Постанова від 18.09.2018 по справі 127/22729/18

Справа № 127/22729/18

Провадження № 3/127/5756/18

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.09.2018 м. Вінниця

Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Вишар І.Ю., при секретарі Федоровій С.М., за участю прокурора Бессолової С.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Вінниця справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_2, не працюючої, громадянки України, ІПН НОМЕР_1, проживаючої за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, за ч. 2 ст. 172-6 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1, будучи відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», без поважних причин не своєчасно подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (надалі Декларація), в чому вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до наказу Летичівської районної державної адміністрації Хмельницької області№4/2018-нк від 02.03.2018 «Про звільнення ОСОБА_1М.» ОСОБА_1 звільнено з посади спеціаліста сектору інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю апарату районної державної адміністрації з 03.03.2018.

Згідно ст. 3 Закону ОСОБА_1, як спеціаліст сектору Інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю апарату районної державної адміністрації є суб'єктом декларування та зобов'язана подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Згідно із ч.2 ст. 45 Закону особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Відповідно до п. 5 ч.1 ст.12 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти; ч.5 ст.12 Закону України «Про запобігання корупції» нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів.Нормативно-правові акти Національного агентства після включення до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів опубліковуються державною мовою в офіційних друкованих виданнях. Нормативно-правові акти Національного агентства, які пройшли державнуреєстрацію, набирають чинності з дняофіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими актами, але не раніше дня офіційного опублікування.

З метою єдиного підходу до виконання норм чинного антикорупційного законодавства Національне агенство з питань запобігання корупції своїм рішеннями № 2 від 10 червня 2016 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 за №958/29008 та №3 від 10 червня 2016 «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 за №959/29089, надало роз'яснення щодо Закону України «Про запобігання корупції».

Рішення № 3 Національного агентства з питань запобігання корупції від 10 червня 2016 надає роз'яснення, щодо типів існування декларацій, коли слід їх подавати та який звітний період вони охоплюють. Таким чином Законом передбачено чотири типи декларацій суб'єкта декларування, а саме:

1)щорічна декларація, яка подається у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року;

2)декларація суб'єкта декларування, який припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, що подається не пізніше дня такого припинення. Якщо припинення зазначених функцій відбулося з ініціативи роботодавця, декларація подається не пізніше двадцяти робочих днів з дня, коли суб'єкт декларування дізнався чи повинен був дізнатися про таке припинення. Декларація суб'єкта декларування, який припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, охоплює період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими таким суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду. Останнім днем такого періоду є день, що передує дню подання декларації. Під раніше поданими деклараціями розуміються як декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону, так і декларації, що були подані відповідно до Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції»;

3)декларація суб'єкта декларування, який припинив діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, що подається до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено таку діяльність. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року;

4)декларація суб'єкта декларування, який є особою, що претендує на зайняття посад, зазначених у пункті 1, підпункті «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону, що подається до призначення або обрання особи на посаду. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому особа подала заяву на зайняття посади (участь у конкурсі), якщо інше не передбачено законодавством, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

За результатами моніторингу загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які розміщені на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції установлено, що ОСОБА_1 JI.M. 05.03.2018 в порушення вимог ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», без поважних причин не своєчасно подано декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Згідно ст. 251 КУпАП проведено заходи з метою встановлення фактичних даних, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

З метою встановлення фактичних даних було отримано від ОСОБА_1 J1.M. пояснення. У своєму поясненні ОСОБА_1 JI.M. зазначила, що дійсно 02.03.2018 нею написана заява на звільнення за власним бажанням з посади спеціаліста 1 категоріїї сектору інформаційної діяльності та комунікації з громадськістю апарату Летичівської районної державної адміністрації Хмельницької області.

ОСОБА_1 раніше подавалась електронна декларація, а саме:31.03.2017 декларація за 2016 рік;05.03.2018 декларація за 2017 рік;05.03.2018 декларація (перед звільненням).

У зв'язку з заповненням ОСОБА_2 раніше поданої електронної декларацій їй відомий порядок заповнення та подачі електронної декларації.

Після заповнення щорічних електронних декларацій ОСОБА_2 підтверджувала факт ознайомлення з вимогами антикорупційного законодавства та правильність зазначених нею відомостей у поданій декларації.

Однак на поставлені запитання щодо наявності об'єктивних причин, що заважали їй своєчасно подати декларацію (перед звільненням), ОСОБА_1 вказала «Хвороба дитини» та не вказала жодної іншої об'єктивної причини та не надала жодного документу який би підтверджував наявність у неї об'єктивних причин, які б могли впливати на своєчасність подання декларації (перед звільненням).

Згідно повідомлення Національного агенства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_1 несвоєчасно подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме перед звільненням.

Крім того, Національним агенством надано послідовність дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинила ОСОБА_1.

Отже, ОСОБА_1, звільняючись з посади спеціаліста сектору інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю апарату Летичівської районної державної адміністрації, проігнорувала вимоги розділу VII «Фінансовий контроль» Закону України «Про запобігання корупції»в чому вбачається прямий умисел на вчинення адміністративного правопорушення пов'язаного з корупцією.

Таким чином, спеціалістом сектору інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю апарату Летичівської районної державної адміністрації ОСОБА_1,будучи відповідно п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимоги ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» 05.03.2018, тобто несвоєчасно без поважних причин подала шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агенства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, декларацію перед звільненням за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 вину визнала, у вчиненому щиро розкаялась.

Прокурор Бессолова С.В. в судовому засіданні зазначила, що в діях ОСОБА_1 наявний склад правопорушення передбаченого за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, про що свідчать докази наявні в матеріалах справи, а тому просила визнати винною останню у вчиненні вказаного правопорушення.

Вислухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, судом було встановлено наступне.

Відповідно до ч.2 ст. 45 Закону особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Згідно ч. 1 ст. 172-6 КУпАП несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування тягне за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до наказу Летичівської районної державної адміністрації Хмельницької області№4/2018-нк від 02.03.2018 «Про звільнення ОСОБА_1М.» ОСОБА_1 звільнено з посади спеціаліста сектору інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю апарату районної державної адміністрації з 03.03.2018.

Згідно ст. 3 Закону ОСОБА_1, як спеціаліст сектору Інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю апарату районної державної адміністрації є суб'єктом декларування та зобов'язана подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Відповідно до п. 5 ч.1 ст.12 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти; ч.5 ст.12 Закону України «Про запобігання корупції» нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів.Нормативно-правові акти Національного агентства після включення до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів опубліковуються державною мовою в офіційних друкованих виданнях. Нормативно-правові акти Національного агентства, які пройшли державнуреєстрацію, набирають чинності з дняофіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими актами, але не раніше дня офіційного опублікування.

За результатами моніторингу загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які розміщені на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції установлено, що ОСОБА_1 JI.M. 05.03.2018 в порушення вимог ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», без поважних причин не своєчасно подано декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Згідно ст. 251 КУпАП проведено заходи з метою встановлення фактичних даних, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

З метою встановлення фактичних даних було отримано від ОСОБА_1 J1.M. пояснення. У своєму поясненні ОСОБА_1 JI.M. зазначила, що дійсно 02.03.2018 нею написана заява на звільнення за власним бажанням з посади спеціаліста 1 категоріїї сектору інформаційної діяльності та комунікації з громадськістю апарату Летичівської районної державної адміністрації Хмельницької області.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 раніше подавались електронні деклараціі, а саме:31.03.2017 декларація за 2016 рік;05.03.2018 декларація за 2017 рік;05.03.2018 декларація (перед звільненням).

У зв'язку з заповненням ОСОБА_2 раніше поданої електронної декларацій їй відомий порядок заповнення та подачі електронної декларації.

Після заповнення щорічних електронних декларацій ОСОБА_2 підтверджувала факт ознайомлення з вимогами антикорупційного законодавства та правильність зазначених нею відомостей у поданій декларації.

Однак на поставлені запитання щодо наявності об'єктивних причин, що заважали їй своєчасно подати декларацію (перед звільненням), ОСОБА_1 вказала «Хвороба дитини» та не вказала жодної іншої об'єктивної причини та не надала жодного документу який би підтверджував наявність у неї об'єктивних причин, які б могли впливати на своєчасність подання декларації (перед звільненням).

Згідно повідомлення Національного агенства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_1 несвоєчасно подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме перед звільненням.

Крім того, Національним агенством надано послідовність дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинила ОСОБА_1.

Отже, ОСОБА_1, звільняючись з посади спеціаліста сектору інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю апарату Летичівської районної державної адміністрації, проігнорувала вимоги розділу VII «Фінансовий контроль» Закону України «Про запобігання корупції»в чому вбачається прямий умисел на вчинення адміністративного правопорушення пов'язаного з корупцією.

Відповідно до положень статей 251 - 253 Цивільного кодексу України передбачено, що строком є певний період у часі, зі спливом якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Він може визначатися роками, місяцями, тижнями, днями або годинами, його перебіг починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.

Будь яких об'єктивних даних, щодо неможливості відправлення декларації у встановлений законом строк, ОСОБА_1 в ході розгляду справи не надала.

Таким чином, спеціалістом сектору інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю апарату Летичівської районної державної адміністрації ОСОБА_1,будучи відповідно п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимоги ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» 05.03.2018, тобто несвоєчасно без поважних причин подала шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агенства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, декларацію перед звільненням за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Згідно інформаційного листа ВССУ з розгляду цивільних та кримінальних справ №223-943/0/4-17 від 22.05.2017 вбачається, що при розгляді справ про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, суди зобов'язані забезпечувати своєчасний та якісний їх розгляд, точне й неухильне застосування чинного законодавства.

Вирішуючи справи цієї категорії, суди повинні керуватися Конституцією України, Конвенцією ООН проти корупції (Нью-Йорк, 31 жовтня 2003 року), Кримінальною конвенцією Ради Європи про боротьбу з корупцією (Страсбург, 27 січня 1999 року), додатковим протоколом до Кримінальної конвенції Ради Європи про боротьбу з корупцією (Страсбург, 15 травня 2003 року), Законом України від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII «Про запобігання корупції» (далі-Закон), Кодексом України про адміністративні правопорушення, іншими нормативно-правовими актами України, а також практикою Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ).

Рішенням ЄСПЛ від 14 жовтня 2010 року у справі «Щокін проти України» визначено концепцію якості закону, зокрема з вимогою, щоб він був доступним для заінтересованих осіб, чітким та передбачуваним у своєму застосуванні. Відсутність у національному законодавстві необхідної чіткості і точності порушує вимогу «якості закону». В разі коли національне законодавство припустило неоднозначне або множинне тлумачення прав та обов'язків осіб, національні органи зобов'язані застосувати найбільш сприятливий для осіб підхід. Тобто вирішення колізій у законодавстві завжди тлумачиться на користь особи.

В даному випадку ЗУ «Про запобігання корупції» чітко передбачено строки на подання декларації перед звільненням за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, та Кодексом України про адміністративні правопорушення визначено відповідальність за порушення даних строків, а тому відсутні підстави для неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків осіб.

Таким чином, в судовому засіданні було повністю доведено вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, що підтверджується доказами наявними в матеріалах справи, а саме: - повідомленням Національного агенства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_1 JI.M. несвоєчасно подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме перед звільненням; послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинила ОСОБА_1; витягом з офіційного веб-сайту Національного агентства https://public.nazk.gov.ua/declaration/684aal3f-53a8-4613-bef5- 05d451dda594; поясненням ОСОБА_2 від 08 серпня 2018 та іншими документами, які долучені до матеріалів справи.

Відповідно до ст. 33 КУпАП при призначенні покарання суд враховує характер вчиненого порушення, особу правопорушника, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність.

Суд приймає до уваги, що ОСОБА_1 у судовому засіданні вину визнала, у вчиненому щиро розкаялась, раніше до адміністративної відповідальності не притягувалась, обставин, обтяжуючих покарання, встановлено не було, а тому необхідним та достатнім буде застосування до ОСОБА_1 адміністративного стягнення у вигляді штрафу.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, суд вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 352 (триста п'ятдесят дві) грн. 40 коп. на користь держави.

На підставі викладеного, керуючись ст. 172-6, 245, п. 1 ч. 1 ст. 247, 280, 283, 284 КУпАП, ст. 12 ЗУ «Про запобігання корупції», суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та застосувати до неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн. на користь держави.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 352 (триста п'ятдесят дві) грн. 40 коп. на користь держави.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до апеляційного суду Вінницької області через Вінницький міський суд Вінницької області.

Суддя