Іменем України
25 вересня 2018 року
Київ
справа №522/16379/14-а
адміністративне провадження №К/9901/6178/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Бучик А.Ю.,
суддів: Гімона М.М., Мороз Л.Л.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні провадження касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Ренесанс-92" на постанову Приморського районного суду м.Одеси в складі судді Ільченко Н.А. від 09.07.2015 та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду в складі колегії суддів: Зуєвої Л.Є., Шевчук О.А., Федусика А.Г. від 21.10.2015 у справі №522/16379/14-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ренесанс-92" до Виконавчого комітету Одеської міської ради, треті особи: Комунальне підприємство "Житлово-комунальний сервіс "Порто-Франківський", ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, Дочірнє підприємство "Житлове управління фірми Ренесанс" ЛТД-92", ОСОБА_17 про визнання незаконним та скасування рішення,
У вересні 2014 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Ренесанс-92" звернулось до суду з позовом до виконавчого комітету Одеської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення № 200 від 28.08.2014 року «Про впорядкування питання надання житлово-комунальних послуг у житловому та нежитловому фондах, що належать до комунальної власності територіальної громади міста Одеси, розташованих у Приморському районі».
В обґрунтування позовних вимог зазначалося, що зазначене рішення «Про впорядкування питання надання житлово-комунальних послуг у житловому та нежитловому фондах, що належать до комунальної власності територіальної громади міста Одеси, розташованих у Приморському районі» не відповідає вимогам законодавства та порушує права і інтереси позивача та Дочірнього підприємства «Житлове управління фірми «Ренесанс» ЛТД-92», а тому підлягає скасуванню.
Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 09.07.2015, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 21.10.2015, у задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Ренесанс-92" відмовлено.
У касаційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказані судові рішення та ухвалити нове про задоволення позовних вимог.
Касаційна скарга обґрунтована тим, що суди безпідставно посилаються на судові рішення у справі 522/623/14-а, оскільки предметом спору у вказаній справі є інше рішення виконкому. Вказують, що при прийнятті рішення відповідач не затвердив відповідні тарифи на надання послуг ЖКГ та протиправно передав у господарське відання майно прибудинкових територій.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 16 листопада 2015 року відкрито касаційне провадження за вищевказаною скаргою.
Справу передано до Верховного Суду.
Заслухавши суддю - доповідача, колегія суддів прийшла до висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.
Судами встановлено, що 11.03.2004 р. між МПФ «Ренесанс-92 ЛТД» та Приморською райадміністрацією виконкому Одеської міськради укладений договір на управління жилим та нежилим фондом, що належить до комунальної власності м. Одеси, відповідно до умов якого МПФ «Ренесанс-92 ЛТД» приймає в управління, експлуатацію жилий та нежилий фонд (будинки, будівлі, споруди, приміщення), що належать до комунальної власності територіальної громади м. Одеси та розташовані у Приморському районі м. Одеса у межах вилиць, згідно додатку № 1 та за характеристикою споруд (додаток № 2).
12.08.2010 р. засновниками МПФ «Ренесанс-92 ЛТД» було проведено реорганізацію підприємства, в результаті чого створено ТОВ «Ренесанс-92» шляхом виділення з МПФ «Ренесанс-92 ЛТД», шляхом правонаступництва в частині майнових прав та зобов'язань, у тому числі корпоративних прав на ДП «ЖУФ «Ренесанс» ЛТД-92», переданих МПФ «Ренесанс-92 ЛТД» згідно до розподільчого балансу.
14.08.2010 року між ТОВ «Ренесанс-92» та ДП «ЖУФ «Ренесанс» ЛТД-92» був укладений договір на утримання та експлуатацію жилого та нежилого фонду, що належать до комунальної власності територіально громади м. Одеси, за умовами якого ДП «ЖУФ «Ренесанс ЛТД-92» прийняло в управління та експлуатацію жилий та нежилий фонд, що належить до комунальної власності територіальної громади м. Одеси, та предметом якого є управління та експлуатація жилим та нежилим фондом (будинки, будівлі, споруди, приміщення), що належать до комунальної власності територіальної громади м. Одеси та розташовані у Приморському районі м. Одеси у межах вулиць, згідно переліку дислокації будинків (Додаток № 1) та характеристики споруд (Додаток № 2), які є невід'ємною частиною цього договору.
Відповідно до п. 7.1. цього договору, він набув чинності з моменту його підписання обома сторонами та діє до 31.12.2014 р. з можливістю пролонгації терміну його дії, але в будь-якому випадку не більше строку дії договору на управління майном, укладеного між Приморською райадміністрацією виконкому Одеської міськради та МПФ «Ренесанс-92 ЛТД».
30.12.2013 р. виконкомом Одеської міськради було прийнято рішення за № 487 «Про втрату чинності рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради від 15.08.2013р. № 323 «Про проведення конкурсу на надання житлово-комунальних послуг у житловому та нежитловому фонді, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Одеса, розташованому у Приморському районі зі змінами».
Згідно п. 1 3 цього рішення, виконком Одеської міськради вирішив визнати таким, що втратило чинність, рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 15.08.2013 року № 323 «Про проведення конкурсу на надання житлово-комунальних послуг у житловому та нежитловому фонді, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Одеса, розташованому у Приморському районі зі змінами»; у зв'язку і закінченням строку дії договору від 11.03.2004 року «Про управління жилим та нежилим фондом, що належить до комунальної власності територіальної громади м. Одеси» Приморській районній адміністрації Одеської міської ради спільно з КП «ЖКС «Порто-Франківський» вжити відповідні заходи щодо повернення майна у стані з урахуванням його нормального зношення та відтворення згідно з додатком; закріпити за КП «ЖКС «Порто-Франківськй» на праві господарського відання майно, зазначене в додатку до цього рішення.
Вказане рішення оскаржувалося позивачем в судовому порядку. Постановою Приморського районного суду м.Одеси від 08.09.2014 року у справі № 522/623/14-а, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 20.02.2015 року в задоволення позову про визнання незаконним та скасування рішення виконкому Одеської міськради від 30.12.2013 р. за № 487 «Про втрату чинності рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради від 15.08.2013 року № 323 "Про проведення конкурсу на надання житлово-комунальних послуг у житловому та нежитловому фонді, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Одеса, розташованому у Приморському районі зі змінами" відмовлено.
Отже, посилання на протиправність вказаного рішення судом не приймається.
28.08.2014 виконкомом Одеської міськради прийнято оскаржуване рішення № 200 від 28.08.2014 р. «Про впорядкування питання надання житлово-комунальних послуг у житловому та нежитловому фондах, що належать до комунальної власності територіальної громади міста Одеса, розташованих у Приморському районі», що є предметом позову в даній справі.
Вказаним рішенням закріплено за КП «ЖКС «Порто-Франківський» на праві господарського відання майно згідно з переліком; вирішено зобов'язати КП «ЖКС «Порто-Франківський» забезпечити якісне надання послуг споживачам з утримання будинків, споруд та прибудинкової території за відповідними тарифами, встановленими рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради, та зобов'язано інформувати власників житлового та нежитлового фондів, розташованих у Приморському районі, відповідно до додатка щодо необхідності укладання договорів про надання послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкової території.
Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад в галузі бюджету, фінансів і цін, зокрема пп.2 п. «а» ч.1 ст. 28 вказує на те, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг), транспортні та інші послуги.
Відповідно до п. 4 ст. 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить визначення виконавця житлово-комунальних послуг відповідно до цього Закону в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
Згідно з ч.1 ст.27 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» укладання договорів на надання житлово-комунальних послуг (крім послуг з централізованого опалення, послуг з централізованого постачання холодної води, послуг з централізованого постачання гарячої води, послуг з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) згідно з установленим переліком для об'єктів державної або комунальної власності здійснюється за результатами конкурсу.
Частиною 2 ст.27 цього ж Закону встановлено, що перелік житлово-комунальних послуг, право на здійснення яких виборюється на конкурсних засадах, визначає орган місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 1 ст. 52 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради може розглядати і вирішувати питання, віднесені цим Законом до відання виконавчих органів ради.
Колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що орган місцевого самоврядування та його виконавчий орган наділений повноваженнями самостійно визначити перелік житлово-комунальних послуг для об'єктів комунальної власності, право на здійснення яких має виборюватися на конкурсних засадах.
Колегія суддів не приймає доводів касаційної скарги, що одночасно з визначенням виконавця надання послуг ЖКГ відповідачем не затверджено тарифи відповідних послуг, оскільки нормативно - правовими актами не передбачено обов'язкове одночасне затвердження відповідних тарифів.
Стосовно доводів позивача на протиправне посилання судами попередніх інстанцій на рішення суду у справі № 916/448/15-г колегія суддів зазначає наступне.
Рішенням Господарського суду Одеської області від 10.04.2015 року у справі № 916/448/15-г, залишеним без змін ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 18.06.2015 року, в задоволенні позову ТОВ «Ренесанс-92» до Приморської райадміністрації Одеської міської ради про зобов'язання продовжити строк дії договору на управління жилим та нежилим фондом, що належить до комунальної власності територіальної громади м. Одеси від 11.03.2004, відмовлено з тих підстав, що укладений 11.03.2004 р. між МПФ «Ренесанс-92 ДТД» та Приморською райадміністрацією виконкому Одеської міськради договір на управління жилим та нежилим фондом, що належить до комунальної власності м.Одеси, в порушення приписів ч. 2 ст. 1031 ЦК України, нотаріально не посвідчувався, а відтак, цей правочин є нікчемним і не створює жодних юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.
Отже, вказаними рішеннями підтверджено відсутність договірних відносин між сторонами, а тому, не маючи зобов'язань перед позивачем, відповідач визначав належного виконавця надання послуг ЖКГ.
Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Отже, суд погоджується з висновком судів попередніх інстанцій, що на момент прийняття оскаржуваного рішення №200 від 28.08.2014 р. «Про впорядкування питання житлово-господарських послуг у житловому та нежитловому фондах, що належать до комунальної власності територіальної громади м.Одеси, розташованих у Приморському районі» та закріплення за комунальним підприємством «ЖКС «Порто-Франківський» майна на праві господарського відання для надання послуг споживачам з утримання будинків за тарифами, встановленими рішенням, позивач не мав законних підстав для надання житлово - комунальних послуг населенню.
Суд зазначає, що оскаржуване рішення рішення прийняте в межах повноважень та у спосіб, передбачений законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст.ст. 343, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Ренесанс-92" залишити без задоволення, а постанову Приморського районного суду м. Одеси від 09 липня 2015 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 21 жовтня 2015 року залишити без змін.
Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.
...........................
...........................
...........................
А.Ю. Бучик
М.М. Гімон
Л.Л. Мороз ,
Судді Верховного Суду