12 вересня 2018 року
Київ
справа №803/3/18
адміністративне провадження №К/9901/54235/18
Верховний Суд у складі судді-доповідача Касаційного адміністративного суду Данилевич Н.А., перевіривши матеріали клопотання ОСОБА_2 про зупинення виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 21.03.2018 року по справі №803/3/18 за позовом керівника Кіцманської місцевої прокуратури Чернівецької області в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті до ОСОБА_2 про стягнення коштів, зустрічним позовом ОСОБА_2 до Державної служби України з безпеки на транспорті, Управління Укртрансбезпеки у Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування розрахунку від 04 вересня 2017 року № 91, -
встановив:
Ухвалою Верховного Суду від 27 липня 2018 року відкрито касаційне провадження за скаргою ОСОБА_2 на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 22.05.2018 року по справі №803/3/18.
03 серпня 2018 року ОСОБА_2 звернувся до Верховного Суду з клопотанням про зупинення виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 21.03.2018 року по справі №803/3/18, яке обґрунтовано відсутністю фінансової можливості виконати оскаржуване рішення суду та наявністю відкритих відносно нього виконавчих проваджень.
Згідно із частиною першою статті 375 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції за заявою учасника справи або за своєю ініціативою може зупинити виконання оскаржуваного судового рішення або зупинити його дію (якщо рішення не передбачає примусового виконання) до закінчення його перегляду в касаційному порядку.
Про зупинення виконання або зупинення дії судового рішення постановляється ухвала (частина друга статті 375 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання.
Суд зазначає, що розгляд питання про зупинення виконання оскаржуваних судових рішень має на меті не допустити порушення прав, свобод та охоронюваних законом інтересів, як особи, що подала касаційну скаргу, так і інших осіб, які беруть участь у справі, якщо такі наслідки можуть настати у зв'язку з виконанням оскаржуваних судових рішень.
В свою чергу, для зупинення виконання оскаржуваного судового рішення необхідна наявність поважних причин, які б давали підстави для його зупинення.
Проте, заявник в порушення ч.1 ст. 375 КАС України в своєму клопотанні просив Суд зупинити виконання рішення суду, яке не є предметом касаційного оскарження, крім того, доводи, наведені заявником у клопотанні про зупинення виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 21.03.2018 року, не дають підстав для висновку щодо можливості допущення порушень прав, свобод та законних інтересів учасників справи в разі нездійснення Судом зазначеного заходу.
Таким чином, Суд не вбачає підстав для задоволення заявленого скаржником клопотання про зупинення виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 21.03.2018 року.
Керуючись ст. 375 Кодексу адміністративного судочинства України,
ухвалив:
Відмовити в задоволенні клопотання ОСОБА_2 про зупинення виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 21.03.2018 року по справі №803/3/18.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання й оскарженню не підлягає.
Суддя Н.А.Данилевич
Суддя-доповідач /підпис/ Н.А. Данилевич
З оригіналом згідно,
помічник судді О.О. Ромашова