Ухвала від 20.08.2018 по справі 909/480/15

Справа № 909/480/15

УХВАЛА

20.08.2018 м. Івано-Франківськ

Господарський суд Івано-Франківської області у складі колегії суддів: головуюча - суддя Шіляк М.А., судді Грици Ю.І. та Малєєвої О.В., секретар судового засідання Феденько Н.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Розважально-відпочинковий центр "Гаразд" (вх. № 11783/18 від 09.08.2018) про забезпечення виконання рішення у справі

за позовом: Івано-Франківської міської ради

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Розважально-відпочинковий центр "Гаразд"

за участю третьої особи, яка на заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: ОСОБА_1 містобудування та архітектури виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради

про розірвання договору оренди землі № 79 на земельну ділянку загальною площею 4,0000 га по Південному бульвару в м. Івано-Франківську для будівництва розважально-відпочинкового центру, зареєстрованого у Івано-Франківській філії центру ДЗК при Держкомземі України, про що в Державному реєстрі земель вчинено запис від 16.03.2011 № 261010004000032 та додаткової угоди по договору оренди землі від 21.03.2014 та повернення земельної ділянки площею 4,0000 га на Південному бульварі в м. Івано-Франківську власнику Івано-Франківській міській раді

та за зустрічним позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Розважально-відпочинковий центр "Гаразд"

до відповідача: Івано-Франківської міської ради

за участю третьої особи, яка на заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_1 містобудування та архітектури виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради

про усунення Товариству з обмеженою відповідальністю "Розважально-відпочинковий центр "Гаразд" в користуванні земельною ділянкою площею 4,0000 га по Південному бульвару в м. Івано-Франківську згідно умов договору оренди землі № 79 від 14.03.2011 за цільовим призначенням та зобов'язання Івано-Франківську міську раду на виконання п. 28 Договору оренди землі, вчинити дії, направлені на внесення змін до Генерального плану міста Івано-Франківська, щодо земельної ділянки площею 4,0000 га по вул. Південний бульвар, в частині приведення його у відповідність до даних державного земельного кадастру,

за участю:

від позивача - представник ОСОБА_2,

від відповідача - представник ОСОБА_3,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду Івано-Франківської області від 08.10.2015 (головуюча суддя Шіляк М.А., судді Деделюк Б.В., Калашник В.О.) в первісному позові Івано-Франківської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Розважально-відпочинковий центр "Гаразд", за участю третьої особи, яка на заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_1 містобудування та архітектури виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, про розірвання договору оренди землі № 79 на земельну ділянку загальною площею 4,0000 га по Південному бульвару в м. Івано-Франківську для будівництва розважально-відпочинкового центру, зареєстрованого у Івано-Франківській філії центру ДЗК при Держкомземі України, про що в Державному реєстрі земель вчинено запис від 16.03.2011 № 261010004000032, та додаткової угоди по договору оренди землі від 21.03.2014 та повернення земельної ділянки площею 4,0000 га на Південному бульварі в м. Івано-Франківську власнику Івано-Франківській міській раді відмовлено. В зустрічному позові Товариства з обмеженою відповідальністю "Розважально-відпочинковий центр "Гаразд" до Івано-Франківської міської ради, за участю третьої особи, яка на заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1 містобудування та архітектури виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, про усунення Товариству з обмеженою відповідальністю "Розважально-відпочинковий центр "Гаразд" в користуванні земельною ділянкою площею 4,0000 га по Південному бульвару в м. Івано-Франківську згідно умов договору оренди землі № 79 від 14.03.2011 за цільовим призначенням та зобов'язання Івано-Франківську міську раду на виконання п. 28 Договору оренди землі вчинити дії, направлені на внесення змін до Генерального плану міста Івано-Франківська, щодо земельної ділянки площею 4,0000 га по вул. Південний бульвар в частині приведення його у відповідність до даних державного земельного кадастру відмовлено.

Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 07.12.2015 вищезазначене рішення в частині відмови у зустрічному позові скасовано та прийнято нове рішення, яким позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Розважально-відпочинковий центр "Гаразд" до Івано-Франківської міської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1 містобудування та архітектури виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою площею 4,0000 га по Південному бульвару в м. Івано-Франківськ згідно умов договору оренди землі № 79 від 14.03.2011 за цільовим призначенням та зобов'язання до вчинення дій - задоволено частково. Пунктом 4 резолютивної частини постанови вирішено - усунути перешкоди Товариству з обмеженою відповідальністю "Розважально-відпочинковий центр "Гаразд" в користуванні земельною ділянкою площею 4,0000 га по Південному бульвару в м. Івано-Франківську згідно умов договору оренди землі № 79 від 14.03.2011 за цільовим призначенням та зобов'язати Івано-Франківську міську раду як Орендодавця розглянути питання щодо внесення змін до Генерального плану міста Івано-Франківська відносно земельної ділянки площею 4,0000 га по вул. Південний бульвар. В решті - рішення суду залишено без змін.

До Господарського суду Івано-Франківської області надійшла заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Розважально-відпочинковий центр "Гаразд" (вх. № 11783/18 від 09.08.2018) про забезпечення виконання рішення суду в порядку ч. 6 ст. 327 Господарського процесуального кодексу України.

Ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 13.08.2018 заяву про забезпечення виконання рішення суду по справі № 909/480/15 ухвалено розглядати у складі колегії суддів: головуючої судді Шіляк М.А., суддів Малєєвої О.В. та Скапровської І.М.

Розгляд заяви про забезпечення виконання рішення суду призначено в судовому засіданні на 20.08.2018.

У зв'язку із тимчасовою непрацездатністю судді Скапровської І.М. з 14.08.2018 головуюча суддя у даній справі ОСОБА_4 14.08.2018 звернулась зі службовою запискою до керівника апарату Господарського суду Івано-Франківської області з проханням про заміну судді Скапровської І.М. в складі колегії суду по справі № 909/480/15.

Розпорядженням керівника апарату Господарського суду Івано-Франківської області від 14.08.2018 № 103 призначено повторний автоматизований розподіл судової справи № 909/480/15 в частині заміни (визначення) судді - члена колегії Скапровської І.М.

Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 14.08.2018 замінено суддю Скапровську І.М. на суддю Грицу Ю.І.

Ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 15.08.2018 заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Розважально-відпочинковий центр "Гаразд" про забезпечення виконання рішення суду по справі № 909/480/15 ухвалено розглядати у складі колегії суддів: головуючої судді Шіляк М.А., суддів Грици Ю.І. та Малєєвої О.В.

В судовому засіданні представник ТОВ "РВЦ "Гаразд" заяву про забезпечення виконання рішення суду підтримав в повному обсязі та просив суд її задовольнити. В обґрунтування заяви зазначено наступне. Пунктом 4 резолютивної частини постанови Львівського апеляційного господарського суду від 07.12.2015 вирішено усунути перешкоди ТОВ "РВЦ "Гаразд" в користуванні земельною ділянкою площею 4,0000 га по Південному бульвару в м. Івано-Франківську згідно умов договору оренди землі № 79 від 14.03.2011 за цільовим призначенням та зобов'язати Івано-Франківську міську раду як Орендодавця розглянути питання щодо внесення змін до Генерального :ану міста Івано-Франківська відносно земельної ділянки площею 4,0000 га по вул. Південний бульвар. Дана постанова Львівського апеляційного господарського суду набрала законної сили і відповідно до ст. 124 Конституції України є обов'язковою до виконання на всій території України.

Львівський апеляційний господарський суд виходив того, що звертаючись із позовом до суду Івано-Франківська міська рада одночасно вказувала на дві обставини, якими обґрунтовувала свої позовні вимоги, а саме: з підстав нецільового використання земельної ділянки Орендарем і з підстав віднесення Генеральним планом міста спірної земельної ділянки до земель території зелених насаджень загального користування

Позивач за зустрічним позовом - ТОВ "РВЦ "Гаразд", звертаючись із зустрічним позовом до Івано-Франківської міської ради, вказував, що Івано-Франківською міською радою як Орендодавцем всупереч умовам договору оренди було передано земельну ділянку в оренду в неналежному стані, що створює перешкоди для освоєння за цільовим призначенням, оскільки незважаючи на той факт, що земельна ділянка була передана під будівництво, і що така за своїм цільовим призначенням відноситься до земель житлової і громадської забудови, бездіяльність Івано-Франківської міської ради, яка полягає не внесенні змін до Генерального плану міста Івано-Франківська і не приведення його у відповідність до землевпорядної документації, створює йому перешкоди в освоєнні земельної ділянки у відповідності до умов укладеного договору оренди.

Реалізуючи право розпорядження земельною ділянкою, яка знаходиться в м. Івано- Франківську на вул. Південний бульвар, Івано-Франківська міська рада шляхом укладення договору оренди з ТОВ "РВЦ "Гаразд", вступила з відповідним суб'єктом господарювання у цивільні правовідносини, які регулюються нормами цивільного законодавства.

Відповідно до пункту 27 Договору Орендодавець має право вимагати від Орендаря використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно договору оренди.

Згідно п. 1 та 14 Договор земельна ділянка передавалася в оренду для будівництва розважально-відпочинкового центру.

Відповідно до п. 15 Договору цільове призначення земельної ділянки - землі житлової і громадської забудови.

Статтею 39 Земельного кодексу України встановлено, що використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-кадастрового устрою з дотриманням будівельних норм, державних стандартів і норм, регіональних та місцевих правил забудови.

Таким чином, як було встановлено рішенням суду іменем України в постанові Львівського апеляційного господарського суду, віднесення в Генеральному плані міста Івано-Франківська орендованої земельної ділянки до земель зелених насаджень, унеможливлює для позивача за зустрічним позовом використання даної земельної ділянки у відповідності до цільового призначення цієї землі (землі житлової та громадської категорії) та у відповідності до договору оренди (п. 15 Договору).

За наведеного, Львівський апеляційний господарський суд прийняв рішення, яким зобов'язав Івано-Франківську міську раду усунути перешкоди ТОВ "РВЦ "Гаразд" в користуванні земельною ділянкою площею 4,0000 га по Південному бульвару в м. Івано-Франківську згідно умов договору оренди землі № 79 від 14.03.2011 за цільовим призначенням та зобов'язав Івано-Франківську міську раду як Орендодавця розглянути питання щодо внесення змін до Генерального плану міста Івано-Франківська відносно земельної ділянки площею 4,0000 га по вул. Південний бульвар.

Окрім вищезазначеного, відповідно до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" генеральний план населеного пункту розробляється та затверджується в інтересах відповідної територіальної громади з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів. Згідно ДБНБ.1.1-15:2012 при розробленні генерального плану враховують в тому числі інформацію земельного кадастру, інвестиційні наміри юридичних і фізичних осіб щодо забудови та іншого використання території (які, зокрема, відображені в договорі оренди земельної ділянки, в даному випадку - для будівництва розважально-відпочинкового центру).

Проте, 26.07.2018, після "оприлюднення проекту генерального плану", а по факту - лише фрагменту графічної частини проекту, ознайомившись із графічною частиною даного містобудівного документу, ТОВ "РВЦ "Гаразд" виявило, що територію, в межах якої знаходиться орендована ТОВ "РВЦ "Гаразд" земельна ділянка, за функціональним призначенням віднесено до території зелених насаджень загального користування і відображено на ній пішохідні доріжки, проходи і проїзди.

Таким чином, Івано-Франківська міська рада не тільки не виконала рішення суду, не тільки не усунула перешкоди ТОВ "РВЦ "Гаразд" в освоєнні земельної ділянки за цільовим призначенням, але й більше того, віднесла в проекті змін до Генерального плану орендовану позивачем земельні ділянку до категорії, яка за своїм функціональним призначенням взагалі забороняє будь-яке будівництво на ній.

З цього слідує, що ТОВ "РВЦ "Гаразд", яке з 2011 року орендує земельну ділянку, яка була передана орендарю під забудову, і щомісяця сплачує за неї значний розмір орендної плати, через такі дії Івано-Франківської міської ради до цього часу не може використати об'єкт за його цільовим призначенням у відповідності до умов договору.

Таким чином, з вищевикладеного вбачається, що Івано-Франківська міська рада не тільки ухиляється від виконання рішення суду в частині усунення перешкод ТОВ "РВЦ "Гаразд", але й всупереч цього рішення намагається внести такі зміни до Генерального плану, які б взагалі не дали можливості орендарю її використовувати.

Орендодавець шляхом прийняття таких змін до Генерального плану, в такий спосіб намагається повністю уникнути виконання рішення суду, знівелювати сутність такого взагалі, і створити такі умови для Орендаря, у яких останній змушений буде лише сплачувати орендну плату без можливості користуватися земельною ділянкою.

Статтею 16 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" визначено, що планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.

Відповідно до ст. 12 Закону України "Про основи містобудування" до компетенції сільських, селищних, міських рад у сфері містобудування на відповідній території затвердження відповідно до законодавства місцевих програм, генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій, а за відсутності затверджених в встановленому законом порядку планів зонування території - детальних планів територій,

Відповідності до ч. 9 ст. 17 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" зміни до генерального плану населеного пункту можуть вноситися не частіше, раз на п'ять років. Такі зміни вносяться органом місцевого самоврядування, який затверджував ний план населеного пункту.

Враховуючи наведене, затвердження змін до Генерального плану міста Івано-Франківська, в оприлюдненій на даний час редакції (віднесення орендованої ТОВ "РВЦ "Гаразд" ділянки до територій з функціональним призначенням зона зелених насаджень загального користування з пішохідними проходами (можливо сквер), до моменту виконання Івано-Франківською міською радою постанови Львівського апеляційного господарського суду про усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою площею 4,0000 га по Південному бульвару в м. Івано-Франківську згідно умов договору оренди землі № 79 від 14.03.2011 за цільовим призначенням, повністю унеможливить таке виконання рішення мінімум на 5 наступних років.

Зважаючи на те, що договір оренди земельною ділянкою з ТОВ "РВЦ "Гаразд" було пролонговано до 2020 року з правом подальшої пролонгації, то відповідно позивач буде повністю позбавлений можливості захистити свої права шляхом такого виконання, адже через 5 років (2023 році), коли зміни до Генерального плану можна буде внести, вірогідно, землі в користуванні позивача вже не буде, через неможливість освоєння такої земельної ділянки.

Більше того, ТОВ "РВЦ "Гаразд" змушене на даний час і змушене буде ще до 2020 року сплачувати орендну плату (на даний час 51 000 грн. в місяць), без можливості використовувати земельну ділянку за цільовим призначенням.

Додатково звертає увагу на те, що вже в іншій адміністративній справі № 344/15039/15а, (2а/344/59/16), за участі ТОВ "РВЦ "Гаразд" як позивача і ОСОБА_1 містобудування, архітектури та культурної спадщини, Львівським апеляційним адміністративним судом було прийнято постанову від 28.11.2016, якою встановлено наступне: "у січні 2015 року на офіційному сайті ОСОБА_1 архітектури і містобудування було розміщено інформацію, стосовно початку процедури розгляду та врахування пропозицій громадськості у проекті "Коригування" генерального суміщеного з історико-архітектурним опорним планом м. Івано-Франківська (в межа Франківської міської ради).

02.02.2015, в залі "Народного дому" відбулася презентація коригування генерального плану, суміщеного з історико-архітектурним опорним планом м. Івано-Франківська (в межах Івано-Франківської міської ради). В ході проведення заходу, мешканцями міста, громадськими активістами і землекористувачами висловлено і подано ряд письмових пропозицій, і поміж іншого, пропозиції стосувалася забудови земельних ділянок біля міського озера, в тому числі земельної ділянки, орендованої ТОВ "РВЦ "Гаразд".

Після закінчення строку подання пропозицій громадськості до Генерального плану (23.02.2015), в тому числі і щодо забудови земельних ділянок біля міського озеру - інших і земельної ділянки позивача, рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 26.02.2015 № 125 було створено погоджувальну комісію узгодження спірних питань пропозицій громадськості.

Згідно витягу з протоколу від 13.03.2015 судом встановлено, що на засіданні погоджувальної комісії вирішено з врахуванням вказаних поправок передбачити в корегуванні Генерального плану міста територію під багатоквартирну житлову забудову поданих пропозицій з подальшим розроблення ДПТ. Зазначений висновок є підставою для внесення змін до Генерального плану.

При цьому, рішення погоджувальної комісії узгодження спірних питань пропозицій громадськості, внесених під час процедури громадського обговорення проекту містобудівної документації, є формалізованим вираженням та узагальненням процедури громадських слухань та підставою для внесення змін до проекту відповідної документації. За своєю суттю на даному етапі процедура громадських слухань вважається завершеною, а порушені в ході них питання узгоджені.

Тобто, незважаючи на той факт, що громадськими слуханнями і узгоджувальною комісією (висновки якої є підставою для внесення таких висновків до проекту містобудівної документації) під час обговорення змін до Генерального плану було узгоджено надати орендованій ТОВ "РВЦ "Гаразд" статусу території, з частковою забудовою, Івано-Франківська міська рада всупереч рішення Львівського апеляційного господарського суду у справі № 909/480/15 і всупереч рішення Львівського апеляційного адміністративного суду у справі № 344/15039/15а, (2а/344/59/16, винесла 26.07.2018 на обговорення проект змін до Генерального плану міста Івано-Франківська, з відображенням цієї території як зона зелених насаджень загального користування з пішохідними проходами (сквер).

Окрім того, позивачем було замовлено і виготовлено (на його замовлення) містобудівний рахунок щодо забудови орендованої земельної ділянки - під будівництво розважально-відпочинкового центру.

Вже в лютому 2018 року, ТОВ "РВЦ "Гаразд" звернулося до ОСОБА_1 містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківської міської ради із заявою про отримання містобудівних умов та обмежень забудови орендованої земельної ділянки, а саме будівництво розважально-відпочинкового центру.

Проте, ОСОБА_1 містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківської міської ради було відмовлено позивачу у видачі містобудівних умов і обмежень на забудову вищевказаної земельної ділянки.

Підставою для такої відмови послугувало рішення Івано-Франківської міської ради від 15.02.2018 № 6-18 "Про запровадження мораторію на будівництво нових та реконструкцію існуючих будівель і споруд навколо міського озера", і такий мораторій стосувався і земельної ділянки, яка передана в оренду ТОВ "РВЦ "Гаразд".

Припускає, що Івано-Франківська міська рада не тільки немає наміру виконувати рішення Львівського господарського суду у даній справі № 909/4809/15, а й намагається вчинити дії та прийняти такі рішення, які б повністю унеможливили його конання.

З огляду на вищевикладене, беручи до уваги предмет спору і прийняте рішення, на забезпечення виконання якого подається дана заява, а також зважаючи на баланс інтересів всіх учасників даної справи, вважає, що виконання даного рішення суду може бути забезпечено шляхом заборони Івано-Франківській міській раді до моменту виконання рішення суду у справі № 909/480/15 затверджувати зміни до Генерального плану міста Івано-Франківська в частині, що стосується земельної ділянки позивача.

Представник Івано-Франківської міської ради в судовому засіданні стосовно заяви про забезпечення виконання рішення заперечив з підстав, викладених у відзиві на заяву, та просив суд у її задоволенні відмовити. В обґрунтування заперечень зазначено наступне. Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 07.12.2015 (повний текст рішення складений 09.12.2015) частково задоволено апеляційну скаргу ТОВ "РВЦ "Гаразд", зобов'язано Івано-Франківську міську раду усунути перешкоди ТОВ "РВЦ "Гаразд" в користуванні земельною ділянкою площею 4.0000 га по Південному бульвару в м. Івано-Франківську згідно умов договору оренди землі № 79 від 14.03.2011 за цільовим призначенням та зобов'язати Івано-Франківську міську раду як Орендодавця розглянути питання щодо внесення змін до Генерального плану міста Івано-Франківська відносно земельної ділянки площею 4,0000 га по вул. Південний бульвар. В решт - рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 08.10.2015 у справі № 909/480/15 залишено без змін.

Окрім того, Господарським судом Івано-Франківської області видано наказ № 508 від 25.07.2018 на виконання постанови Львівського апеляційного господарського суду від 07.12.2015 по справі № 909/480/15 зі встановленим строком пред'явлення наказу до виконання з 08.12.2015 по 08.12.2018.

Відділом ВПВР ВДВС в м. Івано-Франківську відкрито виконавче провадження № 56918127 та надіслано Івано-Франківській міській раді для добровільно виконання постанову, яка на даний час знаходиться в процесі розгляду та виконання.

На даний час ТОВ "РВЦ "Гаразд" 06.08.2018 звернулося до міського голови м. Івано-Франківська з проханням виконати постанову Львівського апеляційного господарського суду від 07.12.2015 по справі № 909/480/15, і дане звернення перебуває на розгляді структурних підрозділів Івано-Франківської міської ради.

Проте, незважаючи на вищевикладені обставини, ТОВ "РВЦ "Гаразд" звернулося до суду з заявою в порядку ч. 6 ст. 327 Господарського процесуального кодексу України та просить забезпечити суд виконання постанови Львівського апеляційного господарського суду від 07.12.2015.

Згідно рішення Івано-Франківської міської ради від 15.03.2017 № 70-11 ОСОБА_1 містобудування, архітектури та культурної спадщини міської ради (далі - Замовник) виступив замовником розроблення змін до генерального плану м. Івано-Франківська суміщеного з історико-архітектурним опорним планом міста.

Оприлюднення проекту генерального плану здійснюється не пізніш як у місячний строк з дня їх надходження до відповідного органу місцевого самоврядування та є підставою для подання пропозицій громадськості до відповідного органу місцевого самоврядування. Таке повідомлення про початок процедури розгляду та врахування пропозицій громадськості у проекті містобудівної документації оприлюднюється шляхом розміщення повідомлення у друкованих засобах масової інформації - газеті "Західний кур'єр", а також розміщення інформації на офіційному веб-сайті відповідного органу місцевого самоврядування.

Оприлюднення розроблених в установленому законодавством порядку проектів містобудівної документації здійснюється не пізніш як у місячний строк з дня їх подання розробником до виконавчого органу сільської, селищної, міської ради шляхом розміщення матеріалів (планшетів, макетів) у визначеному органом місцевого самоврядування місці та інформування громадян через розповсюдження брошур і повідомлень, засоби масової інформації, що поширюються на відповідній території (в тому числі друкованих засобах масової інформації - газеті "Західний кур'єр"), а також розміщення інформації на офіційному веб-сайті відповідного органу місцевого самоврядування.

Пропозиції громадськості підлягають реєстрації органом місцевого самоврядування та розглядаються розробником і замовником проектів містобудівної документації у місячний строк.

У разі наявності пропозицій громадськості, рішення про врахування яких розробник і замовник не можуть прийняти самостійно або мають місце спірні питання, особи, які забезпечують роботу з розгляду пропозицій громадськості, повідомляють про це відповідному органу місцевого самоврядування для прийняття останнім рішення щодо утворення погоджувальної комісії

Комісія утворюється за рішенням органу місцевого самоврядування у тижневий строк після закінчення строку подання пропозицій громадськості.

Погоджувальна комісія протягом двох тижнів після її створення розглядає спірні питання, зафіксовані у протоколі громадських слухань, та ухвалює рішення про врахування або мотивоване відхилення цих пропозицій (зауважень).

Урегульовані погоджувальною комісією спірні питання між сторонами або прийняті відповідним органом місцевого самоврядування рішення є підставою для внесення змін до проекту відповідної документації.

У разі неспроможності погоджувальної комісії врегулювати спірні питання між сторонами остаточне рішення приймає відповідний орган місцевого самоврядування.

Оприлюднення результатів розгляду пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації на місцевому рівні здійснюється у двотижневий строк з дня їх прийняття шляхом опублікування в засобах масової інформації, що поширюються на відповідній території, а також розміщення таких рішень на офіційних веб-сайтах цих органів.

Затвердження проектів містобудівної документації без проведення процедури розгляду пропозицій громадськості забороняється, а матеріали щодо розгляду таких пропозицій є невід'ємною складовою частиною зазначеної документації.

Крім того, згідно ст. 17, 20 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" виконавчі органи сільських, селищних, міських рад забезпечують попередній розгляд матеріалів щодо розроблення генерального плану населеного пункту архітектурно-містобудівними радами відповідного рівня, які утворюються уповноваженими органами містобудування та архітектури.

Архітектурно-містобудівна рада при ОСОБА_1 містобудування, архітектури та культурної спадщини (далі - Рада) керується у своїй діяльності Положенням, яке розроблене на підставі Типового положення про архітектурно-містобудівну раду. Згідно п.3.4 Положення персональний склад Ради формується головою Ради з урахуванням пропозицій Івано-Франківської організації Національної спілки архітекторів України та затверджується рішенням виконавчого комітету.

Розгляд матеріалів щодо розроблення генерального плану населеного пункту архітектурно-містобудівною радою при ОСОБА_1 містобудування, архітектури та культурної спадщини повинен здійснюватися у відповідності до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та відповідного затвердженого Положення.

Відповідно до п. 6 "Порядку проведення експертизи містобудівної документації" під час проведення експертизи враховуються результати розгляду проектів містобудівної документації відповідною архітектурно-містобудівною радою, зокрема висновки (за відповідним напрямом) органів земельних ресурсів, охорони культурної спадщини, охорони праці, енергозбереження, пожежної, техногенної, ядерної та радіаційної безпеки, державної санітарно-епідеміологічної служби, природоохоронного та інших органів, яким відповідно до закону належать повноваження щодо розгляду містобудівної документації.

Відповідно до до п. 6 ч. 7 ст. 17 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" виконавчі органи сільських, селищних, міських рад узгоджують проект генерального плану населеного пункту з органами місцевого самоврядування, що представляють інтереси суміжних територіальних громад, з метою врегулювання питань планування територій у приміських зонах та звертаються до обласної державної адміністрації щодо визначення державних інтересів для їх врахування під час розроблення генерального плану населеного пункту.

Після проведення громадських слухань, як передбачено п. 2, 10 "Порядку проведення містобудівної експертизи", проводиться експертиза генерального плану міста.

Відповідно до ч. 2 ст. 59 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" при розробці генеральних планів розвитку і розміщення населених пунктів сільські, селищні, міські ради встановлюють режим використання природних ресурсів, охорони навколишнього природного середовища та екологічної безпеки у приміських та зелених зонах за погодженням з місцевими радами, на території яких вони знаходяться, відповідно до законодавства України.

Генеральні плани населених пунктів та зміни до них розглядаються і затверджуються відповідними сільськими, селищними, міськими радами на чергових сесіях протягом трьох місяців з дня їх подання.

Матеріали генерального плану населеного пункту оприлюднюються на веб-сайті органу місцевого самоврядування, у тому числі у формі відкритих даних, на єдиному державному веб-порталі відкритих даних, у місцевих періодичних друкованих засобах масової інформації, у загальнодоступному місці у приміщенні органу місцевого самоврядування.

При прийняті рішення про затвердження змін до генерального плану м. Івано-Франківська суміщеного з історико-архітектурним опорним планом міста слід враховувати норми Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" та Статут територіальної громади міста у частині проведення громадських слухань.

Отже, з вищевикладеного вбачається, що згідно Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" встановлена певна процедура внесення змін до генерального плану міста Івано-Франківська, які приймаються єдиним цілісним документом.

На даний час розроблення змін до генерального плану міста знаходиться на етапі подання пропозицій до проекту містобудівної документації громадськістю (до 26.08.2018) та відповідно можливості проведення громадських слухань.

Відповідно, виконання постанови Львівського апеляційного господарського суду від 07.12.2015 по справі № 909/480/15, повинно здійснюватися з урахуванням вищенаведеної процедури.

Враховуючи інтереси громади міста, Івано-Франківською міською радою прийнято рішення від 15.02.2018 № 06-18 "Про запровадження мораторію на будівництво нових та реконструкцію існуючих будівель і споруд навколо міського озера", яким вирішено: До затвердження змін до генерального плану міста запровадити мораторій на: розміщення і проектування нових (не розпочатих будівництвом на момент ухвалення даного рішення) будівель і споруд; реконструкцію з розширенням і надбудовою існуючих будівель і споруд на земельних ділянках біля міського озера згідно додатку. ОСОБА_1 містобудування, архітектури та культурної спадщини заборонити видачу містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки з питань, визначених пунктом 1 даного рішення. Комунальним підприємствам Івано-Франківської міської ради заборонити видачу технічних умов інженерного забезпечення об'єктів будівництва, визначених пунктом 1 даного рішення.

Рішення відповідно до ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" прийнято більшістю голосів. Таким чином, дане рішення було прийнято у порядок і спосіб, визначений чинним законодавством, а саме на пленарному засіданні сесії міської ради, більшістю голосів та в межах наданої компетенції.

Оскаржуване рішення прийнято міською радою у межах власних дискреційних повноважень, які дають можливість на власний розсуд (без узгодження) визначати зміст рішення, та на даний час є чинним та ніким не скасованим.

Вважає, що суд, надаючи оцінку рішенню або дії органу місцевого самоврядування, не має права втручатись у дискрекцію (вільний розсуд органу місцевого самоврядування) щодо повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, без порушень принципу розподілу влади.

Така позиція суду щодо неможливості суду підміняти собою органи владних повноважень повністю узгоджується із позицією Верховного суду України, викладеною в постанові Пленуму № 13 від 24.10.2008, згідно якої суд не може підміняти державний орган, приймаючи замість нього рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало Закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень та з позицією Європейського суду з прав людини, який неодноразово зазначав, що завдання суду при здійсненні його контрольної функції полягає не в тому, щоб підміняти органи влади держави, і суд не повинен підміняти думку національних органів будь-якою своєю думкою.

Отже, на даний час міською радою вживаються дії щодо внесення змін до генерального плану міста Івано-Франківська, про що свідчить прийняття відповідних рішень, а також оприлюднені в засобах масової інформації оголошення інформативного характеру.

Суд, розглянувши заяву про забезпечення виконання рішення суду, зазначає наступне.

Відповідно до ч. 6 ст. 327 Господарського процесуального кодексу України, за заявою особи, на користь якої ухвалено рішення, суд з метою забезпечення виконання рішення суду може вжити заходи, передбачені ст. 137 цього Кодексу.

Частиною 1 статті 137 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що позов забезпечується, зокрема, 1) накладенням арешту на майно та (або) грошові кошти, що належать або підлягають передачі або сплаті відповідачу і знаходяться у нього чи в інших осіб; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 3) встановленням обов'язку вчинити певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії щодо предмета спору або здійснювати платежі, або передавати майно відповідачеві, або виконувати щодо нього інші зобов'язання; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку; 6) зупиненням продажу майна, якщо подано позов про визнання права власності на це майно, або про виключення його з опису і про зняття з нього арешту; 7) передачею речі, що є предметом спору, на зберігання іншій особі, яка не має інтересу в результаті вирішення спору; 8) зупиненням митного оформлення товарів чи предметів, що містять об'єкти інтелектуальної власності; 9) арештом морського судна, що здійснюється для забезпечення морської вимоги; 10) іншими заходами, необхідними для забезпечення ефективного захисту або поновлення порушених чи оспорюваних прав та інтересів, якщо такий захист або поновлення не забезпечуються заходами, зазначеними у пунктах 1-9 цієї частини.

Відповідно до ст. 136 Господарського процесуального кодексу України господарський суд за заявою учасника справи має право вжити передбачених статтею 137 цього Кодексу заходів забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.

При вирішенні питання про забезпечення позову господарський суд має здійснити оцінку обгрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням розумності, обгрунтованості і адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв'язку між конкрентним заходом до забезпечення позову і предметом позовної вимоги.

Заходи до забезпечення позову застосовуються господарським судом як засіб запобігання можливим порушенням майнових прав чи охоронюваним законом інтересів особи та гарантія реального виконання рішення суду за наявності фактичних обставин, з якими пов'язується застосування певного заходу до забезпечення позову. Заходи щодо забезпечення позову обов'язково повинні застосовуватися відповідно до їх мети, з урахуванням безпосереднього зв'язку між предметом позову та заявою про забезпечення позову.

Суд зазначає, що Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" встановлена певна процедура внесення змін до генерального плану міста Івано-Франківська, які приймаються єдиним цілісним документом. На даний час розроблення змін до генерального плану міста знаходиться на етапі подання пропозицій до проекту містобудівної документації громадськістю (до 26.08.2018). Отже, на даний час Івано-Франківською міською радою вживаються дії щодо внесення змін до генерального плану міста Івано-Франківська, про що свідчить прийняття відповідних рішень, а також оприлюднені в засобах масової інформації оголошення інформативного характеру.

Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов до висновку про відсутність правових підстав для вжиття заходів забезпечення виконання рішення суду, що має наслідком відмову у задоволенні відповідної заяви, з огляду на те, що позивач звернувся із заявою про забезпечення виконання рішення суду передчасно.

Відповідно до ч. 6 ст. 140 Господарського процесуального кодексу України про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову суд постановляє ухвалу.

Керуючись ст. ст. 136, 137, 140, 233-235, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

Відмовити в задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Розважально-відпочинковий центр "Гаразд" (вх. № 11783/18 від 09.08.2018) про забезпечення виконання рішення.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного господарського суду протягом 10 днів з моменту виготовлення повного тексту ухвали.

Повний текст ухвали складено 21.08.2018.

Головуюча суддя М.А. Шіляк

Суддя Ю.І. Грица

Суддя О.В. Малєєва