Рішення від 26.09.2018 по справі 802/1809/18-а

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

26 вересня 2018 р. Справа № 802/1809/18-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитришеної Р.М., без участі сторін, розглянувши письмово за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом: ОСОБА_1 до: ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі- відповідач №1); Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі- відповідач №2) про: зобов"язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі- відповідач №1); Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі- відповідач №2) про зобов'язання вчинити дії.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що є військовим пенсіонером, інвалідом війни 2 групи, інвалідом 2 групи ЧАЕС 1 категорії та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області.

З грудня 2006 року отримує пенсію по інвалідності, яку обраховано як пенсію за вислугу років у відповідності до положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (Закон №2262).

Розмір грошового забезпечення, з якого позивачу було обчислено пенсію становив 2065,94 грн., від якого пенсію призначено у розмірі 90 відсотків, що склало 1859,15грн.

Позивач звертає увагу, що йому пенсію призначено відповідно до ст. 43 Закону №2262, виходячи з грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, де було враховано відповідний оклад за посадою, військовим званням, відсоткова надбавка за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премія в розмірах, установлених законодавством.

У відповідності до постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" від 07.11.2007 №1294 з 01.01.2008 здійснено перерахунок пенсії позивача.

З листа ІНФОРМАЦІЯ_1 за №12/342 позивачу стало відомо про те, що при перерахунку виключено додаткові види грошового забезпечення: щомісячна 100 відсоткова надбавка в сумі 413грн. 29 коп.; щомісячна надбавка в розмірі 90% за безперервну службу в сумі 693грн. 56 коп.; премія в розмірі 33,3% від усього грошового забезпечення в сумі 514,33грн, що разом склало 1621,18грн.

В зв'язку із наведеним вище, позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області з проханням надати роз'яснення та перерахувати пенсію з грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців".

Однак, у листі-відповіді означеного управління від 14.05.2018 за №1298/е позивача повідомлено про правильність обчислення пенсії позивачу.

Останній не погоджується з таким висновком, оскільки вважає, що основним документом для обчислення розміру військовослужбовців є грошовий атестат. На думку позивача, якщо згідно грошового атестату нарахована сума грошового забезпечення становить 2192,05грн., то розмір пенсії має бути 1972,08грн. Натомість, згідно розрахунку нараховано лише 2065,94грн., а розмір пенсії становить 1859,35грн.

У відповідності до ст.11 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове держане пенсійне страхування".

За наведеного, позивач вказує, що таким перерахунком пенсії було порушено його право на достойну пенсію, на яку він мав очікуванні сподівання. Відтак, звернувся до суду з адміністративним позовом.

В подальшому, 06.08.2018 позивачем направлено на адресу суду заяву про уточнення позовних вимог, за змістом яких позивач просить:

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати нову довідку для обчислення пенсії з 01.01.2008 року на підставі частини 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців" від 04.04.2006 згідно грошового атестату за останньою штатною посадою, займаною позивачем перед звільненням 08.12.2006 року із Збройних Сил України, з розрахунку 90% грошового забезпечення з урахуванням усіх видів грошового забезпечення та середньомісячних додаткових видів грошового забезпечення за 24 календарні місяці служби підряд перед звільненням, надбавок, доплат, підвищень та премій; одноразових додаткових видів грошового забезпечення, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, та надати вказану довідку для перерахунку пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області на підставі довідки Вінницького обласного військового комісаріату здійснити перерахунок пенсії позивача згідно частини 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців" за останньою штатною посадою перед звільненням з усіх складових грошового забезпечення за 24 календарні місяці служби підряд перед звільненням, надбавок, доплат, підвищень та премій; одноразових додаткових видів грошового забезпечення із 90% грошового забезпечення, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з врахуванням індексації пенсії за цей період згідно ст. 64 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з урахуванням положень Закону України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення" з дати виникнення права на нього, а саме з 01.01.2008 року, виплатити різницю між належною та фактично отриманою сумами пенсії та забезпечити її виплату із врахуванням підвищення грошового забезпечення військовослужбовців згідно норм Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Крім цього позивач просить зобов'язати надати суду звіт про виконання судового рішення.

Ухвалою суду від 23.06.2018 року відкрито провадження у адміністративній справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження.

На виконання вимог ст. 162 КАС України відповідачами подано до суду відзиви щодо заявлених позовних вимог, а саме.

10.07.2018 року від Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області за вх. №28473 надійшов відзив щодо заявлених ОСОБА_1 позовних вимог. Згідно викладених обставин у відзиві відповідач 2 заперечує заявленим вимогам, посилаючись на наступне.

Відповідно до ч. 3 ст. 43 вказаного Закону №2262, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) знанням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Також у ст. 7 постанови КМУ №393 від 17.07.92 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсії і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ, та членам їх сімей” вказано, що пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: окладу за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням, окладу за військове звання або спеціальне звання, процентної надбавки за вислугу років, додаткових видів грошового забезпечення, що надаються щомісяця. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Крім того, відповідно до п. 5 постанови КМУ №45 від 13.02.2008 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”, для перерахунку пенсії враховуються щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) встановлені КМУ - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок.

Відповідно до ст.10 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992р. №2262 (далі - Закон) призначення і виплата пенсій особам зазначених цим Законом, здійснюється органами Пенсійного фонду України. Тобто органи Пенсійного фонду виконують тільки функції з призначення та перерахунку пенсій, а функція визначення розміру грошового забезпечення чи окремих його складових для обчислення пенсій, в тому числі питання порядку обчислення стажу служби для виплати відсоткової надбавки за вислугою років належать до компетенції силових міністерств та відомств та виходить за межі компетенції органів Пенсійного фонду.

Стосовно позовних вимог відповідач вказує, що немає правових підстав для перерахунку пенсії, так як відповідно до ст.1 постанови КМУ №45 від 13.02.2008 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” перерахунок раніше призначених відповідно до Закону пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

12.07.218 року на адресу суду від ІНФОРМАЦІЯ_1 за вх. №29035 надійшов відзив з якого слідує, що відповідач заперечує щодо заявлених позовних вимог ОСОБА_1 , з огляду на наступне.

Позивач звільнений з військової служби у відставку у 2006 році з посади військового комісара Тальнівсько-Катеринопільського об'єднаного міського військового комісаріату Черкаської області Територіального управління “Північ”. До 01.01.08 розмір його посадового окладу складав 170 грн.

Пенсія Позивачу була призначена на підставі п. 1 ст. 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20 грудня 1991 року №2011-XII, де вказується, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби проводиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (2262-12).

Частиною 3 ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

З 01.01.2008 року набула чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” (надалі по-тексту - Постанова) у пункті 1 якої визначено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Крім того, у ч. 2 п. 5 Постанови визначено, що здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Положеннями першого речення ч.3 ст. 63 Закону передбачено підстави для перерахунку пенсій та перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються для їх перерахунку.

Аналіз наведених положень Закону вказує на єдиний підхід законодавства до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються як при призначенні (ст. 43) так і при перерахунку раніше призначених пенсій (ст. 63).

Позивач скориставшись своїм правом визначеним положеннями КАС України подав до суду відповіді на відзив із змісту яких убачається, що ОСОБА_1 підтримує заявлені позовні вимоги та просить суд задовольнити адміністративний позов.

30.08.2018 року ухвалою суду закрито підготовче судове засідання та призначено справу до судового розгляду по суті на 26.09.2018 року.

В судове засідання 26.09.2018 року сторони не з'явились.

Позивач подав заяву про розгляд справи без його участі.

Дослідивши матеріали справи, надані сторонами докази, суд встановив наступні фактичні обставини.

ОСОБА_1 звільнений з військової служби у відставку у 2006 році з посади військового комісара Тальнівсько - Катеринопільського об'єднаного міського військового комісаріату Черкаської області Територіального управління “Північ”.

Позивачу було призначено пенсію на підставі п. 1 ст. 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей". Основний розмір пенсії за вислугу 32 роки складається у розмірі 90% від грошового забезпечення.

З 01.01.2008 року ОСОБА_1 відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" №1294 здійснено перерахунок.

До вересня 2008 року позивач перебував на обліку у ГУ ПФУ у Черкаській області, на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області перебуває лише з 01.09.2008 року.

13.01.2018 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача №2 із заявою про роз'яснення та здійснення перерахунку пенсії з грошового забезпечення за останньою штатною посадою.

Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області листом №217/С-12 від 06.02.2018 повідомив про те, що постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" №1294 змінено структуру грошового забезпечення військовослужбовців відповідно до якої з 01.01.2008 року ОСОБА_1 було здійснено перерахунок пенсії.

Також, 17.01.2018 року ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про надання інформації щодо складових відповідно до яких здійснюється пенсійне забезпечення.

06.02.2018 року ІНФОРМАЦІЯ_2 листом №12/342 повідомив позивача про те, що пенсія призначено з 08.12.2006 року Черкаським обласним військовим комісаріатом. Перерахунок грошового забезпечення для обчислення пенсії колишнім військовослужбовцям та членам їх сімей станом на 01.01.2008 року проведено відповідно до норм Постанови КМ України №1294 від 07.11.2007 року.

В зв'язку із чим, нормативні акти згідно із якими виплачувалась 100% надбавка, надбавка за безперервну службу та премія в розмірі 33,3 % грошового забезпечення станом на 01.01.2008 року скасовані.

Таким чином, перерахунок пенсії здійснено у відповідності до вимог норм законодавства.

06.04.2018 року позивач звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про здійснення перерахунку пенсії.

Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області листом за №1298/С-12 відмовило позивачу у здійсненні перерахунку посилаючись на наступне.

ОСОБА_1 отримує пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області перебуває з 01.09.2008 року.

Відповідно до постанови КМУ від 07.11.2007 року за №1294 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області (де попередньо перебував ОСОБА_1 ) з 01.01.2008 року було проведено перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, яка була надана Черкаським обласним військовим комісаріатом. Відтак, пенсію перераховано вірно та відповідно до положень чинного законодавства.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.

Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною першою статті 15 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” встановлено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". В свою чергу, статтею 63 Закону №2262-ХІІ передбачено, що призначені військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей пенсії перераховуються з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.

Відповідно до ст. 63 Закону України Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок).

Пунктом 1 цього порядку передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій.

Відповідно до п.4 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (зі змінами) заява про запит пенсійної справи за новим місцем проживання подається пенсіонером до органу, що призначає пенсію, за новим місцем проживання.

Перерахунок грошового забезпечення для обчислення пенсій колишнім військовослужбовцям та членам їх сімей станом на 01.01.2008 був проведений відповідно до норм постанови Кабінету- Міністрів України, від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" (надалі по-тексту - Постанова № 1294) та згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.08 № 45.

Постановою №1294 та додатками до неї, зокрема, додатком №25, який визначає додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, не передбачено включення до складу грошового забезпечення військовослужбовців надбавки за безперервну службу, надбавки 100%, на включенні яких наполягає Позивач.

Постановою №1294 (пункт 5, підпункт 2) надано право керівникам здійснювати преміювання військовослужбовців у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менше як 10% посадових окладів. На виконання цієї норми Міністром оборони України виданий наказ № 25 від 28.01.2008, яким встановлений розмір премії військовослужбовцям (крім військовослужбовців, які проходять службу в частинах для спеціальних операцій або, об'єднаних силах швидкого реагування) 10% посадового окладу. Відповідно до цього, саме в такому розмірі була включена премія до складу грошового забезпечення для перерахунку пенсій станом на 01.01.2008 всім пенсіонерам Міністерства оборони.

З аналізу вище зазначених положень законодавства слідує, що нормативні акти згідно з якими виплачувались 100% надбавка, надбавка за безперервну службу та премія в розмірі 33,3% грошового забезпечення, станом на 01.01.2008 скасовані.

Згідно з абзацом 7 пункту 5 Порядку, додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються.

Відповідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу” (надалі по-тексту - Постанова № 1294) установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно матеріалів справи, довідка про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії станом на 01.01.2008 видавалась не ІНФОРМАЦІЯ_3 , а Черкаським ОВК.

Крім того, відповідно до матеріалів пенсійної справи на підставі Постанови Кабінету Міністрів України №355 від 23.04.2012 "Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", Вінницький обласний військовий комісаріат, як уповноважений орган Міністерства оборони України, направив до Головного управління Пенсійного Фонду України у Вінницькій області відповідні довідки про грошове забезпечення колишніх військовослужбовців для нарахування підвищення до пенсії з 01.04.2012.

Згідно листа ІНФОРМАЦІЯ_1 від 16.01.2013 №ХЛ-63392 ОСОБА_1 було надано відповідь на його звернення щодо розміру грошового забезпечення за його посадою. Так, розмір грошового забезпечення за посадою, яку позивач займав на час звільнення з військової служби станом на 01.04.2012 складав - 3738,00 грн., в тому числі: посадовий оклад 1100,00 грн., оклад за військове звання - 130,00 грн.; надбавка за вислугу років - 40% - 492,00 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань - 861,00 грн.; надбавка за таємність - 15% - 165,00 грн.; премія 90 % - 990,00 грн.

Також, вирішуючи спір, судом береться до уваги, що Кабінетом Міністрів України 21 лютого 2018 прийнято постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", якою передбачено поетапний перерахунок раніше призначених пенсій колишніх військовослужбовців та членів їх сімей.

Відтак, для перерахунку пенсій враховуються: посадовий оклад, оклад за військовим званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу в межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим званням (постанова КМУ №704, наказ МОУ №90, алгоритм ДФ№ 248/3/6/684).

Відповідно до матеріалів справи ІНФОРМАЦІЯ_3 видано довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 за посадою з 01.03.2018., що складає 9 945,00грн., де відповідно посадовий оклад становить 5220,00грн, оклад за військове звання 1410,00грн, надбавка за вислугу років у розмірі 50%, що становить 3315,00грн.

Враховуючи зазначені обставини, заявлені вимоги в частині зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати нову довідку для обчислення пенсії задоволенню не підлягають, оскільки є необґрунтованими, та суперечать положенням чинного законодавства.

Визначаючись щодо позовних вимог в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок пенсії позивача, суд виходить з наступного.

Частиною першою статті 15 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” встановлено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". В свою чергу, статтею 63 Закону №2262-ХІІ передбачено, що призначені військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей пенсії перераховуються з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 № 393” (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20.02.2008

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку №45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку №45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Тобто, підставою для перерахунку пенсії є довідка встановленої форми, видана уповноваженим органом.

Відтак, суд звертає увагу, що органи Пенсійного фонду не наділені повноваженнями самостійно визначати складові грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій. До їх функцій належать виключно питання призначення (перерахунку) і виплати пенсій. Розмір складових грошового забезпечення визначається уповноваженим органом.

Враховуючи наведене, Головне управління як територіальний орган Пенсійного фонду України здійснює перерахунок та виплату пенсій військовослужбовцям виключно на підставі документів, що надані уповноваженими структурними підрозділами де особа проходила службу та не наділений повноваженнями щодо визначення складових грошового забезпечення, які мають бути включені як складові в довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Таку ж правову позицію висловив Вищий адміністративний суд України у справі №К/800/4242/13 та Верховний Суд у справі К/9901/10401/18 у постанові від 26.06.2018.

При цьому, вирішуючи спір в цій частині, суд доходить до висновку, що вимога позивача щодо зобов'язання відповідача 2 вчинити дії щодо перерахунку пенсії на підставі довідки є похідною від першої, а відтак не підлягає задоволенню в силу того, що похідна вимога залежить від задоволення іншої/основної вимоги (п.23 ст. 4 КАС України).

Приймаючи до уваги обставини вище даної справи, суд не вважає за необхідне зобов'язувати суб'єкта владних повноважень подавати звіт про виконання даного судового рішення.

Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, про відсутність підстав для задоволення даного адміністративного позову.

Також, згідно матеріалів справи відповідачем подано клопотання про залишення адміністративного позову без розгляду у зв'язку з пропуском позивачем строків звернення до суду.

Так, відповідно до положень ч. 2 ст. 122 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

В силу ч. 3 ст. 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Кодекс адміністративного судочинства є загальним законом, яким врегульовані строки звернення до адміністративного суду за захистом прав. Натомість спеціальним законом, яким врегульовані правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та строки перерахунку пенсій є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких осіб" №2262-ХІІ.

Відповідно до частини першої статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

За наведеного вище, підстав для застосування положень КАС України щодо пропущення шестимісячного строку немає, оскільки строки звернення щодо перерахунку пенсії позивачу обчислюються не з дня коли особа дізналася, а відповідно до спеціального Закону.

За наведеного вище, клопотання відповідача про залишення адміністративного позову без розгляду слід залишити без задоволення.

Враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати у даній справі не розподіляються.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовити повністю.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ); Вінницький обласний військовий комісаріат (21036, м. Вінниця, вул. Данила Галицького, 31, код ЄДРПОУ 08362793); Головне управління Пенсійного фонду україни у Вінницькій області (21100, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7, код ЄДРПОУ 13322403)

Повний текст рішення складено: 08.10.2018

Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна