14 вересня 2018 року м. ПолтаваСправа № 1640/2854/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Єресько Л.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
17 серпня 2018 року ОСОБА_1 /надалі по тексту - позивач, ОСОБА_1/ звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області , де просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо не перерахунку ОСОБА_1 пенсії в розмірі 76 % відповідно до довідки № 4/7132 від 24.03.2018 від 01.01.2016;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії в розмірі 76 % грошового забезпечення відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23.12.2015, статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та відповідно до довідки № 4/7132 від 24.03.2018 року про розмір грошового забезпечення на 01.01.2016р., яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області, починаючи з 01.01.2016р.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що відповідачем протиправно здійснено перерахунку пенсії як військовослужбовцю з 01.01.2016 відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за вислугою років виходячи із її заниженого розміру - 70% замість 76% грошового забезпечення військовослужбовця, встановленого законом на момент призначення пенсії позивачу. Також зазначав, що для перерахунку пенсії мають застосовуватись норми Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що визначають її розмір у відсотках відповідних сум грошового забезпечення, які діяли на момент первинного призначення пенсії.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 20.08.2018 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (в письмовому провадженні).
06.09.2018 відповідач надав відзив на позов, в якому вказує на правомірність дій ГУ ПФУ в Полтавській області з огляду на статтю 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", якою передбачено максимальний розмір пенсії за вислугу років у розмірі 70% від грошового забезпечення (а.с. 66-71). До того ж в результаті проведеного перерахунку, розмір пенсії в грошовому виразі збільшився, чим забезпечено дотримання норм чинного законодавства щодо недопущення звуження обсягу прав пенсіонера на існуючий рівень пенсійних гарантій, оскільки відбулося підвищення розміру пенсії позивача. Посилалися на те, що позивачу на виконання постанови Октябрського районного суду м. Полтави від 17.07.2017 по справі № 554/8997/16-а позивачу перераховано та виплачено у повному обсязі у листопаді 2017 року пенсію з 01.01.2016 на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області № 4/7132 від 06.05.2017, згідно якої розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії становить 7 761,31 грн, тобто є більшим за розмір грошового забезпечення, зазначеного у довідці від 24.03.2018 № 4/7132.
11.09.2018 від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій зазначив, що викладені відповідачем обставини не спростовують позовних вимог та підлягають відхиленню судом /а.с. 69-71/, оскільки розмір призначеної пенсії в процентному відношенні відповідних сум грошового забезпечення не може бути зменшений навіть при зміні діючого законодавства.
За змістом частини 3 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
Відповідно до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу розглянуто у порядку письмового провадження, у зв'язку з чим на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання технічними засобами не здійснювалось.
Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.
Позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому призначена пенсія за вислугу років згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, що відповідачем не заперечується.
Пенсія позивачу призначена за вислугою років з 10.02.1994 за вислугу 27 років входячи із 75 % грошового утримання, що підтверджується висновком про призначення пенсії за вислугу років від 10.02.1994 № 94/7132, копія якого наявна у матеріалах справи /а.с. 51/.
Як підтверджується матеріалами справи 16.11.2017 відповідачем здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 (підстава рішення суду) на підставі довідки від 06.05.2017 № 4/7132.
За результатами проведеного перерахунку з 01.01.2016 визначено, що розмір пенсії з 01.12.2017 складає 5499,35 грн, в тому числі основний розмір пенсії, виходячи з її максимального розміру на рівні 70% від грошового забезпечення (а.с. 61), що підтверджується розрахунком на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою № 947132 за дорученням № Д 947132/54, копії яких наявні у матеріалах справи (а.с. 60).
Матеріалами справи підтверджено, що 29.11.2017 позивачу здійснено виплату в розмірі 67 264,96 грн (а.с.64).
Далі судом встановлено, що 26.03.2018 (вх. № 8) до ГУ ПФУ в Полтавській області надійшла довідка № 4/7132 від 24.03.2018 на ім'я ОСОБА_1, видана Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 (а.с. 54).
За змістом довідки від № 4/7132 від 24.03.2018 розмір грошового забезпечення за нормами чинними за січень 2016 року за прирівняною посадою поліцейського начальник відділу в апараті ГУ НП до посади на день звільнення зі служби начальник відділення, що не входить до складу відділу управлінь, відділів (відділень) поліції до посади на день звільнення зі служби нач. паспортного відділення Октябрського РВ м. Полтави становить: посадовий оклад - 2950,00 грн, оклад за спеціальним званням (підполковник міліції) - 2 200,00 грн, надбавка за стаж служби (50 %) - 2575,00 грн, премія (0,32 %) - 24,72 грн, всього - 7749,72 грн.
На підставі даної довідки відповідачем 01.01.2016 проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016 відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 № 103, що підтверджується витягом з пенсійної справи № 947132 (а.с. 30).
За результатами проведеного перерахунку з 01.01.2016 визначено, що розмір пенсії з 01.05.2018 складає 5499, 35 грн, в тому числі основний розмір пенсії, виходячи з її максимального розміру на рівні 70% від грошового забезпечення. Також здійснено доплату до попереднього розміру пенсії в розмірі 8,12 грн. Таким чином відповідачем вже здійснено перерахунок на підставі довідки від № 4/7132 від 24.03.2018 з 01.01.2016, виходячи з 70 % відповідних сум грошового забезпечення.
За змістом відзиву відповідача при проведенні перерахунку на підставі поданої уповноваженим органом довідки про нове грошове забезпечення, починаючи з 01.01.2016 пенсія позивачу встановлена в розмірі 70 %, оскільки це максимальний розмір пенсії, передбачений статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у зв'язку із законодавчими змінами.
Слід зауважити, що редакція частини другої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", норма якої визначала максимальний відсотковий розмір відповідних сум грошового забезпечення військовослужбовця для обчислення пенсії, змінювалася неодноразово.
Так згідно з частиною частиною другою статті 13 Закону №2262-ХІІ (в редакції статті Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» від 09.04.1994 №2262-ХІІ) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорії 2 - 80 процентів.
За змістом матеріалів справи позивачу призначено пенсію із основним розміром пенсії 75 % відповідних сум грошового забезпечення, що не перевищувало максимального розміру, встановленого на той час.
Далі частина друга статті 13 Закону №2262-ХІІ (в редакції статті Закону України від 25.03.1996 №103/96-ВР) викладена в такій редакції: "Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів".
У зв'язку зі змінами в законодавстві з 01.08.1996 позивачеві здійснено перерахунок, виходячи з 76 % відповідних сум грошового забезпечення (а.с. 66) та в подальшому перераховувалася в такому розмірі (а.с. 26, 27).
В подальшому частина друга статті 13 Закону №2262-ХІІ була змінена Законом України від 04.07.2002 №51-ІV "Про внесення змін до Закону України Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" (чинний з 31.07.2002) - цифри "85" замінено цифрами "90" та загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" № 3668-VІ від 08.07.2011 (надалі - Закон №3668-VІ), який набрав чинності з 01.10.2011, внесені зміни до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", змінено у відсотках розмір обчислення пенсії від грошового забезпечення.
Відповідно до частини другої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у редакції Закону №3668-VI, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
В подальшому Законом України від 27.03.2014 №1166-VІІ "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" (надалі - Закон №1166-VІІ), який набрав чинності з 01.05.2014, внесені до частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ зміни встановлювали, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Далі, здійснюючи перерахунок пенсії позивачу 16.04.2018 за період з 01.01.2016 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших осіб" ГУ ПФУ у Полтавській області обчислив її розмір виходячи із 70% від грошового забезпечення з посиланням на ст. 13 Закону №2262-ХІІ у редакції Закону, яка діяла на час перерахунку пенсії, і здійснює виплату пенсії виходячи із розміру 70 % від відповідного грошового забезпечення позивача (а.с. 30).
Далі судом встановлено, що позивач 27.07.2018 звернувся до ГУ ПФУ в Полтавській області із заявою встановленого зразка, в якій просив здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016 в розмірі 76 % грошового забезпечення відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016, яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області згідно «Додатку - 3» Порядку, затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України від 21.02.2018 № 103 та направлена для перерахунку пенсії, починаючи з 01.01.2016.
Листом від 02.08.2018 № 1285/Б-03 ГУ ПФУ в Полтавській області зазначено, що з 01.01.2016 ОСОБА_1 перераховано пенсію в розмірі 70 % від грошового забезпечення, оскільки з 01.05.2014 по даний час є чинною редакція частини 2 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осыб», якою передбачено максимальний розмір пенсії за вислугу років у розмірі 70 % від грошового забезпечення. До того ж у грудні 2017 року виплачено підвищення пенсії за період з 01.01.2016 по 30.11.2017 згідно рішення Октябрського районного суду від 17.07.2017 № 554/8997/16-а за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 (а.с. 29), тому доплата різниці на підставі зазначеного рішення та Постанови № 103 відсутня /а.с. 29/
Не погодившись із наданою відповіддю та вважаючи, що відповідачем протиправно здійснено перерахунок пенсії, виходячи із її заниженого розміру 70% замість встановленого 76% грошового забезпечення, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд приходить до таких висновків.
Позивачу первісно призначено пенсію у розмірі 75 % грошового забезпечення (а.с. 51) у відповідності до ч. 2 ст. 13 ЗУ " Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" від 09.04.1994 №2262-ХІІ.
Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" № 3668-VІ від 08.07.2011 (набрав чинності з 01.05.2014) змінено у відсотках максимальний розмір пенсії від грошового забезпечення, та визначений на рівні 70%.
За змістом ст. 63 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому, перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Зміна відсотку максимального розміру пенсії від грошового забезпечення при призначенні пенсії особам у відповідності із вищевказаним Законом не визначено підставою для перерахунку раніше призначених пенсії.
Крім того, слід зазначити, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
У рішенні від 5 квітня 2001 року Конституційний Суд України зазначив, що Конституція України витлумачив зміст принципу незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів (ч.1 ст. 58). Це означає, що дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.
Згідно ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Оскільки перерахунок пенсії позивачу пов'язаний з переглядом розміру вже призначеної йому пенсії, при визначенні розміру не може поширюватися законодавство, яке прийняте після призначення вказаної пенсії, крім випадків покращення становища позивача.
Отже, застосувавши відсоток - 70 при визначенні розміру пенсії після проведення перерахунку, відповідач порушив право позивача, оскільки при призначенні пенсії первісно встановлено для її обрахунку розмір 75 відсотків від розміру грошового забезпечення.
При перерахунку пенсії позивачу розрахунок розміру підвищення до пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" повинен здійснюватися виходячи із первісно встановленого розміру, а саме 75 % грошового забезпечення, право на які останній набув на момент виходу на пенсію і розмір яких не може бути зменшено наступними змінами в законодавстві.
Тому, застосувавши при перерахунку пенсії 70%, а не 75 % від відповідних сум грошового забезпечення, відповідач діяв протиправно.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що при перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям повинні застосовуватися саме норми, що визначають розмір пенсії у відсотках, які діяли на момент призначення пенсії, а внесені зміни Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії у разі реалізації такого права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Отже, при перерахунку пенсії відсотковий розмір грошового забезпечення, з якої призначається пенсія, визначається з урахуванням вислуги років. При цьому, застосуванню підлягає норма закону у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в постанові від 08.07.2015 у справі №732/48/15 (номер в ЄДРСР 46803612), Верховним Судом від 27 лютого 2018 року у справі №642/3284/17 (номер в ЄДРСР 72505932), в постанові від 19.06.2018 у справі 583/2264/17 (номер в ЄДРСР 74784827).
За змістом частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Оскільки на момент виходу на пенсію позивачу первісно встановлено розмір 75 % грошового забезпечення, а при перерахунку пенсії розрахунок розміру підвищення до пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 повинен здійснюватися виходячи із первісно встановленого розміру, то суд приходить висновку, що позовна заява про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо не перерахунку ОСОБА_1 пенсії в розмірі 76 % відповідно до довідки № 4/7132 від 24.03.2018 від 01.01.2016 в частині визначення розміру 76 % задоволенню не підлягає.
Водночас, обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне на підставі частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочиснтва України вийти за межі позовних вимог та визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо зменшення відсоткового розміру грошового забезпечення до 70 відсотків при здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1, починаючи з 01.01.2016 на підставі довідки № 4/7132 від 24.03.2018.
Вирішуючи позовну вимогу про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії в розмірі 76 % грошового забезпечення відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23.12.2015, статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та відповідно до довідки № 4/7132 від 24.03.2018 року про розмір грошового забезпечення на 01.01.2016р., яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області, починаючи з 01.01.2016р., суд виходить із такого.
Як встановлено судом пенсія позивачу призначена з 10.02.1994 за вислугу 27 років в розмірі 75 % грошового утримання, що підтверджується висновком МВС України № 94/7132 /а.с. 51/.
Таким чином оскільки позивачу було призначено пенсію з 10.02.1994 у розмірі 75 % відповідних сум, а відповідач повинен здійснюватися перерахунок виходячи із первісно встановленого розміру, то суд, обираючи спосіб захисту, виходить із критерію ефективності для відновлення порушених прав, а тому вважає за необхідне на підставі частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України вийти за межі позовних вимог, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, виходячи із розміру 75 відсотків відповідних сум грошового забезпечення згідно довідки № 4/7132 про розмір грошового забезпечення на 01.01.2016, яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області, починаючи з 01.01.2016, та провести виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
Таким чином позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Щодо клопотання позивача про встановлення судового контролю, суд зауважує, що відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
У суду відсутні підстави вважати, що відповідач буде ухилятись від виконання судового рішення після набрання ним законної сили, а тому вжиття заходів судового контролю не є необхідним.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 9, 77, 243-246, 263, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, рнокпп НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, Полтавська область, 36000, код ЄДРПОУ 13967927) про зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо зменшення відсоткового розміру грошового забезпечення до 70 відсотків при здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1, починаючи з 01.01.2016.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, виходячи із розміру 75 відсотків відповідних сум грошового забезпечення згідно довідки № 4/7132 від 24.03.2018 про розмір грошового забезпечення на 01.01.2016, яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області, починаючи з 01.01.2016, та провести виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд у відповідності до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних Положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.
Суддя Л.О. Єресько