Придніпровський районний суд м.Черкаси
Справа № 711/3360/18
10 вересня 2018 року Придніпровський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого - судді Демчика Р.В.
при секретарі Бузун Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Черкаси справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до інспектора роти №2 батальйону Управління патрульної поліції в Черкаській області Департаменту патрульної поліції капрала поліції Свириденко Богдана Віталійовича про визнання дій протиправними та скасування постанови накладення адміністративного стягнення,-
встановив:
ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до інспектора роти №2 батальйону Управління патрульної поліції в Черкаській області Департаменту патрульної поліції капрала поліції Свириденко Б.В. про визнання дій протиправними та скасування постанови накладення адміністративного стягнення.
Свій позов обгрунтовує тим, що постановою поліцейського роти №2 батальйону УПП в Черкаській області Департаменту патрульної поліції Свириденко Б.В серії БР №657473 від 1 квітня 2018 року його визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.122 КУпАП та накладене адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 255 грн.
Вважає, що вказана постанова прийнята з грубим порушенням законодавства, є неправомірною у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення. На ділянці дороги, якою він рухався автотранспортним засобом, знак 3.25 «Обгін заборонено» відсутній. Випередження вантажного автомобіля він здійснив до виїзду на початок дамби, вантажний автомобіль при цьому рухався в правій смузі. Таким чином, особа не може бути притягнута до адміністративної відповідальності за порушення вимог дорожніх знаків, яких по факту не має. При складанні постанови інспектором доказів правопорушення не надано.
Просить суд визнати протиправними дії інспектора роти №2 БУПП в Черкаській області ДПП капрала поліції Свириденко Б.В. при розгляді справи про адміністративне правопорушення, скасувати постанову поліцейського роти №2 батальйону УПП в Черкаській області Департаменту патрульної поліції Свириденко Б.В серії БР №657473 від 1 квітня 2018 року, а провадження у справі закрити.
Провадження у справі відкрито на підставі ухвали Придніпровського районного суду м. Черкаси від 5 травня 2018 року. Розгляд адміністративної справи проводився в позовному провадженні з особливостями, встановленими параграфом 2 глави 11 КАС України.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити з підстав вказаних в позові.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, посилаючись на його безпідставність.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
В силу ч.1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є, зокрема, захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
В судовому засіданні встановлено, що відповідно до постанови поліцейського роти №2 батальйону УПП в Черкаській області Департаменту патрульної поліції Свириденко Б.В серії БР №657473 від 1 квітня 2018 року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.122 КУпАП та накладене адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 255 грн.
Відповідно до вищевказаної постанови, ОСОБА_1, 1 квітня 2018 року о 20 год. 50 хв., керуючи транспортним засобом на 13 км. автомобільної дороги Золотоноша-Черкаси-Сміла-Умань не виконав вимоги дорожнього знаку 3.25 «Обгін заборонено», чим порушив п.п.8.4.в. ПДР України.
Відповідно до ч. 3 ст. 288 КУпАП оскарження постанови по справі про адміністративне правопорушення здійснюється у порядку, визначеному КАС України, з особливостями, встановленими КУпАП.
Так, порядок дорожнього руху на території України, відповідно до Закону України «Про дорожній рух», встановлюють Правила дорожнього руху, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306 (далі - Правила дорожнього руху).
Відповідно до п. 1.1. Правил дорожнього руху ці Правила відповідно до Закону України «Про дорожній рух» встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України. Інші нормативні акти, що стосуються особливостей дорожнього руху (перевезення спеціальних вантажів, експлуатація транспортних засобів окремих видів, рух на закритій території тощо), повинні ґрунтуватися на вимогах цих Правил.
Згідно з п. 1.9. Правил дорожнього руху, особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Відповідно до статті 14 Закону України «Про дорожній рух» учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху, створювати безпечні умови для дорожнього руху, не завдавати своїми діями або бездіяльністю шкоди підприємствам, установам, організаціям і громадянам, виконувати розпорядження органів державного нагляду та контролю щодо дотримання законодавства про дорожній рух.
Як було зазначено вище, відповідно до оскаржуваного рішення відповідача, ОСОБА_1, 1 квітня 2018 року о 20 год. 50 хв., керуючи транспортним засобом на 13 км. автомобільної дороги Золотоноша-Черкаси-Сміла-Умань не виконав вимоги дорожнього знаку 3.25 «Обгін заборонено», чим порушив п.п.8.4.в. ПДР України., за що встановлена відповідальність за ч. 1 ст. 122 КУпАП.
У відповідності до п.8.4.в) дорожні знаки (додаток 1) поділяються на групи: заборонні знаки. Запроваджують або скасовують певні обмеження в русі.
Відповідно п. 3.25 розділу 33 ПДР України дорожній знак «Обгін заборонено» забороняє обгін усіх транспортних засобів (крім поодиноких, що рухаються із швидкістю менше 30 км/год).
Відповідно до ч. 1 ст. 122 КУпАП перевищення встановлених обмежень швидкості руху транспортних засобів більш як на двадцять кілометрів на годину, порушення вимог дорожніх знаків та розмітки проїзної частини доріг, правил перевезення вантажів, буксирування транспортних засобів, зупинки, стоянки, проїзду пішохідних переходів, ненадання переваги у русі пішоходам на нерегульованих пішохідних переходах, а так само порушення встановленої для транспортних засобів заборони рухатися тротуарами чи пішохідними доріжками, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або 50 штрафних балів..
При цьому, відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно ч.ч.1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За таких обставин, відповідачі у справі зобов'язані довести правомірність свого рішення про притягнення позивача до адміністративної відповідальності, та, зокрема, довести факт вчинення позивачем порушення ПДР відповідними доказами.
Згідно з ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Так, на адресу суду не надано належних та допустимих доказів вчинення позивачем адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 122 КУпАП .
Так, з відеозапису від 1 квітня 2018 року, який здійснено поліцейським не вбачається що ОСОБА_1, 1 квітня 2018 року о 20 год. 50 хв., керуючи транспортним засобом на 13 км. автомобільної дороги Золотоноша-Черкаси-Сміла-Умань не виконав вимоги дорожнього знаку 3.25 «Обгін заборонено».
У відповідності до ч. 2. ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Зважаючи на викладене, суд тлумачить відсутність належних та допустимих доказів з боку відповідача в цій частині на користь позивача.
Підсумовуючи вказане, суд приходить до висновку, що відповідачем не підтверджено належними та допустимими доказами правомірність притягнення позивача до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачене ч.1 ст.122 КУпАП, не з'ясовано всіх обставин справи про адміністративне правопорушення відповідно до вимог ст.280 КУпАП та не спростовано позицію позивача.
Таким чином, суд приходить до висновку, що притягнення до адміністративної відповідальності позивача за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 122 КУпАП є безпідставним.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно п.1 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 2 від 6 березня 2008 року «Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ» у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень належить перевіряти, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Враховуючи встановлені вище обставини справи, суд вважає що спірна постанова прийнята відповідачем з порушеннямповноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому є протиправною та підлягає скасуванню.
Суд не вбачає підстав для задоволення вимоги позивача про визнання протиправними дій відповідача при розгляді справи про адміністративне правопорушення, оскільки позивачем не вказано, які саме дії слід визнати протиправними.
Крім того, суд звертає увагу на те, що згідно статті 222 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, передбачені частинами 1, 2, 3 статті 122, розглядають органи Національної поліції. Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.
Згідно з п. 11 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про Національну поліцію», поліція відповідно до покладених на неї завдань регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі.
Також, суд не вбачає підстав для задоволення вимоги позивача про закриття справи про адміністративне правопорушення з огляду на наступне.
Відповідно до статті 284 КУпАП вирішення питання про закриття провадження по справі про адміністративне правопорушення належить до компетенції органу, що приймав рішення про притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення. Поряд із цим даний спір, згідно з п. 1 ч. 1 ст. 17 КАС України, являється спором фізичної особи із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішення (акту індивідуальної дії) та не є справою про адміністративне правопорушення. Суд не наділений повноваженнями щодо закриття провадження по справі про адміністративне правопорушення, оскільки вирішення спору із ухваленням судового рішення по суті позовних вимог виключає можливість одночасного закриття провадження щодо тих самих вимог.
Отже позовні вимоги у цій частині задоволенню не підлягають.
Відповідно до ч.5 ст.288 КУпАП, особа, яка оскаржила постанову у справі про адміністративне правопорушення, звільняється від сплати державного мита.
Керуючись ст.ст. 9, 178, 245, 247, 251, 256, 280, 288, 288, 293 КУпАП, ст.ст. 71, 86, 160, 161, 162 КАС України, суд, -
вирішив:
Позов ОСОБА_1 до інспектора роти №2 батальйону Управління патрульної поліції в Черкаській області Департаменту патрульної поліції капрала поліції Свириденко Богдана Віталійовича про визнання дій протиправними та скасування постанови накладення адміністративного стягнення задовольнити частково.
Скасувати постанову поліцейського роти №2 батальйону УПП в Черкаській області Департаменту патрульної поліції Свириденко Б.В серії БР №657473 від 1 квітня 2018 року, якою на ОСОБА_1 накладене адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 255 грн.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанову може бути оскаржено до Київського адміністративного апеляційного суду через Придніпровський районний суд м. Черкаси шляхом подання апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Головуючий: Р. В. Демчик