24 вересня 2018 року м. Рівне №1740/2233/18
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Борискіна С.А. за участю секретаря судового засідання Ковальчук Г.М та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник не прибув,
відповідача: представник не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
доВолодимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області
про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинення певних дій, -
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області (далі - відповідач) про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не призначення йому з 21.04.2018 пенсії за віком із зниженням пенсійного віку у відповідності зі ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та зобов'язання Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області призначити йому з 21.04.2018 пенсію за віком із зниженням пенсійного віку у відповідності зі ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
На обґрунтування позовних вимог зазначає, що він як потерпілий від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії, на підставі ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має право на пільгову пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку, проте відповідач відмовив йому у призначенні такої пенсії. Вказує, що причиною такої відмови стало те, що на думку пенсійного органу первинними документами не підтверджено факту постійного проживання у зоні гарантованого добровільного відселення, оскільки з моменту аварії по 09.02.1988, з 26.02.1988 по 27.06.1994 він працював у зоні, яка не віднесена до зони гарантованого добровільного відселення (чиста зона), а також згідно довідки Великоцепцевицької сільської ради від 05.06.2018 №1901 він проживав у такій зоні лише в період з 02.06.1986 по 23.02.1988. Отож відповідач вважає, що станом на 01.01.1993 періоди проживання в зоні гарантованого добровільного відселення становить менше 3 років. Вважає таку відмову пенсійного органу протиправною, оскільки виданим йому посвідченням громадянина (громадянки), який постійно працював чи працює, або проживає чи проживав в зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення у 1986-1989 рр. (категорія 3), цілком підтверджується його право користуватися пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", включаючи призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку. Вважає, що чинність посвідчення, виданого на підставі довідки про період проживання на забрудненій території, також вказує і на той факт, що він з моменту аварії до 01.01.1993 проживав у зоні гарантованого добровільного відселення не менше 3 років. Наголошує, що відмовляючи йому у призначенні пільгової пенсії, відповідач посилався на довідку Великоцепцевицької сільської ради, яка не надавалася ним при зверненні до пенсійного органу та записи у будинковій книзі, ведення якої законодавчо не передбачено. Вказує, що надана ним при зверненні до пенсійного органу довідка Великоцепцевицької сільської ради від 10.04.2018 №1528, що була видана на підставі погосподарських книг, повністю підтверджує періоди проживання у зоні гарантованого добровільного відселення. Крім того вважає, що факт роботи в Сарненському комбінаті хлібопродуктів, Костопільському ПМК-178 не може спростовувати факту постійного проживання в с.Великі Цепцевичі. За таких обставин, просив позов задовольнити у повному обсязі.
Ухвалою суду від 27.08.2018 відкрито спрощене позовне провадження у справі. Розгляд справи по суті призначено у відкритому судовому засіданні на 24.09.2018 о 10:00 год.
Позиція відповідача викладена у відзиві на позовну заяву від 10.09.2018 за вх.№15775/18, відповідно до змісту якого він заперечує проти задоволення позовних вимог. Зазначає, що з документів, доданих до заяви позивача про призначення пільгової пенсії, вбачається, що позивач проживав в с. В.Цепцевичі з 02.06.1986 по 23.02.1988, з 14.07.1994 по даний час. Згідно з записів трудової книжки позивач працював з 01.02.1985 по 09.02.1988 в Сарненському комбінаті хлібопродуктів; з 26.02.1988 по 27.06.1994 в Костопільському ПМК-178. Період проживання з 02.06.1986 по 23.02.1988, з 14.07.1994 по даний час підтверджений копіями первинних документів з штампом про прибуття та вибуття з с. В.Цепцевичі. Копія будинкової книжки містить відомості про проживання позивача по вул.Степанська, 119, м.Костопіль з 15.03.1988 по 29.06.1994. Наголошує, що довідки, видані Великоцепцевицькою сільською радою №1582 від 10.04.2018 та №1963 від 12.06.2018 суперечать довідці №1901 від 05.06.2018, яка підтверджена первинними документами, що містять відомості про проживання позивача в м.Костопіль. Відповідно вважає, що при визначені права на пенсію вони не можуть бути враховані. За таких обставин, на переконання пенсійного органу, станом на 01.01.1993 позивач не прожив (не пропрацював) в зоні гарантійного добровільного відселення 3 роки. Тому, згідно з наданими документами, позивач права на зниження пенсійного віку не набув. За таких обставин, просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
12.09.2018, за вх.№15956/18, позивачем подано відповідь на відзив, відповідно до змісту якої він вважає аргументи, наведені у відзиві необґрунтованими та такими, що нічим не відрізняються від наданої йому відмови у призначенні пільгової пенсії. Наголошує на тому, що посилання відповідача на те, що при призначенні пенсії довідка від 10.04.2018 №1582 не може бути врахованою, є безпідставним, з огляду на те, що вона була видана на підставі погосподарських книг за 1983-2018 роки.
У судове засідання 24.09.2018 сторони не прибули. Про дату, місце і час судового розгляду повідомлялися належним чином. До початку судового засідання подали клопотання про розгляд справи без їхньої участі.
За таких обставин, враховуючи вимоги ст.205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов висновку про можливість розгляду справи без участі сторін.
Згідно з вимогами ч.4 ст.229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити повністю, з огляду на таке.
Судом встановлено та не заперечувалось сторонами, що ОСОБА_1 є потерпілою особою від наслідків Чорнобильської катастрофи 3 категорії, що підтверджується посвідченням від 21.04.1999 серії Б №025997 (а.с.11).
Згідно з довідкою від 10.04.2018 №1582, виданою виконкомом Великоцепцевицької сільської ради Володимирецького району Рівненської області, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, дійсно проживає та зареєстрований в ІНФОРМАЦІЯ_2, територія якого, згідно постанови Кабінету Міністрів УРСР №106 від 23.07.1991, відноситься до зони гарантованого добровільного відселення з 20.04.1964 по 12.05.1982; з 07.06.1984 по 12.03.1986; з 14.04.1986 по 18.02.1988; з 20.04.1988 по 14.12.1989 та з 14.07.1994 по даний час (далі - Довідка №1582, а.с.16).
Підставою видачі Довідки №1582 зазначено:
- погосподарську книгу №3, особовий рахунок №201 за 1980-1982; погосподарську книгу №3, особовий рахунок №217 за 1983-1985; погосподарську книгу №3, особовий рахунок №219 за 1986-1990 (а.с.19); погосподарську книгу №5, особовий рахунок №424 за 1991-1995 (а.с.18); погосподарську книгу №5, особовий рахунок №441 за 1996-2000 (а.с.17); погосподарську книгу №5, особовий рахунок №434 за 2006-2010; погосподарську книгу №5, особовий рахунок №437 за 2001-2005; погосподарську книгу №5, особовий рахунок №411 за 2016-2020.
Відповідно до довідки від 05.06.2018 №1901, виданою виконкомом Великоцепцевицької сільської ради Володимирецького району Рівненської області, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 дійсно, згідно записів був зареєстрований в ІНФОРМАЦІЯ_3, з 02.06.1986 по 23.02.1988 та з 14.07.1994 по теперішній час (далі - Довідка №1901, а.с.29).
Підставами видачі Довідки №1901 вказано: книгу №5, особовий рахунок №3138 за 1982-1986; книга №7, особовий рахунок №4324 за 1990-1996.
06.06.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку, відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та подав відповідні документи (а.с.13).
Листом від 08.06.2018 за №2402/05-01 Володимирецьким об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Рівненської області позивача повідомлено про те, що в трудовій книжці БТ-І №28048633 містяться відомості про роботу з 01.02.1985 по 09.02.1988 в Сарненському комбінаті хлібопродуктів; з 26.02.1988 по 27.06.1994 в Костопільському ПМК-178. В довідці про проживання, виданою Великоцепцевицькою сільською радою №1901 від 05.06.2018 періоди проживання зазначено 02.06.1986 по 23.02.1988 та з 14.07.1994 по даний час. Вказано, що згідно будинкової книжки позивач проживає в ІНФОРМАЦІЯ_4, з 15.03.1988 по 29.06.1994. Враховуючи наведене, зазначено, що позивач не прожив (не пропрацював) з моменту аварії на ЧАЕС до 01.01.1993 три роки в зоні гарантованого добровільного відселення. Вказано, що згідно наданих документів не виконуються вимоги ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" і права на пенсію зі зниженням пенсійного віку як потерпілий від чорнобильської катастрофи 3 категорії позивач не має (а.с.14-15).
Відповідно до довідки від 12.06.2018 №1963, виданою виконкомом Великоцепцевицької сільської ради Володимирецького району Рівненської області, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, дійсно з 20.04.1964 по 12.05.1982; з 07.06.1984 по 12.03.1986; та з 14.04.1986 по 18.02.1988; з 20.04.1988 по 14.12.1989 проживав в ІНФОРМАЦІЯ_5, в будинку своїх батьків, де разом із ним з 01.03.1986 по 20.12.1988 проживала його дружина - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_6 Також зазначено, що з 14.07.1994 позивач зареєструвався та постійно проживає в житловому будинку, який належав ОСОБА_3 - батькові дружини, за адресою: село Великі Цепцевичі, Володимирецького району, Рівненської області, по вулиці Лесі Українки, 99. В даному житловому будинку разом із вище зазначеним громадянином зареєстрована і постійно проживає його дружина - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_6 Також вказано про те, що до 2006 року в по господарських книгах не зазначались назви вулиць житлових будинків (далі - Довідка №1963, а.с.28).
Підставою видачі Довідки №1963 зазначено: погосподарську книгу №3, особовий рахунок №217 за 1983-1985; погосподарську книгу №3, особовий рахунок №219 за 1986-1990; погосподарську книгу №5, особовий рахунок №424 за 1991-1995; погосподарську книгу №4, особовий рахунок №411 за 2016-2020.
Листом від 27.07.2018 за вих№303 Великоцепцевицькою сільською радою Володимирецького району Рівненської області, у відповідь на адвокатський запит щодо захисту пенсійних прав ОСОБА_1, надіслано копії книг №5, особовий рахунок №3138 за 1982-1986 та №7, особовий рахунок №4324 за 1990-1996, на підстав яких було видано довідку від 05.06.2018 №1901 (а.с.30-36).
23.07.2018 позивач звернувся до відповідача з заявою, разом з оригіналом Довідки №1582, в якій він, у разі зміни рішення щодо відмови у призначенні пільгової пенсії, просив повідомити його про це письмово (а.с.37).
У відповідь на таку заяву 31.07.2018 відповідач надав відповідь №2974/05-01, якої повідомив позивача про те, що Довідка №1582 суперечить первинним документам, а тому не може бути взята до уваги при розгляді питання про право на пенсію зі зниженням пенсійного віку (а.с.41).
Не погоджуючись з відмовою відповідача в призначенні йому пенсії зі зниженням пенсійного віку, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені у Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII (далі - Закон №796).
Згідно з ст. 9 Закону № 796 (тут і далі - в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи; 3) громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт.
Згідно з ст.55 Закону №796 особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють в зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони станом на 01.01.1993 прожили або відпрацювали в цій зоні не менше 4 років, на 2 роки та додатково на 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.
Відповідно до приписів ст.65 Закону №796 документами, які підтверджують статус громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користуватися пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".
Згідно з пп.5 п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (зі змінами внесеними згідно з Постановою правління Пенсійного фонду України №13-2 від 30.07.2015, далі - Порядок №22-1), документом, що засвідчує особливий статус особи, зокрема є посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Отже, у разі звернення особи із заявою про призначення їй пенсії із застосуванням ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" для підтвердження особливого статусу заявника додається посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період проживання на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач відмовив позивачу у призначені пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", посилаючись на відсутність підтверджуючих документів про факт його проживання на території, яка відноситься до зони гарантованого добровільного відселення протягом 3 років.
Водночас, наявними у матеріалах справи повністю спростовується таке твердження відповідача та підтверджується проживання позивача в зоні гарантованого добровільного відселення протягом 3 років.
Зокрема, на переконання суду, посвідченням серії Б №025997 та Довідкою №1582 цілком підтверджений особливий статус заявника, що дає право на призначення йому пенсії із застосуванням ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Як встановлено судом,Довідка №1582 була видана органом місцевого самоврядування із зазначенням у ній підстави її видачі - погосподарських книг.
Такі погосподарські книги велися відповідно до Вказівок по веденню погосподарського обліку в сільських радах, затверджені Держкомстатом СРСР 12.05.1985 №5-24/26, Вказівок по веденню погосподарського обліку в сільських Радах народних депутатів, затверджених постановою Держкомстату СРСР від 25.09.1990 №69.
Форма погосподарського обліку, зокрема, форма 1 - погосподарська книга, затверджувалися наказом Центрального статистичного управління СРСР від 21.11.1984 №634.
Факт роботи позивача в Сарненському комбінаті хлібопродуктів та Костопільському ПМК-178 не може спростовувати факту постійного проживання в с.Великі Цепцевичі, а наявність суперечностей в виданих Великоцепцевицькою сільською радою Володимирецького району Рівненської області довідках, не може слугувати достатньою підставою для ненадання позивачеві права на призначання пенсії зі зниженням пенсійного віку, враховуючи, що довідка Великоцепцевицької сільської ради від 10.04.2018 №1528, є чинною, а отже відомості відображені у ній є достовірними та повністю підтверджують періоди проживання у зоні гарантованого добровільного відселення позивача.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
З огляду на зазначене, не призначення позивачу пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є протиправним.
З метою належного захисту прав позивача, суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов'язання Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області призначити ОСОБА_1 пенсію у відповідності до вимог статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з 21.04.2018.
У зв'язку з викладеним, позовні вимоги підлягають до задоволення у повному обсязі.
Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи вищенаведене, на користь позивача слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень відповідача, судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 704,80 грн.
Оригінал квитанції про сплату судового збору знаходиться в матеріалах справи.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 (вул.Лесі Українки, 99,с.Великі Цепцевичі, Володимирецький район, Рівненська область,34341, ідентифікаційний №2348613774) до Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області (вул.Соборна,28,смт.Володимирець,Рівненська область,34300, код ЄДРПОУ 40377142) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинення певних дій, - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо не призначення ОСОБА_1 з 21.04.2018 пенсії за віком із зниженням пенсійного віку у відповідності зі ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов'язати Володимирецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області призначити ОСОБА_1 з 21.04.2018 пенсію за віком із зниженням пенсійного віку у відповідності зі ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Стягнути на користь ОСОБА_1 суму судового збору у розмірі 704,80 грн., за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 27 вересня 2018 року.
Суддя Борискін С.А.