Справа № 591/4626/18 Провадження № 3/591/1437/18
22 серпня 2018 року м. Суми
Суддя Зарічного районного суду м. Суми Мальована-Когер В.В., при секретарі Могиленець А.М., прокурора Кулініч Л.С., Зікратого О.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Управління захисту економіки в Сумській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, 08.051991 року народження, ІПН 336508650, одруженого, проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, працюючого головним спеціалістом відділу приватизації Регіонального відділення ФДМУ
за ст. 172-6 ч. 1 КУпАП, -
встановив:
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 277/2018 від 07.08.2018 року ОСОБА_1 несвоєчасно подав, без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік.
ОСОБА_1 свою вину не визнав, з проколом не згоден, пояснив, що вчасно подати декларацію не зміг з незалежних від нього причин, оскільки 21.03.2018 року він направив підписану декларацію за 2017 рік але невірно зазначив місце роботи, а саме вказав, що він є кандидатом на посаду в державних органах. Після цього, склалися несприятливі умови для коригування цієї декларації та направлення її , оскільки його дружина знаходилася у пологовому будинку з 28.03.2018 року по 02.04.2018 року та весь цей час він знаходився поруч з нею. Веб-сайт працював з перебоями, в зв'язку з чим 10.04.2018 роук телефонував до НАЗК. Вважає, що вказані обставини є поважними причинами несвоєчасного подання декларації, тому просить закрити провадження по справі за відсутності складу правопорушення- відсутність вини та направленості умислу.
Суд заслухавши прокурора, особу, що притягується до адміністративної відповідальності, а також дослідивши письмові матеріали адміністративних матеріалів, приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що відповідно до наказу начальника РВФДМУ по Сумській області від 18.05.2017 № 88-к «Про призначення на посаду ОСОБА_1В.» останнього призначено на посаду головного спеціаліста відділу державного і корпоративного управління та реформування власності з 19.05.2017 з посадовим окладом згідно штатного розпису (а.с.27).
Присягу державного службовця ОСОБА_1 прийняв 19.05.2017 та в цей же день ознайомлений з вимогами і обмеженнями щодо прийняття і проходження державної служби відповідно Законів України «Про державну службу», «Про запобігання корупції» та «Про захист персональних даних» (а.с.23).
Наказом РВФДМУ по Сумській області від 17.08.2017 №219-к «Про присвоєння рангу державних службовців» ОСОБА_1 з 19.08.2017 присвоєно 9 ранг державного службовця (а.с.25).
Відповідно до п.п. «в» ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», головний спеціаліст РВФДМУ по Сумській області ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушення пов'язаного з корупцією.
Конституцією України, а саме ст. 19 зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про державну службу», принцип державної служби полягає у законності, тобто обов'язок державного службовця діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Крім цього, державний службовець зобов'язаний: дотримуватися Конституції та законів України, діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; дотримуватися принципів державної служби та правил етичної поведінки; додержуватися вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції, що зазначено у ч. 1 ст. 8 Закону України «Про державну службу».
У ч. 5 ст. 32 цього ж Закону, на державних службовців поширюються обмеження, передбачені Законом України «Про запобігання корупції».
Згідно абзацу п'ятнадцятому ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пунктах 4 і 5 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Отже, головний спеціаліст РВФДМУ по Сумській області ОСОБА_1 відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», є суб'єктом декларування.
Судом встановлено, що головний спеціаліст РВФДМУ по Сумській області ОСОБА_1 несвоєчасно подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік, а саме 05.04.2018 року .
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції», Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.
Нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів, що зазначено у ч. 5 ст. 12 Закону.
Згідно п.п. 1 п. 1 Рішення Національного агентства з питань запобігання корупції № 2 від 10.06.2016 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 958/29088 та із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 1 від 18.08.2016, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 19.08.2016 за № 1153/29283 і набрало чинності з 23.08.2016, Національне агентство з питань запобігання корупції (за текстом - НАЗК) визначило, що система подання та оприлюднення відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон) декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочинає свою роботу в два етапи.
Крім цього, згідно п. 2 вказаного Рішення, зазначена у пункті 1 цього рішення декларація (повідомлення) подається згідно із Законом шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Головний спеціаліст РВФДМУ по Сумській області ОСОБА_1 на виконання вищезазначених вимог Закону України «Про запобігання корупції» та Рішень НАЗК подав 05.04.2018 о 10:55 до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування (за текстом - Реєстр), щорічну декларацію за 2017 рік (а.с.12).
Згідно листа НАЗК від 02.03.2017 №03-05/4886/17, дата публікації документів, вказана у публічній частині інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» співпадає з фактичною датою подання суб'єктами декларування документів до Реєстру.
Згідно публічної частини Реєстру, декларація осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування за 2017 рік ОСОБА_1 подана 05.04.2018, що виходить за межі термінів, які визначені у п. 6 розділу ІІ Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей фінансового контролю окремих категорій посадових осіб».
ОСОБА_1 маючи рівні можливості з іншими суб'єктами декларування (які за таких же умов подали декларацію своєчасно) не був позбавлений можливості заповнити та подати декларацію в будь-який із місяців, що передували квітню 2018 року.
З матеріалів, які були досліджені судом встановлено, що головний спеціаліст РВФДМУ по Сумській області ОСОБА_1 в березні 2018 року у відпустках, на лікарняному та у відрядженнях не перебував, відповідно до табелю обліку використання робочого часу за березень 2018 року знаходився на робочому місці та виконував свої повноваження (а.с.30-31), а тому не виявлено об'єктивних причин, які б перешкоджали ОСОБА_1 впродовж січня-березня 2018 року відповідально поставитись до виконання своїх обов'язків, як суб'єкта декларування, та належним чином виконати вимоги передбачені п. 6 розділу ІІ Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей фінансового контролю окремих категорій посадових осіб», відповідальність за що встановлена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до ч.4 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», якщо суб'єкт декларування виявив помилки у поданні ним декларації і за його письмовим зверненням НАЗК надано можливість їх виправити протягом 10 календарних днів. Таких доказів - письмової заяви ОСОБА_1 до НАЗК , суду не надано. Крім того, суд враховує ту обставину, що ОСОБА_1 подав уточнену декларацію на 16 день після подачі першої ( від 21.03.2018 року). Посилання ОСОБА_1 на те, що він не мав можливості направити своєчасно уточнену декларацію спростовується тим фактом та доказами, що вказана особа перебувала на робочому місці та мала можливість усунути неточності допущені у декларації, яка була ним подана 21 березня 2018 року, про що свідчать табелі робочого часу.
Таким чином, ОСОБА_1 несвоєчасно подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік є вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією передбаченого ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», за що передбачена відповідальність ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення та особу винного, який раніше не притягувався до адміністративної відповідальності, доказів накладення інших адміністративних стягнень не надано, вважаю за необхідне застосувати до нього такий вид адмінстягнення як штраф.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП з правопорушника необхідно стягнути судовий збір .
Керуючись ст. 4 ЗУ «Про судовий збір», ст. 40-1, ч. 1 ст. 172-6, ст. 283, 284 КУпАП,
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч. 1 КУпАП та піддати його адміністративному стягненню у вигляді штрафу на користь держави в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в сумі 352 гривень 40 копійок (р/р 31211256026001; отримувач - ГУК у м. Києві/м. Київ /22030106; код за ЄДРПОУ- 37993783; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), МФО -899998; найменування коду класифікації доходів бюджету - Судовий збір (стягувачем є Державна судова адміністрація України).
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Сумської області через Зарічний районний суд м. Суми протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя В.В.Мальована-Когер