ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
11 серпня 2011 року 10:00 № 2а-4385/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Качура І.А. при секретарі судового засідання Черненко О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Дарницький ринок"
до Головного управління Держкомзему у місті Києві
про скасування Акту №645/25 від 11.05.2010
за участю представників сторін:
від позивача: Фішер О.Д. (дов.від 15.03.11), Мірошник О.М. (дов.від 28.07.11)
від відповідача: Бікус Ю.Ф. (дов.від 29.07.11 №3279)
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Дарницький ринок»до Головного управління Держкомзему у м.Києві про скасування акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства №645/25 від 11.05.10.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 11.08.2011 року о 10 год. 00 хв. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч.2 ст. 167 КАС України.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Дарницький ринок»(надалі-позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Держкомзему у м. Києві (надалі-відповідач) про скасування акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства №645/25 від 11.05.10.
В судовому засіданні представники позивача подали заяву про зміну предмета адміністративного позову, відповідно до якої просили суд:
-визнати протиправними дії державного інспектора з контролю за використанням та охороною земель у місті Києві Севериненко Т.О. із складання Акта обстеження земельної ділянки від 11.05.2010 № 184/25.
- визнати протиправними дії державного інспектора з контролю з використанням та охороною земель у місті Києві Севериненко Т.О. складання Акта перевірки дотримання вимог земельного законодавства 11.05.2010 №645/25.
- визнати протиправними дії державного інспектора з контролю використанням та охороною земель у місті Києві Севериненко Т.О. та старшого державного інспектора з контролю за використанням та охороною земель у місті Києві Волкової Т.В. зі складання Розрахунку розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття ТОВ «Дарницький ринок»земельної ділянки за адресою вул. Бориспільська, 1 у Дарницькому районі Києва.
- визнати протиправним Розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття ТОВ «Дарницький ринок»земельної ділянки за адресою вул. Бориспільська, 1 у Дарницькому районі м. Києва підписаний державним інспектором з контролю за використанням охороною земель у місті Києві Севериненко Т.О. та старшим держав інспектором з контролю за використанням та охороною земель у місті Києві Волковою Т.В.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивачі зазначили, що відповідно до рішення Київської міської ради від 03.04.01 №254/1231 та розпорядження від 17.08.00р. №514-МН було розроблено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок позивачу для будівництва, експлуатації та обслуговування ринку по вул. Бориспільська,1. Вказану ділянку позивач використовує з 2001 року, та сплачує плату за землю. Тому вважає, що оскаржувані ним дії відповідача є неправомірними, а розмір шкоди зазначений у розрахунках не відповідає дійсності.
Представник відповідача щодо задоволення позовних вимог заперечував, зазначивши що, земельна ділянка яка використовується позивачем для розміщення ринку, є самовільно зайнятою. Київська міська рада не приймала рішення про передачу позивачу земельної ділянки на вул. Бориспільська, 1, документи передбачені ст.ст.23, 24 Земельного кодексу України не видавались. За таких підстав вважає заявлені позовні вимоги не обґрунтованими, та просить суд відмовити в їх задоволенні.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з огляду про наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не можу бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, а межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як вбачається з матеріалів справи, пунктом 14 рішення Київської міської ради від 03.04.2001р. №254/1231 «Про погодження місць розташування об'єктів»Товариству з обмеженою відповідальністю «Дарницький ринок»погоджено місце розташування ринку на вул. Бориспільській, 1 у Дарницькому районі міста Києва на земельній ділянці орієнтованою площею 1,57 га, зокрема , площею 1,25 га на землях, відведених відповідно до рішення виконавчого комітету Київської міської ради депутатів трудящих від 20.07.65 №1240 «Про відвод земельних ділянок Управлінню підприємства земельного господарства міськвиконкому для влаштування зеленої захисної і декоративної зони між житловими кварталами Дарницької ТЕЦ і залізничною колією та скверів в Дарницькому районі»та площею 0,32 га за рахунок земель міської забудови».
11 травня 2010 під час перевірки позивача вимог земельного законодавства державним інспектором управління держінспекції з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держкомзему у місті Києві складено:
- акт обстеження земельної ділянки земельної ділянки по вул.. Бориспільській 1, №184/25, в якому зазначено відсутність правовстановлюючих документів, передбачених ст. 126 Земельного кодексу України
- акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства, №645/25, в якому зазначено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Дарницький ринко»самовільно використовує земельну ділянку площею 1,50 га під розміщення ринку за адресою: м.Київ,вул. Бориспільська, 1.
На підстав акту №645/25 здійснено розрахунок розміру шкоди, заподіяною внаслідок самовільного зайняття позивачем земельної ділянки, в розмірі 795155,13 грн.
Судом встановлено, що з 2001 року позивач використовує земельну ділянку для розміщення сільськогосподарського ринку, своєчасно та в повному обсязі перераховує до бюджету плату за землю.
01.08.01 Київська міська рада в особі Київського міського управління земельних ресурсів на підставі розпорядження міського голови №514-МГ від 17.08.00 «Про резервування земельних ділянок в місті Києві»та позивач підписали договір резервування земельної ділянки.
КП «Київський міський центр земельного кадастру та приватизації землі»розробив проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок позивачу для будівництва, експлуатації та обслуговування ринку по вул. Бориспільська, 1.
Відповідно до порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, затвердженого наказом державного комітету України по земельних ресурсах від 12.12.2003р. №312, установлює процедуру планування та проведення перевірок, оформлення матеріалів за їх результатами, визначає підготовчі заходи, які необхідні здійснити перед початком проведення перевірки.
Відповідно до п.4.1. Порядку державні інспектори повинні проводити перевірку стану дотримання земельного законодавства в присутності власників земельних ділянок чи землекористувачів або уповноважених ними осіб, які вчинили порушення земельного законодавства, а у разі відсутності при перевірці власника чи землекористувача або уповноважених ним осіб перевірка проводиться за наявністю свідків.
Згідно із п.5.4. Порядку, в акті державний інспектор зазначає, місцезнаходження юридичної особи, що перевіряється, площу земельної ділянки згідно із земельно-кадастровою документацією та фактичну площу, яка використовується, категорію земель, обставини порушення земельного законодавства вимоги якого порушені.
У відповідності до пп.5.3., 5.5. Порядку, акт складається у двох примірниках, підписується держаними інспекторами, що проводили перевірку, особами, що використовують земельну ділянку або є свідками, що не дотримано відповідачем. Один екземпляр акта перевірки вручається особі, яка перевіряла або ж надсилається їй поштою з повідомленням про вручення.
Також, на виконання п.2 рішення Київської міської ради від 25.12.08 №944/944 «Про врегулювання питання користування земельними ділянками у м. Києві» позивач вносить плату за користування земельною ділянкою по вул. Бориспільська, 1. Це підтверджується податковими деклараціями, які позивач подає до ДПІ у Дарницькому районі міста Києва щорічно, та актами звірки щодо сплати нарахованої плати за землю. Однак, при складанні розрахунку заподіяної шкоди відповідачами не враховані зазначені обставини.
Відповідно до пункту 12 Перехідних положень Земельного кодексу України, до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Статтею 9 Земельного кодексу України передбачено , що до повноважень Київської і Севастопольської міських рад у галузі земельних відносин на їх території належить, зокрема, розпорядження землями територіальної громади міста; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності в порядку, передбаченому цим Кодексом; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
В пункті 14 рішення Київської міської ради від 03.04.2001 року № 254/1231 "Про погодження місць розташування об'єктів" ТОВ "Дарницький ринок" погоджено місце розташування ринку по вул..Бориспільській, 1 у Дарницькому районі м. Києві на земельній ділянці орієнтовною площею 1,57га.
Згідно із пунктом "е" частини 1 статті 9 Земельного кодексу України до повноважень Київської і Севастопольської міських рад у галузі земельних відносин на їх території належить, зокрема, прийняття рішення щодо звільнення самовільно зайнятих земельних ділянок.
Таким чином, суд зазначає, що оскаржувані позивачем дії проведені всупереч нормам чинного законодавства, не ґрунтується на фактичних обставинах та нормах чинного законодавства України.
Відповідно до ч.3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України) завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно із статтею 104 КАС України до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги є обгрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Керуючись ст.ст. 24, 71, 86, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Визнати протиправними дії державного інспектора з контролю за використанням та охороною земель у місті Києві Севериненко Т.О. із складання Акта обстеження земельної ділянки від 11.05.2010 № 184/25.
3. Визнати протиправними дії державного інспектора з контролю з використанням та охороною земель у місті Києві Севериненко Т.О. складання Акта перевірки дотримання вимог земельного законодавства 11.05.2010 №645/25.
4. Визнати протиправними дії державного інспектора з контролю використанням та охороною земель у місті Києві Севериненко Т.О. та старшого державного інспектора з контролю за використанням та охороною земель у місті Києві Волкової Т.В. зі складання Розрахунку розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття ТОВ «Дарницький ринок»земельної ділянки за адресою вул. Бориспільська, 1 у Дарницькому районі Києва.
5. Визнати протиправним Розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття ТОВ «Дарницький ринок»земельної ділянки за адресою вул. Бориспільська, 1 у Дарницькому районі м. Києва підписаний державним інспектором з контролю за використанням охороною земель у місті Києві Севериненко Т.О. та старшим держав інспектором з контролю за використанням та охороною земель у місті Києві Волковою Т.В.
6. Постанова може бути оскаржена в порядку ст.ст. 185- 187 КАС України.
Суддя І.А. Качур