27 вересня 2018 року справа № 2340/2978/18
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А.В., розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні справу в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області, в якій просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №14670-13-2016 від 03.07.2018.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що є власником нерухомого майна, розташованого в м. Черкаси та 13.07.2018 отримала податкове повідомлення-рішення №14670-13-2016 від 03.07.2018, яким відповідач визначив їй податкок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2016 рік, у сумі 3548 грн. 90 коп.
Позивач вважає, що оскаржуване рішення підлягає скасуванню з тих підстав, що відповідач при нарахуванні позивачу податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, протиправно застосував ставку податку, передбачену рішенням Черкаської міської ради №2-136 від 28.01.2016 “Про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на території міста Черкаси”, оскільки вказане рішення скасоване постановою Соснівського районного суду м. Черкаси від 06.09.2016 у справі №712/2617/16-а. Також зазначив, що рішення Черкаської міської ради №2-1312 від 25.06.2015 “Про затвердження Положення та ставок місцевих податків і зборів на території міста Черкаси” не може бути застосоване відповідачем при визначенні ставок податку на нерухоме майно, оскільки у зв'язку із внесенням до нього змін рішенням Черкаської міської ради №2-136 від 28.01.2016 “Про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на території міста Черкаси” анульовано його дію в попередній редакції, також вказане рішення не було оприлюднене в установленому законом порядку.
Відповідач проти позову заперечив. 11.09.2018 надав відзив на позову заяву, в якому зазначив, що оприлюднення рішення місцевої ради на її офіційному веб-сайті є одним із належних способів оприлюднення такого рішення. Рішення Черкаської міської ради від 25.06.2015 №2-1312 «Про затвердження Положення та ставок місцевих податків і зборів на території міста Черкаси» опубліковано 30.06.2015 в газеті «Місто» №5. Ставка податку для об'єктів для об'єктів нежитлової нерухомості, що перебуває у власності позивача становить 0,5% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв.м. бази оподаткування. Згідно рішення Черкаської міської ради від 25.06.2015 №2-1312 ставка податку для об'єктів нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних осіб, яка становить 0,5% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв.м. бази оподаткування, тобто ставка податку за 1 кв.м. нерухомості на 2016 рік складає 6,89 грн.
Щодо відшкодування витрат на правову допомогу зазначив, що згідно з умовами договору про надання правової допомоги від 21.02.2018 не визначено таку істотну умову договору як вартість послуг і на підставі яких документів вона визначається. Відповідно до акту виконаних робіт від 20.07.2018 визначено та перелічено обсяг виконаних робіт, а саме: надання попередньої консультації, складання і підготовка адвокатського запиту, складання позовної заяви, представництво інтересів у суді. Проте, згідно вказаного акта зазначена загальна вартість наданих адвокатом послуг у сумі 5400 грн., а в позовній заяві зазначено суму - 700 грн. правничої допомоги та 704 грн. 80 коп. судового збору.
Відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу у порядку письмового провадження.
Дослідивши подані суду письмові докази, доводи сторін, викладені у позовній заяві та відзиві на позовну заяву, суд встановив наступне.
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо ОСОБА_1 від 03.07.2018, остання є власником нежитлових приміщень на території м. Черкаси, загальною площею 515,08 кв.м. по проспекту Хіміків, буд. 55 в м. Черкасах.
03.07.2018 Головним управлінням ДФС у Черкаській області на підставі пп. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 та пп. 266.7.2 п. 266.7 ст. 266 Податкового кодексу України винесено податкове повідомлення-рішення №14670-13-2016, яким позивачу визначено податкове зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2016 рік у сумі 3548 грн. 90 коп.
Не погоджуючись з вказаним податковим повідомленням-рішенням, позивач звернулась до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до п.п. 266.1.1. п. 266.1. ст. 266 Податкового кодексу України платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
Об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка (п.п. 266.2.1. п. 266.2 ст. 266 Податкового кодексу України).
Згідно з п.п. 266.3.1. п. 266.3 ст. 266 Податкового кодексу України базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.
База оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності (п.п. 266.3.2. п. 266.3 ст. 266 Податкового кодексу України).
Відповідно до п.п. 266.5.1. п. 266.5. ст. 266 Податкового кодексу України ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.
Згідно з п.п. 266.6.1. п. 266.6. ст. 266 Податкового кодексу України базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.
Обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об'єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку (п.п. 266.7.1. п. 266.7. ст. 266 Податкового кодексу України).
Підпункт 266.7.2. пункту 266.7 статті 266 Податкового кодексу України визначає, що податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 цієї статті, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).
Згідно підпункту 266.8.1 пункту 266.8 статті 266 Податкового кодексу України у разі переходу права власності на об'єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом календарного року податок обчислюється для попереднього власника за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому припинилося право власності на зазначений об'єкт оподаткування, а для нового власника - починаючи з місяця, в якому він набув право власності.
Під час судового розгляду справи встановлено, що згідно податкового повідомлення-рішення відповідача №14670-13-2016 від 03.07.2018 позивачу визначено податкове зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2016 рік у сумі 3548 грн. 90 коп.
Доводи позовної заяви про протиправність вказаного рішення відповідача ґрунтуються на тому, що рішення Черкаської міської ради №2-1312 від 25.06.2015 не може бути застосоване відповідачем при визначенні ставок податку на нерухоме майно, оскільки у зв'язку із внесенням до нього змін рішенням Черкаської міської ради №2-136 від 28.01.2016 анульовано його дію в попередній редакції і воно не оприлюднене в установленому законом порядку та на тому, що відповідач застосував ставку податку, передбачену рішенням Черкаської міської ради №2-136 від 28.01.2016, яке скасоване постановою Соснівського районного суду м. Черкаси від 06.09.2016 у справі №712/2617/16-а.
Вирішуючи спір, з огляду на аргументацію позивача, суд враховує, що відповідно до п.п. 12.3.4. п. 12.3. ст. 12 Податкового кодексу України рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Рішенням Черкаської міської ради від 25.06.2015 №2-1312 «Про затвердження положень та ставок місцевих податків і зборів на території міста Черкаси» встановлена ставка податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки для об'єктів житлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних осіб у розмірі 0,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.
Судом встановлено, що рішення Черкаської міської ради №2-1312 від 25.06.2015 опубліковано 30.06.2015 в газеті «Місто» №5.
28.01.2016 Черкаською міською радою прийнято рішення № 2-136 «Про внесення змін до рішення Черкаської міської ради від 25.06.2015 року за № 2-1312 «Про затвердження Положення та ставок місцевих податків і зборів на території міста Черкаси», яким внесено зміни до вказаного рішення Черкаської міської ради, зокрема Положення про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на території міста Черкаси, викладено в новій редакції. Згідно з п. 6.2 Положення про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на території міста Черкаси (нова редакція) ставка податку для об'єктів житлової або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюється у розмірі 1 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом.
Постановою Соснівського районного суду м. Черкаси від 06.09.2016 у справі №712/2617/16-а, залишеною без змін ухвалами Київського апеляційного адміністративного суду від 10.11.2016 та Вищого адміністративного суду України від 07.06.2017, визнано п.6.2 Положення «Про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на території м.Черкаси», затвердженого рішенням Черкаської міської ради від 28 січня 2016 року, недійсним та нечинним - таким, що не набрав чинності з 01.01.2016 року.
Таким чином, застосуванню підлягає ставка податку на нерухоме майно, відмінного від земельної ділянки на 2016 рік, визначена рішенням Черкаської міської ради №2-1312 від 25.06.2015.
Статтею 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» від 25.12.2015 №928-VІІІ встановлено, що в 2016 році мінімальну заробітну плату у місячному розмірі: з 1 січня - 1378 грн., тому ставка податку на нерухоме майно за 1 кв.м. бази оподаткування у 2016 році становить 6 грн. 89 коп. (1378 грн. х 0,5% = 6 грн. 89 коп.)
Враховуючи викладене, в 2016 році позивач повинен сплачувати податок на нерухоме майно виходячи зі ставки податку в розмірі 6 грн. 89 коп.
Таким чином, за 2016 рік позивач мав сплатити 3548 грн. 90 коп. (Розрахунок: 515,08 кв.м. х 6 грн. 89 коп.).
Згідно розрахунку податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2016 рік по об?єктах оподаткування, які належать ОСОБА_1, сума податку за вказаний період складає 3548 грн. 90 коп.
Вищевикладене свідчить про те, що розрахунок податкового зобов'язання за спірними податковим повідомленням-рішенням виконаний виходячи із ставки податку 0,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, згідно з рішенням Черкаської міської ради від 25.06.2015 №2-1312.
Таким чином, під час судового розгляду справи доводи позивача про протиправний розрахунок податку на підставі нечинних положень рішення Черкаської міської ради від №14670-13-2016 від 03.07.2018 не знайшли свого підтвердження.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позов задоволенню не підлягає.
У зв'язку з відмовою у задоволенні позову розподіл судових витрат (судовий збір, витрати на правничу допомогу) відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У задоволенні позову ОСОБА_1 (пров. Попова, буд. 16, м. Черкаси, 18000; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Головного управління державної фіскальної служби України у Черкаській області (вул. Хрещатик, 235, м. Черкаси, 18002; код ЄДРПОУ 39392109) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №14670-13-2016 від 03.07.2018 відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційного суду за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.В. Руденко