про передачу справи за підсудністю
08 жовтня 2018 року Справа № 2340/4049/18
м. Черкаси
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Кульчицький С.О., розглянувши матеріали позовної заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області до Головного територіального управління юстиції у Черкаській області про скасування постанов,
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулось Головне управління Пенсійного Фонду України в Черкаській області до Головного територіального управління юстиції у Черкаській області, в якому просить скасувати постанови державного виконавця у виконавчому провадженні ВП № 56253792 від 18.09.2018 про стягнення з боржника витрат виконавчого провадження у сумі 150 грн 01 коп. та про стягнення виконавчого збору в сумі 14 892 грн 00 коп.
Вирішуючи питання про відкриття провадження, суд виходить з наступного.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Згідно з ч. 3 ст. 27 Кодексу адміністративного судочинства України підсудність окремих категорій адміністративних справ визначається цим Кодексом.
Так, за приписами ч. 5 ст. 287 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративні справи з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень, ухвалених місцевим загальним судом як адміністративним судом, розглядаються місцевим загальним судом як адміністративним судом, який видав виконавчий лист.
Вищенаведене вказує на те, що рішення, дії або бездіяльність державної виконавчої служби при виконанні судових рішень, за загальним правилом, оскаржуються до суду, який видав виконавчий документ.
Вказане кореспондується з положеннями ч. 1 ст. 74 Закону України «Про виконавче провадження», згідно з якою рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.
З позовної заяви та доданих до неї документів вбачається, що на виконанні у відділі примусового виконання рішень управління ДВС ГТУЮ у Черкаській області знаходиться ВП № 56253792 з виконання виконавчого листа № 704/1505/17, виданого Тальнівським районним судом Черкаської області 17.04.2018 у справі за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Черкаській області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.
Головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГТУЮ у Черкаській області Горбатюк В.П. встановлено, що витрати виконавчого провадження з примусового виконання рішення Тальнівського районного суду Черкаської області у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Черкаській області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії становлять 150 грн 01 коп., а тому відповідно до ст.42 Закону України «Про виконавче провадження» останнім винесено постанову від 18.09.2018 про стягнення з боржника витрат виконавчого провадження у вказаній сумі. Також головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГТУЮ у Черкаській області Горбатюк В.П. 18.09.2018 винесено постанову про стягнення виконавчого збору у сумі 14 892 грн 00 коп. з примусового виконання зазначеного рішення Тальнівського районного суду Черкаської області.
Отже, виконавчий лист, в межах виконання якого винесено оскаржувані постанови від 18.09.2018, виданий саме Тальнівським районним судом Черкаської області.
Враховуючи те, що ГУ ПФУ в Черкаській області звернулося з адміністративним позовом, предметом якого є оскарження постанов головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГТУЮ у Черкаській області від 18.09.2018, які винесені в межах виконавчого провадження ВП № 56253792 по примусовому виконанню виконавчого листа № 704/1505/17, виданого Тальнівським районним судом Черкаської області 17.04.2018, дана справа підсудна місцевому загальному суду як адміністративному суду, а саме: Тальнівському районному суду Черкаської області.
Відповідно до ч. 6 ст. 7 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.
У зв'язку з тим, що загальними положеннями Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено вирішення питання про повернення позовної заяви позивачу для звернення до належного суду чи передачу справи до належного адміністративного суду у разі встановлення, що справа належить до предметної юрисдикції (підсудності) іншого суду, суддя вважає за необхідне для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, застосувати аналогію закону щодо передачі адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого у разі порушення територіальної юрисдикції (підсудності) у відповідності до пункту 2 частини 1 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 29 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Згідно з ч. 8 ст. 29 Кодексу адміністративного судочинства України передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Відповідно до ч. 1 ст. 30 Кодексу адміністративного судочинства України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що справу належить передати для розгляду по суті до Тальнівського районного суду Черкаської області.
Керуючись статтями 29, 248, 256, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Адміністративну справу № 2340/4049/18 за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області до Головного територіального управління юстиції у Черкаській області про скасування постанов передати на розгляд до Тальнівського районного суду Черкаської області.
Копію ухвали надіслати сторонам у справі.
Роз'яснити сторонам, що передача вказаної адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання. Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання до суду апеляційної інстанції через Черкаський окружний адміністративний суд.
Суддя С.О. Кульчицький