Рішення від 23.08.2018 по справі 819/1034/18

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/1034/18

23 серпня 2018 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючої судді Дерех Н.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Тернополі заяву ОСОБА_1 про перегляд рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 18 липня 2018 року у справі №819/1034/18 за позовом ОСОБА_1 до Тернопільського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Тернопільського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області про зобов'язання вчинити дії, а саме зобов'язати Тернопільський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Тернопільській області внести зміни в актовий запис про шлюб №532 складеного 04.11.1962 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Тернопільського міського управління юстиції в графі національність ОСОБА_2 вказати «полька».

Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 18 липня 2018 року у задоволенні позову ОСОБА_1 до Тернопільського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Тернопільській області про зобов'язання вчинити певні дії відмовлено повністю.

ОСОБА_1 подала до суду заяву про перегляд рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 18 липня 2018 року за нововиявленими обставинами. Подана заява обґрунтована тим, що на час розгляду позовної заяви судом не могло бути відомо те, що бабуся позивачки ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, померла 10 грудня 2000 року у віці 60 років, про що 11 грудня 2000 року Теребовлянським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області складено відповідний актовий запис 3165 (підтверджується свідоцтвом про смерть ОСОБА_3 серії І-ИД №236856 вид. 20.12.2017 року). Вважає, що оскільки ОСОБА_3 була бабусею позивача, а позивач є спадкоємцем померлої, то має право подати заяву про внесення змін до актового запису цивільного стану. Зазначила, що оскільки не знала і не могла знати про те, що до позовної заяви потрібно подати свідоцтво про смерть бабусі, а суду на час розгляду справи не могло бути відомо про її смерть, у зв'язку з чим є всі підстави передбачені п.1 ч.2 ст.361 КАС України для перегляду рішення за ново виявленими обставинами. А тому, просила ухвалити рішення, яким зобов'язати Тернопільський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Тернопільській області внести зміни в актовий запис про шлюб №532 складений 04.11.1962 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Тернопільського міського управління юстиції на бабусю позивача ОСОБА_2 та дідуся позивача ОСОБА_4, в графі національність нареченої з «українка» на «полька». Подану заяву просила розглядати за її відсутності, заяву підтримує.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 14 серпня 2018 року відкрито провадження за заявою ОСОБА_1 про перегляд рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 18 липня 2018 року у справі №819/1034/18/ за нововиявленими обставинами. Судове засідання призначене на 23 серпня 2018 року.

Представник Тернопільського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області в судове засідання не прибув, хоча був належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду справи, причин неприбуття суду не повідомив.

У відповідності до ч.9 ст.205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Розглядаючи подану заяву, суд виходить з того, що відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України), у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1 ст.361 КАС України, судове рішення, яким закінчено розгляд справи і яке набрало законної сили, може бути переглянуто за нововиявленими або виключними обставинами.

Згідно ч.2 ст.361 КАС України, підставами для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами є: 1) істотні для справи обставини, що не були встановлені судом та не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи; 2) встановлення вироком суду або ухвалою про закриття кримінального провадження та звільнення особи від кримінальної відповідальності, що набрали законної сили, завідомо неправдивих показань свідка, завідомо неправильного висновку експерта, завідомо неправильного перекладу, фальшивості письмових, речових чи електронних доказів, що потягли за собою ухвалення незаконного рішення у цій справі; 3) скасування судового рішення, яке стало підставою для ухвалення судового рішення, яке підлягає перегляду.

З вищевикладених норм вбачається, що судове рішення, яке набрало законної сили, може бути переглянуто на підставі істотних для справи обставин, що не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи.

Істотними обставинами справи вважаються ті, які можуть вплинути на рішення суду, яке набрало законної сили, а це передусім ті, що взагалі не були предметом розгляду по даній адміністративній справі в адміністративному суді у зв'язку з тим, що вони не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою на час розгляду справи. Також, істотними для справи обставинами вважаються такі факти і події, які мають юридичне значення для взаємовідносин сторін, що звернулись до суду з метою розгляду спірної ситуації, тобто ці факти існували вже під час розгляду спірної ситуації в суді, але не були і не могли бути відомі ні особам, які брали участь у розгляді адміністративної справи, ні суду, який її розглядав та вирішував її по суті.

У рішенні Тернопільського окружного адміністративного суду від 18 липня 2018 року, відмовляючи у задоволенні позову по суті зазначено, що позивачем не надано доказів намірів баби змінити свою національність, а зміна персональних даних є суб'єктивним особистим немайновим правом громадянина, яке за своєю природою реалізується лише за власним волевиявленням особи.

Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначення засад діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану регулюються положеннями Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010 № 2398-VI (далі - Закон № 2398-VІ).

Відповідно до статті 6 Закону № 2398-VІ відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Згідно зі статтею 22 Закону № 2398-VІ внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться, зокрема, за заявою особи, щодо якої складено актовий запис, спадкоємців померлого. Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану (частини друга, третя статті 22 Закону № 2398-VІ).

Згідно з приписами частини другої статті 300 Цивільного кодексу України, фізична особа має право на збереження своєї національної, культурної, релігійної, мовної самобутності, а також право на вільний вибір форм та способів прояву своєї індивідуальності, якщо вони не заборонені законом та не суперечать моральним засадам суспільства.

Статтею 3 Рамкової конвенції про захист національних меншин, ратифікованої Законом України від 09.12.1997 № 703/97-ВР, визначено, що кожна особа, яка належить до національної меншини, має право вільно вирішувати, вважатися їй, чи не вважатися такою, і таке рішення або здійснення прав у зв'язку з ним не повинно зашкоджувати такій особі.

Відповідно до пункту 2.13.2 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України № 96/5 від 12.01.2011 року, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 року за № 55/18793 (далі - Правила № 96/5), підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду.

Згідно з пунктом 2.16.7 Правил № 96/5 на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.

Системний аналіз зазначених норм дає підстави для висновку про те, що позивач має право ідентифікувати свою національність як "полька" та проводити впорядкування документів для реалізації своїх особистих прав, оскільки її бабуся вихована у традиціях польської культури та віри, та за національністю є "полька", що підтверджується зазначеними доказами та не спростовано відповідачем у справі.

Як вбачається з матеріалів даної адміністративної справи, батьками ОСОБА_1 є ОСОБА_5 та ОСОБА_6, що підтверджується свідоцтвом про народження серії 1-ИД №092384.

В свою чергу, батьками ОСОБА_5 є ОСОБА_4 та ОСОБА_3 (дівоче прізвище ОСОБА_2), що підтверджується інформацією у Витягах з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126, 133,135 Сімейного кодексу України.

Разом із заявою про перегляд рішення за нововиявленими обставинами, заявником подано свідоцтво про смерть ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, померлої 10 грудня 2000 року (серії І-ИД №236856 від.20.12.2017 року).

Позивач ОСОБА_1 є онукою померлої ОСОБА_3, тобто спадкоємцем у розумінні чинного законодавства, таким чином має право подавати заяву про внесення змін до актового запису цивільного стану.

Станом на день розгляду даної адміністративної справи суду не могло бути відомо про смерть бабусі позивача На думку суду, наведені у заяві ОСОБА_1 підстави є нововиявленими обставинами в розумінні частини другої статті 361 КАС України.

При цьому, при прийнятті рішення за результатами розгляду заяви про перегляд рішення за нововоиявленими обставинами, суд приймає до уваги твердження заявника про те, помилки та неточності, що містяться в актовому записі цивільного стану, негативно випливають на здійснення її суб'єктивних прав, а тому внесення змін і доповнень до актового запису цивільного стану є формою гарантії та захисту прав і свобод з боку держави.

Суд не встановлює факту належності позивача до певної національності, а підтверджує наявність у позивача правомірних підстав для впорядкування документів з метою реалізації права вільного вибору національності одного з родичів та отримання можливості користуватися окремими пільгами і гарантіями, що визначені чинним законодавством Польщі, в тому числі шляхом реалізації особистих прав як спадкоємця ОСОБА_2.

За приписами ч.4 ст.368 КАС України, за результатами перегляду рішення, ухвали за нововиявленими обставинами або виключними обставинами суд може: 1) відмовити в задоволенні заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами та залишити відповідне судове рішення в силі; 2) задовольнити заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, скасувати відповідне судове рішення та ухвалити нове рішення чи змінити рішення; 3) скасувати судове рішення і закрити провадження у справі або залишити позов без розгляду.

Суд зазначає, що належним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання відповідача вчинити певні дії, шляхом ухвалення рішення, як це передбачено ч.1 ст.369 КАС України.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 18 липня 2018 року слід скасувати, та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 139, 205, 241-246, 250, 361-369 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1.Заяву ОСОБА_1 про перегляд рішення за нововиявленими обставинами задовольнити повністю.

2.Скасувати рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 18 липня 2018 року у справі №819/1034/18.

3.Ухвалити нове рішення в адміністративній справі №819/1034/18, яким зобов'язати Тернопільський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Тернопільській області внести зміни в актовий запис про шлюб №532, складений 04.11.1962 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Тернопільського міського управління юстиції, на ОСОБА_2 та ОСОБА_4, в графі національність нареченої з «українка» на полька».

4.Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Тернопільського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області (м.Тернопіль, вул.Майдан Волі 2, код ЄДРПОУ 41346948) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ід.№ НОМЕР_1, 18.02.1988 р.н.) сплачений судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 23 серпня 2018 року.

Копію рішення надіслати учасникам справи.

Головуючий суддя Дерех Н.В.

копія вірна

Суддя Дерех Н.В.