Рішення від 03.09.2018 по справі 802/1831/18-а

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

03 вересня 2018 р. Справа № 802/1831/18-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Комара П.А.,

за участю:

секретаря судового засідання: Дмитрука В.В.

представників позивача: ОСОБА_1, ОСОБА_2

представника відповідача: ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом: селянського (фермерського) господарства "Подільське"

до: Вінницької обласної державної адміністрації

про: визнання бездіяльності протиправною та зобов'язати вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов позов селянського (фермерського) господарства "Подільське" до Вінницької обласної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язати вчинити дії.

Позовні вимоги мотивовані тим, що з метою здійснення статутної діяльності, з урахуванням приписів п. 2 розділу 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Державний земельний кадастр" та ст. ст. 122 та 123 Земельного кодексу України, 22.03.2018 селянське (фермерське) господарство "Подільське" звернулося з заявою до Вінницької ОДА з приводу надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі на території Жежелівської сільської ради Козятинського району, за межами населеного пункту, загальною площею 38,1 га для сільськогосподарських потреб (рибництво). За підписом директора Департаменту агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів Вінницької ОДА позивачем отримано повідомлення за вих. №07-01-19/365 від 03.05.2018, яким повідомлено СФГ "Подільське", що в наданих на розгляд матеріалах відсутні документи, які б підтверджували той факт, що земельна ділянка площею 38,1 га на території Жежелівської сільської ради Козятинського району була сформована. Одночасно зазначено, що відповідно до наявної у Департаменті інформації, Жежелівською сільською радою вчиняються дії щодо внесення зазначеного водного об'єкту у межі населеного пункту, шляхом розробки генерального плану та плану зонування території села Жежелів.

З огляду на зазначене відповідачем прийнято рішення призупинити розгляд звернення позивача до встановлення необхідних обставин, які в подальшому можуть вплинути на реалізацію права користування водним об'єктом у будь - який, визначний законом, спосіб.

На переконання позивача, Вінницькою ОДА допущено протиправну бездіяльність, а саме не прийнято жодного рішення, які передбачені ч. 3 ст. 123 ЗК України по суті звернення СФГ "Подільське".

Враховуючи викладене СФГ "Подільське" звернуло до суду із даним позовом в якому просить суд:

Визнати протиправною бездіяльність Вінницької обласної державної адміністрації (вул. Соборна. 70, м. Вінниця, 21050, код ЄДРПОУ 41450233), яка полягає у неприйнятті рішення, передбаченого статтею 123 Земельного кодексу України, по суті звернення селянського (фермерського) господарства "Подільське" (вул. Садова, 1, с. Жежелів, Козятинський р-н, Вінницька обл., 22116, код ЄДОРПОУ 13341116).

Зобов'язати Вінницьку обласну державну адміністрацію розглянути звернення селянського (фермерського) господарства "Подільське" щодо надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі на території Жежелівської сільської ради Козятинського району, за межами населеного пункту, загальною площею 38, 1 га для сільськогосподарських потреб (рибництво) та прийняти рішення відповідно до вимог статті 123 Земельного кодексу України.

Ухвалою суду від 25.06.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

23.07.2018 відповідач подав до суду відзив на позов СФГ "Подільське" згідно якого Вінницька ОДА заперечує проти позову з наступних підстав.

Згідно розпорядження голови облдержадміністрації від 23 березня 2018 року № 237 «Про організаційні заходи щодо ефективного використання водних об'єктів» Департаменту агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів облдержадміністрації передбачено забезпечити подання і видачу документів з питань надання адміністративної послуги «ОСОБА_1 рішення про передачу в оренду або постійне користування земельних ділянок водного фонду» через Центр адміністративних послуг «Прозорий офіс» виконавчого комітету Вінницької міської ради.

Відповідно до п.14 Інформаційної картки адміністративної послуги «ОСОБА_1 рішення про передачу в оренду або постійне користуванні земельних ділянок державної власності водного фонду», затвердженої у новій редакції головою облдержадміністрації та погодженої головою Вінницької міської ради, результатом надання зазначеної адміністративної послуги є розпорядження голови Вінницької облдержадміністрації, а у разі наявності зауважень документи повертаються заявнику з викладом їх змісту (аргументована відмова).

Відповідно до п.13 Інформаційної картки перелік підстав для відмови у наданні адміністративної послуги є:

- подання суб'єктом господарювання неповного пакета документів;

виявлення в документах, поданих заявником, недостовірних відомостей;

- негативний висновок Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області.

На виконання резолюції голови облдержадміністрації до заяви селянського (фермерського) господарства «Подільське» від 22.03.2018 року № 2471/01.01-55/3.18, Департаментом було надано відповідь листом від 03.05.2018 року № 07-01-19/3651, яким відмовлено позивачу в наданні дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі на території Жежелівської сільської ради Козятинського району, за межами населеного пункту, загальною площею 38,1 га для сільськогосподарського використання (рибництво).

Підставою для відмови виявилась відсутність документів, які б підтверджували той факт, що земельна ділянка площею 38,1 га була сформована та надана у власність (користування).

Також даний факт підтверджувався листом Головного Управління Держгеокадастру у Вінницькій області від 13.04.2018 року № 0-2-0.331-5111/2-18, зокрема, яким зазначалось необхідність розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Враховуючи зазначене відповідач просить суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Розглянувши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Згідно Державного акту на право постійного користування землею 11-ВН №003072 від 14.12.1998 року колективному сільськогосподарському товариству пайовиків "Подільське" надано у постійне користування 364 га землі для сільськогосподарського використання.

Надана земельна ділянка включає в себе став (водне плесо" площею 38,1 га.

Селянське (фермерське) господарство "Подільське" с. Жежелів є правонаступником колективного сільськогосподарського товариства пайовиків "Подільське" с. Жежелів.

З метою здійснення статутної діяльності, з урахуванням приписів п. 2 розділу 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Державний земельний кадастр" та ст. ст. 122 та 123 Земельного кодексу України, 22.03.2018 селянське (фермерське) господарство "Подільське" звернулося з заявою до Вінницької ОДА з приводу надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі на території Жежелівської сільської ради Козятинського району, за межами населеного пункту, загальною площею 38,1 га для сільськогосподарських потреб (рибництво).

Листом від 03.05.2018 за №07-01-19/3651 позивача повідомлено, що з метою уникнення певних непорозумінь між органом виконавчої влади, територіальною громадою та СФГ "Подільське", враховуючи інформацію щодо можливого переходу права власності на водний об'єкт від держави, в особі облдержадміністрації, до територіальної громади, в особі Жежелівської сільської ради, прийшли до необхідності призупинити розгляд даного звернення до встановлення усіх необхідних обставин, які, в подальшому, можуть вплинути на реалізацію права користування водним об'єктом у будь-який, визначений чинним законодавством, спосіб.

На переконання позивача, Вінницькою ОДА допущено протиправну бездіяльність, а саме не прийнято жодного рішення, які передбачені ч. 3 ст. 123 ЗК України по суті звернення СФГ "Подільське".

Визначаючись щодо позовних вимог суд виходить з такого.

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення питань, зокрема промисловості, сільського господарства, будівництва, транспорту і зв'язку.

Згідно статті 17 Земельного кодексу України до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить, зокрема розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.

Повноваження, а також розмежування повноважень органів виконавчої влади, Верховної ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування визначені статтею 122 Земельного кодексу України.

Частиною першою статті 122 ЗК (далі - ЗК) передбачено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

За правилами частини першої статті 123 ЗК надання земельних ділянок комунальної власності у користування здійснюється, зокрема, органами місцевого самоврядування на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у випадках, передбачених законом, або на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки. При цьому розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, передбачених статтею 122 цього Кодексу.

Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки (частина друга статті 123 ЗК).

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні (частина третя статті 123 ЗК).

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186 цього Кодексу.

Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду (частина чотирнадцята статті 123 ЗК).

Так, СФГ "Подільське" просило надати дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі на території Жежелівської сільської ради Козятинського району.

Отже, зазначеними вище по тексту рішення нормами встановлені підстави, порядок, строки передачі земельної ділянки у користування та органи, уповноважені розглядати ці питання. Вони передбачають, зокрема, що для передачі земельної ділянки зацікавлена особа звертається до відповідних органів із заявами для отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та для надання її у користування, за результатами розгляду яких визначені в статті 123 ЗК органи приймають одне з відповідних рішень.

У той же час згідно з ч. 3 ст. 24 Закону України від 21.05.1997 р. №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в України» (далі - Закон №280/97) органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Нормою п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону №280/97 встановлено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішується питання регулювання земельних відносин відповідно до закону.

Тобто, у разі звернення особи із заявою про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою до місцевої державної адміністрації, заява має бути розглянута виключно на пленарному засіданні та за результатами розгляду заяви повинно бути прийнятим відповідне рішення, котре в будь-якому випадку повинно бути нормативно вмотивованим та обґрунтованим.

Разом з тим, проаналізувавши зміст листа від 03.05.2018 №07-01-19/3651, суд встановив, що зазначена відповідь фактично не є ані відмовою у задоволенні заяви позивача від 22.03.2018, ані задоволенням такої заяви, адже, як вбачається, відповідачем фактично питання щодо надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі на території Жежелівської сільської ради Козятинського району, за межами населеного пункту, загальною площею 38,1 га, для сільськогосподарських потреб (рибництво) фактично не вирішувалось, а заява по суті залишилась не розглянутою.

З огляду на зазначене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо порушення порядку розгляду заяви позивача про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі підлягають задоволенню.

Виходячи із наведеного, суд, беручи до уваги положення п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону №280/97, також приймає рішення зобов'язати Вінницьку обласну державну адміністрацію розглянути заяву від 22.03.2018 відповідно до вимог та в строки, встановленні чинним законодавством України, та за результатами розгляду заяви прийняти рішення відповідно до вимог статті 123 Земельного кодексу України.

Відповідно до пунктів 1, 3 частини 2 статті 129 Конституції України та частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з частиною 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, враховуючи наведене у сукупності, а також виходячи з наявних у справі доказів, суд приходить до висновку наявність підстав для задоволення позову.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Вінницької обласної державної адміністрації (вул. Соборна. 70, м. Вінниця, 21050, код ЄДРПОУ 41450233), яка полягає у неприйнятті рішення, передбаченого статтею 123 Земельного кодексу України, по суті звернення селянського (фермерського) господарства "Подільське" (вул. Садова, 1, с. Жежелів, Козятинський р-н, Вінницька обл., 22116, код ЄДОРПОУ 13341116).

Зобов'язати Вінницьку обласну державну адміністрацію розглянути звернення селянського (фермерського) господарства "Подільське" щодо надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі на території Жежелівської сільської ради Козятинського району, за межами населеного пункту, загальною площею 38, 1 га для сільськогосподарських потреб (рибництво) та прийняти рішення відповідно до вимог статті 123 Земельного кодексу України.

Стягнути на користь селянського (фермерського) господарства "Подільське" судовий збір у розмірі 1762, 00 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Вінницької обласної державної адміністрації.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Комар Павло Анатолійович