Україна
Донецький окружний адміністративний суд
09 жовтня 2018 р. Справа№0540/7771/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суду складі головуючого судді Циганенка А.І., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
29 серпня 2018 року позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, про визнання бездіяльність протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. Позовні вимоги вмотивовані тим, що відповідачем безпідставно було відмовлено позивачу в прийнятті документів для отримання пенсії за місцем фактичного проживання. З посиланням на Конституцію України, Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, Закон України “Про пенсійне забезпечення”, позивач просив:
- визнати протиправними дії відповідача щодо не прийняття заяви позивача про отримання пенсії за місцем фактичного проживання;
- зобов'язати відповідача прийняти заяву позивача про отримання пенсії за місцем фактичного проживання.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач протиправно не прийняв заяву про отримання пенсії за фактичним місцем проживанням.
Відповідач відзив на адміністративний позов, в якому позовні вимоги не визнав, зазначивши, що позивач не подав заяву про виплату пенсії встановленого зразка.
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення проти нього, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 зареєстрований за адресою ІНФОРМАЦІЯ_1, б. 5, щ о підтверджується копією паспорта громадянина України ВС 200230.
30 липня 2018 року відповідачем зареєстрована заява позивача в якості користувача електронних послуг на веб-порталі Пенсійного фонду України за №4200.
30 липня 2018 року позивачем подана заява на ім'я начальника Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про роз'яснення причин не прийняття спеціалістом ОСОБА_2 документів для постановки на облік та можливості отримання пенсійних виплат на картковий рахунок, відкритий в «Альфа-Банку».
13 серпня 2018 року відповідач листом за №209/0-01-01-08 надав відповідь на заяву позивача від 30.07.2018, в якій покликався на те, що позивачем не подавалася заява про отримання пенсії за місцем фактичного, а була подана заява про реєстрацію громадянина у системі надання послуг в електронному вигляді. Позивачу було роз'яснено, що для взяття на облік пенсійної справи необхідно звернутися з відповідною заявою, надати паспорт, ідентифікаційний код, довідку управління соціального захисту населення про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та реквізити рахунку в «Ощадбанку». Питання поновлення виплати пенсії буде вирішено після перевірки достовірності зазначеної в заяві інформації про фактичне місце проживання.
При ухваленні рішення суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статті 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно статті 92 Основного закону виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України від 09.07.2003 №1058-V “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закону №1058- V).
За приписами частини 1 статті 47 Закону №1058-V пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1.5 “Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1(далі за текстом - Порядок №22-1), встановлено, що заява про […] отримання пенсії за місцем фактичного проживання подається пенсіонером особисто […] до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії […].
Згідно пункту 3.3 Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, надає: роз'яснення підприємствам, установам, організаціям та особам з питань призначення та виплати пенсій; у разі необхідності - бланки документів; допомогу особам, зазначеним у пунктах 1.1 і 1.2 розділу І цього Порядку, щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії; у разі необхідності - допомогу щодо визначення права на пенсію до звільнення особи з посади, яка дає право на її призначення.
Порядком № 22-1 не передбачено, що для отримання пенсії за місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України, необхідно подавати довідку управління соціального захисту населення про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та реквізити рахунку в «Ощадбанку».
«Порядком виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 року № 1596, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2016 року № 662, визначений механізм виплати пенсій їх одержувачам органами Пенсійного фонду шляхом зарахування на поточні рахунки одержувачів пенсії та грошової допомоги в уповноважених банках. пенсій, грошової допомоги та заробітної плати працівникам бюджетних установ через поточні рахунки відповідно до «Порядку проведення конкурсного відбору банків, через які здійснюється виплата пенсій, грошової допомоги та заробітної плати працівникам бюджетних установ», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 р. № 1231, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2016 р. № 662.
Згідно повідомлення Пенсійного фонду України, розміщеного на веб-порталі (https://www.pfu.gov.ua/33250-upovnovazheni-banky-cherez-yaki-maye-zdijsnyuvatys-vyplata-pensij-groshovoyi-dopomogy/), АТ «Альфа-Банк» є уповноваженим банком через який має здійснюватися виплата пенсії.
Згідно статті 2 Закону України від 11 грудня 2003 року №1382-IV «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» (далі - Закон №1382-IV) громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом. Реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Статтею 6 Закону №1382-IV визначено, що громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов'язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання. Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена органом реєстрації з одночасним зняттям з попереднього місця проживання. Реєстрація місця проживання здійснюється тільки за однією адресою. У разі якщо особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює реєстрацію місця проживання за однією з цих адрес за власним вибором. За адресою зареєстрованого місця проживання з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції.
Згідно статті 4 Закону України від 20 жовтня 2014 року № 1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
З аналізу вищевказаних правових норм вбачається, що у разі звернення особи із заявою про отримання пенсії за місцем фактичного проживання до пенсійного органу, останній зобов'язаний розглянути подану заяву із документами та прийняти відповідне рішення. Відповідач не вправі вимагати документи, які не передбачені чинним законодавством, також до компетенції відповідача не належить вирішення питання визначення статусу громадянина України як внутрішньо переміщеної особи.
З наявних в матеріалах справи доказів вбачається, що місцем проживання ОСОБА_1 є Донецька область, м. Торецьк, вул. Толстого, б. 5.
За таких обставин позивач не може вважатися внутрішньо переміщеною особою.
Із заяви позивача від 30 липня 2018 року на ім'я начальника Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області вбачається, що ОСОБА_1 звертався до відповідача саме з приводу виплати пенсії за місцем фактичного проживання, а не тільки для реєстрації в якості користувача електронних послуг на веб-порталі Пенсійного фонду України.
Згідно пункту 3.3 Порядку №22-1спеціаліст ОСОБА_2 мала надати допомогу позивачу щодо подання заяви відповідно до його намірів і питання, з яким останній звернувся до відповідача.
Відповідач всупереч наведеним нормам не прийняв відповідну заяву від позивача.
Згідно з частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У зв'язку з викладеним, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Питання судових витрат слід вирішити у відповідно до частини 1 статті 139 КАС України.
Керуючись статтями 2, 5-10, 20, 22, 25, 47, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 251, 255, 295, 297, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: 85207, Донецька область, м. Торецьк, вул. Толстого, б.5, РНОКПП - НОМЕР_1) до Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 85200, Донецька область, м. Торецьк, вул. Дружби, б.22, код ЄДРПОУ 42170475) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправними дії Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо не прийняття заяви ОСОБА_1 про отримання пенсії за місцем фактичного проживання.
Зобов'язати Торецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області прийняти заяву ОСОБА_1 про отримання пенсії за місцем фактичного проживання.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 704 (сімсот чотири) гривні 00 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області.
Повний текст рішення складений 09 жовтня 2018 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана до Донецького окружного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.
Суддя Циганенко А.І.