Справа № 758/9909/18
про відмову у відкритті провадження у справі
06 серпня 2018 року місто Київ
Суддя Подільського районного суду м.Києва Ларіонова Н.М., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління захисту економіки у Київській області Департаменту захисту Національної поліції України про визнання протиправним дії та скасування протоколу про адміністративне правопорушення, -
До Подільського районного суду м.Києва надійшла вищевказана позовна заява, в якій позивач просить визнати протиправними дії оперуповноваженого відділу протидії злочинам у галузі економіки, житло-комунальному господарству, аграрному секторі, лісовій галузі, сфері земельних відносин, інфраструктури та інтелектуальній власності управління захисту економіки Департаменту захисту економіки Національної поліції України Ткаченка Г.В. щодо складання стосовно позивача ОСОБА_1 протоколу № 354 від 26.06.2018 р. про адміністративне правопорушення, передбачене ст.172-6 КУпАП, та скасувати даний протокол.
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, вважаю, що у відкриття провадження слід відмовити за таких підстав.
Статтею 20 ч.1 КАС України встановлений перелік адміністративних справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам, зокрема і адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Між тим, протокол про адміністративне правопорушення від 20.06.2018 р., що оспорюється позивачем, не є саме рішенням органу Національної поліції України про притягнення позивача до адміністративної відповідальності, оскільки питання про притягнення ОСОБА_1 за складеним щодо нього цим протоколом до адміністративної відповідальності за ст.172-6 КУпАП буде вирішуватись судом в зв'язку з тим, що відповідно до ст.221 КУпАП розгляд справ про адміністративні правопорушення даної категорії відносяться до підвідомчості судів. Крім того, оцінка даному протоколу, який відповідно до ст.251 КУпАП є доказом у справі про адміністративне правопорушення, надається судом відповідно до ст.252 КУпАП при розгляді справи по суті. При цьому, винесене судом рішення за результатом розгляду даного протоколу ОСОБА_1 буде мати право оскаржити в апеляційному порядку відповідно до ст.287 КУпАП.
А відтак, заявлені позивачем вимоги не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.
В зв'язку з цим, на підставі ст.170 ч.1 п.1 КАС України позивачу слід відмовити у відкритті провадження за вищевказаним позовом, поданим в порядку адміністративного судочинства.
На підставі викладеного, керуючись ст.170 ч.1 п.1, 241, 243, 248, 294, 295 КАС України, п. 15.5 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України, -
Відмовити у відкритті провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління захисту економіки у Київській області Департаменту захисту Національної поліції України про визнання протиправним дії та скасування протоколу про адміністративне правопорушення.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Подільський районний суд м.Києва шляхом подачі апеляційної скарги протягом 15 днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набуває законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано протягом встановленого законом строку на апеляційне оскарження. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
СуддяН. М. Ларіонова