Рішення від 05.10.2018 по справі 127/20765/18

Р І Ш Е Н Н Я№ 127/20765/18

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 жовтня 2018 р.м. Вінниця

Вінницький міський суд Вінницької області в складі судді Медяної Ю.В.,

секретар - Подоляк М.В.,

за участю представника позивача Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради - Новіцького Л.М.,

відповідача ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_3 про стягнення надміру виплачених коштів,

ВСТАНОВИВ:

20.08.2018 р. Департамент соціальної політики Вінницької міської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_3 про стягнення надміру виплачених коштів щомісячної адресної допомоги малозабезпеченій сім'ї за період з 01.09.2017 р. по 21.11.2017 р. у розмірі 7589 грн. 24 коп.

В позовній заяві зазначено, що 08.06.2017 р. відповідач звернулася до Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради із заявою про призначення грошової допомоги малозабезпеченій сім'ї, у якій зобов'язалась у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання нею соціальної допомоги, компенсації, субсидій, пільг повідомити про це органи праці та соціального захисту населення.

Відповідача було попереджено про відмову в призначенні або припиненні виплати призначеної соціальної допомоги та поверненні надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім'ї.

Відповідно до заяви ОСОБА_3 про виплату допомоги малозабезпеченій сім'ї від 08.06.2017 р. рішенням Управління соціального захисту населення (Лівобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради від 26.06.2017 р. призначено допомогу на сім'ю на період з 01.06.2017 р. по 30.11.2017 р. року в розмірі 3794,62 грн. щомісячно.

Згідно з інформацією наданою Лівобережним міжрайонним центром зайнятості Вінницької області чоловік відповідача - ОСОБА_4 був знятий з обліку 04.08.2018 р. з причин невідвідування без поважних причин центру зайнятості протягом 30 днів, про що ОСОБА_3 Департамент соціальної політики Вінницької міської ради не повідомила.

Згідно розрахунку переплати щомісячної адресної допомоги, розмір переплати грошових коштів, виплачених малозабезпеченій сім'ї за період з 01.09.2017 р. по 21.11.2017 р., становить 7589,24 грн.

Листом Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради, відповідача було повідомлено про необхідність повернення безпідставно отриманої адресної допомоги, але у добровільному порядку остання її не повернула.

З підстав зазначених вище позивач звернувся до суду із даною позовною заявою.

31.08.2018 р. у даній справі відкрито провадження.

В судовому засіданні представник позивача Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради - Новіцький Л.М. вимоги позовної заяви підтримав в повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеним в позовній заяві, просив її задоволити. Додатково суду пояснив, що грошові кошти відповідач на даний час не повернула.

Відповідач ОСОБА_3 в судовому засіданні позов визнала, суду пояснила, що зверталася до відповідача із заявою про призначення допомоги малозабезпеченій сім'ї, яку їй було надано та повідомлено, що у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання нею соціальної допомоги, компенсації, субсидій, пільг вона повинна повідомити про це органи праці та соціального захисту населення. Про те, що її чоловік ОСОБА_4 був знятий з обліку у центрі зайнятості вона позивача не повідомила, надміру виплачені кошти позивачу не повернула.

Вислухавши учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до статей 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Згідно зі статтею 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям регулюється Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" від 01.06.2000 року № 1768-III, який спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім'ям.

Відповідно до статті 1 вказаного Закону, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї; малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250, яка визначає умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям".

Пунктом 2 Постанови № 250 передбачено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Судом встановлено, що 08.06.2017 р. відповідач ОСОБА_3 звернулася до Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. Відповідача ОСОБА_3 під розпис повідомлено, що в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання нею соціальної допомоги, компенсації, субсидій, пільг, вона зобов'язується повідомити про це органи праці та соціального захисту населення. Про відмову в призначенні або припинення виплати призначеної соціальної допомоги та/або повернення надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім'ї її попереджено. (а.с. 20-21)

На підставі зазначеної вище заяви, рішенням Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям від 26.06.2017 р., ОСОБА_3 з 01.06.2017 р. по 30.11.2017 р. було призначено соціальну допомогу. (а.с. 8)

Згідно розрахунку державної соціальної допомоги, розмір щомісячної соціальної допомоги з 01.06.2017 р. по 30.11.2017 р. становив 3794,62 грн. (а.с. 8 - зворот)

Згідно абз. 6 ч. 2 ст. 7 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" від 01.06.2000 року № 1768-III, якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Відповідно до абз. 4 п. 25 Постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. №250 виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється у разі припинення реєстрації як безробітної особи, яка включена до складу сім'ї, з причин, передбачених абзацами сімнадцятим (крім припинення реєстрації у разі працевлаштування самостійно), дев'ятнадцятим - двадцять другим підпункту 1 і підпунктом 2 пункту 37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2013 р. N 198, - з місяця, що настає за місяцем, в якому припинено реєстрацію безробітного за інформацією центрів зайнятості.

Згідно відповіді Лівобережного міжрайонного центру зайнятості від 24.10.2017 р. №01-29/2732, ОСОБА_4 (чоловік позивача) був знятий з обліку 04.08.2018 р. у зв'язку з невідвідуванням без поважних причин центру зайнятості протягом 30 робочих днів. (а.с. 11)

З розрахунку Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради по особовому рахунку НОМЕР_2 ОСОБА_3 вбачається, що розмір переплати грошових коштів, виплачених як допомога малозабезпеченій сім'ї, на підставі того, що чоловік заявниці знятий з обліку в центрі зайнятості з 04.08.2017 р., становить 7589,24 грн. (а.с. 9)

З наведеного вище вбачається, що відповідач ОСОБА_3 про зміну обставин, що впливали на виплату допомоги, а саме зняття її чоловіка з обліку в центрі зайнятості, Департамент соціальної політики Вінницької міської ради вчасно не повідомила, у зв'язку з чим останній було безпідставно виплачено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї у розмірі 7589,24 грн.

Позивач листом №08-00-019-14372 від 29.03.2018 р., повідомив відповідача про те, що виникла переплата коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї у розмірі 7589,24 грн. та рекомендував їй розпочати повернення надміру виплачених коштів з квітня 2018 р. (а.с. 10)

Однак, як зазначено представником позивача в судовому засіданні та не заперечувалось відповідачем, надміру виплачені кошти на даний час до Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради не повернуто.

Відповідно до частини першої статті 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Згідно з частиною першою статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Статтею 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до частини першої статті 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Враховуючи вищевикладене, вимоги позивача про стягнення з відповідача безпідставно виплачених коштів щомісячної адресної допомоги малозабезпеченій сім'ї за період з 01.09.2017 р. по 21.11.2017 р. у розмірі 7589 грн. 24 коп. суд вважає доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України, судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 1762 грн. 00 коп., підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 15, 16, 1166, 1212 ЦК України,

ст.ст. 4, 12, 13, 81, 89, 141, 200, 259, 263-265 ЦПК України,

ст. 7 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" від 01.06.2000 р. № 1768-III,

постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 р. № 250, суд

ВИРІШИВ:

Позов Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_3 про стягнення надміру виплачених коштів, задовільнити.

Стягнути з ОСОБА_3 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради надміру виплачені кошти щомісячної адресної допомоги малозабезпеченій сім'ї за період з 01.09.2017 р. по 21.11.2017 р. у розмірі 7589 (сім тисяч п'ятсот вісімдесят дев'ять) грн. 24 коп.

Стягнути з ОСОБА_3 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп. судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його проголошення через Вінницький міський суд Вінницької області до Апеляційного суду Вінницької області. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Згідно вимог п. 4 ч. 5 ст. 265 ЦПК України:

позивач Департамент соціальної політики Вінницької міської ради, місцезнаходження юридичної особи: м. Вінниця, вул. Соборна, 50, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України - 38782790;

відповідач ОСОБА_3, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1.

Суддя Ю.В. Медяна