31 серпня 2018 р.м. ХерсонСправа № 821/979/18
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гомельчука С.В.,
при секретарі Воронцовій К.С.,
за участю:
представника позивача - Алексеєвої Н.С.,
представника відповідача - Яцемирського С.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Грант-Трейд" до Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі, Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Приватне підприємство "Грант-Трейд" (далі - позивач, ПП "Грант-Трейд") звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (далі - відповідач 1, Головне управління), Державної фіскальної служби України (далі - відповідач 2, ДФС України), у якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Херсонській області (далі - відповідач 1), яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, про внесення Приватного підприємства "Грант-Трейд" до переліку ризикових платників податків;
- зобов'язати комісію Головного управління ДФС у Херсонській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - комісія ДФС), виключити Приватне підприємство "Грант-Трейд" з переліку ризикових платників податків;
- визнати протиправними дії Державної фіскальної служби (далі - відповідач 2), які полягають в зупиненні реєстрації податкових накладних, складених ПП "Грант-Трейд" та направлених для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних: від 31 березня 2018 року №№ 417, 418, 422, 424, 425, 426, 441, 443, 453, 523, 524, 525, 526, 527, 554, 555, 557, 558, 559, 560, 561, 564, 565, 566; від 02 квітня 2018 року № 413; від 04 квітня 2018 року № 415; від 16 квітня 2018 року №№ 582, 583; від 25 квітня 2018 року №№ 584, 585; від 30 квітня 2018 року №№ 637, 638, 648;
- зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкові накладні, які складені ПП "Грант-Трейд" та направлені для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних: №№ 417, 418, 422, 424, 425, 426, 441, 443, 453, 523, 524, 525, 526, 527, 554, 555, 557, 558, 559, 560, 561, 564, 565, 566; від 02 квітня 2018 року № 413; від 04 квітня 2018 року № 415; від 16 квітня 2018 року №№ 582, 583; від 25 квітня 2018 року №№584, 585; від 30 квітня 2018 року №№ 637, 638, 648;
- стягнути з відповідачів на користь ПП "Грант-Трейд" судовий збір у сумі 3524,00 грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач стверджує, що на виконання вимог ст. 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України), підприємством направлено вищевказані податкові накладні для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН), проте, їх реєстрація була зупинена. Згідно отриманих позивачем квитанцій податкового органу про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН, підставою для зупинення реєстрації податкових накладних стала їх відповідність вимогам пп. 1.6 п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку (далі - Критерії). Позивач зауважує на тому, що пп. 1.6 п. 1 Критеріїв містить сім окремих ознак ризиковості, однак в квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних міститься лише загальне посилання на даний підпункт без вказівки на конкретну ознаку, що позбавляє позивача можливості усунути недоліки, встановлені податковим органом при прийнятті оскаржуваних рішень. У позові зазначається, що приватне підприємство може відповідати лише сьомому критерію ризиковості пп. 1.6 п. 1 Критеріїв - «податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником». Посилаючись на Лист ДФСУ від 21 березня 2018 року № 959/99-99-07-18 та постанову Кабміну від 21 лютого 2018 року № 117 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», позивач вказує на те, що наявність ознак ризиковості платника податків є підставою для вирішення відповідною комісією питання про внесення такого платника податку до переліку ризикових. Рішення про внесення платника податку до переліку ризикових платників податку приймається на засіданні комісії та оформлюється протоколом. До протоколу засідання додаються: перелік платників податку, щодо яких виявлено ознаки ризиковості згідно пп.1.6 п. 1 Критеріїв; матеріали, на підставі яких платників податків віднесено до такого переліку. Проте, позивач не отримував ані наведеного протокольного рішення, ані будь-якої податкової інформації, що стала підставою для його прийняття. Відтак, віднесення ПП "Грант-Трейд" до переліку ризикових суб'єктів господарювання є неправомірним, у зв'язку з чим, позивач наголошує на безпідставності зупинення реєстрації його податкових накладних та просить суд відновити порушені права, зокрема, шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень зареєструвати податкові накладні, визначені в позовній заяві.
Ухвалою від 06 червня 2018 року судом прийнято рішення про розгляд даної справи за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 17 липня 2018 року.
11 липня 2018 року відповідачами подано до суду відзиви на позовну заяву. Зі змісту поданих відзивів вбачається, що суб'єкти владних повноважень не заперечують факт включення позивача до переліку ризикових платників податків, при цьому, не погоджуються з позицією приватного підприємства, вважають оскаржувані рішення такими, що відповідають чинному законодавству. У відзивах відповідачі посилаючись на Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, затвердженого постановою Кабміну від 21 лютого 2018 року № 117, вказують на процедуру визначення, погодження та оприлюднення критеріїв ризиковості платника податків, критеріїв ризиковості здійснення операцій, переліку показників, за якими визначається позитивна історія платника податків. Зауважують на тому, що після погодження та оприлюднення на офіційному веб-сайті відповідними органами Критеріїв, кожен суб'єкт господарювання зможе провести звірку щодо факту та підстав включення його до переліку ризикових платників податків. Стосовно зупинення реєстрації податкових накладних, відповідачі наголошують на тому, що відповідно до Порядків, затверджених постановою Кабміну від 21 лютого 2018 року № 117 у разі зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН, платнику податків надсилається квитанція про таке зупинення з пропозицією щодо надання пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН. Відповідні пояснення та копії документів розглядаються комісіями контролюючих органів, і тільки у разі відмови в реєстрації податкової накладної, прийняте рішення може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку. Проте, ПП «Грант-Трейд» не скористалося своїм правом на подання пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкових накладних у ЄРПН. При цьому, рішення про відмову в реєстрації податкових накладних, станом на момент подання даного позову до суду не прийнято. Таким чином, відповідачі просять суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
16 липня 2018 року позивач подав до суду відповідь на відзиви та заяву про уточнення позовних вимог, якою позовні вимоги викладено в наступній редакції:
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії відповідача 1, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, про внесення позивача до переліку ризикових платників податків;
- зобов'язати відповідну комісію виключити позивача з переліку ризикових платників податків;
- визнати протиправними дії ДФС, які полягають в зупиненні реєстрації податкових накладних, складених позивачем та направлених для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних: від 31 березня 2018 року №№ 417, 418, 422, 424, 425, 426, 441, 443, 453, 523, 524, 525, 526, 527, 554, 555, 557, 558, 559, 560, 561, 564, 565, 566; від 02 квітня 2018 року № 413; від 04 квітня 2018 року № 415; від 16 квітня 2018 року №№ 582, 583; від 25 квітня 2018 року №№ 584, 585; від 30 квітня 2018 року №№ 637, 638, 648; від 30 червня 2018 року №№ 830, 831, 845, 846, 847, 865-900;
- зобов'язати відповідача 2 зареєструвати в відповідні накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- стягнути з відповідачів на користь ПП "Грант-Трейд" судовий збір в сумі 3524,00 грн.
У відповіді на відзиви позивач наголошує на тому, що відзиви не містять обґрунтування заперечень контролюючих органів щодо правових підстав позову. Стверджує, що відповідачами не наведено пояснень по суті заявлених позовних вимог в частині визнання протиправним та скасування рішення комісії Головного управління про внесення ПП «Грант-Трейд» до переліку ризикових платників податків та зобов'язання виключити підприємство з такого переліку. Крім того, не наведено підстав для віднесення приватного підприємства до переліку ризикових платників податків та не вказано номер і дату відповідного рішення. Позивач підтверджує той факт, що підприємство не скористалось своїм правом на подання пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкових накладних в ЄРПН, оскільки вважає незаконною підставу для зупинення реєстрації податкових накладних в ЄРПН. Вважає, що неправомірне віднесення позивача до ризикових платників податків та зупинення реєстрації його податкових накладних є предметом позову, оскільки наведені дії порушують його права та підлягають захисту у судовому порядку.
Ухвалою від 17 липня 2018 року згідно приписів п. 3 ч. 2 ст. 181 КАС України підготовче засідання вирішено відкласти на 01 серпня 2018 року.
Протокольною ухвалою від 01 серпня 2018 року відповідно до положень п. 3 ч. 2 ст. 181 КАС України підготовче засідання було відкладено на 03 серпня 2018 року, оскільки представник відповідачів не був ознайомлений із заявою про уточнення позовних вимог.
02 серпня 2018 року від відповідача 2 до суду надійшов відзив на уточнену позовну заяву.
03 серпня 2018 року відповідачем 1 до суду подано відзив на уточнений позов.
Зі змісту відзивів вбачається, що контролюючі органи не погоджуються з уточненим позовом, вважають свої дії такими, що відповідають чинному законодавству, так як відповідно до приписів Порядку, затвердженого постановою Кабміну від 21 лютого 2018 року № 117 другим та завершальним етапом реєстрації або відмови в реєстрації податкових накладних є прийняття податковим органом (за результатами оцінки наданих підприємством документів), відповідного рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної. Стверджують, що рішення, яке прийняте саме на другому етапі тягне за собою негативні наслідки для платника податку та може бути ним оскаржене в адміністративному або судовому порядку. З урахуванням наведеного, відповідачі переконані в тому, що рішення ДФС України про зупинення реєстрації податкових накладних позивача не можуть оскаржуватись, оскільки не створюють ніяких юридичних наслідків для позивача та не порушують його прав та інтересів. Враховуючи викладене, відповідачі просять суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
03 серпня 2018 року вирішено закрити підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 20 серпня 2018 року.
Ухвалою від 20 серпня 2018 року на підставі клопотання представника позивача від 10 серпня 2018 року, судом прийнято рішення витребувати у Головного управління: рішення комісії ГУ ДФС у Херсонській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, про включення ПП "Грант-Трейд" до переліку ризикових платників (витяг з відповідного протоколу засідання Комісії); матеріалів та/або інформації, які стали підставою для прийняття Комісією рішення про включення ПП "Грант-Трейд" до переліку ризикових платників; або письмового підтвердження відсутності такого рішення та письмового обґрунтування внесення ПП "Грант-Трейд" до переліку ризикових платників податків за відсутності відповідного рішення (ухвала отримана представником Головного управління 27 серпня 2018 року, що підтверджується розпискою, яка знаходиться у матеріалах справи). Крім того, оголошено перерву та призначено судове засідання на 28 серпня 2018 року.
Протокольною ухвалою від 28 серпня 2018 року згідно приписів п. 4 ч. 2 ст. 205 КАС України розгляд справи було відкладено на 31 серпня 2018 року, в зв'язку із необхідністю надання часу представнику відповідачів для подання до суду додаткових доказів.
У судове засідання, призначене на 31 серпня 2018 року сторони з'явилися.
Представником відповідачів подано до суду: службову записку від 31 серпня 2018 року №284/21-22-07-16 Управління моніторингу доходів та обліково - звітних систем на службову записку від 06 серпня 2018 року № 268/21-22-10-03-04 стосовно ПП «Грант-Трейд»; схуму руху сум ПДВ ПП ФІРМА ОЛБІ по ПН, виписаних у червні 2017 року станом на 21 липня 2017 року; Квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН, якими зупинено реєстрацію податкових накладних ПП «Грант-Трейд» № 415 від 04 квітня 2018 року, № 697 від 10 травня 2018 року, № 831 від 30 червня 2018 року, № 959 від 31 липня 2018 року; результати опрацювання зібраної податкової інформації щодо ПП «Грант-Трейд» від 21 листопада 2016 року № 141/21-22-14-06, від 14 вересня 2016 року №107/21-22-14-06.
Документи, які витребовувалися ухвалою від 20 серпня 2018 року, станом на 31 серпня 2018 року, представником відповідачів до суду не надано.
Представник позивача позовні вимоги підтримав і просив їх задовольнити з підстав, наведених у позовній заяві (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог) та відповіді на відзиви.
Представник відповідачів проти позову (враховуючи уточнений позов) заперечив і просив відмовити в його задоволенні з підстав, викладених у відзивах на позовну заяву та відзивах на уточнену позовну заяву.
Суд зауважує на тому, що з 03 вересня 2018 року головуючий суддя по даній справі перебував на лікарняному, тому повний текст рішення складений та підписаний суддею датою, вказаною в резолютивній частині даного рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи представників сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заяви по суті, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що державна реєстрація Приватного підприємства "Грант-Трейд" проведена 19 вересня 2008 року, підприємство включено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (номер запису 1 499 102 0000 010156). Підприємство з 22 вересня 2008 року зареєстроване платником податків та перебуває на обліку в Херсонській ОДПІ Головного управління ДФС у Херсонській області, зареєстроване платником єдиного внеску з 19 вересня 2008 року. З 30 вересня 2008 року ПП «Грант-Трейд» зареєстровано платником ПДВ. Основним видом діяльності підприємства є неспеціалізована оптова торгівля.
На виконання вимог ст. 201 Податкового кодексу України, позивачем складено та направлено для реєстрації в ЄРПН наступні податкові накладні: від 31 березня 2018 року №№ 417, 418, 422, 424, 425, 426, 441, 443, 453, 523, 524, 525, 526, 527, 554, 555, 557, 558, 559, 560, 561, 564, 565, 566; від 02 квітня 2018 року № 413; від 04 квітня 2018 року № 415; від 16 квітня 2018 року №№ 582, 583; від 25 квітня 2018 року №№ 584, 585; від 30 квітня 2018 року №№ 637, 638, 648; від 30 червня 2018 року №№ 830, 831, 845, 846, 847, 865-900.
В подальшому на електронну адресу позивача надійшли квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН, зі змісту яких вбачається, що реєстрацію зазначених вище податкових накладних зупинено, так як накладні відповідають вимогам пп. 1.6 п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку. При цьому, позивачу запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних в ЄРПН.
З матеріалів справи вбачається, та представником відповідачів не заперечується факт віднесення ПП «Грант-Трейд» до переліку ризикових платників податків, однак матеріали справи не містять рішення про віднесення підприємства до відповідного переліку та податкової інформації, що стала підставою для прийняття такого рішення.
З метою з'ясування підстав для віднесення ПП «Грант-Трейд» до ризикових платників, отримання відповідного рішення комісії ГУ ДФС у Херсонській області та податкової інформації, яка стала підставою його прийняття, підприємством зроблено запит від 29 березня 2018 року на інформацію до відповідача 1.
Листом від 04 квітня 2018 року № 4535/10/21-22-07-01-14 Головне управління повідомило про залишення запиту позивача без задоволення.
Не погоджуючись із рішеннями відповідачів про включення підприємства до ризикових платників податків та зупинення реєстрації його податкових накладних, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку наведеним правовідносинам, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України) на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з положеннями пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
З наведеного вбачається, що законодавцем встановлено обов'язок платника податків зареєструвати в установлені терміни податкові накладні в ЄРПН, складені в результаті проведення господарських операцій.
Порядок ведення ЄРПН встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабміну від 29 грудня 2010 року № 1246 (далі - Порядок №1246) податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) згідно вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно п. 12 Порядку № 1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 року); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Пунктом 13 Порядку № 1246 передбачено, що за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі квитанція).
Згідно з положеннями пп. 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінету Міністрів України.
Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначений Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим постановою Кабміну від 21 лютого 2018 року № 117 (далі - Порядок № 117).
Відповідно до п. 3 Порядку № 117 податкові накладні/розрахунки коригування, що подаються на реєстрацію в Реєстрі до проведення моніторингу, за результатами якого можливе зупинення їх реєстрації, перевіряються відповідно до таких ознак:
- податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, що є звільненою від оподаткування;
- обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень та керівник посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку;
- одночасно значення показників D та P, розрахованих у наведеному у цьому підпункті, мають такі розміри: D&g ;0,03, Р&l";РмЧ1,4, де: D - розрахункова величина, яка дорівнює S/T; S - загальна сума сплачених за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої під час ввезення товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами; T - загальна сума постачання товарів/послуг на митній території України, що оподатковуються за ставками 0, 20 і 7 відсотків, зазначеними платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування; P - сума податку на додану вартість, зазначена платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі у звітному (податковому) періоді, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування; Рм - найбільша місячна сума податку на додану вартість, зазначена у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих платником податку в Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування. Значення показника D за останні 12 календарних місяців обраховується ДФС станом на перше число календарного місяця та кожного 10 числа стає доступним платнику податку в електронному кабінеті.
За положеннями п. 5 Порядку № 117 податкова накладна/розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.
Як встановлено п. 6 Порядку № 117, у разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.
За приписами п. 10 Порядку № 117 критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади. Мінфін у дводенний строк погоджує або надсилає ДФС на доопрацювання визначені у цьому пункті критерії та перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. Про визначені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, ДФС інформує Комітет Верховної Ради України з питань податкової та митної політики. ДФС оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті погоджені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.
21 березня 2018 року Міністерством фінансів України було погоджено Критерії ризиковості платника податків, які розроблені ДФС України. Вказані критерії викладені в листі ДФС України від 21 березня 2018 року № 959/99-99-07-18.
Підпунктом 1.6 п. 1 Критеріїв визначено, що комісії головних управлінь ДФС в областях, м.Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме:
- платник податку зареєстрований (перереєстрований) за адресою, що знаходиться на непідконтрольній території України (зона АТО, АР Крим);
- дата реєстрації платником податку на додану вартість не перевищує трьох місяців з дати такої реєстрації; платник податку - юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах державної казначейської служби України (крім бюджетних установ);
- платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб'єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років; платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України; платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 ПК України;
- наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником.
Згідно з п. 12 Порядку № 117 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Положеннями п. 13 Порядку № 117 визначено, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються:
- номер та дата складання податкової накладної/розрахунку коригування;
- порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД/послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена;
- критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
- пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
За приписами п. 14 Порядку № 117 перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Відповідно до п. 15 Порядку № 117 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній / розрахунку коригування. Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складені на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображені однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з УКТЗЕД або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг).
З наведених норм вбачається, що Порядком № 117 та Критеріями передбачено, що квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування повинна містити конкретну ознаку ризиковості платника податку, на підставі якої може бути зупинено реєстрацію податкової накладної, а також у квитанції обов'язково зазначається пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН.
Як встановлено судом, позивачем було направлено податкові накладні для реєстрації в ЄРПН. В подальшому на його адресу надійшли квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН, згідно змісту яких вбачається наступне: «документ доставлено до ДФС України, документ прийнято, реєстрація зупинена. Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Податкова накладна відповідає вимогам пп. 1.6 п. 1 «Критеріїв ризиковості платника податку». Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних».
Суд критично ставиться до того факту, що в квитанціях, якими зупинені податкові накладні позивача не зазначено чіткої ознаки ризиковості, яка стала підставою для зупинення реєстрації податкової накладної, а лише міститься загальне посилання на пп. 1.6 п. 1 Критеріїв. Крім того, у наведених квитанціях контролюючим органом не зазначено які саме відомості мають бути підкріплені поясненнями підприємства, та/або які документи мають бути подані для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних в ЄРНП. Суд вважає, що наведеними діями відповідач 2 позбавляє позивача можливості своєчасно усунути виявлені контролюючим органом недоліки, які стали підставою для зупинення реєстрації поданих ним податкових накладних.
Суд також зазначає, що оскаржувані рішення комісії ДФС України про зупинення податкових накладних приватного підприємства є актами індивідуальної дії.
Правовий акт індивідуальної дії - виданий суб'єктом владних повноважень документ, прийнятий із метою реалізації положень нормативно-правового акту (актів) щодо конкретної життєвої ситуації, не містить загальнообов'язкових правил поведінки та стосується прав і обов'язків чітко визначеного суб'єкта (суб'єктів), якому він адресований.
Загальною рисою, яка відрізняє індивідуальні акти управління, є їх виражений правозастосовний характер.
Головною рисою таких актів є їхня конкретність (гранична чіткість), а саме: чітке формулювання конкретних юридичних волевиявлень суб'єктами адміністративного права, які видають такі акти; розв'язання за їх допомогою конкретних, а саме індивідуальних, справ або питань, що виникають у сфері державного управління; чітка визначеність адресата, конкретної особи або осіб; виникнення конкретних адміністративно-правових відносин, обумовлених цими актами; чітка відповідність такого акта нормам чинного законодавства.
Натомість, оскаржувані рішення контролюючого органу не відповідають критеріям чіткості та зрозумілості акта індивідуальної дії, та породжує його неоднозначне трактування, що в свою чергу, як вже зазначалося судом, впливає на можливість реалізації права або виконання обов'язку платником податків виконати юридичне волевиявлення суб'єкта владних повноважень.
Що стосується правомірності включення ПП «Грант-Трейд» до переліку ризикових платників податків, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
На виконання п. 10 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄДРПН, ДФС України наказом № 144 від 21 березня 2018 року затвердила «Порядок формування територіальними органами та структурними підрозділами ДФС переліку ризикових платників податків».
У Порядку формування територіальними органами та структурними підрозділами ДФС переліку ризикових платників податків зазначено, що: «Усі платники податків, що подають на реєстрацію податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), перевіряються ДФС на відповідність критеріям ризиковості, які затверджено Державною фіскальною службою України та погоджено з Міністерством фінансів України.
Керівники комісій головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - Комісія), забезпечують розгляд питань на засіданні Комісії щодо внесення платників податків до переліку ризикових платників податків/виключення з переліку ризикових платників податків згідно з п.1.6 Критеріїв.
Засідання Комісії щодо розгляду питань про внесення платників податків до переліку ризикових платників податків/виключення з переліку ризикових платників податків проводиться згідно з порядком, передбаченим постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №117 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних", та оформлюється протоколом. До протоколу засідання Комісій обов'язково додаються: перелік платників податків, щодо яких виявлено ознаки ризиковості, згідно з п.1.6 Критеріїв; матеріали, на підставі яких платників податків віднесено до такого переліку; інша інформація, що розглядається Комісією.
За результатами засідання Комісії та протокольно прийнятого рішення (внесення платників податків до переліку ризикових платників податків/виключення з переліку ризикових платників податків) голова Комісії забезпечує негайне внесення інформації щодо включення/виключення зазначених платників до/із переліку платників податків в режимі "Журнал ризикових платників податків" розділу "Робота Комісії регіонального рівня" підсистеми "Аналітична система" ІТС "Податковий блок" як платників з ознаками ризиковості.
У разі відповідності платника податків показникам, що визначені пп.1.1-1.5 Критеріїв, таких платників податків включають до переліку ризикових платників податків відповідальні особи, яких включено до складу Комісії, протягом робочого дня на підставі даних Облікової картки (додаток 1) та згідно з Алгоритмом дій співробітників оперативних підрозділів при формуванні Облікової картки та внесенні інформації до переліку ризикових платників податків (додаток 2).
У разі відповідності платника податків показнику оцінки ступеня ризиків, визначеному п.1.6 Критеріїв, - включення до переліку здійснюється за рішенням Комісій. Якщо суб'єкт господарювання, якого включено до переліку ризикових платників податків, у подальшому здійснює фінансово-господарську діяльність без ознак ризиковості, передбачених пп.1.1-1.5 Критеріїв, такого платника податків за поданням структурних підрозділів ГУ ДФС виключають з переліку ризикових платників податків, а у разі невідповідності показникам оцінки ступеня ризиків, визначеним п.1.6 Критеріїв, - після прийняття рішення Комісії.
Введення інформації щодо включення платників податків до переліку ризикових платників податків/виключення з переліку ризикових платників податків за результатами засідання Комісії здійснюється в режимі "Журнал ризикових платників податків" розділу "Робота Комісії регіонального рівня" підсистеми "Аналітична система" ІТС "Податковий блок" з використанням ЕЦП голови Комісії. Голова Комісії під персональну відповідальність забезпечує своєчасне введення інформації у перелік ризикових платників податків в режимі "Журнал ризикових платників податків" розділу "Робота Комісії регіонального рівня" підсистеми "Аналітична система" ІТС "Податковий блок" згідно з п.1.6 Критеріїв».
Наведене не заперечується змістом Листа ДФС України № 959/99-99-07-18 від 21 березня 2018 року, згідно якого Головні управління ДФС в областях, м. Києві та Офіс великих платників податків ДФС постійно обраховують та проводять моніторинг показників, визначених у пунктах 1.1 - 1.6 цих Критеріїв. Ризиковість платника податку може бути встановлено у разі виконання хоча б одного з критеріїв, визначених у пунктах 1.1 - 1.5 цих Критеріїв. Якщо виявлено, що платник податків має ознаки ризиковості згідно з пунктом 1.6 цих Критеріїв, то такий платник податків виноситься на розгляд Комісії в той самий день і вноситься до переліку ризикових платників у день проведення засідання Комісії, на якому прийнято відповідне рішення. Якщо платник податків, якого внесено до переліку ризикових суб'єктів господарювання, перестав відповідати критеріям ризиковості, що визначені у пунктах 1.1 - 1.5 цих Критеріїв, такого платника податків виключають з переліку ризикових суб'єктів господарювання в день отримання/виявлення такої інформації. У разі якщо платник податків, внесений до переліку ризикових суб'єктів господарювання, перестав відповідати критеріям ризиковості, що визначені у пункті 1.6 цих Критеріїв, платника виключають з переліку ризикових суб'єктів господарювання за рішенням комісій головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС.
При цьому, законодавцем встановлено наступний порядок прийняття рішення відповідними Комісіями про віднесення платника податків до переліку ризикових платників податків.
Відповідно до п. 7 Порядку роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації, затвердженого постановою Кабміну № 117 від 21 лютого 2018 року, комісія контролюючого органу складається з голови, заступника голови, секретаря та не менше ніж семи членів.
Засідання комісії контролюючого органу є правомочним за умови присутності на ньому не менше двох третин її затвердженого персонального складу. Рішення комісії контролюючого органу приймається шляхом відкритого голосування. Під час засідання секретарем комісії контролюючого органу ведеться протокол, в якому фіксуються прийняті рішення та надані доручення. Протокол підписується головою комісії контролюючого органу (у разі його відсутності - заступником), заступником голови комісії, секретарем комісії та членами комісії, які брали участь у засіданні (п. 17 Порядку).
Протокол засідання комісії контролюючого органу повинен містити перелік осіб, присутніх на засіданні, порядок денний засідання, питання, що розглядалися на засіданні, перелік осіб, які виступали під час засідання, результати голосування, прийняті такою комісією рішення (п. 23 Порядку).
Аналіз наведеного дає підстави для висновку про те, що у разі відповідності платника податків показнику оцінки ступеня ризиків, визначеному п.1.6 Критеріїв, включення його до переліку ризикових платників податку відбувається виключно за рішенням відповідної Комісії, яке приймається на її засіданні та оформлюється протоколом. Протокол підписується уповноваженими на те особами, які визначені пунктом 17 вказаного Порядку. До протоколу засідання Комісій обов'язково додаються: перелік платників податків, щодо яких виявлено ознаки ризиковості, згідно з п.1.6 Критеріїв; матеріали, на підставі яких платників податків віднесено до такого переліку; інша інформація, що розглядається Комісією.
Суд зауважує на тому, що відповідне протокольне рішення та податкова інформація, на підставі якої воно прийняте відсутні у матеріалах справи. Представник відповідачів не надав відповідного рішення ані на вимогу представника позивача, згідно його запиту від 29 березня 2018 року, ані на вимогу суду згідно ухвали від 20 серпня 2018 року.
Вказані факти свідчать на користь висновку про те, що рішення про віднесення позивача до переліку ризикових платників податків не приймалося згідно встановленого законодавством порядку, тому суд вважає, що включення ПП «Грант-Трейд» до відповідного переліку є неправомірним.
Таким чином, оскільки неправомірне включення позивача до переліку ризикових платників податків стало підставою для зупинення реєстрації поданих ним податкових накладних, суд вважає, що зупинення реєстрації податкових накладних ПП «Грант-Трейд» (визначених у позові та заяві про уточнення позовних вимог) є протиправним та безпідставним.
Вирішуючи питання про спосіб захисту прав позивача, суд вважає за необхідне зазначити, що так як рішення про включення приватного підприємства до переліку ризикових платників податків не приймалось, таке рішення не може бути скасованим. Відтак, порушені права та законні інтереси позивача мають бути відновлені, шляхом визнання протиправними саме дій відповідача 1 щодо внесення ПП «Грант-Трейд» до переліку ризикових платників податків та зобов'язання суб'єкта владних повноважень виключити позивача з даного переліку.
Відносно вимоги позивача зареєструвати зупинені податкові накладні, суд наголошує на наступному.
Згідно Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, затвердженого постановою Кабміну від 21 лютого 2018 року № 117, в разі зупинення реєстрації податкових накладних, письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній / розрахунку коригування (п. 15 Порядку). Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів (п.18 Порядку). Зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (п. 20 Порядку).
Враховуючи викладене та той факт, що комісією контролюючого органу не приймалося рішення, визначеного п. 20 Порядку № 117, суд вважає передчасною вимогу позивача щодо зобов'язання ДФС України зареєструвати зупинені податкові накладні ПП «Грант-Трейд». Відтак, наведена вимога задоволенню не підлягає.
Оцінюючи наявні докази, суд дотримується позиції, вказаної у рішенні Європейського суду з прав людини, яку він висловив у пункті 53 рішення у справі "Федорченко та Лозенко проти України", відповідно до якої суд при оцінці доказів керується критерієм доведення "поза розумним сумнівом".
Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч.2 ст.74 КАС України).
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин (ч.2 ст.77 КАС України).
На підставі ч. 1, 2, 3 ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Статтею 90 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Проаналізувавши надані сторонами докази та норми чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що відповідачі, які є суб'єктами владних повноважень, свою позицію не довели та не обґрунтували. Натомість, позивач довів протиправність віднесення його до переліку ризикових платників податків та безпідставність зупинення його податкових накладних, визначених в позовній заяві та уточненому позові, які були складені та направлені ПП «Грант-Трейд» для реєстрації в ЄРПН.
Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, а позов таким, що має бути задоволеним частково.
Судові витрати по справі розподіляються відповідно до вимог ч. 3 ст. 139 КАС України.
Таким чином, керуючись статтями 2, 9, 12, 14, 139, 241 - 246, 205, 255 КАС України, суд
вирішив:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії комісії Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, (код ЄДРПОУ 39394259, 73026, м.Херсон, пр-т Ушакова, 75) щодо внесення позивача до переліку ризикових платників податків.
Зобов'язати комісію Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, виключити позивача з переліку ризикових платників податків.
Визнати протиправними дії Державної фіскальної служби України щодо зупинення реєстрації податкових накладних, складених позивачем та направлених для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних: від 31 березня 2018 року за №№ 417, 418, 422, 424, 425, 426, 441, 443, 453, 523, 524, 525, 526, 527, 554, 555, 557, 558, 559, 560, 561, 564, 565, 566; від 02 квітня 2018 року за № 413; від 04 квітня 2018 року за № 415; від 16 квітня 2018 року за №№ 582, 583; від 25 квітня 2018 року за №№ 584, 585; від 30 квітня 2018 року за №№ 637, 638, 648; від 30 червня 2018 року за №№ 830, 831, 845, 846, 847, 865-900.
У задоволенні позовної вимоги щодо зобов'язання Державної фіскальної служби України зареєструвати подані накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39292197, 04053, м.Київ, Львівська площа, 8) на користь Приватного підприємства "Грант-Трейд" (код ЄДРПОУ 36129953, 73000, м. Херсон, вул. К.Хетагурова, 68) судовий збір в сумі 1762,00 грн. (тисяча сімсот шістдесят дві гривні), шляхом безспірного списання.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції,який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 05 жовтня 2018 р.
Суддя Гомельчук С.В.
кат. 8