Справа №303/5813/18
2а/303/203/18
ряд.стат. звіту -13
26 вересня 2018 року м.Мукачево
Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області
в особі головуючого-судді Куцкір Ю.Ю.
при секретарі Славич М.В.
з участю представника позивача ОСОБА_1
відповідача ОСОБА_2 ОСОБА_3 ОСОБА_3
перекладача ОСОБА_4 Пхонг
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції в залі суду в м.Мукачево адміністративну справу за позовом ОСОБА_5 прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України до громадянки ОСОБА_6 Республіки В'єтнам ОСОБА_2 ОСОБА_4 ОСОБА_3 про продовження строку затримання з метою забезпечення передачі іноземця відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, -
Начальник ОСОБА_5 прикордонного загону ОСОБА_7 звернувся до суду з адміністративним позовом громадянки до громадянки ОСОБА_6 Республіки В'єтнам ОСОБА_2 ОСОБА_3 ОСОБА_3 про продовження строку затримання з метою забезпечення передачі іноземця відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, але не більше ніж на 18 місяців. Адміністративний позов мотивує тим, що відповідач громадянка ОСОБА_6 Республіки В'єтнам ОСОБА_2 ОСОБА_3 ОСОБА_3 була затримана 28.03.2018 року в районі прикордонного знаку №203 на відстані 15 метрів до лінії державного кордону, на території Дийдівської сільської ради, Берегівського району, за спробу незаконного, поза пунктами пропуску, у складі групи осіб, без документів, що посвідчують особу, перетину державного кордону із України в Угорщину. Документи, що посвідчують особу та підтверджують законнність перебування на території України у відповідача відсутні. Рішенням Мукачівського міськрайонного суду від 29.03.2018 року відносно відповідача було прийнято рішення про затримання з метою забезпечення передачі іноземця відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні на 6 місяців, а саме до 28.09.2018 року. 04.04.2018 року відповідачка ОСОБА_2 ОСОБА_3 ОСОБА_3 була поміщена до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України у Волинській області, з місцем розташування с.Журавичі Ківерцівського району Волинської області. Також представником позивача з метою встановлення особи відповідача надсилалися запити до компетентних органів, зокрема 28.03.2018 року №81/3507. Однак, відповіді з інформацією про особу відповідача ОСОБА_5 прикордонним загоном не отримано.
Представник ОСОБА_5 прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України ОСОБА_1 позов підтримав, просив суд його задоволити.
Відповідач ОСОБА_2 ОСОБА_3 ОСОБА_3 позов не визнала та просила суд відмовити в його задоволенні.
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_2 ОСОБА_3 ОСОБА_3, була затримана 28.03.2018 року в районі прикордонного знаку №203 на відстані 15 метрів до лінії державного кордону, на території Дийдівської сільської ради, Берегівського району, за спробу незаконного, поза пунктами пропуску, у складі групи осіб, без документів, що посвідчують особу, перетину державного кордону із України в Угорщину. Документи, що посвідчують особу та підтверджують законнність перебування на території України у відповідачв відсутні.
Рішенням Мукачівського міськрайонного суду від 29.03.2018 року відносно відповідача було прийнято рішення про затримання з метою забезпечення передачі іноземця відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні на 6 місяців, а саме до 28.06.2018 року. 04.04.2018 року відповідачка ОСОБА_2 ОСОБА_3 ОСОБА_3 була поміщена до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.
Ухвалою Мукачівського міськрайонного суду від 02.04.2018 року було виправлено описку в резолютивній частині рішення Мукачівського міськрайонного суду від 29.03.2018 року, а саме було зазначено, затримати громадянку ОСОБА_6 Республіки В'єтнам ОСОБА_2 ОСОБА_3 ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 з метою забезпечення передачі іноземця відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні на 6 (шість) місяців, а саме до 28 вересня 2018 року.
Також встановлено, що представником позивача з метою встановлення особи відповідача надсилалися запити до Посольства ОСОБА_6 Республіки В'єтнам в Україні, зокрема 28.03.2018 року №81/3507 та 23.04.2018 року №81/4380. Однак, відповіді з інформацією про особу відповідача ОСОБА_5 прикордонним загоном не отримано.
Відповідно до ч.ч. 11-13 ст.289 КАС України, строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, цей строк може бути продовжений, але не більш як на вісімнадцять місяців. Про продовження строку затримання не пізніш як за п'ять днів до його закінчення орган (підрозділ), за клопотанням якого затримано іноземця або особу без громадянства, кожні шість місяців подає відповідний адміністративний позов. У такому позові зазначаються дії або заходи, що вживалися органом (підрозділом) для ідентифікації іноземця або особи без громадянства, забезпечення виконання рішення про примусове видворення (реадмісію) або для розгляду заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні. Умовами, за яких неможливо ідентифікувати іноземця чи особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи, є: відсутність співпраці з боку іноземця або особи без громадянства під час процедури його ідентифікації; неодержання інформації з країни громадянської належності іноземця або країни походження особи без громадянства чи документів, необхідних для ідентифікації особи.
ЗУ “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства” визначає правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні та встановлює порядок їх в'їзду в Україну та виїзду з України.
Відповідно до ч.4 ст.30 ЗУ “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства” іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.
Аналогічні положення викладені в пункті 12 Інструкції про порядок утримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, яка затверджена Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 29.02.2016 №141.
Згідно Інструкції про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 353/271/150 від 23 квітня 2012 року та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 21 травня 2012 року за №806/21119 контроль за дотриманням іноземцями та особами без громадянства вимог законодавства здійснюють в межах своєї компетенції територіальні підрозділи Державної міграційної служби України, до повноважень яких віднесено прийняття рішень про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, їх документування та здійснення заходів з безпосереднього примусового повернення та примусового видворення за межі України.
Так, п. 2.7 Інструкції № 353/271/150 передбачено, що у разі відсутності в іноземця документів, що посвідчують особу, територіальний орган, територіальний підрозділ ДМС, орган СБУ або орган охорони державного кордону України вживають заходів щодо їх ідентифікації та документування (запити до дипломатичних представництв або консульських установ із долученням двох кольорових фотокарток на кожну особу).
У разі відсутності відповіді від компетентних органів країни походження іноземця запити щодо його ідентифікації надсилаються через Департамент консульської служби МЗС України повторно (абз. 3 п. 2.7 Інструкції).
Таким чином суд звертає увагу, що у матеріалах справи наявні докази направлення повторних запитів до компетентних органів країни походження відповідача щодо ідентифікації ОСОБА_2 ОСОБА_3 ОСОБА_3, отже, суд приходить до висновку, що представник позивача в повній мірі реалізував свої повноваження щодо ідентифікації іноземця.
Але із матеріалів справи також вбачається, що представник позивача на відповідний запит не отримав інформації з країни громадянської належності іноземця або країни походження особи без громадянства чи документів, необхідних для ідентифікації особи.
Керуючись ст.ст. 3, 6, 20, 242-246, 250, 289 КАС України, ст.ст. 26, 30 ЗУ “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства”, суд, -
Адміністративний позов - задоволити.
Продовжити строк затримання громадянки ОСОБА_6 Республіки В'єтнам ОСОБА_2 ОСОБА_3 ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, на 6 (шість) місяців, з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, а саме до 28.03.2019 року.
Допустити негайне виконання рішення.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Повний текст рішення складений 26.09.2018 року.
Головуючий Ю.Ю. Куцкір