Постанова від 19.09.2018 по справі 716/343/17

ПОСТАНОВА

Іменем України

19 вересня 2018 року

Київ

справа №716/343/17

провадження №К/9901/2747/17

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Смоковича М. І.,

суддів: Білоуса О. В., Стрелець Т. Г.,

розглянув у письмовому провадженні у касаційній інстанції адміністративну справу № 716/343/17

за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області, Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернівецькій області в особі голови ліквідаційної комісії, за участю третьої особи - Міністерства внутрішніх справ України, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання відповідачів вчинити дії, провадження по якій відкрито

за касаційною скаргою Міністерства внутрішніх справ України на постанову Заставнівського районного суду Чернівецької області від 12 червня 2017 року, прийняту у складі головуючого судді Пухарєвої О. В., та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 26 вересня 2017 року, постановлену у складі колегії суддів: головуючого - Ватаманюка Р. В., суддів: Сторчака В. Ю., Мельник-Томенко Ж. М.

І. Суть спору

1. У лютому 2017 року ОСОБА_1 звернувсь до суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області (далі - ГУНП в Чернівецькій області), Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернівецькій області в особі голови ліквідаційної комісії (далі - УМВС України в Чернівецькій області в особі голови ліквідаційної комісії), за участю третьої особи - Міністерства внутрішніх справ України (далі - МВС України), в якому просив визнати протиправною бездіяльність відповідачів щодо неподання до МВС України висновку про призначення позивачу одноразової грошової допомоги та зобов'язати ГУНП в Чернівецькій області подати до МВС України висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності.

2. Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що з 1999 року по 06 листопада 2015 року він проходив службу в органах внутрішніх справ. Наказом ГУНП в Чернівецькій області № 39 о/с від 07 листопада 2015 року ОСОБА_1, як прибулого з МВС України, прийнято на службу до Національної поліції.

2.1 У зв'язку з встановленням наявного у позивача захворювання, що пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ, наказом ГУНП в Чернівецькій області № 21 о/с від 21 лютого 2016 року ОСОБА_1 звільнено з Національної поліції за пунктом 2 частини першої статті 77 (через хворобу) відповідно до Закону України "Про Національну поліцію".

2.2 Звернувшись за останнім місцем проходження ним служби до ГУНП в Чернівецькій області з метою отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності внаслідок захворювання, що пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ, 10 листопада 2016 року листом №602/123/05/26-2016 йому було роз'яснено, що статтею 99 Закону України "Про Національну поліцію" не визначено розміри одноразової грошової допомоги поліцейським, які отримали захворювання в період проходження служби в органах внутрішніх справ, тому виплата зазначеної допомоги є неможливою. Разом з тим, у цій відповіді відсутні відомості щодо направлення його звернення на розгляд до Міністерства внутрішніх справ України та про прийняте МВС України рішення.

2.3 Позивач наголошує, що 23 грудня 2016 року він звернувсь із заявою аналогічного змісту до голови ліквідаційної комісії УМВС України в Чернівецькій області як до регіонального органу МВ України, внаслідок чого отримав відповідь ГУНП в Чернівецькій області від 05 січня 2017 року № 7/05/123/26-2017, в якій йому повторно було роз'яснено, що статтею 99 Закону України "Про Національну поліцію" не визначено розміри одноразової грошової допомоги поліцейським, які отримали захворювання в період проходження служби в органах внутрішніх справ і виплата одноразової грошової допомоги буде проведена після вирішення певних процедурних питань.

2.4 Вважаючи бездіяльність відповідача неправомірною, ОСОБА_1 звернувсь до суду з вимогою про зобов'язання ГУНП в Чернівецькій області подати до МВС України висновок щодо виплати йому одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності.

ІІ. Встановлені судами фактичні обставини справи

3. У період з жовтня 1999 року до 06 листопада 2015 року ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ.

4. У зв'язку з набранням чинності Закону України "Про Національну поліцію" наказом УМВС України в Чернівецькій області від 06 листопада 2015 року № 296 о/с позивача було звільнено з органів внутрішніх справ з 06 листопада 2015 року, а наказом ГУНП в Чернівецькій області від 07 листопада 2015 року № 39 о/с ОСОБА_1 прийнято на службу до Національної поліції.

5. Наказом ГУНП в Чернівецькій області № 21 о/с від 10 лютого 2016 року командира відділення Чернівецького відділу поліції ГУНП в Чернівецькій області старшого сержанта поліції ОСОБА_1 звільнено з Національної поліції за пунктом 2 частини першої статті 77 (через хворобу) Закону України "Про Національну поліцію".

6. Підставою для прийняття рішення про звільнення позивача зі служби в поліції слугувало свідоцтво про хворобу № 11 від 29 січня 2016 року, видане ВЛК ДУ "ТМО МВС України по Чернівецькій області", відповідно до якого встановлено у позивача наявність захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ.

7. За наслідками проведеного огляду згідно з висновком Чернівецької обласної медико-соціальної експертної комісії № 114 серії 12 ААА № 091896 від 29 березня 2016 року при первинному огляді з 29 березня 2016 року встановлено інвалідність ІІІ групи, внаслідок захворювання, що пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ.

8. 28 жовтня 2016 року позивач звернувсь із заявою до ГУНП в Чернівецькій області про виплату йому одноразової грошової допомоги, що передбачена Порядком та умовами призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності працівника міліції, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850, як інваліду 3 групи з 29 жовтня 2016 року.

9. Листом ГУНП в Чернівецькій області від 10 листопада 2016 року за № 602/123/05/26-2016 позивача повідомлено, що статтею 99 Закону України "Про Національну поліцію" не визначено розміри одноразової грошової допомоги поліцейським, які отримали захворювання в період проходження служби в органах внутрішніх справ, тому виплата зазначеної допомоги є неможливою.

ІІІ. Рішення судів першої та апеляційної інстанцій і мотиви їх ухвалення

10. Постановою Заставнівського районного суду Чернівецької області від 12 червня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 26 вересня 2017 року, позовні вимоги задоволено частково.

10.1 Визнано протиправною бездіяльність ГУНП у Чернівецькій області щодо неподання до МВС України у 15-ти денний строк з дня реєстрації заяви (рапорта), висновку щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності відповідно до статті 23 Закону України "Про міліцію", Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850.

10.2 Зобов'язано ГУНП у Чернівецькій області подати до МВС України висновок щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності відповідно до статті 23 Закону України "Про міліцію", Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850.

10.3 В решті позову - відмовлено.

11. Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції прийшов до висновку, що за позивачем як за колишнім працівником міліції, якому встановлена інвалідність внаслідок захворювання, що пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ, зберігається право на отримання одноразової грошової допомоги та інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію".

12. Зазначена позиція була підтримана і Вінницьким апеляційним адміністративним судом, який переглянув постанову суду першої інстанції та залишив її без змін.

IV. Касаційне оскарження

13. У касаційній скарзі МВС України, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати їх рішення та ухвалити нове, яким відмовити у позові.

14. В обґрунтування касаційної скарги вказує, що Порядком та умовами призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850 (далі - Порядок № 850), передбачено нарахування та виплата одноразової грошової допомоги виключно працівникам міліції, проте позивача звільнено з Національної поліції, а відтак відсутнє право на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності, яка настала внаслідок захворювання, що пов'язане із проходженням служби в органах внутрішніх справ.

V. Релевантні джерела права й акти їх застосування

15. Статтею 327 Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів", що набув чинності 15 грудня 2017 року (далі - КАС України), обумовлено, що судом касаційної інстанції в адміністративних справах є Верховний Суд.

16. За правилами частини третьої статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

17. Відповідно до підпункту 4 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" КАС України касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

18. Приписами частини першої статті 341 КАС України визначено, що суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

19. Частиною другою статті 19 Конституції України обумовлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

20. За правилами частини шостої статті 23 Закону України "Про міліцію" від 20 грудня 1990 року № 565-XII, у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі, зокрема, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.

21. Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850 затверджено Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції.

22. Відповідно до підпункту 2 пункту 3 Порядку № 850 грошова допомога призначається і виплачується у разі установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, у розмірі, зокрема, 150-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності III групи.

23. Пунктом 2 Порядку № 850 обумовлено, що днем виникнення права на отримання грошової допомоги у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.

24. За приписами пункту 7 Порядку № 850 працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках). До заяви додаються копії: довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) працівника міліції, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відповідну відмітку у паспорті громадянина України).

25. 07 листопада 2015 року набрав чинності Закон України "Про Національну поліцію" від 02 липня 2015 року № 580-VIII.

26. Згідно з пунктом 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" визнано таким, що втратив чинність Закон України "Про міліцію".

27. Відповідно ж до абзацу третього пункту 15 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію", зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".

28. В силу частини другої статті 97 Закону України "Про Національну поліцію" порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.

29. Так, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11 січня 2016 року № 4 затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (далі - Порядок № 4).

30. За приписами пункту 1 розділу ІІ Порядку № 4 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення поліцейському інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності - дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.

31. Пунктом 3 розділу ІІІ Порядку № 4 обумовлено, що заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського подається Голові Національної поліції (керівнику міжрегіонального, територіального органу поліції) за останнім місцем служби поліцейського.

32. Відповідно до пункту 5 розділу III Порядку № 4 для виплати одноразової грошової допомоги у разі часткової втрати працездатності без визначення інвалідності чи в разі визначення інвалідності поліцейський подає фінансовому підрозділу:

1) заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням втрати працездатності чи інвалідності;

2) довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).

До заяви додаються копії, які звіряються з оригіналом документа: 1) довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; 2) постанови відповідної ВЛК щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; 3) акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) поліцейського, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; 4) сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; 5) документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган і має відповідну відмітку в паспорті).

33. Пунктом 1 розділу IV Порядку № 4 передбачено, що фінансові підрозділи в десятиденний строк з дня реєстрації документів готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги; висновок про призначення одноразової грошової допомоги складається працівником фінансового підрозділу і підписується керівником фінансового підрозділу та керівником підрозділу, де проходить (проходив) службу поліцейський.

34. За правилами встановленими пунктом 2 розділу IV Порядку № 4 керівник Національної поліції (міжрегіонального, територіального органу поліції) у п'ятнадцятиденний строк приймає рішення про призначення виплати одноразової грошової допомоги, у якому проходив (проходить) службу поліцейський, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням осіб із зазначенням мотивів відмови.

VI. Позиція Верховного Суду

35. Таким чином, як Порядком № 850, так і Порядком № 4 регламентовано, що заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності подається за останнім місцем служби, виплата такої допомоги також проводиться за останнім місцем служби.

36. Як вбачається з матеріалів справи, позивача звільнено зі служби з Національної поліції на підставі свідоцтва про хворобу від 29 січня 2016 року №11 згідно з наказом ГУНП в Житомирській області № 21 о/с від 10 лютого 2016 року. Тобто, останнім місцем служби позивача є ГУНП в Чернівецькій області.

37. При цьому слід зазначити, що ОСОБА_1 набув право на виплату одноразової грошової допомоги з 29 березня 2016 року, тобто з моменту встановлення йому третьої групи інвалідності, що пов'язана з проходженням служби в органах внутрішніх справ.

38. З матеріалів справи також вбачається, що ГУНП в Чернівецькій області висновок щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги до МВС України не подавало, проте надало відповіді про неможливість виплати вказаної допомоги, у зв'язку з тим, що чинним законодавством не визначено розміри одноразової грошової допомоги поліцейським, які отримали захворювання в період проходження служби в органах внутрішніх справ.

39. За такого правового врегулювання та обставин справи, Верховний Суд погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій щодо неправомірної бездіяльності ГУНП у Чернівецькій області, яка полягає у неподанні до МВС України у 15-ти денний строк з дня реєстрації заяви (рапорта), висновку щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, право на отримання якої, передбачене Законом України "Про міліцію" та Порядком № 850.

40. З огляду на викладене, висновки судів попередніх інстанцій є правильними, обґрунтованими, відповідають нормам матеріального та процесуального права, підстави для скасування чи зміни оскаржуваних судових рішень відсутні.

41. Доводи, які містяться в касаційній скарзі, висновків судів та обставин справи не спростовують.

42. Зважаючи на приписи статті 350 КАС України, касаційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.

VII. Судові витрати

43. З огляду на результат касаційного розгляду та відсутність документально підтверджених судових витрат, понесених учасниками справи у зв'язку з переглядом справи в суді касаційної інстанції, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 3, 341, 345, 349, 350, 355, 356, 359 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Касаційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України залишити без задоволення.

2. Постанову Заставнівського районного суду Чернівецької області від 12 червня 2017 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 26 вересня 2017 року у цій справі залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий М. І. Смокович

Судді О. В. Білоус

Т. Г. Стрелець