Рішення від 10.10.2018 по справі 0640/4083/18

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 жовтня 2018 року м. Житомир справа № 0640/4083/18

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Лавренчук О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов'язання нарахувати та провести виплату пенсії в повному обсязі,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в якому просив зобов'язати ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України у Житомирській області нарахувати та проводити виплату ОСОБА_1 пенсії із 01.01.2018 в повному обсязі, з урахуванням основного розміру пенсії 86% відповідних сум грошового забезпечення.

В обґрунтування позову вказує, що із серпня 1987 року йому було призначено пенсію в розмірі 71% грошового забезпечення, із 1992 року пенсію обраховано у розмірі 86% грошового забезпечення, однак після перерахунку пенсії із 01.01.20187 розмір пенсії зменшено до 70% грошового забезпечення. Вказує, що 05.07.2018 звернувся до відповідача із заявою в якій просить здійснити розрахунок пенсії, виходячи із розміру 86% грошового забезпечення, однак отримав відмову з посиланням на ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" в редакції, станом на день проведення перерахунку пенсії.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 16.08.2018 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

До суду 03.09.2018 надійшов відзив на позовну заяву в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позову, оскільки дії відповідача при перерахунку пенсії ОСОБА_1 є правомірними та відповідають чинним приписам ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Ухвалою суду від 13.09.2018 призначено справу до судового розгляду та зобов'язано відповідача надати до суду належним чином завірені копії матеріалів пенсійної справи позивача.

На виконання ухвали суду від 13.09.2018 представником відповідача 26.09.2018 надано заяву про долучення завірених копій з матеріалів пенсійної справи.

Протоколом судового засідання від 26.09.2018 суд перейшов до розгляду справи у письмовому провадженні.

Суд, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними статтями 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, позовну заяву та відзив, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з таких підстав.

Встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років.

Як вбачається з копії з матеріалів пенсійної справи №42352 основний розмір пенсії позивача станом на день призначення пенсії становить 75% грошового забезпечення (а.с. 37).

Відповідачем не заперечувалось, що із 1992 року пенсію позивачу обраховано у розмірі 86% грошового забезпечення, а в матеріалах пенсійної справи міститься інформація, що станом на 01.10.2017 основний розмір пенсії ОСОБА_1 становить 86% грошового забезпечення

При перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідачем визначено основний розмір пенсії із розрахунку 70% грошового забезпечення (а.с.39).

У липні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою в якій просив провести перерахунок пенсії з урахуванням основного розміру пенсії у розмірі 86% відповідних сум грошового забезпечення (а.с. 15).

Розглянувши звернення позивача ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листом №С-3255 від 19.07.2018 повідомило що статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", визначено, що максимальний розмір пенсії, за вислугу років, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Перерахунок пенсії проведено за чинною на час перерахунку редакцією Закону, тобто в розмірі 70% грошового забезпечення (а.с. 16).

Вважаючи такий перерахунок необґрунтованим, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначається Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992, № 2262-XII (далі - Закон).

Відповідно до пункту "в" ст. 13 Закону (в редакції, станом на день призначення пенсії позивачу.) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, які звільняються з військової служби на умовах Закону України "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей" (пункт "в" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів відповідних сум грошового забезпечення із збільшенням цього розміру на 3 проценти за кожний повний рік вислуги понад 20 років, але не більше ніж 65 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43). Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Відповідачем не заперечується, що пенсія позивачу призначено з серпня 1987 року у розмірі 71% грошового забезпечення, а у 1992 році при перерахунку пенсії її розмір становив 86% грошового забезпечення.

Матеріалами адміністративної справи підтверджується, що пенсія позивачу виплачується, згідно з Законом України №2262-ХІІ. Станом на 01.10.2017 основний розмір пенсії позивача становив 86% грошового забезпечення (а.с. 38)

При дослідженні листа-відмови №С-3255 від 19.07.2018, судом встановлено, що ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснило перерахунок пенсії позивача із 01.01.2018 на підставі чинної станом на день здійснення перерахунку редакцією ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", тобто у розмірі 70% грошового забезпечення.

Суд вважає помилковим посилання відповідача при перерахунку пенсії позивача на редакцію ст. 13 Закону, яка була чинною на день перерахунку його пенсії, з огляду на наступне.

Так, у рішенні від 5 квітня 2001 року Конституційний Суд України зазначив, що Конституція України закріпила принцип незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів (частина перша статті 58). Це означає, що дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.

Суд зазначає, що оскільки перерахунок пенсії позивачу пов'язаний з переглядом розміру вже призначеної їй пенсії та здійснюється на підставі судового рішення, при визначенні розміру не може поширюватися законодавство, яке прийняте після призначення вказаної пенсії, крім випадків покращення становища позивача.

Такий правовий висновок зроблено Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 03 березня 2018 року у справі №564/2288/16-а (адміністративне провадження №К/9901/23573/18)

Отже, застосувавши відсоток - 70 при визначенні розміру пенсії після проведення перерахунку із 01.01.2018, відповідач порушив право позивача, оскільки при призначенні пенсії первісно встановлено для її обрахунку розмір 86 відсотків від грошового забезпечення.

Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими.

З метою повного захисту прав позивача, та беручи до уваги встановлені під час розгляду справи обставини, суд вважає за можливе вийти за межі позовних вимог та визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії позивача із 86% до 70 % грошового забезпечення.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 263 КАС України, суд -

вирішив:

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 86 до 70 відсотків грошового забезпечення.

Зобов'язати ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (код ЄДРПОУ 13559341, вул. О. Ольжича, 7, м. Житомир. 10003, код ЄДРПОУ13559341 ) провести ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 10031, РНОКПП НОМЕР_1) із 01.01.2018 перерахунок пенсії з розрахунку 86 відсотків грошового забезпечення та здійснити відповідні виплати.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Лавренчук