25 вересня 2018 року справа №810/3752/18
Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши в м. Києві у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Вишгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області до Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області про визнання протиправною та скасування постави,
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Вишгородське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області з позовом до Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області, в якому просить:
- визнати незаконною та скасувати постанову головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області про накладення штрафу від 25.06.2018 року у виконавчому провадженні №54216861;
- зобов'язати Відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області: закінчити виконавче провадження №54216861 та звільнити Вишгородське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області від сплати виконавчого збору.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що рішення суду, на підставі якого відкрите спірне виконавче провадження, виконане в повному обсязі та повідомлено про це державного виконавця в строки, передбачені законодавством.
У зв'язку з цим позивач вважає, що постанова про накладення штрафу у розмірі 4 788,54 грн. винесена незаконно та необгрунтовано, чим самим державним виконавцем проігноровано та порушено норми та положення ст. 63 Закону № 1404, тобто, належним чином не перевіряючи виконання рішення суду, державний виконавець застосував до Позивача штрафну санкцію.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 11.09.2018 відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою від 11.09.2018 запропоновано відповідачу протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву, а також роз'яснено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.
Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався, в судове засідання не прибув. До суду надійшло клопотання від відповідача про розгляд справи без його участі.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Постановою Вишгородського районного суду Київської області від 24.11.2016 року (справа № 363/2756/16-а) зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням заробітної плати за роботу в зоні відчуження Чорнобильської АЕС в період травень 1986року - січень 1987 року включно.
На виконання зазначеної в попередньому абзаці даної позовної заяви Постанови суду від 24.11.2016р. Управлінням Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області в лютому 2017 року було проведено перерахунок пенсії ОСОБА_2 згідно Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (розпорядження від 27.02.2017р.) за результатами якого одержана сума перерахунку - 3 345,60 грн., що є меншою ніж пенсія, яку ОСОБА_2 отримував на момент здійснення даного перерахунку ОСОБА_2 листом за вих. № 1183/03 від 28.02.2017р. було повідомлено про те, що виконання рішення суду від 24.11.2016р. призводить до зменшення його пенсії.
Згідно Постанови (додаткової) Вишгородського районного суду Київської області від 08.06.2017 року у справі № 363/2756/16-а, яка отримана Вишгородським ОУ ПФУ 19.06.2017р. (вх. № 923/05), зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 з «Об» червня 2016року на підставі довідки від Об червня 2016 року №105 про нараховану заробітну плату в зоні відчуження Чорнобильської АЕС в період травень 1986року - січень 1987року включно.
Вишгородським ОУ ПФУ, на виконання Постанови (додаткової) Вишгородського районного суду Київської області від 08.06.2017 року у справі № 363/2756/16-а, в червні 2017 року було проведено перерахунок пенсії ОСОБА_2 згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (розпорядження від 23.06.2017р.) за результатами якого одержана сума перерахунку - 3 345,60 гун. (туй тисячі триста сорок п 'ять гривень 60 копійок). що є меншою за розмір пенсії, яку ОСОБА_2 отримував на момент здійснення даного перерахунку.
Пенсія інвалідам II групи захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, до якої відноситься ОСОБА_2, обчислюється за нормами Постанови * Кабінету Міністрів України від 23.11.2011р. № 1210 «Про підвищення рівня соціального громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (надалі - Постанова КМУ № 1210). Перерахунок пенсії, зазначений в попередньому абзаці даної позовної заяви, було проведено на підставі Довідки про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану особою за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986 -1990 роках, виданої ОСОБА_2 ПАТ «Укренергобудмеханізація» 06 червня 2016 року за № 105 та керуючись ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Постановою КМУ № 1210, а саме згідно:
- до частини 2 ст. 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986 - 1990 роках не перевищувати 3.0 тис, карбованців;
- пункту 2 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою КМУ № 1210 заробітна плата для обчислення пенсії враховується за будь-які 12 місяців підряд такої роботи, а згідно підпункту З пункту 3 вказаного порядку, уразі коли особа працювала у зоні відчуження менш 12 місяців підряд. пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати за повні календарні місяці підряд у зоні відчуження.
Про результати проведеного вищезазначеного перерахунку пенсії, Вишгородським ОУ ПФУ було повідомлено ОСОБА_2 особисто листом (лист Управління від 26.06.2017 року за вих. № 3457/05).
30 червня 2017 року Відділом примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області було відкрито виконавче провадження № 54216861 (згідно постанови про відкриття виконавчого провадження від 30.06.2017 року, яка отримана Вишгородським ОУ ПФУ 10.07.2017р вх. № 495/031
Вишгородським ОУ ПФУ листом від 18.07.2017р. за вих. № 4040/12 надано відповідь вищезазначеному органу ДВС про те, що на виконання рішень Вишгородського районного суду Київської області у справі № 363/2756/16-а (а саме: Постанови від 24.11.2016р. та Постанови (додаткової) від 08.06.2017р.) Управлінням проведено перерахунок пенсії ОСОБА_2, проте отримана сума перерахунку є меншою за розмір пенсії, яку вказаний громадянин отримував на момент здійснення такого перерахунку. Також у вказаному листі Вишгородське ОУ ПФУ просило закінчити виконавче провадження № 54216861 на підставі пункту 9 частини першої ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження» та звільнити Управління від сплати виконавчого збору згідно пункту 9 от. 27 Закону України «Про виконавче провадження».
24 квітня 2018 року на адресу Вишгородського ОУ ПФУ надійшла вимога державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області від 18.04.2018р. завих. № 1986 щодо необхідності виконання Управлінням (протягом 10-ти днів з моменту отримання вимоги) виконавчого документу на підставі якого відкрито виконавче провадження № 54216861.
Вишгородським ОУ ПФУ листом від 26.04.2018р. за вих. № 2148/12 надана аналогічна відповідь вищезазначеному органу ДВС про те, що здійснений Управлінням перерахунок пенсії ОСОБА_2 на виконання рішень Вишгородського районного суду Київської області у справі № 363/2756/16-а (а саме: Постанови від 24.11.2016р. та Постанови (додаткової) від 08.06.2017р.) призводить до зменшення його пенсії. Також у вказаному листі Вишгородське ОУ ПФУ повторно просило закінчити виконавче провадження № 54216861 на підставі пункту 9 частини першої ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження» та звільнити Управління від сплати виконавчого збору згідно пункту 9 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження».
Вважаючи, що оспорювана постанова є протиправною, позивач звернувся до суду з позовом про її оскарження.
Надаючи правову оцінку оскаржуваній постанові суд зазначає наступне.
Згідно з частиною першою та другою статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.
Відповідно до пункту 2 статті 72 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», кошти Пенсійного фонду не включаються до складу державного бюджету України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 №440 «Про затвердження Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою» визначається механізм обліку виконавчих документів та судових рішень, передбачених пунктом 3 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення ” Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень ”, інвентаризації та погашення заборгованості за ними.
Пунктом 20 Постанови Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 №440 передбачено, що погашення заборгованості здійснюється Казначейством в межах бюджетних асигнувань, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік, за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду на підставі рішень, поданих органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, згідно з Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників. затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 № 845.
Постановою Вишгородського районного суду Київської області від 24.11.2016 року (справа № 363/2756/16-а) зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням заробітної плати за роботу в зоні відчуження Чорнобильської АЕС в період травень 1986року - січень 1987 року включно.
На виконання зазначеної в попередньому абзаці даної позовної заяви Постанови суду від 24.11.2016р. Управлінням Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області в лютому 2017 року було проведено перерахунок пенсії ОСОБА_2 згідно Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (розпорядження від 27.02.2017р.) за результатами якого одержана сума перерахунку - 3 345,60 грн., що є меншою ніж пенсія, яку ОСОБА_2 отримував на момент здійснення даного перерахунку ОСОБА_2 листом за вих. № 1183/03 від 28.02.2017р. було повідомлено про те, що виконання рішення суду від 24.11.2016р. призводить до зменшення його пенсії.
Згідно Постанови (додаткової) Вишгородського районного суду Київської області від 08.06.2017 року у справі № 363/2756/16-а, яка отримана Вишгородським ОУ ПФУ 19.06.2017р. (вх. № 923/05), зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 з «Об» червня 2016року на підставі довідки від Об червня 2016 року №105 про нараховану заробітну плату в зоні відчуження Чорнобильської АЕС в період травень 1986року - січень 1987року включно.
Вишгородським ОУ ПФУ, на виконання Постанови (додаткової) Вишгородського районного суду Київської області від 08.06.2017 року у справі № 363/2756/16-а, в червні 2017 року було проведено перерахунок пенсії ОСОБА_2 згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (розпорядження від 23.06.2017р.) за результатами якого одержана сума перерахунку - 3 345,60 гун. (туй тисячі триста сорок п'ять гривень 60 копійок). що є меншою за розмір пенсії, яку ОСОБА_2 отримував на момент здійснення даного перерахунку.
30 червня 2017 року Відділом примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області було відкрито виконавче провадження № 54216861 (згідно постанови про відкриття виконавчого провадження від 30.06.2017 року, яка отримана Вишгородським ОУ ПФУ 10.07.2017р вх. № 495/031
Вишгородським ОУ ПФУ листом від 18.07.2017р. за вих. № 4040/12 надано відповідь вищезазначеному органу ДВС про те, що на виконання рішень Вишгородського районного суду Київської області у справі № 363/2756/16-а (а саме: Постанови від 24.11.2016р. та Постанови (додаткової) від 08.06.2017р.) Управлінням проведено перерахунок пенсії ОСОБА_2, проте отримана сума перерахунку є меншою за розмір пенсії, яку вказаний громадянин отримував на момент здійснення такого перерахунку. Також у вказаному листі Вишгородське ОУ ПФУ просило закінчити виконавче провадження № 54216861 на підставі пункту 9 частини першої ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження» та звільнити Управління від сплати виконавчого збору згідно пункту 9 от. 27 Закону України «Про виконавче провадження».
Згідно ч. 6. ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження» № 1404-VІІІ від 02.06.2016 (далі - Закону № 1404) за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню).
Згідно ст. 63 Закону № 1404 за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Зважаючи, на те, що рішення суду, на підставі якого прийнято спірну постанову, виконане в повному обсязі та повідомлено про це державного виконавця в строки, передбачені законодавством, суд вважає, що постанова головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області про накладення штрафу від 25.06.2018 року у виконавчому провадженні №54216861 винесена протиправно та необгрунтовано, чим самим державним виконавцем проігноровано та порушено норми та положення ст. 63 Закону № 1404, тобто, належним чином не перевіряючи виконання рішення суду, державний виконавець застосував до позивача штрафну санкцію.
Відповідно до ч.1 ст. 74 Закону №1404-VІІІ рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.
Відповідно до ч. 5 ст. 74 Закону №1404-VІІІ рішення та дії виконавця, посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені протягом 10 робочих днів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи законних інтересів.
Таким чином, покладені судом зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_2, виконані позивачем в порядку, встановленому судовим рішенням, та в межах повноважень, згідно чинного законодавства України.
Згідно із частиною першою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Статтею 72 КАС України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Відповідно до статті 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
На виконання цих вимог відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду жодних доказів, які спростовували б твердження позивача, а відтак, не довів правомірності свого рішення.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а тому адміністративний позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем за подання позовної заяви сплачено судовий збір. Таким чином, судові витрати щодо сплати судового збору підлягають присудженню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області про накладення штрафу від 25.06.2018 року у виконавчому провадженні №54216861.
Зобов'язати Відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області: закінчити виконавче провадження №54216861 та звільнити Вишгородське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області від сплати виконавчого збору.
Стягнути на користь Вишгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області (код ЄДРПОУ 41249250) сплачений ним судовий збір у розмірі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області (код ЄДРПОУ 34481907).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Терлецька О.О.