Справа № 1540/3688/18
20 серпня 2018 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Соколенко О.М., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об'єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області про визнання незаконними дій та скасування постанови,-
24 липня 2018 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об'єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області, в якому позивач спросить суд:
- визнати незаконними дії Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об'єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області щодо призначення повторних місцевих виборів депутатів Цебриківської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі №7 на 25 березня 2018 року;
- скасувати постанову Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об'єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області №23 від 25.01.2018 року про призначення на 25 березня 2018 року повторних виборів депутатів Цебриківської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі №7.
Ухвалою суду від 30.07.2018 року, судом на підставі положень ч.1 ст.169 КАС України позовну заяву залишено без руху, та позивачу наданий десятиденний строк з дня отримання копії ухвали (в тому числі, якщо її копію отримано нарочно, засобами електронної пошти та факсимільного зв'язку) для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання до суду:
- належним чином засвідчених та у належній якості копій доказів, доданих до позовної заяви;
- належним чином засвідченої копії постанови Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об'єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області №23 від 25.01.2018 року про призначення на 25 березня 2018 року повторних виборів депутатів Цебриківської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі №7
- надання до суду доказів, визначених в ухвалі суду;
- уточненої позовної заяви, з урахуванням вищевикладеного судом в ухвалі (з копією для відповідача) із зазначенням: інформації щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових доказів, ксерокопії яких додано до позовної заяви; інформації щодо електронної адреси позивача та реєстраційного номеру облікової картки платника податків представника позивача.
Копію вказаної ухвали суду отримано представником позивача 01.08.2018 року, що підтверджується матеріалами справи.
Враховуючи дату отримання позивачем копії ухвали суду, останнім днем для усунення недоліків позовної заяви, враховуючи положення ч.1, ч.6 ст.120 КАС України, є 13.08.2018 року.
10 серпня 2018 року за вх. №ЕП/4417/18 засобами електронної пошти від представника позивача надійшов лист, в якому останній повідомив суд про направлення 10.08.2018 року засобами поштового зв'язку листа з матеріалами про усунення недоліків.
14 серпня 2018 року за вх. №ЕП/4500/18 засобами електронної пошти від представника позивача надійшов лист разом із описом вкладення поштового відправлення на ім'я ООАС та фіскальним чеком від 10.08.2018 року.
Водночас, 14 серпня 2018 року за вх.23550/18 засобами поштового зв'язку від представника позивача надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви разом із:
1) адміністративним позовом (уточненим) ОСОБА_1 до Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об'єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області, в якому позивач спросить суд:
- визнати протиправними дії Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об'єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області щодо призначення повторних місцевих виборів депутатів Цебриківської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі №7 на 25 березня 2018 року;
- скасувати постанову Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об'єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області №23 від 25.01.2018 року про призначення на 25 березня 2018 року повторних виборів депутатів Цебриківської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі №7.
2) клопотанням про витребування доказів;
3) копією паспорта позивача;
4) копією ідентифікаційного номеру позивача;
5) копією протоколу Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об'єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області від 30.10.2017 року;
6) копією постанови Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об'єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області №22 від 03.11.2017 року;
7) копією постанови Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об'єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області №8 від 03.10.2017 року, з якої вбачається, що позивача зареєстровано кандидатом в депутати Цебриківської селищної виборчої комісії Цебриківської об'єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області.
У адміністративному позові (уточненому), який наданий на виконання ухвали суду від 30.07.2018 року вказано, засоби зв'язку позивача та вказано реєстраційний номер облікової картки платника податків представника позивача.
Розглянувши документи, надані позивачем на виконання ухвали від 30.07.2018 року про залишення позовної заяви без руху, суддя зазначає наступне.
Так, в ухвалі суду від 30.07.2018 року про залишення позовної заяви без руху зазначено, що згідно п.5 та п.8 ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві зазначається:
- виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини;
- перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
Однак, позивачем не зазначено щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових доказів, ксерокопії яких додано до позовної заяви.
Суддя зазначає, що ані в уточненій позовній заяві, ані в інших документах, які надані на виконання ухвали суду від 30.07.2018 року позивачем не повідомлено про наявність у позивача або іншої особи оригіналів письмових доказів, копії яких додано до позовної заяви.
Отже, в цій частині, позивачем не усунено недоліки позовної заяви.
Також, в ухвалі суду від 30.07.2018 року суддею зазначено, що відповідно до ч.4 ст.161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів). Частиною 2 статті 79 КАС України визначено, що позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом із поданням позовної заяви.
В ухвалі суду від 30.07.2018 року судом, зокрема, зазначено, що обґрунтовуючи позовні вимоги позивач, окрім іншого, посилається на те, що:
- за результатами виборів позивача було обрано депутатом, про що відповідачем складений відповідний протокол про встановлення результатів виборів та визнано ОСОБА_2 обраним депутатом по виборчому округу №7;
- до позивача звернувся секретар Цебриківської СТВК та повідомив про те, що необхідно протягом 20 днів з дня офіційного оприлюднення результатів місцевих виборів, надати до комісії заяву про реєстрацію депутатом та копію паспорту громадянина України.
Однак, відповідних доказів на підтвердження вищевказаних обставин, на які позивач посилається у своїй позовній заяві, позивачем до суду не надано та не зазначено про причини, які унеможливлюють їх надання.
Таким чином, як вказано в ухвалі суду, позивачу необхідно надати до суду усі вище перелічені докази, а у разі неможливості їх надання, зазначити про причини, які унеможливлюють їх надання.
Так, в заяві про усунення недоліків позовної заяви одним із документів, що надаються на виконання ухвали суду від 30.07.2018 року зазначено протокол про встановлення результатів виборів на окрузі №7.
Однак, під час розкриття конверту в якому надійшла вказана заява, копії відповідного протоколу про підсумки голосування не виявлено, про що працівниками відділу судово-адміністративних послуг та аналітичної роботи складено відповідний акт від 14.08.2018 року №373.
Таким чином, позивачем на виконання ухвали суду від 30.07.2018 року так і не надано доказів на підтвердження доводів позивача про те, що за результатами виборів позивача було обрано депутатом, про що відповідачем складений відповідний протокол про встановлення результатів виборів та визнано ОСОБА_2 обраним депутатом по виборчому округу №7.
Окрім того, на виконання ухвали суду від 30.07.2018 року позивачем так і не надано доказів на підтвердження доводів, які викладені позивачем у позовній заяві, а саме, що до позивача звернувся секретар Цебриківської СТВК та повідомив про те, що необхідно протягом 20 днів з дня офіційного оприлюднення результатів місцевих виборів, надати до комісії заяву про реєстрацію депутатом та копію паспорту громадянина України.
Отже, в цій частині, позивачем не усунено недоліки позовної заяви.
Окрім того, в ухвалі суду від 30.07.2018 року судом зазначено позивачу необхідність привести позовні вимоги у відповідність до приписів ст.5 КАС України, зокрема з тих підстав, що однією з вимог позивача є вимога лише про скасування постанови Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об'єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області №23 від 25.01.2018 року.
Як вже зазначалось вище, на виконання вимог ухвали суду від 30.07.2018 оку позивачем надано до суду адміністративний позов (уточнений) ОСОБА_1 до Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об'єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області, в якому позивач спросить суд, зокрема, скасувати постанову Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об'єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області №23 від 25.01.2018 року про призначення на 25 березня 2018 року повторних виборів депутатів Цебриківської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі №7.
Суддя зазначає, що згідно з п.2 ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Згідно з п.п.2 ч.2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Таким чином, вимога про скасування індивідуального акту чи окремих його положень має бути заявлена одночасно з вимогою про визнання такого акту протиправним.
Натоміть, позивач просить суд лише скасувати постанову Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об'єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області №23 від 25.01.2018 року про призначення на 25 березня 2018 року повторних виборів депутатів Цебриківської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі №7.
Отже, і в цій частині, позивачем не усунено недоліки позовної заяви.
Також, в ухвалі суду від 30.07.2018 року судом зазначено позивачу, що відповідно до ч.7 ст.161 КАС України до заяви про визнання індивідуального акта протиправним чи адміністративного договору недійсним додається також оригінал або копія оспорюваного акта чи договору або засвідчений витяг з нього, а у разі відсутності акта чи договору у позивача - клопотання про його витребування.
Так, як вказано в ухвалі, позивач просить суд, зокрема, скасувати постанову Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об'єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області №23 від 25.01.2018 року про призначення на 25 березня 2018 року повторних виборів депутатів Цебриківської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі №7.
Однак, копії спірної постанови ОСОБА_1 до позовної заяви не надано та не зазначено причин неможливості надання копії даної постанови.
Таким чином, судом в ухвалі від 30.07.2018 року про залишення позовної заяви без руху зазначено, що позивачу необхідно надати до суду копію постанови Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об'єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області №23 від 25.01.2018 року про призначення на 25 березня 2018 року повторних виборів депутатів Цебриківської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі №7.
На виконання ухвали суду від 30.07.2017 року в цій частині, з боку позивача так і не надано до суду копію постанови Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об'єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області №23 від 25.01.2018 року про призначення на 25 березня 2018 року повторних виборів депутатів Цебриківської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі №7.
Натомість, як вже зазначалось вище, 14 серпня 2018 року за вх.23550/18 засобами поштового зв'язку від представника позивача надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви, зокрема, разом із клопотанням про витребування постанови Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об'єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області №23 від 25.01.2018 року про призначення на 25 березня 2018 року повторних виборів депутатів Цебриківської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі №7.
З приводу наданого клопотання позивача про витребування доказів (в частині оскаржуваної постанови), суд зазначає наступне.
Відповідно до п.2 ч.3 ст.44 КАС України учасники справи мають право подавати докази.
Суд зазначає, що відповідно до ст.79 КАС України позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом із поданням позовної заяви.
Відповідно до положень ч.1 ст.80 КАС України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 79 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї.
Суддя зазначає, що згідно з ч.2 статті 80 КАС України у клопотанні про витребування доказів повинно бути зазначено:
1) який доказ витребовується;
2) обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати;
3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа;
4) заходи, яких особа, що подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів, та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу.
Однак, в порушення вимог вищевказаної статті позивачем не зазначено заходи, яких ОСОБА_1 чи його представником було вжито для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів, та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу.
Враховуючи вищевикладене, клопотання позивача про витребування доказів по справі №815/3688/18 є необґрунтованим.
Отже, зважаючи на необґрунтованість клопотання про витребування доказів, суд вважає, що позивачем і в частині надання до суду копії постанови Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об'єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області №23 від 25.01.2018 року про призначення на 25 березня 2018 року повторних виборів депутатів Цебриківської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі №7 не усунуто недоліки позовної заяви.
Тобто, як вбачається з викладеного, позивачем лише частково усунуто недоліки позовної заяви, а отже, таке усунення недоліків позовної заяви позивачем є неналежним виконанням ухвали суду від 30.07.2018 року про залишення позовної заяви без руху.
Разом з тим, суд зазначає, що позивачем не надавалось клопотання про продовження строку для усунення недоліків позовної заяви, які, ані станом на 13.08.2018 року, ані станом на 20.08.2018 року (останній день визначеного ч.5 ст.169 КАС України п'ятиденного терміну з дня закінчення строку для усунення недоліків позовної заяви) позивачем не були усунуті та не було надано жодних клопотань та пояснень з приводу неможливості виконання цих недоліків позовної заяви.
Відповідно до п.1 ч.4 ст.169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Згідно ч.5 ст.169 КАС України суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду не пізніше п'яти днів з дня її надходження або з дня закінчення строку на усунення недоліків.
Відповідно до ч. 1 ст. 120 КАС України перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок. Згідно з ч.6 ст.120 КАС України якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день.
Зважаючи на вищевикладене, оскільки позивачем лише частково усунуті недоліки, наявні у позовній заяві, та таке усунення недоліків є неналежним виконанням ухвали суду від 30.07.2018 року про залишення позовної заяви без руху, суд доходить висновку, що за таких обставин, позов слід повернути позивачу з усіма доданими до нього матеріалами згідно ч.5 ст.169 КАС України.
Також, суддя вважає за необхідне роз'яснити позивачу, що відповідно до ч.8 ст.169 КАС України повернення позовної заяви не позбавляє його права на повторне звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Керуючись ст.ст.9, 120, 169, 243, 248, 256,294,295 КАС України, суддя, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об'єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області про визнання незаконними дій та скасування постанови - повернути позивачеві.
Копію ухвали разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами надіслати позивачеві.
Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до Одеського окружного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання.
Ухвала набирає законної сили у строки, визначені ст.256 КАС України.
Суддя О.М. Соколенко