Постанова від 19.09.2018 по справі 712/9065/17

ПОСТАНОВА

Іменем України

19 вересня 2018 року

Київ

справа №712/9065/17

провадження №К/9901/2927/17

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Смоковича М. І.,

суддів: Білоуса О. В., Стрелець Т. Г.,

розглянув у письмовому провадженні у касаційній інстанції адміністративну справу № 712/9065/17

за позовом ОСОБА_1 до Головного управління державної фіскальної служби у Черкаській області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії, провадження по якій відкрито

за касаційною скаргою Головного управління державної фіскальної служби у Черкаській області на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 14 листопада 2017 року, прийняту у складі колегії суддів: головуючого - Василенка Я. М., суддів: Кузьменка В. В., Шурка О. І.

І. Суть спору

1. У липні 2017 року ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління державної фіскальної служби у Черкаській області (далі - ГУ ДФС у Черкаській області) про зобов'язання відповідача видати довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям відповідно до статті 37-1 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ в редакції, чинній на день призначення пенсії, з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", із зазначенням усіх складових заробітної плати державного службовця, на посаді якого працювала до виходу на пенсію.

2. В обґрунтування позовних вимог зазначає, що вона працювала на посаді інспектора податкової служби відділу обліку і звітності Черкаської області. Наразі перебуває на обліку в Управління Пенсійного фонду України в місті Черкасах Черкаської області та отримує пенсію державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ у розмірі 90 % заробітної плати.

2.1 18 червня 2017 року позивач звернулась до ГУ ДФС у Черкаській області із заявою про видачу довідки про заробітну плату державного службовця відповідної посади з 01 грудня 2015 року, що надається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.

2.2 Однак, відповідачем відмовлено у видачі вказаної довідки та роз'яснено, що права на перерахунок пенсії згідно із Законом України "Про державну службу" вона не має, а тому відсутні підстави для видачі довідки про заробітну плату та проведення перерахунку пенсії, який був передбачений у статті 37-1 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ.

2.3 Вважаючи, що відмова у видачі довідки та здійсненні перерахунку пенсії у відповідності до Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ є протиправною та такою, що порушує право на належний та гарантований державою рівень пенсійного та соціального забезпечення, ОСОБА_1 звернулась до суду з вимогою про зобов'язання видати довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.

ІІ. Встановлені судами фактичні обставини справи

3. ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в місті Черкасах Черкаської області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ в розмірі 90% заробітної плати працюючого державного службовця.

4. З метою перерахунку пенсії 18 червня 2017 року позивач звернулась до ГУ ДФС у Черкаській області із заявою про видачу їй довідки про заробітну плату державного службовця, який обіймає посаду інспектора податкової служби відділу обліку і звітності Черкаської області, тобто посаду, з якої позивача було звільнено у зв'язку з виходом на пенсію за досягненням граничного віку перебування на державній службі.

5. 13 липня 2017 року ГУ ДФС у Черкаській області листом № 16899/23-00-05-047 повідомлено позивача про неможливість видати довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, оскільки з набранням чинності Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-У111 скасовано, зокрема статтю 37-1 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ (пункт 2 Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-У111). Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких законодавчих актів", скасовано пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865, яким визначався механізм перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ.

ІІІ. Рішення судів першої та апеляційної інстанцій і мотиви їх ухвалення

6. Постановою Соснівського районного суду міста Черкаси від 05 вересня 2017 року в позові відмовлено.

7. Київський апеляційний адміністративний суд постановою від 14 листопада 2017 року скасував постанову Соснівського районного суду міста Черкаси від 05 вересня 2017 року та прийняв нову, якою позовні вимоги задоволено.

7.1 Зобов'язано ГУ ДФС у Черкаській області видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям відповідно до статті 37-1 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ в редакції, чинній на день призначення пенсії, з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", із зазначенням усіх складових заробітної плати державного службовця, за відповідною раніше займаною посадою, на які нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

8. Відмовляючи в позові, суд першої інстанції виходив з того, що норми, які визначали підстави видачі довідки для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям та її форму, на час звернення позивача до ГУ ДФС у Черкаській області із відповідною заявою втратили чинність.

9. Київський апеляційний адміністративний суд, скасовуючи постанову суду першої інстанції, прийшов до висновку про наявність у позивача права на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати державним службовцям, а відтак дії відповідача щодо відмови у видачі відповідної довідки для перерахунку розміру його пенсії згідно зі статтею 37-1 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ є незаконними.

IV. Касаційне оскарження

10. Відповідач подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального права, просить скасувати його рішення та залишити в силі постанову суду першої інстанції.

11. В обґрунтування касаційної скарги вказує, що на момент виникнення спірних правовідносин Закон України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ втратив чинність на підставі Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-У111, яким перерахунок пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням окладів не передбачено, а тому відсутні підстави для перерахунку пенсії державним службовцям у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців, оскільки такі скасовані на законодавчому рівні, що свідчить й про відсутність підстави для видачі довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії. Крім того, форми довідок про заробітну плату, затверджені постановою Правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року № 15-1, які надавались для проведення перерахунку пенсії, виключені постановою Правління Пенсійного фонду України від 04 липня 2016 року, з огляду на що, відсутні будь-які правові підстави для видачі позивачу такої довідки.

12. Водночас позивач у відзиві вказує на безпідставність касаційної скарги і просить залишити її без задоволення, а рішення суду апеляційної інстанції - без змін.

V. Релевантні джерела права й акти їх застосування

13. Статтею 327 Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів", що набув чинності 15 грудня 2017 року (далі - КАС України), обумовлено, що судом касаційної інстанції в адміністративних справах є Верховний Суд.

14. За правилами частини третьої статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

15. Відповідно до підпункту 4 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" КАС України касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

16. Приписами частини першої статті 341 КАС України визначено, що суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

17. Частиною другою статті 19 Конституції України обумовлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

18. Відповідно до статті 37-1 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ, у редакції чинній на момент призначення пенсії позивачу, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

19. Законом України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України", який набрав чинності з 01 січня 2015 року статтю 37-1 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ викладено у новій редакції, за якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

20. Порядок перерахунку пенсій, призначених державним службовцям, у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям було врегульовано пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" (далі - Постанова КМ України № 865), яким було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ, визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням ПФУ за погодженням з Мінсоцполітики.

21. Зазначений пункт було виключено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" (далі - Постанова КМ України № 1013).

22. Крім того, Постановою КМ України № 1013 внесено зміни до пункту 5 Постанови КМ України № 865, в якому було зазначено, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

23. Форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, було затверджено постановою Правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року № 15-1.

24. У редакції Постанови КМ України № 1013 пункт 5 Постанови КМ України № 865 передбачав лише те, що форма довідки про заробітну плату, яка подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується Правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

VI. Позиція Верховного Суду

25. З матеріалів справи вбачається, що на час виходу ОСОБА_1 на пенсію чинне законодавство передбачало її право на перерахунок пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям на відповідній посаді.

26. Проте, Постановою КМ України № 1013 до Постанови КМ України № 865 внесено зміни, які застосовуються з 01 грудня 2015 року, а саме виключено пункт 4, а пункт 5 викладено в новій редакції: "Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики".

27. Тобто, в редакції Постанови КМ України № 1013 пункт 5 Постанови КМ України № 865 передбачав форму довідки про заробітну плату, що подається лише для призначення пенсії державним службовцям.

28. Крім того, постановою Правління Пенсійного фонду України від 04 липня 2016 року № 15-2, яка набрала чинності 02 вересня 2016 року форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, яка була затверджена постановою Правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року № 15-1, було виключено.

29. За такого правового врегулювання, починаючи з 02 вересня 2016 року, державні органи можуть видавати довідку за останнім місцем роботи лише для призначення пенсії державним службовцям, але не для перерахунку.

30. Разом з цим, слід зазначити, що внесені згідно з Постановою КМ України №1013 зміни до Постанови КМ України № 865 підлягали застосуванню з 01 грудня 2015 року, а відтак саме з цієї дати відсутні правові підстави (умови) для перерахунку раніше призначених пенсій державних службовців у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

31. Отже, враховуючи вказані обставини, суд першої інстанції цілком правомірно відмовив в позові.

32. Київський апеляційний адміністративний суд, неправильно застосувавши норми матеріального права, помилково скасував рішення суду першої інстанції.

33. З огляду на викладене та, зважаючи на приписи статті 352 КАС України, постанова Київського апеляційного адміністративного суду від 14 листопада 2017 року підлягає скасуванню, а постанова Соснівського районного суду міста Черкаси від 05 вересня 2017 року - залишенню в силі.

Керуючись статтями 3, 341, 345, 349, 352, 355, 356, 359 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Касаційну скаргу Головного управління державної фіскальної служби у Черкаській області задовольнити.

2. Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 14 листопада 2017 року скасувати.

3. Постанову Соснівського районного суду міста Черкаси від 05 вересня 2017 року залишити в силі.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий М. І. Смокович

Судді О. В. Білоус

Т. Г. Стрелець