Постанова від 25.09.2018 по справі 915/1013/17

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 вересня 2018 року м. ОдесаСправа № 915/1013/17

Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача ОСОБА_1,

суддів Т.А. Величко, І.Г. Філінюка,

розглянувши апеляційну скаргу Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" в особі Миколаївської філії Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" (адміністрація Миколаївського морського порту)

на рішення господарського суду Миколаївської області від 20.07.2018р., прийняте у складі: судді-доповідача ОСОБА_2, суддів: Н.О.Семенчук, О.Г. Смородінової, м. Миколаїв, повний текст складено 27.07.2018р.

у справі №915/1013/17

за позовом Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" в особі Миколаївської філії Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" (адміністрація Миколаївського морського порту)

до Товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарського підприємства "Нібулон"

про стягнення заборгованості в сумі 46613,95 грн., з яких: 24343,71 грн. основний борг, 2156,05 грн.-3% річних та 20114,19 грн. - збитки від інфляції,

Справа розглянута без повідомлення учасників справи.

встановив:

Державне підприємство "Адміністрація морських портів України" в особі Миколаївської філії Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" (адміністрація Миколаївського морського порту) звернулось до Товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарського підприємства "Нібулон" з позовом про стягнення заборгованості в сумі 46613,95 грн., з яких: 24343,71 грн. - основний борг, який складається з 2782,41 грн. адміністративного збору, 21561,30 грн. корабельного збору; 2156,05 грн. - 3% річних, з яких: 246,43 грн. нараховані за прострочення сплати адміністративного збору та 1909,62 грн. на прострочення сплати корабельного збору; 20114,19 грн. - інфляційні втрати, з яких: 2298,97 грн. нараховані за прострочення сплати адміністративного збору та 17815,22 грн. на прострочення сплати корабельного збору.

В обґрунтування позову позивач в позовній заяві, додаткових поясненнях та запереченнях послався на відсутність з боку ТОВ СП “Нібулон” сплати портових зборів за вхід на зовнішній рейд Миколаївського морського порту Очаків та вихід із зовнішнього рейду порту в період з 15.10.2014р. по 23.10.2014р. суден ТОВ СП “Нібулон” для виконання вантажних операцій з перевантаження ріпаку на судно «Ocean lion», що суперечить ст.85 Кодексу торговельного мореплавства та ст.22 Закону України “Про морські порти України”, п.п.2.1, 7.1, 8.1-8.2 Порядку справляння та розмірів ставок портових зборів, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України від 27.05.2013р. №316 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.06.2013р. за №930/23462.

В додаткових поясненнях та запереченнях на відзив позивач зазначив про те, що при експорті зернових культур ТОВ СП “Нібулон” навантажує великотоннажні судна на зовнішньому рейді Миколаївського морського порту, який розташований в районі банки Трутаєва біля міста Очаків та входить до меж акваторії морського порту ОСОБА_2, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 22.10.2008р. №934 “Про межі акваторії морського порту ОСОБА_2”. Для виконання вантажних операцій буксирами, баржами та крановими суднами відповідача, в період з 15.10.2014р. по 23.10.2014р., було здійснено 23 заходження (вхід та вихід) на зовнішній рейд Миколаївського морського порту (Очаків), у зв'язку з чим відповідач отримав від позивача послуги, які оплачуються портовими зборами, а саме: адміністративним збором, корабельним збором та санітарним збором. За заходження суден відповідача на зовнішній рейд Миколаївського морського порту (Очаків) позивач нарахував відповідачу 2782,41 грн. адміністративного збору, 21561,30 грн. корабельного збору та 781,30 грн. санітарного збору. Позивач зазначає, що відповідач виставлений рахунок №53431512 від 24.10.2014р. оплатив частково в сумі 781,30 грн. санітарного збору, що підтверджується випискою банку за 25.03.2015р. Станом на дату подання позову, залишок боргу в сумі 2782,41 грн. адміністративного збору, 21561,30 грн. корабельного збору залишався несплаченим. У зв'язку з несплатою основного боргу позивач додатково нарахував відповідачу до стягнення 2156,05 грн. - 3% річних та 20114,19 грн. інфляційних втрат. На думку позивача, зобов'язання щодо сплати корабельного та адміністративного зборів виникли у ТОВ СП “Нібулон” на підставі настання певних подій, встановлених актами цивільного законодавства, та не потребують наявності будь-яких інших документів, ніж ті, які додані до позову та підтверджують факт входу, виходу суден ТОВ СП “Нібулон” з зовнішнього рейду Миколаївського морського порту та виконання ними вантажних операцій на рейді. Вимоги щодо оплати адміністративного та корабельного зборів Адміністрація правомірно включила до позовних вимог, а доводами відповідача вони не спростовані. Акваторія морського порту ОСОБА_2 складається з окремих ділянок, межі яких визначені постановою Кабінету Міністрів України від 22.10.2008 №934. Зовнішній рейд порту (водний простір територіального моря в районі банки Трутаєва) - це теж ділянки акваторії, які відокремлені від інших, що підтверджується паспортом акваторії порту. Судно не може одночасно здійснити вхід у всі ділянки акваторії, отже для входу в акваторію необхідно здійснити вхід у будь-яку з її ділянок, зокрема вхід на зовнішній рейд. Зовнішній рейд морського порту відокремлений від інших ділянок акваторії, тому для перепинення судна від причалів морського терміналу ТОВ СП „Нібулон" до зовнішнього рейду порту судно: 1) виходить з акваторії морського порту ОСОБА_2 на ділянці водного простору р. Південний Буг; 2) переміщується за межами будь-якого порту від морського порту ОСОБА_2 по Бузько-Дніпровсько-лиманському каналу (далі - БДЛК) та водним простором територіального моря; 3)входить в акваторії морського порту ОСОБА_2 на ділянці водного простору територіального моря в районі банки Трутаєва - зовнішньому рейді.

12.03.2018р. позивач надав до суду заяву, в якій повідомив, що ТОВ СП “Нібулон” платіжним дорученням №92433 від 22.11.2017р. сплатило 15404,71 грн. заборгованості з оплати корабельного та адміністративного зборів, які були включені до рахунку позивача №53431512 від 24.10.2014р., у зв'язку з чим позивач просив закрити провадження у справі в цій частині. В частині стягнення з відповідача решти заборгованості, а саме: 8326,41 грн. корабельного збору, 612,59 грн. адміністративного збору, 2156,05 грн. - 3% річних та 20114,19 грн. інфляційних втрат позивач підтримав свої позовні вимоги.

У відзиві на позов та додаткових поясненнях відповідач заперечував проти викладених в позові доводів з посиланням на те, що для здійснення вантажних операцій з довантаження судна «Ocean lion» на зовнішньому рейді морського порту ОСОБА_2 судна відповідача здійснили вхід в акваторію порту ОСОБА_2 і після завершення вантажних операцій здійснили вихід з акваторії морського порту ОСОБА_2. При переміщені від причалів ТОВ СП «НІБУЛОН» до зовнішнього рейду морського порту ОСОБА_2 судна здійснили перехід, під час якого пройшли дві ділянки водного простору акваторії порту ОСОБА_2. В даному випадку після заходу до Миколаївського морського порту судна відповідача не здійснювали входу/виходу з порту, а відбувалося переміщення суден та перевезення вантажу водами акваторії Миколаївського морського порту на зовнішній рейд для дозавантаження судна «Ocean lion», що підтверджується наявними в матеріалах справи належними доказами. Вказані переміщення суден є внутрішньопортовими та не пов'язаними з виходом з порту. Сплата корабельного та адміністративного збору відповідачем вже була здійснена за вхід та вихід з акваторії порту. Відповідно Закону України «Про морські порти України» рейд є частиною акваторії морського порту. Прибуття судна на зовнішній рейд не потребує оплати понад вже сплачений корабельний та адміністративний збір за вхід судна в акваторію морського порту. Аналогічно відхід судна з зовнішнього рейду не потребує оплати понад вже сплачений корабельний збір за вихід з акваторії морського порту. Отже, відсутні підстави для стягнення подвійно нарахованого корабельного збору за переміщення судна в межах акваторії порту від одного водного простору до іншого водного простору, які є складовими одного об'єкту - Акваторія порту, і судно переміщувалось в межах портових вод морського порту ОСОБА_2. Додані позивачем до матеріалів позовної заяви довідки, складені ІДПН порту про «прибуття судна» на зовнішній рейд порту і «відходу судна» з зовнішнього рейду, не є тотожнім поняттям «вхід в акваторію» та «вихід з акваторії» і тому не можуть бути належними доказами підтвердження обставин, на які позивач посилається як на підставу своїх позовних вимог. Відповідно до п.п.2 п.1 ст.1 Закону України «Про морські порти України» акваторія морського порту (портова акваторія) - це визначена межами частина водного об'єкту, крім суднового ходу, призначена для безпечного підходу, маневрування, стоянки і виходу суден. Рух судна відповідача по судновому ходу підтверджується навігаційними картами даного регіону. Таким чином, сам лише факт руху судна по водній поверхні річки Південий Буг та Бузько-Дніпровсько-Лиманського каналу не є підставою для застосування Порядку №316, оскільки судно фактично рухалось транзитом по судновому ходу внутрішніх водних шляхів, відображеному на навігаційних картах, які є об'єктами загального користування і не користувалось водною поверхнею в якості акваторії порту, визначеному ст.1 Закону України «Про морські порти України». Таким чином, судна ТОВ СП “НІБУЛОН” при транзитному проході в частині водного простору річки Південий Буг - «водний простір тринадцятого коліна Бузько-Дніпровсько-Лиманського каналу (підхідний канал порту) та першого коліна каналу акваторії порту ОСОБА_2» не є суб'єктами сплати корабельного збору чи об'єктами нарахування корабельного збору.

Рішенням господарського суду Миколаївської області від 20.07.2018р. позов задоволено частково. Провадження у справі в частині стягнення 2169,83 грн. адміністративного збору та 13234,88 грн. корабельного збору, закрито. Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарського підприємства “Нібулон” на користь Державного підприємства “Адміністрація морських портів України” в особі Миколаївської філії Державного підприємства “Адміністрація морських портів України” (адміністрація Миколаївського морського порту) 1364,10 грн. - 3% річних, 12728,25 грн. інфляційних втрат та 1012,48 грн. судового збору. В решті позовних вимог відмовлено.

Рішення суду обґрунтовано посиланням на норми ст.ст. 525,526,611,625 ЦК України, ч.1 ст. 193 ГК України, ст. 85 Кодексу торговельного мореплавства України, ч.ч.1,2 ст. 22, ч.6 ст. 1 ЗУ «Про морські порти України» та ст. 67 Водного кодексу України та мотивовано наступним.

У зв'язку з частковою сплатою відповідачем корабельного збору у сумі 13234,88 грн. та адміністративного збору у сумі 2169,83 грн. судом закрито провадження в частині стягнення основного боргу в цих сумах. Враховуючи, що заборгованість з адміністративного збору у сумі 2169,83 грн. та корабельного збору у сумі 13234,88 грн. сплачені відповідачем з порушенням строків оплати, судом з відповідача стягнуто 1364,10 грн. - 3% річних (за період з 18.10.2014р. по 03.10.2017р.) з яких: 192,14 грн. нараховані на адміністративний збір та 1171,96 грн. - на корабельний збір та 12728,25 грн. інфляційних втрат (за період з 18.10.2014 по 03.10.2017) з яких: 1792,83 грн. нараховані на адміністративний збір та 10935,42 грн. - на корабельний збір.

В частині стягнення корабельного та адміністративного зборів суд зазначив, що сукупність оплат, здійснених відповідачем за платіжними дорученнями №63225 від 09.11.2015р. та №92433 від 22.11.2017р., свідчить про повне проведення ТОВ СП "Нібулон" розрахунків зі сплати корабельного та адміністративного зборів. Відсутні правові підстави для стягнення подвійно нарахованого корабельного та адміністративного зборів за переміщення суден в межах акваторії порту від одного водного простору до іншого водного простору, які є складовими елементами одного об'єкту - Акваторія порту, відсутні. У зв'язку з чим, у задоволенні вимог в частині стягнення 612,59 грн. адміністративного збору та 8326,41 грн. корабельного збору, слід відмовити. Оскільки, в частині стягнення 612,59 грн. адміністративного збору та 8326,41 грн. корабельного збору судом у задоволені позову відмовлено, то нарахування на вказані суми річних у сумі 791,95 грн. та збитків від інфляції у розмірі 7385,94 грн. судом також відмовлено.

Не погоджуючись з рішенням суду, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просив рішення місцевого господарського суду скасувати частково в частині відмовлених позовних вимог та прийняти нове рішення про задоволення позову повністю. В обґрунтування доводів, викладених в апеляційній скарзі, скаржник послався на порушення судом норм матеріального і процесуального права. Одночасно скаржник зазначив, що судом неправильно застосовані ст.625 ПК України, п. 1,4 Порядку №316, так як згідно з п.1.4 Порядку №316 сплата портових зборів у морських портах здійснюється до виходу судна з морського порту, а за транзитний прохід каналами - шляхом попередньої оплати або безпосередньо на вході у канал. Оскільки вихід суден з зовнішнього рейду відбувся 17.10.2014р.-23.10.2014р., здійснена відповідачем 09.11.2015р. оплата адміністративного збору та корабельного збору відбулась з простроченням, тому всупереч ст.625 ЦК України у рішенні суд безпідставно відмовив у задоволенні сум річних та інфляційних за прострочення оплати цих сум. Всупереч ч.3 ст. 238 ГПК України, у рішенні судом не зазначена мотивована оцінка кожного аргументу, наведеного позивачем, щодо наявності підстав для задоволення позову. Судом у рішенні безпідставно не взято до уваги, що за адміністративний та корабельний збір за вхід в акваторію на ділянку зовнішнього рейду та вихід з акваторії морського порту з ділянки зовнішнього рейду відповідач підписав акт наданих послуг в якому зазначено: «Виконавець надав, а Замовник прийняв послуги щодо надання судну умов для безпечного входу до порту, стоянки в порту, виходу з порту», «Послуги надані у повному обсязі. Сторони одна до одної претензій не мають.». Платіжним дорученням від 09.11.2015р. №63225 сплачено інший рахунок за інші послуги по акту наданих послуг (виконаних робіт) від 28.10.2014р. №53441512, в якому зазначено: «Виконавець надав, а Замовник прийняв послуги щодо надання судну умов для безпечного входу до порту, стоянки в порту, виходу з порту», «Послуги надані у повному обсязі. Сторони одна до одної претензій не мають.». У рахунку та акті наданих послуг, послуги по яким були оплачені платіжними дорученнями від 09.11.2015р. адміністративний та корабельний збори були нараховані з інших підстав, ніж заявлені у позові. У рішенні не враховано, що судна відповідача проводять вантажні операції не лише на зовнішньому рейді порту, вони навантажуються в морському порту ОСОБА_2 на операційній акваторії причалу (причалів) морського терміналу TOB СП «Нібулон», який відповідно до п 3 Прикінцевих положень Закону України «Про морські порти України» функціонує в межах морського порту ОСОБА_2. Після виходу з морського порту ОСОБА_2 з вантажем рух суден здійснюється по Бузько-Дніпровсько-лиманському каналу (БДЛК), що встановлено рішенням господарського суду Миколаївської області від 22.06.2016р. у справі №915/1901/14. БДЛК до меж морського порту ОСОБА_2 не входить. За таких обставин, зважаючи на те, що вище перелічені судна відповідача для навантажувальних робіт у причалів морського терміналу ТОВ СП «Нібулон» входили у межі акваторії порту для виконання навантаження у причалів морського терміналу ТОВ СП «Нібулон» та у подальшому - виходили за межі акваторії порту по підхідному каналу порту та отримали відповідні послуги, за які сплачується адміністративний та корабельний збір, у відповідача згідно законодавства виникло зобов'язання по його оплаті. Відповідну правову позицію щодо нарахування адміністративного та корабельного збору за вхід в акваторію порту та вихід за її межі при виконанні вантажних операцій у причалу морського терміналу ТОВ СП «Нібулон» висловлював Вищий господарський суд України у справах №915/302/17, № 915/301/17. У рішенні суд безпідставно не застосував п.7. п.10 ч.1 ст.1 Закону України «Про морські порти України» та не встановив, в якому саме порту було здійснено навантаження морського іноземного судна OCEAN LION, барж NBL-008, NBL-012, NBL-015, NBL-016, NBL-020 та не навів мотивів неврахування доказів їх навантаження та виходу з буксирами з морського порту ОСОБА_2 (загальні декларації (General Declaration) про вихід, прихід в порт ОСОБА_2 для виконання наступних вантажних операцій (загальні декларації (General Declaration), однак стверджує, що навантаження відбувалось з причалів морського терміналу ТОВ СП «Нібулон». У рішенні не наведено мотивів неврахування доказів навантаження морського іноземного судна в морському порту ОСОБА_2, зокрема, великотоннажне іноземне судно "OCEAN LION" подало загальну декларацію (General Declaration) про прихід 12.10.2014р. до терміналу ТОВ СП „Нібулон” (Nibulon Terminal) морського порту ОСОБА_2 (Nikolaev) (додаток 28 до позову); подало загальну декларацію (General Declaration) про вихід 15.10.2014р. з терміналу ТОВ СП „Нібулон” (Nibulon Terminal) морського порту ОСОБА_2 (Nikolaev) з частиною вантажу (29 524,492 тонн); після завершення дозавантаження на зовнішньому рейді морського порту ОСОБА_2 - видало на весь вантаж (54 060,752 тонн) 23.10.2014р. вантажний маніфест (FREIGHT/CARGO MANIFEST) (додаток 92 до позову), а також коносаменти (BILL OF LADING) (додатки 93-118 до позову) про завантаження у морському порту ОСОБА_2 (Mykolayiv), в тому числі на вантаж, завантажений з причалів морського терміналу ТОВ СП „Нібулон”; подало загальну декларацію (General Declaration) про вихід 24.10.2015р. з терміналу ТОВ СП „Нібулон” (Nibulon Terminal) морського порту ОСОБА_2 (Nikolaev) з вантажем (54 060,752 тонн) (додаток 119 до позову). Посадові особи ТОВ СП „Нібулон” - капітани буксирів «ПРИБУЖАНІВСЬКИЙ» «БАШТАНСЬКИЙ», «Нібулон-3», КС «СВЯТИЙ МИКОЛАЙ» при виході 14.10.2014р.-21.10.2014р. з баржами від причалу (причалів) морського терміналу ТОВ СП „Нібулон” до зовнішнього рейду морського порту ОСОБА_2 правомірно зазначили у загальних деклараціях (General Declaration) про вихід суден з порту ОСОБА_2. Посадові особи ТОВ СП „Нібулон” - капітани буксиру «БАШТАНСЬКИЙ», катеру «ПАРАЛЛЕЛЬ» при вході 18.10.2014р. - 28.10.2014р. з пустими баржами (в баласті) для виконання наступних вантажних операцій у причалів морського терміналу ТОВ СП „Нібулон” правомірно зазначили у загальних деклараціях (General Declaration), про прихід суден у порту ОСОБА_2. За таких обставин, зважаючи на те, що 14.10.2014р.-21.10.2014р. спірні судна відповідача (буксири з баржами) в ході здійснення рейсу після навантаження у причалів морського терміналу ТОВ СП «Нібулон» виходили з акваторії морського порту ОСОБА_2 по каналу акваторії порту ОСОБА_2 та підхідному каналу порту (13 коліно БДЛК), де для них позивачем надавались послуги в тому числі із забезпечення безпеки судноплавства, та прибуваючи до водного простору територіального моря в районі банки Трутаєва 17.10.2014р.-23.10.2014р., здійснювали вхід в акваторію морського порту ОСОБА_2 на відокремлену її частину (зовнішній рейд), де позивач знову мав забезпечити надання даним судам всього переліку послуг, за який справляється корабельний збір, позивачем правомірно було здійснено нарахування корабельного збору за кожний вхід та вихід суден відповідача до акваторії порту (до терміналу ТОВ СП «Нібулон») та за кожний вхід та вихід до акваторії порту (на зовнішній рейд). Неправильно застосувавши Пункти 2.1 та 7.1 «Порядку справляння та розміри ставок портових зборів» та ч.6 ст.8 Закону України «Про морські порти України» судом безпідставно проігноровано кожне заходження у порт, кожний вхід та вихід з акваторії порту, операційної акваторії причалу (причалів). У рішенні безпідставно проігноровано, що після виходу з акваторії порту ОСОБА_2 судна відповідача рухаються на зовнішній рейд по Бузько-Дніпровсько- лиманському каналу, що встановлено рішенням господарського суду Миколаївської області від 22.06.2016р. у справі №915/1901/14. У рішенні не враховано, що згідно п.2.6 Додатку до Конвенції про полегшення міжнародного морського судноплавства 1965 р., яку прийнято постановою Кабінету Міністрів України від 21.09.1993р. №775, суднова роль служить основним документом, що містить відомості про кількість і склад команди при прибутті і відправленні судна, які вимагаються державною владою. Таким чином, суднова роль зі штампами на ній не є доказом входу/виходу судна з акваторії морського порту, заходження в порт. Суд безпідставно у рішенні проігнорував надані позивачем загальні декларації (General Declaration) про вихід, які підтверджують вихід 14.10.2014р.-21.10.2014р. суден відповідача з порту ОСОБА_2 після виконання вантажних операцій (навантаження) у причалів морського терміналу ТОВ СП «Нібулон», а також загальні декларації (General Declaration) про прихід 18.10.2014р. - 28.10.2014р. суден відповідача у порту ОСОБА_2 для виконання інших вантажних операцій у причалів морського терміналу ТОВ СП «Нібулон». Суд не встановив, через що саме судна здійснювали транзитний прохід, яке відношення ІДПН має до цього транзитного проходу. У рішенні судом безпідставно проігноровано пояснення позивача, що довідки про «транзитний прохід» складаються позивачем щодо транзитного проходу підхідним каналом, за що нарахований канальний збір відповідно додатку 4 «Порядку справляння та розмірів ставок портових зборів» (рахунок та акт наданих послуг № 53441512 від 28.10.2014р.

У відзиві на апеляційну скаргу відповідач просив рішення суду залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення. У відзиві відповідач зазначив про те, що портові збори сплачуються на підставі наказу Міністерства інфраструктури України від 27.05.2013р. №316 і не залежать від кількості рахунків виставлених позивачем. Вимоги позивача по сплаті корабельного та адміністративного збору виникли зі ст.22 ЗУ «Про морські порти України», Порядку справляння та розміри ставок портових зборів, затвердженим наказом Міністерства інфраструктури України від 27.05.2013р. №316, Договору укладеного між сторонами №7-с від 04.10.2010р. Умовами Договору №7-с від 04.10.2010р. передбачена наявність попереднього рахунку (п.3.1. Договору) та рахунку для здійснення остаточних розрахунків (п.3.2 договору). В рахунках №53441512 від 28.10.2014р., №53431512 від 24.10.2014р. згруповані корабельний та адміністративний збір по баржам буксирам, які здійснювали довантаження великотоннажного судна «OCEANLION». За таким критерієм порт виставляв рахунки в 2014-2015 роках, внаслідок чого в цей період і існують надмірні подвійні нарахування. З 2016 року порт виставляє рахунки кожному судну окремо (баржа, буксир) і вже таких помилок не зустрічається. По всім своїм суднам (баржам, буксирам) які прямують від річкових терміналів підприємства розташованих на р.Дніпро, р.Південий Буг до зовнішнього рейду морського порту ОСОБА_2 та в зворотному напрямку до терміналів підприємства, ТОВ СП «НІБУЛОН» сплачує 1 ставку корабельного збору за вхід в акваторії порту ОСОБА_2, 1 ставку корабельного збору за вихід з акваторії порту ОСОБА_2, 1 ставку адміністративного збору. В таких саме пропорціях сплачує портові збори великотоннажне судно під іноземним прапором. З урахуванням того, що відповідач сплатив корабельний за вхід/вихід в акваторію порту та адміністративний за вхід в порт, то відображені в заявленому позові ставки корабельного/адміністративного збору на ці судна за прибуття/вибуття з зовнішнього рейду порту (виділені червоним кольором) є такими, що заявлені понад вже сплачений корабельний збір за вхід/вихід в акваторію порту та адміністративний збір за заходження в порт. Між даними сторонами вже розглядались аналогічні спори у справах №915/525/17, №915/764/18, №915/802/17, №915/907/17, №915/1221/17, №915/1153/17, №915/1205/17 по яким рішення суду набрало законної сили та №915/119/18, №915/238/18, №915/1274/17, 915/925/17, №915/929/17, №915/748/17, №915/1013/17, №915/1025/17 - судами було встановлено незаконність нарахування корабельного збору за вхід/вихід судна на зовнішній рейд порту понад вже сплачений корабельний збір за вхід/вихід в Акваторію порту (нарахування портових зборів за кожний складовий елемент акваторії порту при переході в межах одного порту (акваторії порту).

Дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування місцевим господарським судом норм процесуального та матеріального права, апеляційна інстанція встановила наступне.

У жовтні 2014 року ТОВ СП “Нібулон” звернулось до Миколаївської філії Державного підприємства “Адміністрація морських портів України” (адміністрація Миколаївського морського порту) із заявками, в яких просило надати дозвіл на дозавантаження судна «Ocean lion» насінням ріпаку у кількості близько 55000 тон на зовнішньому рейді морського порту ОСОБА_2 силами та засобами ТОВ СП “Нібулон”.

15.10.2014р. судно «Ocean lion» прийшло на зовнішній рейд Миколаївського морського порту (Очаків) від морського терміну ТОВ СП “Нібулон” з вантажем 29524,492 тон насіння рапсу для довантаження, що підтверджується наданими позивачем копіями загальної декларації від 15.10.2014р. та Довідкою №1732 від 15.10.2014р. про оформлення приходу судна «Ocean lion».

В період з 17.10.2014р. по 23.10.2014р. ТОВ СП «НІБУЛОН» здійснювало перевезення насіння рапсу з власних причалів до зовнішнього рейду морського порту ОСОБА_2 (Очаків) для дозавантаження судна «Ocean lion», для чого були застосовані наступні плавзасоби: буксири «Нібулон-3» (вхід на рейд 19.10.2014р., вихід з рейду 19.10.2014р.; вхід на рейд 19.10.2014р., вихід з рейду 20.10.2014р.; вхід на рейд 22.10.2014р., вихід з рейду 22.10.2014р.; вхід на рейд 22.10.2014р., вихід з рейду 23.10.2014р.), «Нібулон-4» (вхід на рейд 15.10.2014р., вихід з рейду 17.10.2014р.), «Баштанський» (вхід на рейд 15.10.2014р., вихід з рейду 17.10.2014р.; вхід на рейд 19.10.2014р., вихід з рейду 20.10.2014р.; вхід на рейд 21.10.2014р., вихід з рейду 23.10.2014р.), «Лідіївський» (вхід на рейд 18.10.2014р., вихід з рейду 20.10.2014р.; вхід на рейд 21.10.2014р., вихід з рейду 22.10.2014р.); катер «Паралель» (вхід на рейд 17.10.2014р., вихід з рейду 17.10.2014р.); плавкрани «Святий Миколай» (вхід на рейд 21.10.2014р., вихід з рейду 23.10.2014р.), КПЛ-08 (вхід на рейд 15.10.2014р., вихід з рейду 17.10.2014р.); баржі НБЛ-012 (вхід на рейд 15.10.2014р., вихід з рейду 17.10.2014р.; вхід на рейд 22.10.2014р., вихід з рейду 23.10.2014р.), НБЛ-015 (вхід на рейд 15.10.2014р., вихід з рейду 17.10.2014р.), НБЛ-008 (вхід на рейд 18.10.2014р., вихід з рейду 19.10.2014р.), НБЛ-020 (вхід на рейд 19.10.2014р., вихід з рейду 20.10.2014р.; вхід на рейд 21.10.2014р., вихід з рейду 22.10.2014р.), НБЛ-024 (вхід на рейд 21.10.2014р., вихід з рейду 22.10.2014р.), НБЛ-016 (вхід на рейд 22.10.2014р., вихід з рейду 23.10.2014р.), що підтверджується наявними в справі коносаментами, дорученнями на відвантаження експортних вантажів, довідками ІДПН та визнається обома сторонами.

Позивач виставив відповідачу рахунок №53431512 від 24.10.2014р. на загальну суму 25125,01 грн., з яких: 24343,71 грн. за адміністративний та корабельний збори (2782,41 грн. адміністративного збору, 21561,30 грн. корабельного збору).

В подальшому позивач виставив відповідачу ще один рахунок №53441512 від 28.10.2014р. на загальну суму 11059,30 грн., з яких: 9053,43 грн. за адміністративний та корабельний збори (612,58 грн. адміністративного збору та 8440,85 грн. корабельного збору).

В свою чергу відповідач здійснив оплату двома платіжними дорученнями: №63225 від 09.11.2015р. у сумі 612,58 грн. адміністративного збору та 8440,85 грн. корабельного збору та №92433 від 22.11.2017р. у сумі 13234,88 грн. корабельного збору та 2169,83 грн. адміністративного збору. Тобто, загальна сума платежів склала: 21675,73 грн. корабельного збору та 2782,41 грн. адміністративного збору.

Відповідно до довідок відповідача перераховані відповідачем суми є оплатою адміністративного та корабельного збору за наступними суднами: пл. доручення №63225 від 09.11.2015р.:

- баржа «НБЛ-012» 949,55 грн. корабельного збору (1 ставка корабельного збору за вихід з акваторії ОСОБА_2), 245,77 грн. адміністративного збору (1 ставка адміністративного збору за заходження в порт ОСОБА_2);

- баржа «НБЛ-015» 949,57 грн. корабельного збору (1 ставка корабельного збору за вхід в акваторію по ОСОБА_2);

- буксир «Баштанський» 128,53 грн. корабельного збору (1 ставка корабельного збору за вхід в акваторію порі ОСОБА_2), 128,53 грн. корабельного збору (1 ставка корабельного збору за вихід з акваторії порту ОСОБА_2), 33,26 грн. адміністративного збору (1 ставка адміністративного збору за заходження в порт ОСОБА_2);

- баржа «КПЛ-108» 196,31 грн. корабельного збору (1 ставка корабельного збору за вихід з акваторії порту ОСОБА_2), 50,81 грн. адміністративного збору (1 ставка адміністративного збору за заходження в порт ОСОБА_2);

- катер «Параллель» 14,40 грн. корабельного збору (1 ставка корабельного збору за вихід з акваторії порту ОСОБА_2), 3,73 грн. адміністративного збору (1 ставка адміністративного збору за заходження в порт ОСОБА_2);

- кранове судно «Святий Миколай» 700,98 грн. корабельного збору (1 ставка корабельного збору за вхід в акваторію порту ОСОБА_2);

- баржа «НБЛ-008» 949,57 грн. корабельного збору (1 ставка корабельного збору за вхід в акваторію порту ОСОБА_2);

- буксир «НІБУЛОН-3» 191,29 грн. корабельного збору (1 ставка корабельного збору за вхід в акваторію порту ОСОБА_2);

- баржа «НБЛ-020» 949,55 грн. корабельного збору (1 ставка корабельного збору за вхід в акваторію порту ОСОБА_2);

- буксир «Баштанський» 128,53 грн. корабельного збору (1 ставка корабельного збору за вихід з акваторії порту ОСОБА_2), 33,26 грн. адміністративного збору (1 ставка адміністративного збору за заходження в порт ОСОБА_2);

- буксир «НІБУЛОН-3» 191,28грн. корабельного збору (1 ставка корабельного збору за вхід в акваторію порту ОСОБА_2);

- баржа «НБЛ-012» 949,55 грн. корабельного збору (1 ставка корабельного збору за вхід в акваторію порту ОСОБА_2);

- баржа «НБЛ-016» 949,55 грн. корабельного збору (1 ставка корабельного збору за вхід в акваторію порту ОСОБА_2), 949,50 грн. корабельного збору (1 ставка корабельного збору за вихід з акваторії порту ОСОБА_2), 245,75 грн. адміністративного збору (1 ставка адміністративного збору за заходження в порт ОСОБА_2).

За платіжним дорученням №92433 від 22.11.2017р.:

- буксир «НІБУЛОН-4» 191,29 грн. корабельного збору (1 ставка корабельного збору за вхід в акваторію порту ОСОБА_2), 191,29 грн. корабельного збору (1 ставка корабельного збору за вихід з акваторії порту ОСОБА_2), 49,51 грн. адміністративного збору (1 ставка адміністративного збору за заходження в порт ОСОБА_2);

- баржа «НБЛ-012» 949,57 грн. корабельного збору (1 ставка корабельного збору за вхід в акваторію порту ОСОБА_2);

- баржа «НБЛ-015» 949,57 грн. корабельного збору (1 ставка корабельного збору за вихід з акваторії порту ОСОБА_2), 245,77 грн. адміністративного збору (1 ставка адміністративного збору за заходження в порт ОСОБА_2);

- баржа «КПЛ-108» 196,31 грн. корабельного збору (1 ставка корабельного збору за вхід в акваторію порту ОСОБА_2);

- буксир «Лідіївський» 130,25 грн. корабельного збору (1 ставка корабельного збору за вхід в акваторію порту ОСОБА_2), 130,25 грн. корабельного збору (1 ставка корабельного збору за вихід з акваторії порту ОСОБА_2), 33,71 грн. адміністративного збору (1 ставка адміністративного збору за заходження в порт ОСОБА_2);

- катер «Параллель» 14,40 грн. корабельного збору (1 ставка корабельного збору за вхід в акваторію порту ОСОБА_2);

- кранове судно «Святий Миколай» 700,93 грн. корабельного збору (1 ставка корабельного збору за вихід з акваторії порту ОСОБА_2), 181,42 грн. адміністративного збору (1 ставка адміністративного збору за заходження в порт ОСОБА_2);

- буксир «Лідіївський» 130,25 грн. корабельного збору (1 ставка корабельного збору за вхід в акваторію порту ОСОБА_2), 33,71 грн. адміністративного збору (1 ставка адміністративного збору за заходження в порт ОСОБА_2);

- баржа «НБЛ-008» 949,55 грн. корабельного збору (1 ставка корабельного збору за вихід з акваторії порту ОСОБА_2), 245,77 грн. адміністративного збору (1 ставка адміністративного збору за заходження в порт ОСОБА_2);

- буксир «НІБУЛОН-3» 191,28 грн. корабельного збору (1 ставка корабельного збору за вхід в акваторію порту ОСОБА_2), 191,28 грн. корабельного збору (1 ставка корабельного збору за вихід з акваторії порту ОСОБА_2), 49,51 грн. адміністративного збору (1 ставка адміністративного збору за заходження в порт ОСОБА_2);

- баржа «НБЛ-020» 949,55 грн. корабельного збору (1 ставка корабельного збору за вихід з акваторії порту ОСОБА_2), 245,77 грн. адміністративного збору (1 ставка адміністративного збору за заходження в порт ОСОБА_2);

- буксир «Баштанський» 128,53 грн. корабельного збору (1 ставка корабельного збору за вхід в акваторію порту ОСОБА_2), 128,53 грн. корабельного збору (1 ставка корабельного збору за вихід з акваторії порту ОСОБА_2), 33,26 грн. адміністративного збору (1 ставка адміністративного збору за заходження в порт ОСОБА_2);

- кранове судно «Святий Миколай» 700,87 грн. корабельного збору (1 ставка корабельного збору за вхід в акваторію порту ОСОБА_2), 700,87 грн. корабельного збору (1 ставка корабельного збору за вихід з акваторії порту ОСОБА_2), 181,40 грн. адміністративного збору (1 ставка адміністративного збору за заходження в порт ОСОБА_2);

- буксир «Лідіївський» 130,25 грн. корабельного збору (1 ставка корабельного збору за вхід в акваторію порту ОСОБА_2), 130,25 грн. корабельного збору (1 ставка корабельного збору за вихід з акваторії порту ОСОБА_2), 33,71 грн. адміністративного збору (1 ставка адміністративного збору за заходження в порт ОСОБА_2);

- баржа «НБЛ-020» 949,50 грн. корабельного збору (1 ставка корабельного збору за вхід в акваторію порту ОСОБА_2), 949,50 грн. корабельного збору (1 ставка корабельного збору за вихід з акваторії порту ОСОБА_2), 245,76 грн. адміністративного збору (1 ставка адміністративного збору за заходження в порт ОСОБА_2);

- буксир «Баштанський» 128,52 грн. корабельного збору (1 ставка корабельного збору за вхід в акваторію порту ОСОБА_2);

- баржа «НБЛ-024» 949,50 грн. корабельного збору (1 ставка корабельного збору за вхід в акваторію порту ОСОБА_2), 949,50 грн. корабельного збору (1 ставка корабельного збору за вихід з акваторії порту ОСОБА_2), 245,76 грн. адміністративного збору (1 ставка адміністративного збору за заходження в порт ОСОБА_2);

- буксир «НІБУЛОН-3» 191,27 грн. корабельного збору (1 ставка корабельного збору за вихід з акваторії порту ОСОБА_2), 49,50 грн. адміністративного збору (1 ставка адміністративного збору за заходження в порт ОСОБА_2);

- баржа «НБЛ-012» 949,46 грн. корабельного збору (1 ставка корабельного збору за вихід з акваторії порту ОСОБА_2), 245,75 грн. адміністративного збору (1 ставка адміністративного збору за заходження в порт ОСОБА_2);

- буксир «НІБУЛОН-3» 191,28 грн. корабельного збору (1 ставка корабельного збору за вхід в акваторію порту ОСОБА_2), 191,28 грн. корабельного збору (1 ставка корабельного збору за вихід з акваторії порту ОСОБА_2), 49,51 грн. адміністративного збору (1 ставка адміністративного збору за заходження в порт ОСОБА_2).

Відповідно до ст.ст. 525,526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ч.1ст. 193 ГК України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Згідно зі ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановленні договором або законом.

Відповідно до ст. 625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Відповідач платіжним дорученням №92433 від 22.11.2017р. сплатив 15404,71 грн. заборгованість з оплати корабельного та адміністративного зборів, які були включені до рахунку позивача №53431512 від 24.10.2014р., та які зараховані позивачем наступним чином: 2169,83 грн. - в рахунок оплати адміністративного збору, а саме: 49,51 грн. за заходження буксиру „Нібулон-1" (15.10.2014/17.10.2014), 245,77 грн. за заходження баржі НБЛ-015 (15.10.2014/17.10.2014), 33,71 грн. за заходження буксиру „Лідіївський" (16.10.2014/18.10.2014), 181,42 грн. за заходження КС „Святий Миколай" (18.10.2014/20.10.2014), 33,71 грн. за заходження буксиру „Лідіївський" (18.10.2014/20.10.2014), 245,77 грн. за заходження баржі НБЛ-008 (18.10.2014/19.10.2014), 49,51 грн. за заходження буксиру „Нібулон-3" (19.10.2014/20.10.2014), 245,77 грн. за заходження баржі НБЛ-020 (19.10.2014/20.10.2014), 33,26 грн. за заходження буксиру „Баштанський" (19.10.2014/20.10.2014), 181,41 грн. за заходження КС „Святий Миколай" (21.10.2014/23.10.2014), 33,71 грн. за заходження буксиру „Лідіївський" (21.10.2014/22.10.2014), 245,76 грн. за заходження баржі НБЛ-020 (21.10.2014/22.10.2014), 245,76 грн. за заходження баржі НБЛ-024 (21.10.2014/22.10.2014), 49,51 грн. за заходження буксиру „Нібулон-3" (22.10.2014/22.10.2014), 245,75 грн. за заходження баржі НБЛ-012 (22. ГМ2014/23.10.2014), 49,50 грн. за заходження буксиру „Нібулон-3" (22.10.2014/23.10.2014), 13234,88 грн. - в рахунок оплати корабельного збору, а саме: 382,58 грн. за вхід та за вихід буксиру „Нібулон-1" (15.10.2014/17.10.2014), 949,57 грн. за вхід баржі НБЛ-012 (15.10.2014/), 949,57 грн. за вихід баржі НБЛ-015 (/17.10.2014), 196,31 грн. за вхід КПЛ-108, 260,50 грн. за вхід та за вихід буксиру „Лідіївський" (16.10.2014/18.10.2014), 14,40 грн. за вхід катеру „Параллель" (17.10.2014/), 700,93 грн. за вихід КС „Святий Миколай" (/20.10.2014), 130,25 грн. за вхід буксиру „Лідіївський" (18.10.2014/), 949,55 грн. за вихід баржі НБЛ-008 (/19.10.2014), 382.55 грн. за вхід та за вихід буксиру „Нібулон-3" (19.10.2014/20.10.2014), 949,55 грн. за вихід баржі НБЛ-020 (/20.10.2014), 257,06 грн. за вхід та за вихід буксиру „Баштанський" (19.10.2014/20.10.2014), 1401,75 грн. за вхід та за вихід КС „ОСОБА_3" (21.10.2014/23.10.2014), 260,50 грн. за вхід та за вихід буксиру „Лідіївський" (21.10.2014/22.10.2014), 1899,00 грн. за вхід та за вихід баржі НБЛ-020 (21.10.2014/22.10.2014), 128,52 грн. за вхід буксиру „Баштанський" (21.10.2014/), 1899,00 грн. за вхід та за вихід баржі НБЛ-024 (21.10.2014/22.10.2014), 191,28 грн. за вихід буксиру „Нібулон-3" (/22.10.2014), 949,46 грн. за вихід баржі НБЛ-012 (/23.10.2014), 382,54 грн. за вхід та за вихід буксиру „Нібулон-3" (22.10.2014/23.10.2014).

З урахуванням викладеного, судова колегія погоджується з висновком місцевого господарського, що, приймаючи до уваги сплату заборгованості з корабельного збору у сумі 13234,88 грн. та адміністративного збору у сумі 2169,83 грн. відповідачем з порушенням строків оплати, стягненню підлягають 1364,10 грн. - 3% річних (за період з 18.10.2014р. по 03.10.2017р.) з яких: 192,14 грн. нараховані на адміністративний збір та 1171,96 грн. - на корабельний збір та 12728,25 грн. інфляційних втрат (за період з 18.10.2014р. по 03.10.2017р.) з яких: 1792,83 грн. нараховані на адміністративний збір та 10935,42 грн. - на корабельний збір.

Однак, на думку позивача, після сплати відповідачем за платіжним дорученням №92433 від 22.11.2017р. сум адміністративного та корабельного зборів, у відповідача ще існує залишок основного боргу, який становить: 8326,41 грн. корабельного збору та 612,59 грн. адміністративного збору.

Суд апеляційної інстанції зазначає, що згідно зі ст. 85 Кодексу торговельного мореплавства України, під час перебування в морському порту будь-яке судно зобов'язане дотримувати чинних законів і правил України, у тому числі тих, що стосуються безпеки порту і судноплавства в порту, митного, прикордонного, санітарного (фітосанітарного) режимів, лоцманського проведення, буксирування, рятувальних і суднопіднімальних робіт, якірної стоянки і надання місць біля причалів, навантаження і вивантаження вантажів, посадки і висадки людей, послуг, пов'язаних з навантажувально-розвантажувальними роботами, і будь-яких інших портових послуг, портових зборів, запобігання забрудненню навколишнього природного середовища.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст. 22 Закону України «Про морські порти України» у морському порту справляються такі портові збори: корабельний, причальний, якірний, канальний, маяковий, адміністративний та санітарний. Розміри ставок портових зборів для кожного морського порту встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері транспорту, відповідно до затвердженої нею методики. Порядок справляння, обліку та використання коштів від портових зборів, крім використання коштів від адміністративного збору, визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах морського і річкового транспорту.

Відповідно до п.2.1. Порядку справляння портових зборів та розміри ставок портових зборів в Україні, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України від 27.05.2013 №316 із суден груп А, Б і Г корабельний збір справляється за одиницю умовного об'єму судна (за 1 куб. м об'єму судна) за кожний вхід в акваторію морського порту, операційну акваторію причалу (причалів), а також вихід з акваторії морського порту, операційної акваторії причалу (причалів) за ставками, наведеними у додатку 2 до цього Порядку.

Згідно з Додатком 1 до Порядку №316, вантажні судна, що заходять для виконання вантажних операцій, та плавучі споруди належать до групи А.

Нарахування портових зборів здійснюється з умовного об'єму судна, який обчислюється в кубічних метрах і дорівнює добутку трьох величин (довжина судна, ширина судна і висота борту судна), зазначених в обмірному свідоцтві (головні розмірення) або документі, що його замінює (п.1.5 Порядку №316).

При цьому, відповідно до Порядку №316, корабельний збір нараховується за користування акваторією порту, тобто базою ціноутворення є вся акваторія з урахуванням сукупності всіх її складових: водних просторів, рейдів тощо.

Відповідно п.7.1. Порядку №316 із суден груп А, Б, В і Г адміністративний збір справляється під час кожного заходження судна у порт.

Згідно зі ст.1 Закону України «Про морські порти», акваторія морського порту (портова акваторія) - це визначена межами частина водного об'єкта (об'єктів), крім суднового ходу, призначена для безпечного підходу, маневрування, стоянки і відходу суден. Рейдом є частина акваторії морського порту, що використовується для стоянки суден на якорі, у тому числі для ремонту суден, посадки (висадки) пасажирів, проведення вантажно-розвантажувальних робіт, в її незахищеній частині (зовнішній рейд) або в частині, захищеній повністю або частково огороджувальними гідротехнічними спорудами чи об'єктами природного походження (внутрішній рейд).

Відповідно до ч.3 ст. 8 Закону України «Про морські порти України», межі акваторій морських портів визначаються і змінюються Кабінетом Міністрів України без порушення меж акваторій суміжних морських рибних портів та річкових портів. Відведення акваторії морського порту (надання в користування) адміністрації морських портів України здійснюється на підставі рішення Кабінету Міністрів України відповідно до закону.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про межі акваторії морського порту ОСОБА_3» від 22.10.2008 №934 визначено, що акваторія порту включає:

- водний простір р. Південний Буг, обмежений береговою лінією, лінією кордонів причалів та лініями, що з'єднують точки з відповідними координатами;

- водний простір тринадцятого коліна Бузько-Дніпровсько-Лиманського каналу (підхідний канал порту) та першого коліна каналу акваторії порту ОСОБА_3;

- водний простір територіального моря в районі банки Трутаєва для відстою суден, що прямують у порт, та проведення вантажних робіт, обмежений лініями, що з'єднують точки з відповідними координатами;

- водний простір територіального моря (акваторія приписаного портового пункту Очаків), обмежений береговими гідротехнічними спорудами та лініями, що з'єднують точки з відповідними координатами;

- акваторію підхідного каналу портового пункту Очаків завширшки 200 метрів та охоронну зону 100 метрів від бровок каналу у напрямку 30 - 210 між лініями, що з'єднують точки з відповідними координатами;

- акваторію Очаківського каналу завширшки 100 метрів та охоронну зону 100 метрів від бровок каналу.

Згідно Лоції Чорного та Азовського морів на води України Миколаївський морський порт розташований біля лівого берега річки східніше Каботажного молу. Акваторія порту поділена на зовнішній та внутрішній рейди. Акваторія порту охоплює водний простір річки Південний Буг, обмежений береговою лінією причалів, тринадцятим коліно Бузько-Дніпровсько-Лиманського каналу (підхідний канал порту) та першим коліном каналу акваторії порту ОСОБА_3, що є внутрішнім рейдом порту; акваторію приписаного портового пункту Очаків і підхідного каналу портового пункту Очаків; а також водний простір в районі банки Трутаєва, що є зовнішнім рейдом порту.

Прибуття судна на зовнішній рейд не потребує оплати понад вже сплачений корабельний збір за вхід судна в акваторію морського порту. Аналогічно відхід судна з зовнішнього рейду не потребує оплати понад вже сплачений корабельний збір за вихід з акваторії морського порту.

Причали ТОВ СП «НІБУЛОН» не знаходяться в межах акваторії порту ОСОБА_3, визначених Постановою Кабінету Міністрів України «Про межі акваторії морського порту ОСОБА_3» від 22.10.2008 №934.

Для здійснення вантажних операцій з довантаження судна «Ocean lion» на зовнішньому рейді морського порту ОСОБА_3 судна відповідача здійснили вхід в акваторію порту ОСОБА_3 і після завершення вантажних операцій здійснили вихід з акваторії морського порту ОСОБА_3.

При переміщені від причалів ТОВ СП «НІБУЛОН» до зовнішнього рейду морського порту ОСОБА_3 деякі судна здійснили перехід, під час якого пройшли дві ділянки водного простору вказаних в Постанові Кабінету Міністрів України «Про межі акваторії морського порту ОСОБА_3» від 22.10.2008 №934, а саме:

- водний простір тринадцятого коліна Бузько-Дніпровсько-Лиманського каналу (підхідний канал порту) та першого коліна каналу акваторії порту ОСОБА_3;

- водний простір територіального моря в районі банки Трутаєва для відстою суден, що прямують у порт, та проведення вантажних робіт, обмежений лініями, що з'єднують точки з відповідними координатами.

З огляду на викладене, судова колегія з урахуванням норми Закону України «Про морські порти України», згідно з яким рейд є частиною акваторії морського порту, вважає, що прибуття судна на зовнішній рейд не потребує оплати понад вже сплачений корабельний збір за вхід судна в акваторію морського порту. Аналогічно відхід судна з зовнішнього рейду не потребує оплати понад вже сплачений корабельний збір за вихід з акваторії морського порту.

Також, при такому переміщенні судно не виходило за межі зони нагляду капітана морського порту ОСОБА_3 визначених наказом Державної інспекції України з безпеки на морському та річковому транспорті (Укрморрічінспекція) «Про визначення меж зон нагляду за безпекою мореплавства» від 23.07.2014 №331, «вихід з порту» - додаток №5 до наказу Міністерство інфраструктури від 27.06.2013 №430 не оформлювався суднам при переміщенні від одного водного простору до іншого водного простору в межах однієї акваторії порту.

Відповідно до Реєстру гідротехнічних споруд морських портів, розміщеного на офіційному сайті ДП «АМПУ» Миколаївській філії ДП "Адміністрація морських портів України" за актом приймання - передачі майна від 13.06.13р. та розподільчим балансом майна від 13.06.2013р. було передано Акваторію Миколаївського порту, номер ГТС згідно з базою даних Регістра ГТС-2081, Свідоцтва про придатність ГТС до експлуатації СП-104-4-155-14.

З паспорту Акваторії порту, який розроблений на підставі меж акваторії порту визначених Постановою Кабінету Міністрів України «Про межі акваторії морського порту ОСОБА_3» від 22.10.2008р. №934 не вбачається наявність в господарському віданні ДП «АМПУ» Миколаївській філії ДП «Адміністрація морських портів України» декількох акваторій.

Відповідно до п.1.2 Положення про навігаційне забезпечення судноплавства на внутрішніх водних шляхах, затвердженого наказом Мінтранса №498 від 12.06.2007р., судновий хід (фарватер) водний простір на внутрішньому водному шляху, призначений для руху суден і позначений на місцевості і на карті.

Штампи входу та виходу судна з порту затверджені наказом Міністерство інфраструктури від 27.06.2013р. №430, додатках №3 та №5 до наказу. Разом з цим у матеріалах справи відсутні докази на підтвердження входу/виходу суден в порт в частині «водного простору тринадцятого коліна Бузько-Дніпровсько-Лиманського каналу (підхідний канал порту) та першого коліна каналу акваторії порту ОСОБА_3».

Відповідно до довідок ІДПН №1252 від 14.10.2014р. (буксир «Прибужанівський» з баржою НБЛ-015), №1262 від 16.10.2014р. (кранове судно «Святий Миколай»), №1269 від 17.10.2014р. (буксир «Нібулон-3» з баржою НБЛ-008), №1276 від 18.10.2014р. (буксир «Баштанський» з баржою НБЛ-020), №1290 від 21.10.2014р. (буксир «Нібулон-3» з баржами НБЛ-012, НБЛ-016) здійснювали «транзитний прохід до місця виконання робіт» на зовнішній рейд ММТП. Відповідно до довідок ІДПН №1273 від 18.10.2014р. (буксир «Баштанський» з баржою НБЛ-020 та плавкран КПЛ-108), №1284 від 20.10.2014р. (катер «Паралель») здійснювали «транзитний прохід до місця базування».

Отже, рухаючись по річці Південий Буг в частині «водного простору тринадцятого коліна Бузько-Дніпровсько-Лиманського каналу (підхідний канал порту) та першого коліна каналу акваторії порту ОСОБА_3», судна рухались транзитом без заходження (в цій частині) в морський порт ОСОБА_3.

Матеріали справи свідчать про те, що відповідач згідно з платіжним дорученням №63225 від 09.11.2015р. здійснив оплату за корабельний та адміністративний збори (як вказано у призначенні платежу) в рахунок виставлений позивачем за №53441512 від 28.10.2014р., в якому вказано «по дог.7-с від 04.10.2010р., в т.ч. ПДВ 1508,91 грн. та зазначені судна: кранове судно ОСОБА_3, КПЛ-108, катер «Паралель», буксири «Баштанський», «Нібулон-3», баржі НБЛ-015, НБЛ-008, НБЛ-012, НБЛ-020, НБЛ-016. При цьому реквізит рахунку «призначення платежу» містить інформацію про виконання робіт у жовтні 2014 на зовнішньому рейді ММТП - Нібулон, т/х «Ocean lion».

Отже, вказаний рахунок було виставлено відповідачеві у зв'язку зі здійсненням останнім переліченими вище судами довантаження великотоннажного судна «Ocean lion».

Враховуючи викладене, судова колегія погоджується з висновком місцевого господарського суду про відсутність правових підстав для стягнення подвійно нарахованого у сумі 612,59 грн. адміністративного збору та 8326,41 грн. корабельного збору.

Оскільки, в частині стягнення з відповідача 612,59 грн. адміністративного збору та 8326,41 грн. корабельного збору судом першої інстанції відмовлено, то нарахування на вказану суму основного боргу річних у розмірі 791,95 грн. та збитків від інфляції у розмірі 7385,94 грн., місцевий суд також обґрунтовано визнав безпідставним.

Отже, твердження апелянта щодо того, що судом першої інстанції під час прийняття оскаржуваного судового рішення в неповному обсязі було досліджено всі фактичні обставини справи, які мали суттєве значення для вирішення справи по суті, колегією суддів апеляційної інстанції до уваги не приймаються, оскільки з матеріалів справи вбачається, що судом першої інстанції в повному обсязі було досліджено всі фактичні обставини справи та обґрунтовано було прийнято рішення щодо часткового задоволення позовних вимог.

Враховуючи вищевикладене, рішення місцевого господарського суду прийнято з додержанням норм матеріального та процесуального права, а відтак підстави для його зміни або скасування відсутні, та оскаржуване рішення слід залишити без змін.

Керуючись ст.ст. 269, 270, 275, 276, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, суд -

постановив:

Рішення господарського суду Миколаївської області від 20.07.2018р. у справі №915/1013/17 залишити без змін, а апеляційну скаргу-без задоволення.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку до Верховного Суду у випадках і строки передбачені ст.ст. 287,288 ГПК України.

ОСОБА_4 ОСОБА_1

Суддя Т.А. Величко

Суддя І.Г. Філінюк