ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
м. Київ
20 жовтня 2010 року 11:16 № 2а-11521/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Качура І.А. при секретарі судового засідання Богдан В.Є. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України в м.Києві
до субєкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1
про стягнення фінансових санкцій в сумі 26 063,00грн.
за участю представників сторін:
від позивача Брижицька О.Л. (дов.від 11.01.10р. №1/9/32-121)
від відповідача не з'яв,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в м.Києві до Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій в сумі 26063,00 грн.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 20.10.2010 року в 11 год. 16 хв. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч.2 ст. 167 КАС України.
Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації у м. Києві звернулось до суду з позовом до суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій в сумі 26063,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що до відповідач порушив вимоги ст.ст.11, 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва обігу і спирту, етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
На підставі виявленого порушення, позивачем прийнято рішення про застосування фінансової санкції в розмірі 26063,00 грн., яке на його думку є правомірним.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про, час, дату та місце розгляду справи був повідомлений, докази про що, знаходяться в матеріалах справи. Заяви про розгляд справи за його відсутності до суду не надходила.
Розглянувши подані стороною документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з огляду про наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації у м.Києві проведено перевірку господарської одиниці -магазину суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи -ОСОБА_1, що розташований за адресою: АДРЕСА_2.
За результатами перевірки позивачем складено Акт №0319/32-327 від 13.05.10р. на підставі якого, прийнято рішення про застосування фінансових санкцій №261728/32-330/0941 від 25.05.10р. в сумі 24363,00 грн. та рішення №261727/32-330/0940 від 25.05.10 в сумі 1700,00 грн.
Актом перевірки встановлено факт зберігання з метою подальшої реалізації пляшки горілки «Пшенична хвиля», місткістю 0,5 л., міцністю 40%, виробник: АМ та СП ТОВ «Да-Лв», м.Донецьк, пр-т Ілліча, 103, за ціною 13 грн. 50 коп. в кількості 49 штук, на загальну суму 661 грн. 50 коп., які маркіровані марками акцизного збору не встановленого зразка. без марки акцизного збору встановленого зразка.
За даним фактом виявлено порушення Закону України «Про державне рулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
Відповідно до постанови ст.11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками.
Згідно із ст. 15 вищезазначеного закону, роздрібна торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
Плата за ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, крім сидру та перрі (без додання спирту), становить 8000 гривень на кожний окремий, зазначений в ліцензії електронний контрольно-касовий апарат (книгу обліку розрахункових операцій), що знаходиться у місці торгівлі; на роздрібну торгівлю тютюновими виробами на кожне місце торгівлі - 2000 гривень, а на території сіл і селищ, за винятком тих, що знаходяться у межах території міст, - 500 гривень на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, крім сидру та перрі (без додання спирту), на кожний окремий, зазначений у ліцензії електронний контрольно-касовий апарат (книгу обліку розрахункових операцій), що знаходиться у місці торгівлі, і 250 гривень - на роздрібну торгівлю тютюновими виробами на кожне місце торгівлі, на роздрібну торгівлю сидром та перрі (без додання спирту) - 780 гривень на кожне місце торгівлі.
Плата за ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами справляється щоквартально рівними частками і зараховується до державного бюджету згідно з чинним законодавством.
Ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади в містах, районах, районах у містах Києві та Севастополі за місцем торгівлі суб'єкта господарювання терміном на один рік і підлягають обов'язковій реєстрації в органі державної податкової служби, а у сільській місцевості - і в органах місцевого самоврядування за місцем торгівлі суб'єкта господарювання.
Ліцензія видається за заявою суб'єкта господарювання, до якої додається копія свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта господарювання, засвідчена нотаріально або органом, який видав оригінал документа. Для отримання ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями додається довідка податкової служби про реєстрацію електронних контрольно-касових апаратів (книг обліку розрахункових операцій), що знаходяться у місці торгівлі.
Згідно до абзацу 15, 5 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі:
зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв та тютюнових виробів, алкогольних напоїв та тютюнових виробів без марок акцизного збору встановленого зразка або з підробленими марками акцизного збору - 100 відсотків вартості товару, але не менше 1700 гривень;
оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 гривень.
У зв'язку з наявним порушенням позивачем винесено рішення про застосування фінансових санкцій:
- № 261728/32-330/0941 від 25.05.2010р. (продаж алкогольних напоїв без наявності ліцензій)
- № 261727/32-330/0940 від 25.05.2010р. (продаж алкогольних напоїв, маркованих марками акцизного збору невстановленого зразка).
Даними рішеннями до відповідача застосовано фінансову (грошову) санкцію у розмірі 24 363, 00 грн. та 1700,00 грн. відповідно.
Рішення про застосування фінансових санкцій № 261728/32-330/0941 та 261727/32-330/0940 від 25.05.10р. відправлені поштовим зв'язком та отримані відповідачем 16.06.10р.
Згідно до ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»у разі невиконання суб'єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.
Згідно з статтею 11 Закону №481 алкогольні напої та тютюнові вироби позначаються марками акцизного збору в порядку, визначеному законодавством.
Крім того, постанова Кабінету Міністрів України від 30.07.94р. №854 «Про затвердження Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями» встановлює, що зберігання та реалізація алкогольних напоїв та тютюнових виробів, крім алкогольних напоїв з вмістом спирту етилового від 1,2 до 8,5 відсотка об'ємних одиниць, вироблених в Україні, дозволяється тільки за наявності марки акцизного збору встановленого зразка на пляшці або на іншій тарі згідно із законодавством.
Відповідно до ст..7 Закону України «Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби»від 11.09.1997 №527 (надалі -Закон №527), марки акцизного збору виготовляються, зберігаються та продаються відповідно до Положення про виробництво, зберігання, продаж марок акцизного збору, маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Виробники алкогольних напоїв та тютюнових виробів проводять маркування кожної пляшки (упаковки) алкогольних напоїв та кожної пачки (упаковки) тютюнових виробів у такий спосіб, щоб марка розривалася під час відкупорювання (розкривання) товару відповідно до Положення про виробництво, зберігання, продаж марок акцизного збору, маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Маркування алкогольних напоїв здійснюється марками акцизного збору, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України. Маркуванню підлягають усі алкогольні напої з вмістом спирту етилового понад 8,5 % об'ємних одиниць. Кожна марка акцизного збору на алкогольні напої повинна мати окремий номер, місяць і рік випуску марки та позначення про суму сплаченого акцизного збору за одиницю маркованої продукції. Порядок запровадження марок акцизного збору нового зразка встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 2 ст.7 Закону України №527 передбачає заборону ввезення, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та реалізація на території України алкогольних напоїв та тютюнових виробів, на яких немає марок акцизного збору встановленого зразка.
Відповідно до п.20 Положення про виробництво, зберігання, продаж марок акцизного збору з голографічними захисними елементами і маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2003 року №567 вважаються немаркованими алкогольні напої з марками акцизного збору нового зразка, на яких зазначена сума акцизного збору, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням діючих ставок акцизного збору, міцності продукції та місткості тари.
Враховуючи вище наведені докази, суд вважає, що позивач, як суб'єкт владних повноважень, довів правомірність прийнятого ним рішення.
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Згідно з ч.3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст.71, 94, 97, ст. ст. 160-167 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Стягнути з Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 (03039, АДРЕСА_1, код ДРФО НОМЕР_1, свідоцтво про державну реєстрацію від 13.10.04 НОМЕР_2) фінансову санкцію в сумі 1700,00 грн. (одна тисяча сімсот грн. 00) та 24363,00грн. (двадцять чотири тисячі триста шістдесят три грн..00 коп.) на: код платежу 21081100 Солом'янський УДК у м. Києві, р/р 31118106700010, МФО 820019, отримувач: РВДК у Солом'янському районі, код 26077951).
3. Постанова може бути оскаржена в порядку визначеному ст.186 КАС України.
Суддя І.А. Качур