Рішення від 28.09.2018 по справі 826/8179/18

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

28 вересня 2018 року № 826/8179/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Амельохіна В.В. розглянувши в спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовомОСОБА_1

доГоловного управління Пенсійного фонду України в м. Києві

провизнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ОБСТАВИНИСПРАВИ:

ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернулась з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі по тексту - відповідач) про:

- визнання протиправним та скасування рішення щодо відмови у переведенні позивача на пенсію за віком, відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу»;

- зобов'язання відповідача врахувати час роботи позивача в Міністерстві внутрішніх справ УРСР та України у період з 17.08.1990р. по 01.02.1995р. (4 роки, 5 місяців, 14 днів) до стажу, який надає їй право на призначення пенсії за віком згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу»;

- зобов'язання відповідача врахувати період проходження позивачем служби в органах внутрішніх справ на посадах на яких присвоюються спеціальні звання з 01.02.1995р. по 22.12.2008р. (13 років, 10 місяців, 22 дні) до стажу, який надає їй право на призначення пенсії за віком згідно статті 37 Закону України «Про державну службу»;

- зобов'язання відповідача перевести позивача на пенсію за віком згідно статті 37 Закону України «Про державну службу» починаючи з 15.09.2017р., з урахуванням стажу державної служби за період роботи в Міністерстві внутрішніх справ УРСР та України з 17.08.1990р. по 01.02.1995р. (4 роки, 5 місяців, 14 днів) період проходження служби в органах внутрішніх справ на посадах яких присвоюються спеціальні звання з 01.02.1995р. по 22.12.2008р. (13 років, 10 місяців, 22 дні) та період перебування на посаді державного службовця з 23.12.2018р. по 31.08.2017р.;

- зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу протягом чотирнадцяти днів з моменту набрання рішенням законної сили, пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» починаючи з 15.09.2017р. на умовах та у відповідності до норм законодавства, які були визначення станом на дату подання заяви 15.09.2017р.

Позовні вимоги обґрунтовані протиправністю рішення щодо відмови у переведенні позивача на пенсію за віком, відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу», оскільки відповідач неправомірно не включив до стажу державної служби періоди роботи позивача на посадах спеціаліста в МВС УРСР та МВС України з 17.08.1990р. до 01.02.1995р. та період проходження служби в органах внутрішніх справ на посадах на яких присвоюються спеціальні звання з 01.02.1995р. по 22.12.2008р.

Ухвалою суду від 30 травня 2018 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та запропоновано відповідачу надати відзив протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі.

19 червня 2018 року представником відповідача через канцелярію суду подано відзив, відповідно до якого проти задоволення позовних вимог заперечує, оскільки період роботи позивача з 17.08.1990р. по 22.12.2008р. не відноситься до посад відповідних категорій державних службовців, а тому зазначений період не може бути врахований до стажу роботи.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 працює головним спеціалістом відділу методології оплати праці та соціальних виплат планово-фінансового управління Департаменту фінансово-облікової політики Міністерства внутрішніх справ України з присвоєнням 5-го рангу державного службовця.

Станом на 15.09.2017 року має понад 40 років страхового стажу, із них в центральному апараті МВС УРСР та МВС України:

- з 17.08.1990 року до 01.02.1995 року (4 роки, 5 місяців 14 днів) на посаді економіста 2-ї категорії пенсійного відділу Фінансово-планового управління МВС УРСР та відділу пенсійної роботи Головного фінансово-економічного управління МВС України;

- з 01.02.1995 року до 22.12.2008 року (13 років 10 місяців 22 дні) проходила службу в органах внутрішніх справ України на посадах середнього та старшого начальницького складу на яких присвоювались спеціальні звання;

- з 23.12.2008 року до теперішнього часу у Міністерстві внутрішніх справ на посаді головного спеціаліста з присвоєння рангів держслужбовця.

Відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з грудня 2008 року отримує пенсію за віком та перебуває на обліку в Пенсійному фонді України.

З 25 травня 2017 року набула права на одержання пенсії державного службовця згідно статі 37 Закону України «Про державну службу» (№ 3723 від 16.12.1993 року).

15 вересня 2017 року, керуючись нормами пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII, позивач звернувся до Центрального об'єднаного управління пенсійного фонду України в м. Києві із заявою щодо переведення на пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про державну службу». До вказаної заяви ОСОБА_1 було додано копію трудової книжки; довідку про заробітну плату та документи, які підтверджують стаж роботи. У зв'язку з подання заяви про переведення на інший вид пенсії, з 01.10.2017 року виплата пенсії за віком зупинена.

Листом Центрального об'єднаного управління пенсійного фонду України в м. Києві від 27.11.2017 року вих. № 66526/02 повідомлено про відсутність підстав для переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» .

Відмову в задоволенні заяви про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», Центральне об'єднане управління пенсійного фонду України в м. Києві мотивувало тим, що відповідно до записів трудової книжки до стажу роботи на посадах державного службовця, визначених ст. 25 Закону України «Про державну службу (в редакції Закону від 16.12.1993 №3723) може бути врахований період роботи з 23.12.2008 по 31.08.2017, що складає 8 років, 8 місяців та 9 днів. Також Центральне об'єднане управління пенсійного фонду України в м. Києві зазначило, щодо відсутності необхідного стажу (10 років) роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону України «Про державну службу».

Вважаючи протиправним рішення відповідача, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до п. 10 Перехідних положень Закону України «Про державну службу» (від 10.12.2015), державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (від 16.12.1993 з наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (від 16.12.1993 з наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до частини 2 статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993р. на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців.

Стаж державної служби обчислюється відповідно до ст. 46 Закону України "Про державну службу" (від 10.12.2015) та Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 №229.

Відповідно до вказаного Порядку №229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 року «Про державну службу».

Згідно пункту 8 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015р., стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Стаж роботи державної служби до набрання чинності Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015р. обчислювався відповідно до Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 №283 (далі - Порядок).

Відповідно до п. 5 вищевказаної постанови Кабінету Міністрів України, обчислений відповідно до цього Порядку стаж державної служби застосовується для встановлення державним службовцям надбавки за вислугу років, надання додаткових оплачуваних відпусток та призначення пенсії.

Так, Порядок обчислення стажу державної служби визначає посади і органи, час роботи в яких зараховуються до стажу державної служби.

Вказаним Порядком передбачено, що до стажу державної служби включається час служби на посадах рядового та начальницького складу осіб, яким присвоєно встановлені законодавством спеціальні звання міліції, в органах внутрішніх справ, що входили або входять до структури Міністерства внутрішніх справ.

Крім того, періоди роботи (служби), які зараховувались до стажу державної служби регулювались Методикою щодо зарахування (включення) до стажу державної служби періодів роботи (служби) колишніх працівників і осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженою спільним наказом Головного управління державної служби України, Міністерства праці та соціальної політики України від 12 жовтня 2007 року №270/551 та постановою правління Пенсійного фонду України від 12.10.2007 18-10, зареєстрованого Міністерством юстиції України 05.11.2007 за №1243/14510 (далі - Методика).

Як вбачається з матеріалів справи, а саме з копії трудової книжки ОСОБА_1 з 17.08.1990р. по 01.02.1995р. працювала на посаді економіста 2-ї категорії пенсійного відділу Фінансово-планового управління МВС УРСР та на посаді економіста 2-ї категорії відділу пенсійної роботи управління бухгалтерського обліку, звітності та пенсійного забезпечення Головного фінансово-економічного управління МВС України.

З 01.02.1995р. по 22.12.2008р. ОСОБА_1 проходила службу в органах внутрішніх справ України, з присвоєнням спеціальних звань міліції.

Як вбачається з Витягу з послужного списку особової справи ОСОБА_1, останній були присвоєнні наступні звання:

- з 28.02.1995р. - лейтенант внутрішньої служби;

- з 07.03.1996р. - старший лейтенант міліції;

- з 03.03.1999р. - капітан міліції;

- з 28.02.2002р. - майор міліції;

- з 04.03.2008р. - підполковник міліції.

Згідно з п. 1.3 Методики обчислений відповідно до Порядку стаж державної служби застосовується згідно з пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 03.05.94 N 283 для встановлення державним службовцям (у даному випадку колишнім особам рядового та начальницького складу і працівникам органів внутрішніх справ, які перебувають на державній службі) надбавки за вислугу років, надання додаткових оплачуваних відпусток та призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу".

Відповідно до п. 2.1 Методики зарахування роботи (служби) в органах внутрішніх справ до стажу державної служби за часів СРСР (до 24.08.1991) здійснюється відповідно до абзацу четвертого пункту 2 Порядку, згідно з яким до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах керівних працівників і спеціалістів державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР згідно з додатком до Порядку - Переліком державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР, період роботи в яких на посадах керівних працівників і спеціалістів зараховується до стажу державної служби, зокрема: міністерства і відомства УРСР (включаючи головні управління, управління, що відповідно до затвердженої Урядом структури входили до центрального апарату цих міністерств і відомств).

Згідно з п. 2.2 Методики до стажу державної служби зараховуються: робота (служба) в Міністерстві внутрішніх справ СРСР, УРСР та інших республік СРСР (включаючи головні управління, управління, що відповідно до затвердженої Урядом структури входили до центрального апарату цих міністерств; в управліннях (самостійних відділах і інших структурних підрозділах) внутрішніх справ, які перебували в конкретний період у структурі виконавчих комітетів місцевих Рад депутатів трудящих, Рад народних депутатів.

Вказаним пунктом Методики також передбачено, що при визначенні належності посади, зазначеної у послужному списку особи, до посад рядового, молодшого, середнього, старшого чи вищого начальницького складу органів внутрішніх справ необхідно виходити з того, що таке визначення здійснюється не за присвоєним особі спеціальним званням, а за штатним розписом, переліками посад, що підлягають заміщенню особами рядового, молодшого, середнього і старшого начальницького складу, затвердженими Міністром внутрішніх справ, або переліком посад, що підлягають заміщенню особами вищого начальницького складу, який затверджений відповідно до законодавства.

Відповідно до Витягу з послужного списку особової справи ОСОБА_1 період роботи з 17.08.1990р. до 01.02.1995р. (4 роки, 5 місяців 14 днів) був зарахований як час роботи на вільнонайманих посадах, які в подальшому були віднесені до категорій посад, які заміщуються особами начальницького складу.

Таким чином, позивачу до стажу державної службу має бути зарахований період роботи з 17.08.1990р. до 01.02.1995р. (4 роки, 5 місяців 14 днів).

Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача врахувати період проходження позивачем служби в органах внутрішніх справ на посадах на яких присвоюються спеціальні звання з 01.02.1995р. по 22.12.2008р. (13 років, 10 місяців, 22 дні) до стажу, який надає їй право на призначення пенсії за віком згідно статті 37 Закону України «Про державну службу», суд зазначає наступне.

Пунктом 2.2 Методики визначено, що час служби в органах внутрішніх справ осіб, яким присвоєно спеціальні звання (як спеціальні звання міліції, так і внутрішньої служби), зараховується лише на посадах середнього, старшого і вищого начальницького складу.

Відповідно до пункту 3.2 Методики у період з 10.06.2006 до 30.01.2007 час служби в органах внутрішніх справ на посадах рядового та начальницького складу включається до стажу державної служби відповідно до положень абзацу двадцять другого пункту 3 Порядку (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 07.06.2006р. № 804 «Про доповнення пункту 3 Порядку обчислення стажу державної служби».

Пунктом 3.3 Методики визначено, що у період з 30.01.2007 до стажу державної служби включається час служби на посадах рядового та начальницького складу осіб, яким присвоєно встановлені законодавством спеціальні звання міліції, в органах внутрішніх справ, що входили або входять до структури Міністерства внутрішніх справ.

Згідно положень ст. 16 Закону України «Про міліцію» (діючого в період проходження служби) визначено, що особовий склад міліції складається з працівників, що проходять державну службу в підрозділах міліції, яким відповідно до чинного законодавства присвоєно спеціальні звання міліції.

Відповідно до статті 18 Закону України «Про міліцію» порядок та умови проходження служби в міліції регламентуються Положенням про проходження служби особовим складом органів внутрішніх справ, затверджуваним Кабінетом Міністрів України.

Особи, прийняті на службу до міліції, в тому числі слухачі й курсанти шкіл міліції, які перебувають на військовому обліку, на час служби знімаються з нього і перебувають у кадрах Міністерства внутрішніх справ України.

Пунктом 2 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991р. № 114, визначено перелік спеціальних звань, які присвоюються працівникам міліції.

Зокрема, до посад середнього та старшого начальницького складу відносяться спеціальні звання: лейтенант міліції внутрішньої служби, старший лейтенант міліції (внутрішньої служби), капітан міліції (внутрішньої служби), майор міліції (внутрішньої служби), підполковник міліції (внутрішньої служби).

Як було зазначено вище, згідно Витягу з послужного списку особової справи, ОСОБА_1 були присвоєні наступні спеціальні звання середнього та старшого начальницького складу: лейтенант внутрішньої служби (наказ МВС від 28.02.1995 p.), старший лейтенант міліції (наказ МВС від 07.03.1996), капітан міліції (наказ МВС від 03.03.1999), майор міліції (наказ МВС від 28.02.2002) та підполковник міліції (наказ МВС від 04.03.2008).

Таким чином, до стажу державної служби зараховується час служби на посадах рядового та начальницького складу осіб, яким присвоєно встановлені законодавством спеціальні звання міліції.

Відповідно до ст. 46 Закону України від 10 грудня 2015 року "Про державну службу" визначені особливості стажу державної служби, зокрема пунктом 2 зазначено, що до стажу державної служби, зокрема зараховуються: час перебування на посадах, на яких присвоюються військові та спеціальні звання.

Виходячи з п. 2 ст. 46 Закону «Про державну службу» час перебування на посадах, на яких присвоюються військові та спеціальні звання зараховуються до стажу державного службовця.

Відтак, ОСОБА_1, до стажу державної служби має бути зарахований період проходження служби на посадах начальницького складу осіб, яким присвоєно встановлені законодавством спеціальні звання міліції, в органах внутрішніх справ, а саме період з 01.02.1995 по 22.12.2008 (13 років 10 місяців 22 дні).

Вказана правова позиція також викладена в постановах Верховного Суду від 03.07.2018р. у справі №569/350/17, від 19.06.2018р. у справі №465/7218/16-а, та від 10.05.2018р. у справі №351/1792/17.

Таким чином, Центральне об'єднане управління пенсійного фонду України в м. Києві відмовляючи у призначенні пенсії за Законом України «Про державну службу», безпідставно і неправомірно не включив до стажу державної служби період роботи в МВС УРСР та МВС України з 17.08.1990 до 01.02.1995 (4 роки, 5 місяців 14 днів) та період проходження служби на посадах на яких присвоюються спеціальні звання з 01.02.1995 по 22.12.2008 (13 років 10 місяців 22 дні), що у загальному обчисленні становить 18 років 4 місяці і 5 днів.

З урахуванням періоду роботи на посаді державного службовця, який визнаний самим Центральним об'єднане управління пенсійного фонду України в м. Києві, з 23.12.2008 по 31.08.2017 (8 років 8 місяців та 9 днів) загальний стаж державної служби становить - 27 років 13 днів.

Таким чином, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог в частині визнання протиправним та скасування рішення щодо відмови у переведенні позивача на пенсію за віком, відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу»; зобов'язання відповідача врахувати час роботи позивача в Міністерстві внутрішніх справ УРСР та України у період з 17.08.1990р. по 01.02.1995р. (4 роки, 5 місяців, 14 днів) до стажу, який надає їй право на призначення пенсії за віком згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу»; зобов'язання відповідача врахувати період проходження позивачем служби в органах внутрішніх справ на посадах на яких присвоюються спеціальні звання з 01.02.1995р. по 22.12.2008р. (13 років, 10 місяців, 22 дні) до стажу, який надає їй право на призначення пенсії за віком згідно статті 37 Закону України «Про державну службу» та зобов'язання відповідача перевести позивача на пенсію за віком згідно статті 37 Закону України «Про державну службу» починаючи з 15.09.2017р., з урахуванням стажу державної служби за період роботи в Міністерстві внутрішніх справ УРСР та України з 17.08.1990р. по 01.02.1995р. (4 роки, 5 місяців, 14 днів) період проходження служби в органах внутрішніх справ на посадах яких присвоюються спеціальні звання з 01.02.1995р. по 22.12.2008р. (13 років, 10 місяців, 22 дні) та період перебування на посаді державного службовця з 23.12.2018р. по 31.08.2017р.

Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу протягом чотирнадцяти днів з моменту набрання рішенням законної сили, пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» починаючи з 15.09.2017р. на умовах та у відповідності до норм законодавства, які були визначення станом на дату подання заяви 15.09.2017р., суд зазначає, що в їх задоволені має бути відмовлено, оскільки вони заявлені передчасно.

Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У той же час, відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані учасниками справи, суд дійшов до висновку про необхідність часткового задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 77, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, рнокпп НОМЕР_1) задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, оформленого листом від 27.11.2017р. №66526/02 щодо відмови у переведенні ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, рнокпп НОМЕР_1) на пенсію за віком, відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368) врахувати час роботи ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, рнокпп НОМЕР_1) в Міністерстві внутрішніх справ УРСР та України у період з 17.08.1990р. по 01.02.1995р. (4 роки, 5 місяців, 14 днів) до стажу, який надає їй право на призначення пенсії за віком згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368) врахувати період проходження ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, рнокпп НОМЕР_1) служби в органах внутрішніх справ на посадах на яких присвоюються спеціальні звання з 01.02.1995р. по 22.12.2008р. (13 років, 10 місяців, 22 дні) до стажу, який надає їй право на призначення пенсії за віком згідно статті 37 Закону України «Про державну службу».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368) перевести ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, рнокпп НОМЕР_1) на пенсію за віком згідно статті 37 Закону України «Про державну службу» починаючи з 15.09.2017р., з урахуванням стажу державної служби за період роботи в Міністерстві внутрішніх справ УРСР та України з 17.08.1990р. по 01.02.1995р. (4 роки, 5 місяців, 14 днів) період проходження служби в органах внутрішніх справ на посадах яких присвоюються спеціальні звання з 01.02.1995р. по 22.12.2008р. (13 років, 10 місяців, 22 дні) та період перебування на посаді державного службовця з 23.12.2018р. по 31.08.2017р.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення суду, відповідно до ч. 1 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону № 2147-VIII, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя В.В. Амельохін