Постанова від 27.08.2018 по справі 814/1018/18

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 серпня 2018 р.м.ОдесаСправа № 814/1018/18

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Гордієнко Т. О.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Вербицької Н.В.,

суддів - Джабурії О.В.,

- Кравченка К.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Баштанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 25 травня 2018 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Миколаївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області про визнання рішення протиправним, зобов'язання призначити, нарахувати та виплатити пенсію,

ВСТАНОВИЛА:

24 квітня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовом до Баштанського об'єднаного управління ПФУ Миколаївської області, в якому просив визнати протиправними дії з неприйняття рішення щодо відмови в задоволенні звернення від 27.03.2018 року з перерахунку та виплати пенсії та зобов'язати вчинити певні дії відповідно до вимог ч.3 ст.59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 03.10.2017 в майбутньому, зобов'язати провести з 01.10.2017 року перерахунок та виплату пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати встановленої Законом на 01 січня відповідного року відповідно до вимог ч.3 ст.59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та виплачувати її в майбутньому.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач безпідставно відмовив ОСОБА_1 в перерахунку пенсії.

Відповідач заперечував проти позову, зазначаючи, що позивач не має права на обчислення пенсії з п'ятикратного розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, оскільки його участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відбувалась поза межами проходження дійсної строкової служби.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 25 травня 2018 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправним рішення Баштанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області від 06.04.2018 щодо відмови у перерахуванні ОСОБА_1 пенсії відповідно до ч.3 ст.59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати та зобов'язано Баштанське об'єднане управління Пенсійного фонду України Миколаївської області провести з 01.03.2018 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до ч.3 ст.59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати.

Не погодившись з прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Зокрема, апелянт зазначає, що судом першої інстанції зроблений помилковий висновок про поширення на позивача дії ч.3 ст.59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки за даними військового квитка, ОСОБА_1 проходив строкову службу у Збройних Силах Союзу РСР з 02.05.1973 року по 10.05.1975 року, тобто не в період участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

ОСОБА_1 подав відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначив, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін в зв'язку із необґрунтованістю доводів апелянта.

В зв'язку із неявкою сторін, які належним чином були повідомлені про дату, час і місце судового засідання, відповідно п.2 ч. 1 ст. 311 КАС України, справа розглядається в порядку письмового провадження.

Заслухавши доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та з матеріалів справи вбачається наступне.

Позивач є ліквідатором аварії на ЧАЕС 1 категорії та має 2 групу інвалідності, пов'язану з наслідками ліквідації аварії на ЧАЕС.

Згідно довідки № 2114 від 08.08.1988, виданої виконавчим комітетом військовою частиною 44316 м. Іванків, Київської області, позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в складі військової частини з 16.05.1988 по 08.08.1988.

27 березня 2018 року позивач звернувся до Баштанського об'єднаного управління ПФУ Миколаївській області із заявою про проведення перерахунку пенсії відповідно до ст.59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати.

06.04.2018 року відповідач листом № К-9 П3 повідомив ОСОБА_1 , що відповідно військового квитка він проходив дійсну строкову службу з 02.05.1973 року по 10.05.1975. Зважаючи на те, що позивач не приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС під час проходження дійсної строкової військової служби, права на перерахунок пенсії у п'ятикратному розмірі заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року у ОСОБА_1 відсутнє.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивач відноситься до кола осіб, визначених ч.3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки брав участь у ліквідації аварії на ЧАЕС з 16.05.1988 по 08.08.1988 в складі військової частини, а отже має право на перерахунок пенсії у п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати.

Судова колегія не погоджується з висновком суду першої інстанції, враховуючи наступне.

Стаття 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № № 796-XII стосується військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.

Визначені у цій статті умови та підстави призначення пенсії по інвалідності відповідній категорії осіб у Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в новій редакції на підставі Закону від 01.07.1992 № 2532-12 та у редакціях Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 05.10.2006 № 231-V (далі - Закон № 231-V, діяла до 01 жовтня 2017 року) та Закону № 2148-VІІІ I (діє з 01 жовтня 2017 року) не змінювалися.

Частиною 3 ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції Закону № 231-V було визначено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням цих осіб з п'ятикратного розміру заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.

Отже, ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції, чинній до 01 жовтня 2017 року, було визначено одну категорію осіб, які мали право на обчислення пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, а саме: особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами.

Водночас ч. 3 ст. 59 Закону № 796-XII у редакції, чинній з 01 жовтня 2017 року, передбачено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на 01 січня відповідного року.

Відтак, Законом № 2148-VІІІ розширено перелік категорій осіб, на яких вказана норма розповсюджується, а саме: осіб, які брали участь у інших ядерних аваріях та випробуваннях, а також осіб, які брали участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.

Враховуючи вищезазначене, ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає, що її дія (право на обчислення пенсії по інвалідності за особливою процедурою) поширюється на осіб, які відповідають наступним критеріям:

1) особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, або

2) особа брала участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій та випробувань, або

3) особа брала участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.

Згідно з правовою позицією Верховного Суду, висловленою в ухвалах від 08 травня 2018 року (провадження № Пз/9901/33/18), від 21 травня 2018 року (провадження № Пз/9901/37/18), від 13 червня 2018 (справа № 812/1094/18) таке право виникає у зазначених осіб лише за наявності трьох умов у сукупності (розширене тлумачення зазначеної статті без внесення змін до ч. 3 ст. 59 Закону № 796-XII не допускається): 1) особа має статус особи з інвалідністю; 2) особа отримала статус особи з інвалідність виключно внаслідок участі у ліквідації відповідних наслідків та у військових навчаннях; 3) особа брала участь у ліквідації відповідних наслідків та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби.

У вказаних ухвалах Верховний Суд зазначив, що ч. 3 ст. 59 Закону № 796-XII не містить норм, які можуть викликати неоднозначність у її застосуванні.

Дійсно ОСОБА_1 має статус особи з інвалідністю та отримав його виключно внаслідок участі у ліквідації відповідних наслідків, враховуючи довідку Миколаївської обласної МСЕК № 250676 від 27.01.2016 року, згідно якої йому встановлено ІІ групу інвалідності, причиною якої є захворювання пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Разом з тим, згідно військового квитка НОМЕР_1 , позивач проходив строкову службу в Збройних Силах Союзу РСР з 02.05.1973 року по 10.05.1975 року.

Крім того, згідно довідки № 2114 від 08.08.1988 року, виданої військовою частиною НОМЕР_2 м.Іванків, Київська область, позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в складі військової частини з 16.05.1988 по 08.08.1988 року, тобто в цей період він не проходив дійсну строкову службу.

Враховуючи викладене, судова колегія приходить до висновку про відсутність у позивача права на обчислення пенсії по інвалідності за особливою процедурою, в зв'язку з чим Баштанське об'єднане управління ПФУ на законних підставах відмовило у здійсненні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Суд першої інстанції невірно застосував норми матеріального права, в зв'язку з чим прийшов помилкового висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.317 КАС України рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню, з прийняттям постанови про відмову у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 в повному обсязі.

Враховуючи, що дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, що підтверджується ухвалою суду про відкриття провадження від 02 травня 2018 року, рішення суду першої інстанції та постанова суду апеляційної інстанції відповідно до ч.5 ст.328 КАС України в касаційному порядку оскарженню не підлягають.

Керуючись ст.ст.308,311,315,317,321,322,325, 328 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Баштанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - задовольнити.

Рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 25 травня 2018 року - скасувати та ухвалити постанову про відмову ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, в касаційному порядку оскарженню не підлягає.

Повний текст постанови складений та підписаний колегією суддів 27 серпня 2018 року.

Головуючий: Н.В.Вербицька

Суддя: О.В.Джабурія

Суддя: К.В.Кравченко