справа № 813/3159/18
з питань закриття провадження у справі
26 вересня 2018 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Карп'як О.О.
секретар судового засідання Лубоцька Н.І.
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1
представника третьої особи - ОСОБА_2
розглянувши у підготовчому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Підлипецької сільської ради Золочівського району Львівської області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача ОСОБА_4 про визнання протиправним та скасування рішення,-
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_3 до Підлипецької сільської ради Золочівського району Львівської області про визнання протиправним та скасування рішення про погодження та затвердження меж земельних ділянок гр. ОСОБА_4 та ОСОБА_3 в селі Новоселище №256 від 07.09.2017 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 13 грудня 2017 року уповноважені посадові особи Підлипецької сільської ради Золочівського району Львівської області вчинили дії щодо знесення загорожі, яка розділяла прибудинкову територію між суміжними землекористувачами ОСОБА_3 та ОСОБА_4 та встановили нову огорожу в іншому місці. За результатами вчинення зазначених дій земельна ділянка, якою фактично користувався позивач значно зменшилась у розмірах, а земельна ділянка, якою користується гр. ОСОБА_4 відповідно збільшилась.
В подальшому, 07 вересня 2017 року Підлипецька сільська рада Золочівського району Львівської області розглянула земельний спір між гр. ОСОБА_4 та гр. ОСОБА_3 та за результатами розгляду даного спору винесла рішення, про погодження та затвердження меж земельних ділянок гр. ОСОБА_4 та гр. ОСОБА_3 в АДРЕСА_1 згідно акту встановлення меж земельних ділянок.
Контроль за виконання даного рішення покладено на депутатську комісію сільської ради з питань сільського господарства, земельних відносин та екології.
Комісією встановлено межі земельних ділянок відповідно за гр. ОСОБА_4 площею 0.0585 га, та за гр. ОСОБА_3 площею 0.0720 га.
Виходячи із закріплених площ за суміжними землекористувачами загальна площа земельної ділянки, що відноситься до зазначеного індивідуального житлового будинку становить 0.1305 га (0.0585 га + 0.0720 га).
На думку позивача, при погодженні та затвердженні меж земельних ділянок суміжних землекористувачів гр. ОСОБА_4 та гр. ОСОБА_3 Підлипецька сільська рада Золочівського району Львівської області була зобов'язана виходити із розмірів часток у праві власності на зазначений житловий будинок кожного із землекористувачів, як це передбачено вищенаведеними нормами чинного законодавства.
Таким чином позивач вважає, що слід було розділити земельну ділянку, яка відноситься до даного житлового будинку в розрахунку 4/10 частки, тобто 0.0522 га (4/10 від 0.1305 га) на користь гр. ОСОБА_4 та 6/10 частки, тобто 0.0783 га (6/10 від 0.1305 га) на користь гр. ОСОБА_3
Однак даний розподіл земельної ділянки не відповідає розмірам часток у праві власності на даний індивідуальний житловий будинок та відповідно порушує права та інтереси Позивача щодо приватизації, володіння та користування належною частиною прибудинкової території.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив, зазначив, що Рішенням Підлипецької сільської ради Золочівського району Львівської області №229 від 29 червня 2017 року, ОСОБА_3 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0,0700 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд згідно забудованої площі території в АДРЕСА_2 із земель житлової і громадської забудови.
Рішенням Підлипецької сільської ради Золочівського району Львівської області №228 від 29 червня 2017 року, ОСОБА_4 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0,0600 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд згідно забудованої площі території в АДРЕСА_1 із земель житлової і громадської забудови.
В подальшому, 09 серпня 2017 року Підлипецькою сільською радою Золочівського району Львівської області в присутності землекористувачів ОСОБА_3 та ОСОБА_4 було проведено встановлення меж земельних ділянок, які належать даним громадянам, що знаходяться у АДРЕСА_1, про що було складено відповідний Акт встановлення меж земельної ділянки.
ОСОБА_3 відмовився від погодження меж земельних ділянок суміжних землекористувачів.
Так, ОСОБА_3 є власником житлового будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, загальна площа якого становить 114,9 кв.м.
ОСОБА_4 в свою чергу є власником житлового будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, загальна площа якого становить 103 кв.м.
Відтак, ОСОБА_4 було виділено спірну земельну ділянку у відповідності до розміру її будинку, а саме 44,82% від загальної площі земельної ділянки, в той час як відсоткове співвідношення власності до загальної площі будинків під АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 становить 47,26%.
Таким чином, відповідач вважає, що затвердження меж та передання у власність земельної ділянки гр. ОСОБА_4 відбулося у відповідності до вимог Земельного кодексу України.
Представник третьої особи у судовому засіданні проти позову заперечив з аналогічних підстав зазначених відповідачем.
У підготовчому судовому засіданні на підставі поданих представником третьої особи доказів та з врахуванням пояснень представника позивача відносно врахування питання підсудності вказаної справи, судом поставлено на обговорення питання щодо закриття провадження у справі на підставі п.1 ч.1 ст.238 КАС України.
Представник позивача вирішення вказаного питання відніс на розсуд суду.
Відповідач явки повноважного представника в підготовче судове засідання не забезпечив.
Представник третьої особи в судовому засіданні заперечив проти закриття провадження у справі, оскільки предметом спору є рішення суб'єкта владних повноважень, тому вважає, що спір може бути розглянуто в адміністративному суді та не стосується спору про право.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представників сторін, дослідивши подані суду письмові докази, суд вважає, що провадження у справі належить закрити на підставі п.1 ч.1 ст.238 КАС України з огляду на наступне.
Відносини, пов'язані з набуттям громадянами прав на землю та розробленням технічної документації для цього, врегульовані Земельним Кодексом України та Законом України «Про землеустрій».
Так, згідно з частиною 1 статті 79 Земельного кодексу України земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.
Відповідно до статті 198 Земельного кодексу України кадастрова зйомка, як комплекс робіт, виконуваних для визначення та відновлення меж земельних ділянок, включає в себе, зокрема погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами.
Згідно зі статтею 55 Закону України «Про землеустрій» встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється на основі технічної документації із землеустрою, якою визначається місцеположення поворотних точок меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Відповідно пункту 2.8 Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками, яка затверджена наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 18.05.2010 року № 376, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16.06.2010 року за № 391/17686, технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) включає, в тому числі:
- пояснювальну записку, яка містить, зокрема відомості про власників (користувачів) суміжних земельних ділянок;
- план меж земельної ділянки, складений за результатами кадастрової зйомки, на якому відображаються зовнішні межі земельної ділянки із зазначенням власників (користувачів) суміжних земельних ділянок, усі поворотні точки меж земельної ділянки, лінійні проміри між точками по межах земельної ділянки, межі вкраплених земельних ділянок із зазначенням їх власників (користувачів).
Предметом спору у даній справі є рішення ради про погодження та затвердження меж земельної ділянки позивача та гр. ОСОБА_4
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження;
За приписами пунктів 1,2 частини 1 статті 4 КАС України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір. Публічно-правовий спір - спір, у якому, серед іншого, хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або
Таким чином, для віднесення справи до юрисдикції адміністративних судів недостатньо, щоб однієї із сторін був орган місцевого самоврядування чи його посадова (службова) особа - необхідною умовою також є і наявність у такого органу (особи) владних управлінських функцій відносно позивача, здійсненням яких порушені права, свободи чи інтереси останнього.
У даній справі відповідач не здійснює відносно позивача жодних владних управлінських функцій, у зв'язку з чим спір носить приватно-правовий характер і повинен розглядатись в порядку цивільного судочинства.
Крім того, наявний спір між сусідами щодо розмірів земельної ділянки.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 238 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 08 травня 2018 року у справі №2-а679/128/2014.
Отже, спірні правовідносини мають приватно-правовий характер та не підлягають розгляду Львівським окружним адміністративним судом. Розгляд даного спору віднесено до юрисдикції місцевого загального суду, відтак, провадження у справі підлягає закриттю.
Одночасно суд звертає увагу на те, що рішення про закриття провадження у справі не обмежує сторони у реалізації захисту свого речового права в порядку цивільного судочинства.
Керуючись, ст. 183, п.1 ч. 1 ст. 238 ст.ст. 239, 241-246, 256, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ухвалив:
Провадження у справі за позовом ОСОБА_3 до Підлипецької сільської ради Золочівського району Львівської області , за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача ОСОБА_4 про визнання протиправним та скасування рішення - закрити.
Рішення про закриття провадження у справі не обмежує сторони у реалізації захисту свого речового права в порядку цивільного судочинства.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддями.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається через Львівський оружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст ухвали складений 26.09.2018р.
Суддя Карп'як Оксана Орестівна