ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
08 червня 2018 року № 826/6468/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Клименчук Н.М. розглянувши в спрощеному провадженні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "БМС ТЕХНО" до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення № 581862/22945907 від 01.02.2018 року, зобов'язання вчинити дії,
Товариство з обмеженою відповідальністю "БМС ТЕХНО" (далі -позивач/ ТОВ "БМС ТЕХНО") звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Державної фіскальної служби України (далі - відповідач/ ДФС України), в якій просить суд:
- визнати протиправним та скасування рішення Комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації № 581862/22945907 від 01.02.2018р.;
- зобов'язати відповідача зареєструвати податкову накладну №26 від 14.12.2017р. на суму 433899,00 грн. в т.ч. ПДВ 72316,50 грн., подану Товариством з обмеженою відповідальністю "БМС ТЕХНО" в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.04.2018р. відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Копія ухвали суду від 27.04.2018р. отримана представником відповідача 04.05.2018р., що підтверджується матеріалами справи (а.с.69).
Станом на момент прийняття рішення у справі, відповідачем не надано до суду будь-яких пояснень з приводу заявлених позовних вимог.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає про необґрунтованість спірних рішень ДФС України, які не містять конкретної інформації щодо причин та підстав для прийняття таких рішень про відмову в реєстрації податкових накладних у відповідності до Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 № 567.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружним адміністративним судом міста Києва встановлено наступне.
Між Державним підприємством "Національні інформаційні системи" (Покупець) та товариством з обмеженою відповідальністю "БМС ТЕХНО" (Продавець) укладено договір від 05.10.2017р. №05102017, відповідно до п.1.1. якого Продавець зобов'язується передати мережеве обладнання, а Покупець прийняти належної вартості товар та оплатити його (а.с.9-13).
Згідно з п.1.2. договору загальна кількість товару, його асортимент, а також вартість товару визначаються сторонами у специфікації, що є невід'ємною частиною договору.
Відповідно до п.4.1. договору та специфікації до нього вартість товару становила 8 881 236,00 грн. в т.ч. ПДВ 1026247,00 грн.
Згідно з п.4.5. договору покупець перераховує позивачу попередню оплату в сумі 4 440 618,00 грн., в т.ч. ПДВ 513123 грн. 50 коп., що становить 50% загальної вартості товару, яку покупець зобов'язується сплатити після підписання сторонами цього договору на підставі виставленого позивачем рахунку.
На виконання вказаного пункту договору покупець сплатив позивачу суму коштів в розмірі 4 440 618,00 грн., в т.ч. ПДВ 513123 грн. 50 коп., що підтверджується платіжним дорученням №2746 від. 06.10.2017 року (а.с.19).
Відповідно до п. 2.2 договору передача товару здійснюється позивачем протягом 60 (шестидесяти) робочих днів з моменту отримання від покупця заявки, що може здійснюватися засобами поштового, телефонного, факсимільного зв'язку, електронною поштою тощо.
В часткове виконання вказаного пункту договору позивач придбав у товариства з обмеженою відповідальністю "КОМП'ЮТЕР-СТЕНД" товар - сервісні пакети, 14 асортиментних позицій у кількості 22 шт., вартістю 900 200,28 грн., в т.ч. ПДВ 150 033,38 грн., що підтверджується рахунком № ІД 1279063 від 06.10.2017 року, видатковою накладною № Щ1279063 від 17.11.2017 року, платіжними дорученнями № 955 від 09.10.2017 року та № 30 від 22.01.2018 року, податковими накладними № 3 від 09.10.2017 року на суму 273 000,00 грн., в т.ч. ПДВ 45 500,00 грн. та № 6 від 17.11.2017 року на суму 627 200,28 грн., в т.ч. ПДВ 104 533,38 грн.
Вказаний вище товар - сервісні пакети, 14 асортиментних позицій у кількості 22 шт., вартістю В67 798,00 грн., в т.ч. ПДВ 144 633,00 грн., позивач передав покупцю, що підтверджується видатковою закладною № 159 від 14.12.2017 року, довіреністю № 69 від 12.12.2017 року (а.с.20,21).
Під час здійснення операцій з постачання вищезгаданих товарів, позивачем було оформлено податкову накладну № 26 від 14.12.2017 року на суму 433 899,00 грн., в т.ч. ПДВ 72 316,50 грн.(а.с.22,23).
Позивачем 28.12.2017 року направлено вищевказану податкову накладну на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстраційний номер документу - 9281150791 (а.с.56).
Згідно отриманої позивачем Квитанції від 28.12.2017р., реєстрацію документів зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, оскільки податкова накладна відповідає критеріям оцінки ступеня ризику, визначеному пунктом 6 наказу Міністерства фінансів України №567 від 13.06.2017 р. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 4911., та запропоновано позивачу надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до пункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, вичерпний перелік яких встановлено наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 р. №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу.
ТОВ «БМС ТЕХНО» листом № 29-01/1-2018 від 29.01.2018 року були надані ДПІ у Дарницькому районі ГУ ДФС у м. Києві копії документів та пояснення щодо господарських операцій та податкових накладних для направлення для Комісії ДФС України, зокрема документи щодо походження товару (а.с.57,58).
Комісією Державної фіскальної служби України 01.02.2018 року прийнято рішення №581862/22945907 про відмову в реєстрації податкової накладної №26 від 14.12.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв'язку з наданням платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
Позивач, не погоджуючись з таким рішенням контролюючого органу, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI.
Згідно абзацу 1 пункту 201.1 розділу V Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно абзацу 1 пункту 201.10 статті 201 розділу V Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Згідно абзацу 5 пункту 201.10 статті 201 розділу V Податкового кодексу України, підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Відповідно до пункту 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29 грудня 2010 року, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, зокрема відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 розділу V Податкового кодексу України.
Згідно підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 розділу V Податкового Кодексу України у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування;
в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений Наказом міністерства фінансів України № 567 від 13 червня 2017 року.
Згідно підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 розділу V Податкового кодексу України письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Згідно підпункту 201.16.3 пункту 201.16 статті 201 розділу V Податкового кодексу України письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Зазначена комісія приймає рішення про:
- реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Порядок роботи комісії визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту.
Форма таких рішень встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Відповідно до пункту 1 Порядку роботи комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 566 від 13 червня 2017 року, цей Порядок визначає організаційні та процедурні засади діяльності комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, а також права та обов'язки її членів.
Відповідно до пункту 2 Порядку роботи комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, комісія є постійно діючим колегіальним органом при ДФС, що діє в межах повноважень, визначених пунктом 201.16 статті 201 розділу V Податкового кодексу України та постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2017 року № 190 "Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації".
В постанові Кабінету Міністрів України № 190 від 29 березня 2017 року "Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації" зазначено, що підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є:
- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу;
- ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу;
- надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
Комісія ДФС не може відмовити платнику податків у розгляді додаткових письмових пояснень та/або копій документів щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, якщо такі пояснення та/або копії документів подано платником податку до органу Державної фіскальної служби за основним місцем обліку не пізніше строку, визначеного підпунктом 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 Кодексу.
Аналізуючи вищенаведені положення та наявні документи по справі, вбачається, що подання позивачем на реєстрацію податкової накладної № 26 від 14.12.2017 року на суму 433 899,00 грн., в т.ч. ПДВ 72 316,50 грн., в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідає нормам податкового законодавства.
Натомість, квитанція від 28.12.2017 р. зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних за №9281150791 про зупинення реєстрації, отримана позивачем 28.12.2017 р., не містять чіткого Критерію, як це передбачено підпунктом "б" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 розділу V Податкового кодексу України та пункту 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України №567 від 13.06.2017 р., а тому не конкретизують, які саме документи були б достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної та які, відповідно, необхідно подати.
Також, рішення комісії Державної фіскальної служби України №581862/22945907 від 01.02.2018 року про відмову у реєстрації податкової накладної від 14.12.2017 р. №26, не містять чіткої підстави такої відмови, оскільки не зазначають, які саме подані платником податку документи:
- складені з порушенням законодавства;
- не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної;
- складені з порушенням законодавства і не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної.
Таким чином, виходячи з наведеного, рішення комісії Державної фіскальної служби України №581862/22945907 від 01.02.2018 р. про відмову у реєстрації податкової накладної від 14.12.2017 р. №26, є необґрунтованими, оскільки господарські операції за податковими накладними, у реєстрації яких позивачу відмовлено, підтверджуються відповідними документами, які, зокрема, надавалися позивачем контролюючому органу.
У зв'язку з викладеним, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 72-77, 94, 139, 160-163, 241-246, 255, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "БМС ТЕХНО" задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України №581862/2294590 від 01.02.2018 року. про відмову у реєстрації податкової накладної від 14.12.2017 р. №26 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
3. Зобов'язати Державну фіскальну службу України вчинити дії щодо реєстрації податкової накладної №26 від 14.12.2017 року, складеної Товариством з обмеженою відповідальністю "БМС ТЕХНО", в Єдиному реєстрі податкових накладних.
4. Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "БМС ТЕХНО" ( 02140, м. Київ, вул. Лариси Руденко, 6-а, код ЄДРПОУ 22945907) за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39292197, 04655, м. Київ, Львівська площа, 8) судові витрати у розмірі 3524,00 (три тисячі п'ятсот двадцять чотири) грн.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.М. Клименчук