Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про залишення позовної заяви без руху
21 серпня 2018 р. Справа №0540/7361/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Христофоров А.Б., розглянувши позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області до Головного територіального управління юстиції у Донецькій області про скасування постанови про накладення штрафу, -
20.08.2018 року Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010) звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного територіального управління юстиції у Донецькій області (ідентифікаційний код 34898944) про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу від 09.08.2018 року у розмірі 5100 грн. по ВП № 56774403, винесену старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції Донецької області при примусовому виконанні виконавчого листа № 805/777/18-а, виданого 27.06.2018 року Донецьким окружним адміністративним судом.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Згідно з ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України “Про судовий збір” судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з пп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України “Про судовий збір” за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру суб'єктом владних повноважень встановлюється ставка судового збору в розмірі 1 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Враховуючи наведене, за подання даного адміністративного позову до суду підлягає сплаті судовий збір у розмірі 1762грн.
Разом із цим, позивачем не додано до позову доказ сплати судового збору.
В позовній заяві Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області вказало, що відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України № 1404 виконавче провадження з виконання судових рішень є завершальною і невід'ємною стадією судового провадження по конкретній справі. За подання позовної заяви, за результатами якої винесено судове рішення, виданий виконавчий лист та відкрито виконавче провадження, вже сплачено судовий збір.
Суд не погоджується з вказаною позицією позивача та зазначає, що жодних пільг для стадії виконавчого провадження як завершальної стадії судового провадження Законом України “Про судовий збір” та Кодексом адміністративного судочинства України не передбачено.
Отже, позивачу необхідно надати суду оригінал квитанції на підтвердження сплати судового збору за подання адміністративного позову до Донецького окружного адміністративного суду в розмірі 1762 грн.
Відповідно до ч. 1,2 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Зважаючи на вищевикладене, суддя вважає за необхідне залишити позовну заяву без руху.
На підставі викладеного вище, керуючись ст. 160, 161, 169, 171, 172, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
Позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області до Головного територіального управління юстиції у Донецькій області про скасування постанови про накладення штрафу - залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з дня отримання цієї ухвали, в продовж якого позивач має надати до суду документ про сплату судового збору у розмірі 1762 грн. або документи, які підтверджують підстави звільнення, зменшення чи відстрочення сплати судового збору.
Роз'яснити позивачу, що при усуненні недоліків в наданий строк, позовна заява буде вважатись поданою у день первинного її подання до адміністративного суду.
В разі невиконання вимог ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно до цієї ухвали, позовна заява буде визнана неподаною та повернута позивачеві.
Копію цієї ухвали невідкладно надіслати особі, яка звернулася із позовною заявою.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту постановлення.
Суддя Христофоров А.Б.