у розгляді справи в якості співвідповідачів.
2) Згідно п.4 ч.3 ст.175 ЦПК України позовна заява повинна містити зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них.
Суд звертає увагу, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави (ст.2 ЦПК України).
Відповідно до ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Захист цивільних прав - це застосування цивільно-правових засобів з метою забезпечення цивільних прав.
Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором (ч.1 ст.5 ЦПК України).
Стаття 15 ЦК України передбачає право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Таким чином, порушення, невизнання або оспорення суб'єктивного права є підставою для звернення особи за захистом свого права із застосуванням відповідного способу захисту.
Особа, права якої порушено, може скористатися не будь-яким, а конкретним способом захисту свого права. Під способами захисту суб'єктивних цивільних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав та вплив на порушника.
Згідно абз.1 ч.1 ст.1277 ЦК України у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно - за його місцезнаходженням, зобов'язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою.
Як вбачається з прохальної частини позову позивач просить визнати спадщину - квартиру АДРЕСА_1 та земельну ділянку, площею 3.0435 га, кадастровий номер 0521083800:02:001:0195, цільове призначення для ведення сільськогосподарського виробництва, що знаходиться за адресою: Людавська сільська рада Жмеринського району Вінницької області, відумерлою та передати останню у власність територіальної громади м. Вінниці в особі Вінницької міської ради.
Проте, позивачем у позовній заяві не обґрунтовано, яким чином останній як орган місцевого самоврядування має право на звернення із позовом про визнання спадщини - нерухомого майна, яке знаходиться за адресою: Людавська сільська рада Жмеринського району Вінницької області, відумерлим в контексті абз.1 ч.1 ст.1277 ЦК України, який гласить, що із заявою (позовом) про визнання спадщини відумерлою, до складу якого входить нерухоме майно, має право звернутись орган місцевого самоврядування за місцезнаходженням такого майна.
А тому, позивачу необхідно уточнити позовні вимоги та зазначити конкретний спосіб захисту його прав, передбачений чинним законодавством.
3) Згідно п.5 ч.3 ст.175 ЦПК України позовна заява повинна містити виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Натомість, позивачем не достатньо викладено обставини, якими останній обґрунтовує свої вимоги, не зазначено докази, що підтверджують позовні вимоги позивача.
4) Згідно п.7 ч.3 ст.175 ЦПК України позовна заява повинна містити відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися.
Натомість позовна заява таких відомостей не містить.
5) Згідно п.8 ч.3 ст.175 ЦПК України позовна заява повинна містити перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
Разом з тим, позивачем не зазначено чи існують докази, які не можуть бути подані разом із позовною заявою.
6) Згідно п.10 ч.3 ст.175 ЦПК України позовна заява повинна містити підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Разом з тим, позовна заява не містить такого підтвердження.
7) Згідно ч.4 ст.177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановленому порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно ч.1 ст.4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб в Україні станом на 01.01.2018 року становить 1 762 грн.
Згідно п.п.2 п.1 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» за подання до суду позовної заяви немайнового характеру, яка подана юридичною особою, ставка судового збору становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто 1 762,00 грн.
На даний час позивач звернувся до суду із двома вимогами немайнового характеру. А тому, за звернення до суду з даним позовом позивачу необхідно сплатити судовий збір у розмірі 3 524,00 грн. В той час, як платіжне доручення №1663 від 03.10.2018 року суд не розцінює як належний доказ сплати позивачем судового збору. Оскільки, позивачем у даній справі є Вінницька міська рада, в той час як платником судового збору згідно вказаного платіжного документу є виконавчий комітет Вінницької міської ради.
Відповідно до ч.1 ст.185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити) (ч.2 ст.185 ЦПК України).
Згідно ч.3 ст.185 ЦПК України якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175 і 177 цього Кодексу, сплатить суму судового збору, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
За таких обставин, дану позовну заяву слід залишити без руху та надати позивачу строк для усунення зазначених недоліків.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.175, 177, 185, 260, 261 ЦПК України, суддя, -
Матеріали позовної заяви Вінницької міської ради до ОСОБА_1, за участю третіх осіб без самостійних вимог щодо предмету спору ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання спадщини відумерлою, - залишити без руху та надати позивачу строк для усунення вказаних недоліків до 19 жовтня 2018 року, але не більше десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
У разі невиконання вказаних недоліків, дана позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя: