8.2.3
Іменем України
21 серпня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 1240/2100/18
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом Головного управління ДФС України в Луганській області до Комунального підприємства «Рубіжанське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Рубіжанської міської ради про стягнення коштів за податковим боргом,-
17 липня 2018 року Головне управління ДФС у Луганській області (далі- позивач, ГУ ДФС у Луганській області) звернулось до Луганського окружного адміністративного суду із позовом до Комунального підприємства «Рубіжанське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Рубіжанської міської ради (далі - відповідач, КП «РВУВКГ») про стягнення коштів за податковим боргом.
Позовну заяву обґрунтовано тим, що станом на 08.06.2018 відповідачем не сплачено до бюджету узгоджених сум податкового боргу на загальну суму 47722,91 грн з земельного податку з юридичних осіб. Рубіжанською ОДПІ ГУ ДФС у Луганській області було здійснено всі визначені законодавством заходи щодо стягнення податкового боргу, а саме у відповідності до вимог п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України відповідачу було вручено 21.11.2007 першу податкову вимогу форми «Ю1» № 283 від 21.11.2007 та 24.12.2007 другу податкову вимогу форми «Ю2» від 24.12.2007 № 306. Станом на даний час вищезазначені податкові вимоги не погашені, податковий борг відповідача не сплачений та продовжує збільшуватись.
Представник позивача в судове засідання не прибув, до відділу діловодства та обліку звернення громадян (канцелярію) надав клопотання від 17.08.18 вх. № 19727/2018 про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує (арк. спр. 41).
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином (арк. спр. 42), надав клопотання від 26.07.2018 № 20/1705, у якому визнав позовні вимоги у повному обсязі, просив суд розглянути справу без його участі (арк. спр. 30).
Частиною третьою статті 3 КАС України закріплено, що провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Ухвалою суду від 18 липня 2018 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати у порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання (арк.спр. 1).
Ухвалою від 07.08.18 закрито підготовче провадження, справу призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні (арк. спр. 37)
Згідно із частиною дев'ятою статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд дійшов такого.
Судом встановлено, що Комунальне підприємство «Рубіжанське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» (код ЄДРПОУ 32026192) зареєстроване у якості юридичної особи виконавчим комітетом Рубіжанської міської ради 07.10.1992, 22.12.2004 за № 1 390 120 0000 000145, перебуває на обліку в Рубіжанській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Луганській області. (арк. спр. 21-24).
Станом на 08.06.2018 за відповідачем рахується податковий борг з земельного податку з юридичних осіб в загальному розмірі 47 722,91 грн, який є основним боргом, що підтверджується розрахунком заборгованості станом, інформацією про наявніть/відсутність податкового боргу, інтегрованою карткою платника податків (арк. спр. 10,12, 13).
Податковий борг виник у зв'язку з несплатою грошових зобов'язань, самостійно визначених у податкових деклараціях:
- № 9022432075 від 17.02.2017 звітна за 2017 рік, згідна якої щомісячна плата за землю складає 3441,50 грн;
- № 9154605452 від 07.08.2017 звітна за 2018 рік, згідно якої щомісячна плата за землю складає 3326,99 (арк. спр. 14-17).
Податковий борг (недоїмка) відповідача з земельного податку з юридичних осіб на загальну суму 47 722,91 грн виник за період з 30.04.2017 по 30.05.2018 у зв'язку з несплатою узгоджених сум податкового зобов'язання з земельного податку з юридичних осіб, самостійно визначених платником податків у податкових деклараціях з плати за землю.
Рубіжанської ОДПІ ГУ ДФС у Луганській області було здійснено всі визначені законодавством заходи щодо стягнення податкового боргу, а саме у відповідності до вимог п. 59.1 ст. 59 ПКУ відповідачу було особисто вручено:
- першу податкову вимогу форми «Ю 1» від 21.11.2007 № 283;
- другу податкову вимогу форми «Ю 2» від 24.12.2007 № 306 (арк. спр. 9).
Станом на теперішній час вищезазначені податкові вимоги не погашені, податковий борг відповідача не сплачений.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, чуд виходить з такого.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України, який набрав чинності з 01 січня 2011 року.
Відповідно до підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно з підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України є обов'язком платника податку подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням податків і зборів. Та відповідно пункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податку зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до пункту 286.2 статті 286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Як передбачено пунктом 287.3 статтею 287 цього Кодексу, податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельних ділянок за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Платник податків відповідно до пункту 57.1 статті 57 ПК України зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Визначені у вимогах форми «Ю1» та «Ю2» від 21.11.2007 № 283 та від 24.12.2007 № 306 відповідно суми грошового зобов'язання відповідачем не сплачені, а самі рішення не оскаржувались ані в адміністративному, ані в судовому порядку.
Згідно пункту 57.1 статті 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно пункту 54.1 статті 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно пункту 203.1. статті 203 ПК України Податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
В порушення вимог пунктів 57.1, 57.3, статті 57, пункту 203.2 статті 203 ПК України КП «РВУВКГ» не сплатило у встановлені строки податкове зобов'язання з єдиного податку з юридичних осіб.
Відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України до прав контролюючих органів входить звернення до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно пункту 95.1 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Відповідно до пункту 95.3 статті 95 ПК України, стягнення коштів т рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
У зв'язку з несплатою самостійно узгодженої суми податкового зобов'язання з земельного податку з юридичних осіб, у відповідача утворилася заборгованість у загальному розмірі 47 722,91 грн, що підтверджується розрахунком суми заборгованості, та витягом з інтегрованої картки платника податків (арк. спр. 10,13).
За правилами, визначеними пунктом 59.5 статті 59 ПК України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Відповідно до підпункту 20.1.34. пункту 20.1. статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Законом України від 21.12.2016 № 1797-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" доповнено ПК України статтею 19-3 та викладено в новій редакції підпункту 19.1.1 пункту 19.1 статті 19, якими визначено перелік функцій державний податкових інспекцій, а функції контрольно-перевірочної роботи закріплено виключно за контролюючими органами обласного та центрального рівнів.
Податковий борг у добровільному порядку не сплачено, що підтверджується витягом з інтегрованої картки платника податків (арк. спр. 13).
Таким чином, суд вважає встановленим, що за відповідачем дійсно існує податковий борг у зазначеній сумі, про яку він повідомлений, яка ним не оспорена, до теперішнього часу не сплачена.
Як вже вищевказано, відповідач визнає позов у повному обсязі.
У частинах 3, 4 статті 112 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову. Суд не приймає відмови від адміністративного позову, визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії позивача або відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Підстав для неприйняття визнання адміністративного позову судом не встановлено.
За таких обставин суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що слід задовольнити.
Питання про розподіл судового збору не вирішується, оскільки відповідно до частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Вказаних витрат позивачем не понесено.
Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги Головного управління ДФС України у Луганській області (вул. Енергетиків, 72, м. Сєвєродонецьк, Луганська обл., 93400, код ЄДРПОУ 39591445) задовольнити повністю.
Стягнути з Комунального підприємства «Рубіжанське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Рубіжанської міської ради (код ЄДРПОУ 32026192, місцезнаходження: 93300, Луганська обл., місто Рубіжне, вулиця Менделєєва, будинок 49) на користь місцевого бюджету Кремінської міської ради (отримувач:УК у Кремін.р-ні/М.КРЕМІННА/18010500, ОКПО: 37796309, МФО: 899998, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), розрахунковий рахунок: 33216811012152) податковий борг з земельного податку з юридичних осіб на загальну суму 47 722,91 грн (сорок сім тисяч сімсот двадцять дві гривні 91 коп.), з яких 47 722,91 грн - основного платежу з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих цього платника.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Суддя А.Г. Секірська