Рішення від 25.09.2018 по справі 815/2545/18

Справа № 815/2545/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 вересня 2018 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Цховребова М.Г., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

встановив:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області, в якому позивач просить:

- визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії позивачу у зв'язку зі зміною частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у відповідності до положень Постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 року № 851 «Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;

- зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату позивачу пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 01.10.2017 року по теперішній час з урахуванням вже виплачених сум.

Ухвалами суду від:

- 04.06.2018 року: прийнято позовну заяву до розгляду; відкрито провадження в адміністративній справі; вирішено, що справа буде розглядатися за правилами загального позовного провадження; призначено підготовче засідання по справі;

- 21.06.2018 року: продовжено підготовче провадження у справі на 30 днів;

- 06.08.2018 року: закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 27 серпня 2018 року.

В судове засідання 27 серпня 2018 року сторони та/або їх представники не з'явились, належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду. (а.с.120, 121)

27.08.2018 року позивачем до суду подано заяву, в якій останній просить продовжити розгляд справи без його участі в порядку письмового провадження. (а.с.122) 27.08.2018 року представником відповідача також подано заяву, у якій останній просить продовжити розгляд адміністративної справи № 815/2545/18 без участі відповідача в порядку письмового провадження. (а.с.123)

Виходячи з наведеного, керуючись положеннями ч. 3 ст. 194 КАС України, суд дійшов висновку про можливість розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Згідно змісту адміністративного позову (а.с.5-10), позивач обґрунтовує заявлені вимоги, із посиланням на ч. 2 ст. 19, ст. 46 Конституції України, ст.ст. 9, 10, 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ч.ч. 1, 8, 11 ст. 29 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, із зазначенням таких фактичних обставин:

- довідкою від 15.05.2018 року № 86 і військовим квитком серії НОМЕР_1 підтверджується, що в період з 6 травня 1986 року по 10 липня 1986 року позивач приймав участь в ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС, як військовозобов'язаний та був призваний на військові збори;

- тобто позивач є військовослужбовцем у розумінні статті 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідно, пенсія по інвалідності має бути виплачена з розрахунку п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, тощо.

Згідно відзиву на позовну заяву (а.с.33-35), відповідач вважає позовні вимоги позивача необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, із посиланням ч. 2 ст. 19 Конституції України, ст.ст. 50, 54, 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», п.п. 12, 13 Постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із зазначенням таких фактичних обставин, а саме, що участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС позивач приймав з 06.05.1986 року по 13.06.1986 року, тобто після проходження дійсної строкової служби, немає підстав для проведення перерахунку пенсії позивача з 01.10.2017 року з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня року.

Дослідивши докази у справі, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню повністю, з наступних підстав.

Судом встановлено, що 26.04.2018 року позивач звернуся до відповідача з заявою (а.с.36), у якій просив роз'яснити механізм розрахунку пенсії з 01.10.2017 року і провести розрахунок пенсії в розмірі 5 мінімальних плат, встановлених законом на 1 січня відповідного року у відповідності до ч. 3 ст. 59 Закону України, встановленим на 1 січня відповідного року «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Листом від 27.04.2018 року № 51/П-2 (а.с.37) на звернення позивача відповідач повідомив позивача про наступне, зокрема:

«Стаття 59 Закону, на яку Ви посилаєтесь у зверненні, визначає механізм призначення пенсії військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, а саме:

Пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається відповідно до статті 51 цього Закону.

Військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством для осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), або відповідно до статті 54 цього Закону.

Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Враховуючи вищезазначене, а також те, що дійсну строкову службу Ви проходили з 30.04.1976 р. по 10.05.1978 р., а участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС приймали з 02.05.1986 р. по 17.06.1986 р., немає підстав для проведення перерахунку Вашої пенсії з 01.10.2017 р. з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня року.

Пенсія призначена та виплачується відповідно до вимог чинного законодавства».

Не погоджуючись із наданою відповіддю від 27.04.2018 року № 51/П-2, позивач звернувся до суду із вищенаведеними вимогами.

На доведення обставин, на яких ґрунтуються вимоги, позивачем суду надано копії, зокрема (а.с.12, 16-23):

- розпорядження № 108184 від 27.04.2018 року, відповідно до якого: дата перерахунку: 01.10.2017 попереднього 23.07.2007, вид перерахунку: перерахунок через зміну надбавки;

- сторінок військового квитка позивача, НОМЕР_1 , виданого 30 квітня 1976 року, згідно якого, в період з 6 травня по 10 липня 1986 року позивач приймав участь по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС;

- посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) Серія А № 104820С, виданого позивачу 18.10.2007 року та вкладки № НОМЕР_2 до посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи;

- посвідчення позивача, Серія НОМЕР_3 , виданого Одеським облвійськкоматом 29 березня 2017 року, пред'явник якого має право на пільги, установлені законодавством України для ветеранів військової служби;

- посвідчення позивача, серія НОМЕР_4 , виданого Управлінням праці та соціального захисту населення Котовської райдержадміністрації 17 жовтня 2007 року, пред'явник якого є інвалідом ІІ групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни;

- довідки обласної медико-соціальної експертної комісії № 1 м. Одеси про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, потреби у додаткових видах допомоги, Серія 2-18 ОГ № 001999, від 03.10.2007 року, відповідно до якої ступінь втрати професійної працездатності позивача у відсотках становить 60%;

- довідки обласної медико-соціальної експертної комісії № 1 м. Одеси до акта огляду МСЕК, Серія 2-18 ОВ № 073658, від 03.10.2007 року, відповідно до якої, група інвалідності: друга; причина інвалідності: захворювання пов'язане з виконанням обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС;

- довідки від 15.05.2018 року № 86, виданої Подільським об'єднаним міським військовим комісаріатом Одеської області на підставі військового квитка, НО 3161384, про те, що позивач у період з 06.05.1986 року по 10.07.1986 року приймав участь у ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.

На доведення обставин, на яких ґрунтуються заперечення, відповідачем суду також надано копії матеріалів пенсійної справи позивача (а.с.40-101), в тому числі копії, зокрема:

- довідки від 12.07.2007 року № 439, виданої Котовсько-Красноокнянським об'єднаним міським військовим комісаріатом Одеської області на підставі військового квитка, НОМЕР_1 , про те, що позивач проходив військову службу в Збройних Силах з 30.04.1976 року по 10.05.1978 року (а.с.77зв.);

- довідки від 18 липня 1997 року № 51/1/3799, виданої Центральним архівом Міністерства оборони України, відповідно до якої, зокрема, по документам військової частини № 44316 встановлено, що позивач був призваний на збори і у складі частини приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 02.05.86 (Нак. № 01 від 02.05.86) по 12.06.86 (Нак. № 40 від 12.06.86).

Виходячи зі змісту заяв сторін по суті справи та поданих ними документів, фактичні обставини по справі визнаються сторонами, розбіжності у позиціях сторін полягають лише у тлумаченні законодавства, що регулює спірні правовідносини, та, з урахуванням наявних у справі доказів, у суду не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Частиною 1 статті 78 КАС України встановлено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини врегульовано законодавством (чинним та у редакції станом на момент виникнення відповідних правовідносин): Законами України: «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-XII (далі - ЗУ № 796-XII), «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 року № 2232-XII (далі - ЗУ № 2232-XII), Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 (далі - Порядок № 1210).

Згідно абз. 1 ч. 1 ст. 29 ЗУ № 2232-XII, військовозобов'язані призиваються на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори. Резервісти проходять підготовку та збори відповідно до програм у порядку, встановленому положеннями про проходження громадянами України служби у військовому резерві. Про початок та закінчення зборів військовозобов'язаних та резервістів видається відповідний наказ командира військової частини.

Відповідно до ч. 3 ст. 59 ЗУ № 796-XII, особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 року № 2148-VIII, стаття 59 ЗУ № 796-XII викладна в новій редакції, яка застосовується з 1 жовтня 2017 року.

Згідно п. 1 Порядку № 1210, цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (далі - пенсії). Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Відповідно до п. 9-1 Порядку № 1210 за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за відповідно формулою.

Порядок № 1210 доповнено пунктом 9-1 згідно з Постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 15 листопада 2017 року № 851, та застосовується з 1 жовтня 2017 року.

Згідно ст. 10 ЗУ № 796-XII учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців*, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до примітки до ст. 10 ЗУ № 796-XII тут і надалі до військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов'язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань.

В частині 2 статті 9 КАС України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Виходячи з аналізу вищенаведених вимог законодавства, які регулюють спірні правовідносини, та на підставі встановлених судом обставин, а саме:

- згідно військового квитка позивача, НОМЕР_1 , виданого 30 квітня 1976 року, в період з 6 травня по 10 липня 1986 року позивач приймав участь по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС;

- 18.10.2007 року позивачу видане посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) Серія А № 104820С, та вкладку № НОМЕР_2 до посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи;

- відповідно до довідки обласної медико-соціальної експертної комісії № 1 м. Одеси до акта огляду МСЕК, Серія 2-18 ОВ № 073658, від 03.10.2007 року: група інвалідності: друга; причина інвалідності: захворювання пов'язане з виконанням обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС;

- згідно довідці від 12.07.2007 року № 439, виданої Котовсько-Красноокнянським об'єднаним міським військовим комісаріатом Одеської області на підставі військового квитка, НОМЕР_1 , про те, що позивач проходив військову службу в Збройних Силах з 30.04.1976 року по 10.05.1978 року;

- відповідно до довідки від 18 липня 1997 року № 51/1/3799, виданої Центральним архівом Міністерства оборони України, зокрема, по документам військової частини № НОМЕР_5 встановлено, що позивач був призваний на збори і у складі частини приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 02.05.86 (Нак. № 01 від 02.05.86) по 12.06.86 (Нак. № 40 від 12.06.86).

- частина 3 статті 59 ЗУ № 796-XII передбачає, що її дія (право на обчислення пенсії по інвалідності за особливою процедурою) поширюється на осіб, які відповідають наступним критеріям:

1) особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, або

2) особа брала участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій та випробувань, або

3) особа брала участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.

Таке право виникає у зазначених осіб лише за наявності у сукупності трьох умов (розширене тлумачення зазначеної статті без внесення змін до ч. 3 ст. 59 ЗУ № 796-XII не допускається):

1) особа має статус особи з інвалідністю;

2) особа отримала статус особи з інвалідність виключно внаслідок участі у ліквідації відповідних наслідків та у військових навчаннях;

3) особа брала участь у ліквідації відповідних наслідків та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби.

Дана правова позиція узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною в ухвалі від 8 травня 2018 року у справі № 820/1148/18 (адміністративне провадження № Пз/9901/33/18).

Оскільки, позивач брав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час зборів, а не під час проходження дійсної строкової служби, то на нього не поширюється дія норм ч. 3 ст. 59 ЗУ № 796-XII.

Інших суттєвих доводів та/або доказів щодо обґрунтування заявлених позовних вимог та заперечень проти них, які могли б потягнути зміну висновків суду щодо спірних правовідносин, сторонами суду не наведено та не надано.

При цьому слід зазначити, що рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя (див. п. 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 р.).

Однак, ст. 6 п. 1 Конвенції не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін (див. п. 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 9 грудня 1994 р.), відповідно

суд дійшов висновків, що:

- правова позиція позивача зі спірних питань - є помилковою;

- підстав для визнання неправомірними дій Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 у зв'язку зі зміною частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у відповідності до положень Постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 року № 851 «Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», - не має, відповідно, немає підстав для задоволення позовних вимог позивача про зобов'язання вчинити певних дій.

Відповідно до ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Керуючись ст.ст. 9, 139, 194, 241-246, 250, 255, 295 та Перехідними положеннями КАС України, суд -

вирішив:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_6 ) до Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області (місцезнаходження: вул. Шкільна, 2Б, м. Подільськ, Одеська область, 66300; ідентифікаційний код юридичної особи: 40386424), про: визнання неправомірними дій Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 у зв'язку зі зміною частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у відповідності до положень Постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 року № 851 «Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язання Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 01.10.2017 року по теперішній час з урахуванням вже виплачених сум, - відмовити повністю.

Апеляційні скарги на рішення суду подаються учасниками справи до або через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.Г. Цховребова

.