Постанова від 11.09.2018 по справі 812/685/18

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 вересня 2018 року справа №812/685/18

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді: Гайдара А.В., суддів: Сіваченка І.В., Шишова О.О., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління пенсійного фонду України в Луганській області на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 15 травня 2018 року (складене в повному обсязі 21 травня 2018 року в м. Сєвєродонецьк Луганської області) у справі № 812/685/18 (суддя в І інстанції Чиркін С.М.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Доводи позовної заяви обґрунтовував тим, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії та пенсіонером органів внутрішніх справ України.

Посилаючись на вимоги Закону України 02.07.2015 № 580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон України № 580) з подальшими змінами, зазначив, що для колишніх працівників міліції передбачені гарантії пенсійного забезпечення у тому числі перерахунок пенсії в разі зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Зазначив, що в наслідок прийнятих заходів Міністерство внутрішніх справ України, виконуючи умови «Порядку № 45», 03.02.2017 за вих. № 1461/05/22-2017 направило в Пенсійний фонд України повідомлення про підстави перерахунку пенсії пенсіонерам органів внутрішніх справ України (міліції).

Але у лютому 2018 року позивач отримав лист від 22.02.2018 за вих. № 2325/03-01 Головного управління пенсійного Фонду України в Луганській області, в якому йдеться про відмову в перерахунку пенсії.

Враховуючи викладене, просив адміністративний позов задовольнити в повному обсязі. (арк.спарви 3-15)

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 15.05.2018 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо встановлення розстрочки у виплаті перерахованої 01.05.2018 пенсії ОСОБА_1 у розмірі 4830,48 грн, за період з 01.01.2016 до 01.05.2018. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області виплатити перераховану ОСОБА_1 пенсію у розмірі 4830,48 грн, щомісячно за період з 01.01.2016 до 01.05.2018 з урахуванням проведених виплат. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено. (арк.спарви 52-57)

Не погодившись з таким рішенням, Головне управління пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач) подав апеляційну скаргу, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просив рішення місцевого суду скасувати та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі. (арк.справи 62,63)

Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до вимог частини 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Заслухавши доповідь судді - доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Луганській області та є пенсіонером органів внутрішніх справ України з 01.12.2006, якому пенсія призначена відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», (пенсійне посвідчення від 03.11.2004 № 8995) (арк.справи 8).

Позивачу призначена пенсія за вислуга років, яка на день призначення склала 24 (календарних 24) років у розмірі 67% грошового забезпечення в сумі 4659,66 грн.

Для обрахунку пенсії прийняте грошове забезпечення в сумі 6954,71 грн, яке складається з посадового окладу 2500,00 грн, оклад за військове званням 2200,00 грн, надбавка за вислугу років 45% - 2115,000 грн, премія 2,05% (арк.справи 26).

07.06.2017 на адресу Відповідача надійшла довідка від ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Луганській області від 10.05.2017 № 4413-лк (арк.справи 24, далі - довідка № 4413). Зазначена довідка складена з посиланням на вимоги статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», Постанови Кабінету міністрів України від 15.11.2015 № 988, наказу МВС від 06.04.2016. Розмір грошового забезпечення у довідці № 4413 становить 7001,05 грн, та складається з посадового окладу в сумі - 2500,00 грн, окладу за військове звання 2200,00 грн, надбавки за вислугу років (45%) 2115,00 грн, премії в розмірі 2,73% в сумі 186,05 грн (арк.справи 27).

Відповідачем у перерахунку пенсії за довідкою від 21.03.2018 № 3992 відмовлено у зв'язку з відсутністю бюджетних асигнувань та відкликанням 13.04.2018 листом № ВДЗ /47 раніше виданої довідки (арк.справи 39, 43).

27.03.2018 на адресу відповідача від ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганської області надійшла довідка від 21.03.2018 № 3992-лк для проведення перерахунку пенсій на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103 (далі - Постанова № 103) та постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 № 988 (арк.справи 24, далі - довідка № 3992).

01.05.2018 на підставі довідки від 21.03.2018 № 3992, відповідачем здійснений перерахунок пенсії позивача із розрахунку грошового забезпечення для обчислення пенсії в сумі 4830,48 грн, яке складається із посадового окладу 2500,00 грн, окладу за військове звання 2200,00 грн, процентної надбавки за вислугу років 45% - 2115,00 грн, премії в розмірі 2,05%.

Таким чином, розмір грошового забезпечення за довідкою № 4413 склав 7001,05 грн, за довідкою № 3992 склав 6954,71 грн та відрізняється лише на 0,68% премії.

Враховуючи вислугу років - «24», основний розмір пенсії з розрахунку 67% склав 4830,48 грн (арк.справи 25).

Позивачу також збережена надбавка до пенсії 2 категорія ЧАЕС (під час служби) в розмірі 170,82 грн.

Згідно із протоколом з 01.01.2016 позивачу призначений загальний розмір пенсії 5115,99 грн (арк.спарви 26). Доплата у зв'язку з перерахунком до пенсії з січня 2018 року становить 2412,33 грн (арк.справи 29).

Фактично відповідачем 01.05.2018 здійснений перерахунок пенсії позивача починаючи з 01.01.2016 та визначена розстрочка виплати заборгованості за попередній період у наступному порядку. Різниця між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого пункту 3 постанови КМУ від 21.02.2018 та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 в загальній сумі 57895,92 грн. З 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року щомісячно 1206,17 грн, з 01.01.2020 до повної виплати розрахованої суми 2412,33 грн (арк.справи 26).

Отже, здійснивши перерахунок пенсії з 01.01.2016, відповідач встановив розстрочку її виплати.

Правові відносини які сталися між сторонами регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262- ХІІ зі змінами та доповненнями.

На підставі ст. 10 закону № 2262 призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Тобто законодавством передбачено обов'язок перерахунку пенсій у випадку зміни грошового забезпечення поліцейських.

Внаслідок набрання чинності Законом № 580 втратив чинність Закон України «Про міліцію» та розпочато ліквідацію органів міліції.

29 грудня 2015 року набрав чинності Закон № 900-VIII, яким, зокрема, статтю 63 Закону № 2262-ХІІ доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Також Законом № 900-VIII внесено зміни до пункту 15 Прикінцевих та перехідних положень Закон № 580 - за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до абзацу другого розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закон № 580 за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Згідно із статтею 102 Закон № 580 пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.

Кабінет Міністрів України Постановою № 988 та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268» встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Постанова № 988 набрала чинності 02 грудня 2015 року.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений Постановою № 45, яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.

Рішенням Верховного Суду від 15.02.2018 у справі № 820/6514/17, яке набрало законної сили 17.03.2018, позовні вимоги ОСОБА 1 до ГУ ПФУ в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії задоволено.

Відповідно до частини третьої статті 291 КАС України та пункту 56 рішення у справі № 820/6514/17 висновки Верховного Суду в цій зразковій справі підлягають застосуванню в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ», до суду з адміністративними позовами до територіальних органів Пенсійного фонду України, на обліку яких стоять позивачі та які здійснюють виплату пенсій позивачам, з позовними вимогами щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача (відмови вчинити дії) щодо здійснення перерахунку та виплати позивачам пенсії з 01 січня 2016 року як пенсіонерам органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських; зобов'язання відповідачів здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачам з 01 січня 2016 року як пенсіонерам органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», згідно з наданою довідкою про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.

Водночас, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що після звернення позивача до суду з даним позовом та після ухвалення рішення Верховним Судом 15.02.2018 у зразковій справі № 820/6514/17 відбулась зміна правового регулювання спірних правовідносин шляхом прийняття Постанови № 103, якою встановлено порядок перерахування та виплати раніше призначених пенсій працівникам міліції.

Згідно із частиною третьою статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

З огляду на вказану норму КАС України, суд має враховувати при вирішенні даного спору положення Постанови № 103 та внесені нею зміни до Постанови № 45.

Пунктом 5 Постанови № 45 (зі змінами, внесеними Постановою № 103) передбачено, що особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

Пунктом 3 Постанови № 103 визначено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (Офіційний вісник України, 2015 року, № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;

з 1 січня 2020 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

При цьому, у рішенні Верховного Суду від 15.02.2018 у зразковій справі № 820/6514/17 наведено обставини, які можуть впливати на інше застосування норм матеріального права, ніж у зразковій справі.

Так, у пункті 57 рішення зазначено, що при застосуванні висновків Верховного Суду в цій зразковій справі суди повинні враховувати те, що довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських повинні бути отримані з дотриманням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45. Ці довідки повинні бути чинними.

Суди повинні встановити, чи дотримано всіх вимог, передбачених Порядком № 45, для проведення перерахунку та виплати пенсії позивачам (пункт 58 рішення).

Колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції, що цей пункт свідчить про необхідність перевірки чинності довідки до моменту прийняття ПКМ № 103 та її реалізації.

Колегія суддів вважає неприйнятними доводи апеляційної скарги щодо посилання Відповідача на лист ліквідаційної комісії від 13.04.2018 № ВДЗ/47 щодо недійсності довідки від 10.05.2017 № 4413 в частині відсутності перерахування пенсії за період дійсності довідки, оскільки ПКМ № 103 не може вплинути на правовідносини, які мали відбутись до її прийняття.

Колегія суддів враховує те, що висновки, викладені в рішенні Верховного Суду від 15.02.2018 у зразковій справі № 820/6514/17, підлягають застосуванню при розгляді даної справи, можливість чого обумовлена у наведеному рішенні, на правовідносини, які мали відбутись у період з 07.06.2017 момент отримання Відповідачем довідки № 4413 та до моменту видачі довідки № 3992.

Системний аналіз довідок № 4413 та № 3992 свідчить про фактично однаковий підхід щодо нарахування грошового забезпечення та лише наявна розбіжність у розмірі відсотка премії, яка змінилась в бік зменшення та повинна бути врахована.

Таким чином, судом першої інстанції встановлено, та підтверджено колегією суддів, з урахуванням рішення у зразковій справі, що Відповідач повинен був зробити перерахунок пенсії Позивачу з 01.01.2016 ще на підставі довідки № 4413.

Згідно з частинами першою та другою статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Колегія суддів вважає неприйнятними доводи апеляційної скарги щодо посилання Відповідача на вимоги статті 63 Закону № 2262-ХІІ та Постанови № 103 в частині наявності у Відповідача права здійснювати розстрочку виплати перерахованої пенсії з наступних підстав.

Згідно із частиною третьою статті 52 Закону № 2262-ХІІ виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.

Згідно із частиною другою статті 55 Закону № 2262-ХІІ нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Таким чином, законодавець розмежував наступні поняття «строки перерахунку пенсії», «строки виплати пенсії» та «порядок перерахунку пенсі».

Системний аналіз статей 51, 52, 55, 63 Закону № 2262-ХІІ свідчить, що наявність у Кабінету міністрів права встановлювати «порядок перерахунку пенсії» не є тотожним праву встановлювати «строки перерахунку пенсії», «строки виплати пенсії».

Приймаючи до уваги наявність обов'язку у відповідача провести перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2016 на підставі довідки № 4413, суд приходить до висновку про фактичну протиправну бездіяльність у відповідача у період з 07.06.2017 до 27.03.2018.

Враховуючи встановлену судом бездіяльність відповідача та відсутність повноважень здійснювати розстрочку у виплаті перерахованої пенсії, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про протиправність встановлення відповідачем розстрочки у виплаті несвоєчасно перерахованої з вини відповідача пенсії позивачу.

Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше у рішенні від 16 грудня 1974 року у справі «Міллер проти Австрії», де Суд встановив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні «Гайгузус проти Австрії» від 16 вересня 1996 року, якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.

Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі «Кечко проти України» (рішення від 08 листопада 2005 року) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

В даному випадку право на перерахунок пенсії та її виплату в певному розмірі не скасовувалось відбулась лише зміна порядку перерахунку пенсія який не повинен впливати на встановлений Законом термін виплати.

За таких обставин колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції, що відповідач діяв всупереч порядку та у спосіб, не визначений Законом.

Приймаючи до уваги, що перерахунок пенсії відповідачем в порядку визначеному ПКМ № 103 не призвів до повного відновлення прав позивача, оскільки протиправно відстрочена виплата боргу, колегія суддів критично оцінює посилання відповідача на можливість застосування пункту 8 частини першої статті 238 КАС України.

Враховуючи, що на момент розгляду справи відповідач фактично здійснив перерахунок пенсії, розмір якої позивачем не оспорюється, суд вважає в цій частині позовні вимоги є безпідставними.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про часткове задоволення позовних вимог.

Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Зважаючи на наведене, судова колегія дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. У зв'язку з викладеним доводи апеляційної скарги не приймаються до уваги, тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Керуючись статтями 23, 33, 292, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління пенсійного фонду України в Луганській області на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 15 травня 2018 року у справі № 812/685/18 - залишити без задоволення.

Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 15 травня 2018 року у справі № 812/685/18 - залишити без змін.

Повне судове рішення - 11 вересня 2018 року.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя А.В. Гайдар

Судді І.В. Сіваченко

О.О.Шишов