ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про залишення позовної заяви без руху
"04" вересня 2018 р. Справа № 0940/1569/18
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Кафарський В.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання до вчинення дій, -
30.08.2018 ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання неправомірними дій Надвірнянського об'єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області щодо відмови перерахувати позивачу пенсію з урахуванням положень ст. 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за більш пізній вихід на пенсію з підвищенням пенсії на 61,5 % та застосування для обчислення пенсії середньої заробітної плат по народному господарству за 2016 рік - 3 764,40 грн., а також зобов'язання відповідача перерахувати позивачу пенсію з врахуванням вказаних критеріїв, а саме з урахуванням положень ст. 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за більш пізній вихід на пенсію з підвищенням пенсії на 61,5 % та застосування для обчислення пенсії середньої заробітної плати по народному господарству за 2016 рік - 3 764,40 грн.
Одночасно з поданням позовної заяви, позивачем подано клопотання про звільнення, зменшення або відстрочення чи розстрочення сплати судового збору, яке мотивоване тим, що позивач є пенсіонером, та його єдиним доходом є пенсія, 5% якої становить 1 591,74 грн., що є меншим від суми судового збору за подання вказаного позову, яка складає, на думку позивача, 2 114,40 грн. І як наслідок, згідно п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судовий збір», позивач просить суд ухвалою звільнити його від сплати судового збору.
Пунктом 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 3 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно ч. 1, 2 ст. 132 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закону України "Про судовий збір".
Згідно частини 1 статті 2 Закону України "Про судовий збір" платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Відповідно до пункту 1 части 1 статті 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.
Частиною 2 статті 8 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Позивачем разом з адміністративним позовом, як вже зазначено, подано клопотання про звільнення від сплати судового збору за подання позовної заяви. На підтвердження обставин свого майнового стану позивач надав відомості з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про суми виплачених доходів та утримання податків, а також довідку УПФУ №1081 від 25.06.2018.
Суд констатує, що 5% доходу позивача згідно вказаних документів дійсно становить 1 591,74 грн.
Однак, суд зазначає наступне.
Із змісту адміністративного позову слідує, що позивач просить суд:
- визнати неправомірними дії Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання неправомірними дій Надвірнянського об'єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області щодо відмови перерахувати позивачу пенсію з урахуванням положень ст. 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за більш пізній вихід на пенсію з підвищенням пенсії на 61,5 % та застосування для обчислення пенсії середньої заробітної плати по народному господарству за 2016 рік - 3 764,40 грн.;
- зобов'язати Надвірнянське об'єднане управління ПФУ Івано-Франківської області перерахувати позивачу пенсію з урахуванням положень ст. 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за більш пізній вихід на пенсію з підвищенням пенсії на 61,5 % та застосування для обчислення пенсії середньої заробітної плати по народному господарству за 2016 рік - 3 764,40 грн.
Таким чином, в даному випадку позивачем заявлено дві позовні вимоги немайнового характеру.
Так, вимоги про визнання неправомірними дій Надвірнянського об'єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області та вимоги про зобов'язання Надвірнянського об'єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області вчинити дії щодо перерахунок пенсії позивачу (пенсію з підвищенням пенсії на 61,5 % та застосування для обчислення пенсії середньої заробітної плат по народному господарству за 2016 рік - 3 764,40 грн.), є самостійними позовними вимогами, так як за своїм змістом є різними шляхами (способами) захисту порушено права, а також можуть бути заявлені окремо одна від одної.
Доводи позивача про врахування критеріїв перерахунку - підвищення пенсії на 61,5% та застосування для обчислення пенсії середньої заробітної плати по народному господарству за 2016 рік - 3 764,40 грн. також є різними позовними вимогами, суд відхиляє, оскільки в даному випадку, при задоволенні таких вимог, відповідач проводить один перерахунок пенсії, з врахуванням певних критеріїв для обчислення пенсії.
Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Частиною 2 статті 4 зазначеного Закону встановлюються ставки судового збору, зокрема, за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік", який вступив в дію з 01.01.2018, встановлено, що прожитковий мінімум для працездатних осіб в розрахунку на місяць з 1 січня 2018 року складає 1 762,00 грн.
Суд звертає увагу на те, що абзацом 2 частини 3 статті 6 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Як наслідок, розмір судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову із заявленими ОСОБА_1 позовними вимогами немайнового характеру складає 1 409,60 грн.
Так, враховуючи ту обставину, що 5% доходу позивача згідно долучених до позову документів становить 1 591,74 грн., що є більшим за розмір судового збору, який необхідно сплатити позивачу за подання до адміністративного суду вказаного адміністративного позову із заявленими двома вимогами немайнового характеру (1 409,60 грн.), то суд не може звільнити позивача від сплати судового збору згідно 1 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судовий збір».
За таких обставин суд дійшов висновку, що позивачем в порушення вимог Закону України "Про судовий збір", не сплачено судовий збір.
Таким чином, для усунення недоліків позовної заяви, позивачу необхідно надати (долучити) документ про сплату судового збору у розмірі 1 409,60 грн.
За таких обставин, позовну заяву подано без додержання вимог частини 3 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Згідно частини 2 статті 169 Кодексу в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
У зв'язку із вищевикладеним, відповідно до частин 1, 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України позовну заяву слід залишити без руху та надати позивачу строк, достатній для усунення вищевказаних недоліків шляхом приведення у відповідність адміністративного позову до встановлених частиною 3 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України вимог.
На підставі наведеного, керуючись статтями 161, 171, частинами 1, 2 статті 169 та статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання до вчинення дій - залишити без руху.
Надати позивачу десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання (долучення) документа про сплату судового збору у розмірі 1 409,60 грн.
Роз'яснити позивачу, що в разі не усунення недоліків у вищезазначений строк позовна заява буде повернена.
Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.
Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Кафарський В.В.