Рішення від 12.09.2018 по справі 924/623/18

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"12" вересня 2018 р. Справа № 924/623/18

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Гладюка Ю. В., при секретарі Сарело Р.О., розглянувши матеріали справи

за позовом Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Хмельницький

до виконавчого комітету Шепетівської міської ради, м. Шепетівка, Хмельницька обл.

про зобов'язання виконавчого комітету Шепетівської міської ради виконати рішення відділення від 22.12.2017р. №63-р/к у справі №03-06/48-17

за участю представників учасників справи:

від позивача - Логінова Т.Ю. за довіреністю

від відповідача - не з'явився

встановив:

Позивач у позові просить суд зобов'язати відповідача виконати рішення адмінколегії Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету від 22.12.17 № 63 - р/к у справі № 03-06/48-17.

Обгрунтовуючи позов позивач зазначає, що згідно вищевказаного рішення бездіяльність відповідача, що полягає у не проведенні конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів у територіальних межах м. Шепетівка визнано порушенням законодавства про захист економічної конкуренції. Зобов'язано відповідача у двомісячний строк припинити порушення законодавства, шляхом проведення конкурсу на надання послугу з вивезення побутових відходів в територіальних межах м. Шепетівка, про що повідомити позивача в 5 денний термін з дня виконання цих дій.

Відповідно до Закону „Про відходи" відповідач є тим органом, який уповноважує юридичні особи на збирання та вивезення побутових відходів на конкурсних основах. Листом від 23.01.17 відповідач повідомив, що протягом 2015 - 16 років на території Шепетівської міської ради конкурс з визначення виконавця послуг зі збирання, вивезення та захоронення твердих побутових відходів не проводився. На даний час діє рішення Шепетівської міської ради від 09.08.11 № 10, яким виконавцями надання послуг з вивезення відходів визначено три суб'єкти підприємницької діяльності: ПП „Управлінська компанія „Управдом", ПП „Управлінська компанія" „Житлофонд" та КП „Шепетівське ремонтно - експлуатаційне підприємство".

Позивач вказує, що за ст. 26 Закону „Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції міських рад відноситься, зокрема, визначення юридичних осіб, які здійснюють у межах певної території збирання та перевезення побутових відходів саме на конкурсних засадах. Стаття 16 Закону „Про відходи" надає всім підприємствам, установам і організаціям у сфері поводження з відходами право на участь у конкурсах на набуття права виконання послуг у такій сфері.

Згідно Порядку проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів, затвердженого постановою КМУ № 1173, підготовка та проведення конкурсу забезпечується виконавчим органом міських рад (серед інших).

Отже, покладення відповідачем обов'язків здійснення діяльності з вивезення побутових відходів протягом 2016 року у межах м. Шепетівка на ПП „УК „Управдом", ПП „УК „Житлофонд", КП „Шепетівське ремонтно - експлуатаційне підприємство" без проведення конкурсу не відповідає умовам законодавства. Непроведення конкурсу може призвести до недопущення конкуренції на ринку надання послуг з збирання та вивезення твердих побутових відходів.

Зазначена бездіяльність відповідача (не проведення конкурсу) за ст. 15 Закону „Про захист економічної конкуренції" має ознаки антиконкурентних дій органу місцевого самоврядування, що тягне за собою відповідальність згідно закону.

Зважаючи на те, що бездіяльність відповідача не привела до суттєвого обмеження чи спотворення конкуренції та не завдали значних збитків окремим особам чи суспільству, адмінколегія Хмельницького обласного територіального відділення антимонопольного комітету надала рекомендації від 05.05.17 відповідачу про припинення бездіяльності, що містить ознаки порушень законодавства про захист економічної конкуренції. Згідно рекомендацій відповідач у двомісячний строк повинен був вжити заходів щодо припинення бездіяльності, шляхом проведення конкурсу на надання послуг з вивезення твердих побутових відходів у територіальних межах м. Шепетівка.

Листом № 01-13/2156 відповідач повідомив, що він правомочний розглядати та вирішувати будь - які питання, віднесені до його компетенції. Призначення виконавцями робіт з вивезення відходів ПП „УК „Управдом", ПП „УК „Житлофонд", КП „Шепетівське ремонтно - експлуатаційне підприємство" здійснено згідно відповідного рішення виконкому, яке є дійсним. Рекомендацій же територіального відділення антимонопольного комітету не виконано. Згідно ст. 56 ЗУ „Про захист економічної конкуренції" рішення та розпорядження органів антимонопольного комітету є обов'язковими до виконання.

Отже, обов'язок відповідача щодо виконання рішення антимонопольного комітету встановлений законом. Невиконня ж вказаного обов'язку призвело до порушення законодавства у сфері захисту економічної конкуренції та необхідності звернення у зв'язку з цим в суд.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, наполягав на його задоволенні.

Відповідач свого представника до суду не направив, надіслав клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку з неможливістю взяти участь в засідання суду. Також вказано, що на виконання рішення адмінколегії ХОТВ Антимонопольного комітету підготовлено проект рішення „Про проведення конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів у м. Шепетівка". Цей проект буде винесено на чергове засідання сесії міської ради.

Клопотання про відкладення розгляду справи задоволенню не підлягає, оскільки всупереч норм ГПК, не містить вказівки на поважність причини неявки.

Матеріалами справи встановлено.

09.08.11 під № 10 Шепетівською міською радою винесено рішення, яким визначено виконавцями робіт із вивезення побутових відходів по місту: приватне підприємство „Управлінська компанія „Управдом", приватне підприємство „Управлінська компанія „Житлофонд", комунальне підприємство „Шепетівське ремонтно - експлуатаційне підприємство".

05.05.17 адмінколегією Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України" надано рекомендації № 17 / 103 - р/к, якими виконавчому комітету Шепетівської міської ради рекомендовано вжити заходів щодо припинення дій, які містять ознаки порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого п. 3 ст. 50 та ч. 1 ст. 15 Закону „Про захист економічної конкуренції" у вигляді антиконкурентних дій органів місцевого самоврядування, які можуть призвести до недопущення конкуренції шляхом проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів у територіальних межах м. Шепетівка у відповідності до вимог чинного законодавства. Про результати розгляду рекомендацій та здійснені заходи зобов'язано відповідача повідомити відділення у двомісячний строк з дня їх отримання.

Листом від 10.05.17 № 01-24/17-1026 позивач направив відповідачу вищевказані рекомендації.

На цей лист, відповідач направив відповідь від 19.07.17 № 01-13/2156, де стверджує, що згідно Закону „Про місцеве самоврядування в Україні" відповідач в межах своєї компетенції самостійно вирішує питання місцевого значення, виходячи з інтересів громадян, які проживають на території м. Шепетівка та державних інтересів, проводить у життя рішення вищестоящих органів державної влади, забезпечує дотримання законності та правопорядку. 12 сесією міської ради 6 скликання 09.08.11 прийнято рішення № 10, яким виконавцями робіт з вивезення побутових відходів по місту визначено: приватне підприємство „Управлінська компанія „Управдом", приватне підприємство „Управлінська компанія „Житлофонд", комунальне підприємство „Шепетівське ремонтно - експлуатаційне підприємство". Вказане рішення чинне.

22.12.17 рішенням адмінколегії Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 63-р/к у справі № 03- 06/48 - 17 визнано бездіяльність виконавчого комітету Шепетівської міської ради, яка полягає у не проведенні конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів у територіальних межах м. Шепетівка після вступу в дію п. „е" ст. 16 та ч. 3 ст. 35 - 1 Закону „Про відходи", п. 55 ч. 1 ст. 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" та п. 4 Порядку проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого п. 3 ст. 50 та ч. 1 ст. 15 Закону України „Про захист економічної конкуренції" у вигляді антиконкурентних дій органів місцевого самоврядування, які можуть призвести до порушення конкуренції.

Зобов'язано відповідача у 2 місячний строк припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції шляхом проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів в територіальних межах м. Шепетівка у відповідності до вимог чинного законодавства, про що повідомити територіальне відділення з наданням підтверджуючих документів в 5 денний строк з дня виконання цих дій.

27.12.17 вищеназване рішення адмінколегії позивач направив відповідачу листом за № 01-24 / 17 - 2523. Докази направлення є рекомендоване повідомлення з поштовим штампом.

12.04.18 позивач направив відповідачу лист № 72-02/01-24/17-943 де вказав, що відповідачем не вжито заходів для усунення порушення законодавства про захист економічної конкуренції. У разі невиконання рішення адмінколегії № 63-р/к у справі № 03-06/48-17 позивач буде змушений звернутись до суду. Така ж вимога міститься і в листі від 05.06.18.

На вказані листи відповідач надав відповідь від 18.06.18 № 01-19/2096 де вказав, що Шепетівська міська рада та її виконавчий комітет є правомочними розглядати та вирішувати будь - які питання, віднесені законодавством до компетенції органів місцевого самоврядування. 12 сесією міської ради 6 скликання 09.08.11 прийнято рішення № 10, яким виконавцями робіт з вивезення побутових відходів по місту визначено: приватне підприємство „Управлінська компанія „Управдом", приватне підприємство „Управлінська компанія „Житлофонд", комунальне підприємство „Шепетівське ремонтно - експлуатаційне підприємство". Вказане рішення чинне.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши додані докази та давши їм оцінку в сукупності, судом враховується таке.

Як видно з наданих матеріалів справи 22.12.17 адміністративною колегією Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України прийнято рішення № 63-р/к у справі № 03- 06/48 - 17, яким: визнано бездіяльність виконавчого комітету Шепетівської міської ради, яка полягає у не проведенні конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів у територіальних межах м. Шепетівка після вступу в дію пункту „е" статті 16 та ч. 3 ст. 35 - 1 Закону „Про відходи", пункту 55 частини 1 статті 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" та пункту 4 Порядку проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого п. 3 ст. 50 та ч. 1 ст. 15 Закону України „Про захист економічної конкуренції" у вигляді антиконкурентних дій органів місцевого самоврядування, які можуть призвести до недопущення конкуренції; зобов'язано виконавчий комітет Шепетівської міської ради у 2 місячний строк припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції шляхом проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів в територіальних межах м. Шепетівка у відповідності до вимог чинного законодавства, про що повідомити територіальне відділення з наданням підтверджуючих документів в 5 денний строк з дня виконання цих дій.

Згідно ст. 6 Закону „Про Антимонопольний комітет України" Антимонопольний комітет України утворює територіальні відділення, а в разі необхідності здійснює їх реорганізацію чи ліквідацію.

Згідно ст. 1 Закону України „Про захист економічної конкуренції" органи Антимонопольного комітету України - Антимонопольний комітет України, постійно діючі та тимчасові адміністративні колегії Антимонопольного комітету України, державний уповноважений Антимонопольного комітету України, адміністративні колегії територіальних відділень Антимонопольного комітету України.

Згідно ч. 1 ст. 35 даного Закону розгляд справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції починається з прийняття розпорядження про початок розгляду справи та закінчується прийняттям рішення у справі.

Відповідно ст. 14 Закону „Про Антимонопольний комітет України" Адміністративна колегія територіального відділення Антимонопольного комітету України має повноваження, зокрема приймати передбачені законодавством про захист економічної конкуренції розпорядження та рішення, надавати попередні висновки стосовно узгоджених дій.

В силу ст. 48 Закону „Про захист економічної конкуренції" за результатами розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції органи Антимонопольного комітету України приймають рішення, в тому числі про: визнання вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції; припинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції.

Згідно ч. 1 ст. 56 вказаного Закону рішення (витяг з нього за вилученням інформації з обмеженим доступом, а також визначеної відповідним державним уповноваженим Антимонопольного комітету України, головою територіального відділення Антимонопольного комітету України інформації, розголошення якої може завдати шкоди інтересам інших осіб, які брали участь у справі), розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень надається для виконання шляхом надсилання або вручення під розписку чи доведення до відома в інший спосіб.

Як видно з матеріалів справи рішення від 22.12.17 № 63/р/к направлено відповідачу супровідним листом № 01-24/17-2523. Направлення підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення кореспонденції з штампом пошти від 04.01.18.

Вищевказані законодавчі вимоги та досліджені обставини справи (документально підтверджені факти) свідчать про те, що рішення адмінколегії від 22.12.17 № 63 - р/к: видано компетентним органом; прийнято на підставі та у відповідності до норм чинного законодавства; прийнято в межах повноважень органу антимонопольного комітету (щодо питань, віднесених до компетенції комітету); направлене на виконання особі, щодо якої воно прийняте у спосіб, передбачений законом.

Згідно п. 2 рішення адмінколегії № 63-р/к зобов'язано виконавчий комітет Шепетівської міської ради у 2 місячний строк припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції шляхом проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів в територіальних межах м. Шепетівка у відповідності до вимог чинного законодавства, про що повідомити територіальне відділення з наданням підтверджуючих документів в 5 денний строк з дня виконання цих дій.

Наявні матеріали справи не містять доказів виконання рішення антимонопольного комітету, а саме матеріалів, які б свідчили про проведення конкурсу відповідачем на надання послуг з вивезення побутових відходів в територіальних межах м. Шепетівка.

Навпаки, у справі містяться матеріали, які свідчать про ухилення відповідача від виконання рішення адмінкомісії (відсутність наміру виконання), а саме - лист відповідача від 18.06.18 № 01-19/2096 (направлений після винесення рішення адмінколегії), де вказано, що 12 сесією міської ради 6 скликання 09.08.11 прийнято рішення № 10, яким визначено виконавців робіт відносно вивезення відходів: приватне підприємство „Управлінська компанія „Управдом", приватне підприємство „Управлінська компанія „Житлофонд", комунальне підприємство „Шепетівське ремонтно - експлуатаційне підприємство". Окремо вказано, що дане рішення чинне. (тобто, підтверджено те, що вказані вище виконавці з вивезення відходів не підлягають заміні, оскільки рішення, яким їх визначено виконавцями чинне).

При цьому, суд зазначає, що згідно ст. 35 - 1 Закону „Про відходи" збирання та вивезення побутових відходів у межах певної території здійснюються юридичною особою, яка уповноважена на це органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, спеціально обладнаними для цього транспортними засобами.

Згідно ч. 2 ст. 56 Закону „Про захист економічної конкуренції" рішення та розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень є обов'язковими до виконання.

З урахуванням встановлених обставин, про те, що рішення адмінколегії від 22.12.17 № 63 - р/к: видано компетентним органом; прийнято на підставі та у відповідності до норм чинного законодавства; прийнято в межах повноважень органу антимонопольного комітету; направлене на виконання особі, щодо якої воно прийняте у спосіб, передбачений законом, а також того, що дане рішення є обов'язковим до виконання, а докази останнього відсутні, та того, що доказів оскарження рішення, чи визнання його недійсним у судовому порядку немає, заявлені вимоги є обґрунтованими.

При цьому, суд відмічає, що законність самого рішення антимонопольного комітету № 63 р/к судом не досліджувалось, виходячи з такого. Відповідно п. 21 Постанови Пленуму ВГС України № 15 від 26.12.11 „Про деякі питання практики застосування конкурентного законодавства" вирішуючи спори, пов'язані із зобов'язанням виконати рішення Антимонопольного комітету України чи його територіального відділення або про стягнення коштів (штрафу, пені) на підставі такого рішення, господарським судам необхідно мати на увазі, що сам по собі факт неоскарження рішення особою, якої воно стосується, не є безумовним свідченням законності відповідного акта державного органу. Тобто для того, щоб дійти висновку про обов'язковість виконання рішення названого Комітету чи його територіального відділення, господарському суду потрібно досліджувати це рішення на предмет його відповідності вимогам законодавства, якщо така відповідність заперечується іншою стороною у справі. Однак господарським судом не можуть братися до уваги доводи особи, стосовно якої прийнято рішення (заявника, відповідача, третьої особи в розумінні статті 39 Закону України "Про захист економічної конкуренції"), з приводу незаконності та/або необґрунтованості цього рішення, якщо такі доводи заявлено після закінчення строків, встановлених частиною другою статті 47 та частиною першою статті 60 названого Закону, оскільки дана особа не скористалася своїм правом на оскарження відповідного акта державного органу, а перебіг зазначеного строку виключає можливість перевірки законності та обґрунтованості рішення органу Антимонопольного комітету України.

Враховуючи вказані законодавчі роз'яснення, і те, що відповідач не наддав суду жодних заперечень відносно відповідності рішення умовам закону (навпаки, у клопотанні про відкладення відповідач повідомив про підготовку проекту рішення відносно проведення конкурсу), а також те, що встановлені ч. 1 ст. 60 ЗУ «Про захист економічної конкуренції» строки можливого оскарження рішення пройшли, підстави для перегляду законності рішення № 63 - р/к відсутні.

Отже, позов обгрунтований, підтверджений доданими доказами та підлягає задоволенню.

Судові витрати покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 256 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Зобов'язати виконавчий комітет Шепетівської міської ради (Хмельницька область, м. Шепетівка, вул. Островського, 4, код 04060789) виконати рішення адміністративної колегії Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (м. Хмельницький, вул. Героїв Майдану, 54,, код 21312821) № 63-р/к від 22.12.17 у справі № 03-06/48 - 17.

Стягнути з виконавчого комітету Шепетівської міської ради (Хмельницька область, м. Шепетівка, вул. Островського, 4, код 04060789) на користь Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (м. Хмельницький, вул. Героїв Майдану, 54,, код 21312821) 1 762 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві грн. 00 коп.) судового збору.

Повний текст рішення складено 13.09.18.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. (ч.1, 2 ст. 241 ГПК України).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. (ч.1 ст. 256 ГПК України).

Суддя Ю.В. Гладюк

Віддрук. 3 прим.:

1- до справи

2- позивачу ХОТУ Антимонопольного комітету України (29000, м. Хмельницький, вул. Героїв Майдану, 54)

3 - відповідачу виконком Шепетівської міської ради. (30405, Хмельницька обл., м. Шепетівка, вул. Островського, 4)

Всім рекомендованим з повідомленням