27 вересня 2018 р. Справа №1840/3303/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Соп'яненка О.В.,
за участю секретаря судового засідання - Усенко І.М.,
позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області про визнання незаконною та скасування постанови, зобов'язання вчинити дії,-
Позивач звернувся до суду з позовом, мотивуючи вимоги тим, що на виконанні у відділі ДВС перебував виконавчий лист з примусового виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду у справі №818/695/18 за його позовом. 14.08.2018 державний виконавець передчасно закінчив виконавче провадження на підставі п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону України "Про виконавче провадження". Вважає постанову державного виконавця протиправною. Станом на момент її прийняття рішення суду, з приводу примусового виконання якого відкрито виконавче провадження, фактично не виконано. Виплати перерахованої пенсії за 2016-2017 роки до цього часу не проведені. Крім іншого, стверджує про безпідставність в оскаржуваній постанові посилання на постанову Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, оскільки остання постанова не може змінювати строки та порядок виконання судового рішення.
Просить визнати незаконною та скасувати постанову старшого державного виконавця головного управління ДВС ГТУЮ у Сумській області Колоса Р.В. від 13.08.2018 про закінчення виконавчого провадження по виконавчому листу №818/69518 від 06.07.2018, зобов'язати відповідача поновити виконавче провадження.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому вказує, що оскаржувана постанова правомірно винесена у зв'язку з повним фактичним виконання боржником. Боржник листом повідомив державного виконавця про здійснення перерахунку пенсії та що виплата перерахованої пенсії буде проведена у порядку та розмірі, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 протягом 2019-2020 років. Порядок, в якому має здійснюватись виплата розрахованої різниці у виплаті пенсії, не був предметом спору у даній справі. Постанова № 103 не встановлює обмеження виплати пенсії, а лише встановлює порядок такої виплати, з огляду на відсутність належного бюджетного фінансування. Просить відмовити в задоволенні позову.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав із зазначених підстав.
В судове засідання представник відповідача не з'явився. Про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Подав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Заслухавши пояснення позивача, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 23.05.2018 у справі №818/6952/18 задоволено позов ОСОБА_1 (а.с. 6-9). На виконання вказаного рішення 06.07.2018 видано виконавчий лист про зобов'язання ГУ ПФУ в Сумській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» №988 від 11 листопада 2015 року, «Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006року №268» від 18 листопада 2015 року №947, довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області від 31.05.2017 №11/148-57(3123), починаючи з 01 січня 2016 року, без обмеження граничного розміру (а.с. 10).
23.07.2018 державним виконавцем відкрито виконавче провадження ВП №56826561 з примусового виконання виконавчого листа, виданого у справі №818/695/18 (а.с.11).
09.08.2018 до відділу надійшов лист ГУ ПФУ в Сумській області від 03.08.2018 №7758/03.2-07 про виконання рішення суду у справі №818/695/18 (а.с. 41-42). В ньому повідомлено, що НОМЕР_1 проведено перерахунок розміру пенсії. Виплату пенсії у новому розмірі буде забезпечено у серпні 2018 року. Розмір перерахованої пенсії за судовим рішенням є меншим за розмір пенсії, перерахований згідно постанови КМУ №103 та на підставі нової довідки управління МВС України в Сумській області, виданої на виконання вищевказаної постанови. Доплата пенсії за період з 01.01.2018 по 31.03.2018 була проведена позивачу у березні 2018 року, решта коштів буде виплачена в порядку, визначеному Постановою №103 (а.с. 41-45).
14.08.2018 старшим державним виконавцем на підставі п.9 ч.1 ст.39, ст. 40 Закону України «Про виконавче провадження» винесено постанову про закінчення виконавчого провадження №56826561 у зв'язку з повним фактичним виконанням рішення суду (а.с. 12-13). Суд вважає, що така постанова прийнята передчасно.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на території України.
Відповідно до ч. 1 ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Відповідно до ч.1 ст. 5 Закону України «Про виконавче провадження» примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів».
Частинами 1,2 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії (ч.1). Виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом, розглядати в установлені законом строки заяви сторін, інших учасників виконавчого провадження та їхні клопотання (ч.2).
Оскаржувана постанова була винесена на підставі п. 9 ч. 1 ст.39 Закону України «Про виконавче провадження», відповідно до якої виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом. При цьому резолютивна частина судового рішення, на підставі якого був виданий виконавчий лист, зобов'язує ГУПФУ в Сумській області провести не тільки перерахунок, а і виплату перерахованої за період з 01.01.2016 року пенсії. За приписами ст. 18 Закону України №1404-VIII виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені саме виконавчим документом і цим Законом. З матеріалів справи вбачається, що судове рішення було виконано лише частково - було здійснено перерахунок пенсії за весь період, починаючи з 01.01.2016 року та виплачено пенсію за період з 01.01.2018 по 31.03.2018. Рішення в частині виплати перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 залишається не виконаним. Таким чином, у державного виконавця були відсутні підстави для закриття виконавчого провадження відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону України "Про виконавче провадження".
Суд вважає безпідставним посилання відповідача на вимоги Постанови Кабінету Міністрів України №103. Дана постанова регулює питання перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року, а не питання порядку виконання судових рішень. Порядок виконання судових рішень визначений спеціальним законом, який має пріоритетне значення перед Постановою № 103.
Крім того, за приписами ст. 40 Закону України №1404-VIII виконавче провадження, щодо якого винесено постанову про його закінчення, не може бути розпочате знову, крім випадків, передбачених цим Законом. Таким чином, у випадку, не виконання рішення суду протягом 2019-2020рр., в тому порядку, в якому планується виконання на даний час судового рішення боржником, стягувач у виконавчому провадженні фактично буде позбавлений права повторно звернутись з цим же виконавчим листом з приводу примусового виконання рішення суду, тим самим буде повністю нівельовано гарантії держави щодо виконання судових рішень.
Враховуючи викладене, постанова державного виконавця про закриття виконавчого провадження прийнята без достатніх правових підстав, а тому підлягає скасуванню.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 Закону України "Про виконавче провадження" у разі якщо постанова виконавця про закінчення виконавчого провадження або повернення виконавчого документа стягувачу визнана судом незаконною чи скасована в установленому законом порядку, виконавче провадження підлягає відновленню за постановою виконавця не пізніше наступного робочого дня з дня одержання виконавцем відповідного рішення.
На підставі зазначеної норми суд вважає необхідним зобов'язати відповідача відновити виконавче провадження.
На підставі ст. 139 КАС України за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління юстиції в Сумській області на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 704,80 грн., сплачений при зверненні до суду.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області про визнання незаконною та скасування постанови, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову старшого державного виконавця головного управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Сумській області Колоса Р.В. від 14.08.2018 про закінчення виконавчого провадження ВП № 56826561 по виконавчому листу №818/695/18 від 06.07.2018.
Зобов'язати старшого державного виконавця головного управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Сумській області Колоса Р.В. відновити виконавче провадження ВП № 56826561 по виконавчому листу №818/695/18 від 06.07.2018.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного територіального управління юстиції в Сумській області (40003, Сумська обл., місто Суми, ВУЛИЦЯ ГЕРАСИМА КОНДРАТЬЄВА, будинок 28, код ЄДРПОУ 34933040) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір в розмірі 704,80 грн., сплачений при зверненні до суду.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня отримання копії повного тексту рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Соп'яненко