Україна
Донецький окружний адміністративний суд
07 серпня 2018 р. Справа№805/4176/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Галатіної О.О.
при секретарі Картавих Г.В.
за участю
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства “Шахта ім. М.С. Сургая” до Головного управління Держпраці у Донецькій області про визнання протиправним та скасування постанов про накладення штрафу №ДЦ199/552/АВ/П/ІП-ФС від 14.05.2018 року, № ДЦ199/552/АВ/П/3Б-ФС від 14.05.2018 року на загальну суму 14892,00 грн., суд -
Позивач, Державне підприємство “Шахта ім. М.С. Сургая” звернулося до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Держпраці у Донецькій області про визнання протиправним та скасування постанов про накладення штрафу №ДЦ199/552/АВ/П/ІП-ФС від 14.05.2018 року, № ДЦ199/552/АВ/П/3Б-ФС від 14.05.2018 року на загальну суму 14892,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що посадовими особами відповідача з 17.04.2018 по 25.04.2018 було проведено інспекційне відвідування Державного підприємства “Шахта ім. М.С. Сургая” з питань дотримання вимог законодавства про працю в частині нарахування та виплати заробітної плати, оформлення трудових відносин. За результатами зазначеної перевірки було складено Акт №ДЦ 199/552/АВ від 25.04.2018 , на підставі якого 14.05.2018 були винесені постанови № ДЦ199/552/АВ/П/ІП-ФС, № ДЦ199/552/АВ/П/3Б-ФС про накладення штрафу на підставі абз.8 та 3 ч.2 ст.265 КЗпП України у розмірі 3723,00 грн. та 111690,00 грн. відповідно. Позивач зазначає, що у порушення п. 3 Порядку № 509, Акт було складено 25.04.2018, а повідомлення про розгляд справи було прийнято лише 05.05.2018, тобто поза межами встановленого строку. Також позивач наголошує, що повідомлення про призначення розгляду справи від 05.05.2018 надійшло лише 11.05.2018, а передано до керівника тільки 14.05.2018, тобто пізніше ніж за 5 днів до розгляду справи, чим порушено його право брати участь у розгляді справи, яке передбачено п. 6 Порядку № 509.
Таким чином, на підставі зазначених обставин, позивач вважає, що відповідач діяв не у спосіб, який передбачений діючим законодавством та просить визнати постанови ДЦ199/552/АВ/П/ІП-ФС від 14.05.2018 року, № ДЦ199/552/АВ/П/3Б-ФС від 14.05.2018 року на загальну суму 14892,00 грн протиправними та скасувати.
Представник позивача під час судового засідання надав пояснення аналогічні викладені у позові, просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача через канцелярію суду надав відзив на позовну заяву, зі зміста якого просив суд відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши думку представник сторін, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Державне підприємство “Шахта ім. М.С. Сургая” код ЄДРПОУ 40695853 є юридичною особою, що підтверджується безкоштовним запитом відомостей у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 96 затверджено Положення про Державну службу України з питань праці (далі - Положення).
Пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці встановлено, що Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Держпраці відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю (пп. 6 п. 4 Положення про Державну службу України з питань праці).
Згідно пункту 7 Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом.
Наказом Державної служби України з питань праці від 04 лютого 2016 року № 8 затверджено Положення про Головне управління Держпраці у Донецькій області.
Згідно з пунктом 1 Положення про Головне управління Держпраці у Донецькій області, Головне управління Держпраці у Донецькій області (далі - Управління Держпраці) є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.
Відповідно до направлення на проведення інспекційного відвідування ДП «Шахта ім. М.С. Сургая» від 13.04.2018 № 208/04.3/15-14-12,
На підставі направлення було проведено перевірку відповідача з 17.04.2018 по 25.04.2018 з питань дотримання законодавства про працю в частині нарахування та виплати заробітної плати, оформлення трудових відносин.
За результатами перевірки 25.04.2018 складено Акт інспекційного відвідування № ДЦ 199/552/АВ.
05.05.2018 відповідачем складено повідомлення № 04.3-13-6/4550-18 про розгляд справи про накладення штрафу на ДП «Шахта ім. М.С. Сургая», яким відповідно до пункту 7 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, затвердженого Постановою КМУ від 17.07.2013 року № 509 запропоновано позивачу прийняти участь у розгляді справи про накладення штрафу, яке згідно повідомлення Укрпошти отримано позивачем 15.05.2018.
Вищезазначені обставини вбачаються також з роздруківки Журналу реєстрації вхідної документації ДП “Шахта ім. М.С. Сургая”.
Також, з роздруківки даних офіційного веб-сайту “Укрпошта” вбачається, що конверт з відповідним штриховим ідентифікатором було прийнято відділенням поштового зв'язку 08.05.2018 та вручено 15.05.2018.
Частиною 2 статті 265 Кодексу законів про працю України встановлено відповідальність юридичних та фізичних особи - підприємці, які використовують найману працю за порушення законодавства про працю.
Підпунктом 54 пункту 4 Положення про Державну службу України з питань праці, Держпраця відповідно до покладених на неї завдань накладає у випадках, передбачених законом, штрафи за порушення законодавства, невиконання розпоряджень посадових осіб Держпраці.
Постановою про накладення штрафу уповноваженою посадовою особою від 14.05.2018 № ДЦ199/552/АВ/П/ІП-ФС на підставі виявлених порушень ч.5 ст. 97КЗпП України, ст. 15 Закону України «Про оплату праці» та на підставі абзацу 8 частини 2 ст. 265 КЗпП України, накладено на державне підприємство “Шахта ім. М.С.Сургая” штраф у розмірі 3723,00 грн.
Постановою про накладення штрафу уповноваженою посадовою особою від 14.05.2018 № ДЦ199/552/АВ/П/3Б-ФС на підставі виявлених порушень ч.1 ст.115 КЗпП України та ст.24 Закону України «Про оплату праці» та на підставі абзацу 8 частини 2 ст. 265 КЗпП України, накладено на державне підприємство “Шахта ім. М.С.Сургая” штраф у розмірі 11169,00 грн.
Порядком накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2013 р. № 509 (далі по тексту - Порядок № 509) визначено механізм накладення на суб'єктів господарювання та роботодавців штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, передбачених частиною другою статті 265 Кодексу законів про працю України та частинами другою - сьомою статті 53 Закону України "Про зайнятість населення" (далі - штрафи).
Відповідно до п. 3, 4 Порядку № 509, уповноважена посадова особа не пізніше ніж через 10 днів з дати складення акта приймає рішення щодо розгляду справи про накладення штрафу (далі - справа). Справа розглядається у п'ятнадцятиденний строк з дня прийняття рішення про її розгляд.
Згідно п. 6 Порядку № 509, про розгляд справи уповноважені посадові особи письмово повідомляють суб'єктів господарювання та роботодавців не пізніше ніж за п'ять днів до дати розгляду рекомендованим листом чи телеграмою, телефаксом, телефонограмою або шляхом вручення повідомлення їх представникам, про що на копії повідомлення, яка залишається в уповноваженої посадової особи, що надіслала таке повідомлення, робиться відповідна позначка, засвідчена підписом такого представника.
Справа розглядається за участю представника суб'єкта господарювання або роботодавця, щодо якого її порушено. Справу може бути розглянуто без участі такого представника у разі, коли його поінформовано відповідно до пункту 6 цього Порядку і від нього не надійшло обґрунтоване клопотання про відкладення її розгляду (п. 7 Порядку № 509).
Пунктом 8 Порядку № 509 встановлено, що за результатами розгляду справи уповноважена посадова особа на підставі акта, зазначеного в пункті 3 цього Порядку, складає постанову про накладення штрафу.
З матеріалів справи встановлено, що заступником начальника Головного управління Держпраці у Донецькій області підписано повідомлення про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зареєстровано за № 04.3-13-6/4550-18 від 05.05.2018.
При цьому, матеріали справи містять повідомлення Укрпошти про направлення вищезгаданого повідомлення 08.05.2018.
Згідно витягу із журналу вхідної кореспонденції ДП «Шахта ім.. ОСОБА_3» та повідомлення Укрпошти вказане повідомлення вручене 15.05.2018.
За таких обставин ДП «Шахта ім. М.С.Сургая» у порушення вимог п. 6 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, було позбавлено права бути присутнім під час розгляду справи про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та надавати пояснення і документи.
Суд зазначає, що не своєчасне направлення повідомлення про розгляд справи з відомостями про дату її початку та місце проведення, є грубим порушенням вимог Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення.
Невиконання відповідачем вимог п. 6 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення призводить до визнання постанов від 14.05.2018 №ДЦ199/552/АВ/П/ІП-ФС, №ДЦ199/552/АВ/П3Б-ФС протиправними та такими, що підлягають скасуванню.
Окрім цього, суд не приймає до уваги той факт, що відповідач повідомив позивача про розгляд справи шляхом направлення телефонограми та електронного лист, оскільки згідно книзі телефонограм позивача відсутній запис особи, яка прийняла телефонограму, а також те, що у відповідача відсутні докази отримання позивачем електронного листа.
Проаналізувавши викладене, суд приходить до висновку, що відповідачем неправомірно винесено оскаржувані постанови про накладення штрафу.
З вищевказаних мотивів, враховуючи у тому числі той факт, що відповідачем не було належним чином повідомлено позивача щодо часу та місця розгляду справи про застосування відносно нього засобів державного реагування, суд дійшов висновку, що спірні постанови прийняті не в порядку, визначеному законодавством, а тому є протиправними та підлягають скасуванню.
Згідно вимог ч. 1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись Конституцією України, ст. ст. 2-15, 31-32, 72-80, 160-161, 168, 171, 173-183, 192-198, 210, 223-225, 227-229, 241-246, 250-251, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов Державного підприємства “Шахта ім. М.С. Сургая” до Головного управління Держпраці у Донецькій області про визнання протиправним та скасування постанов про накладення штрафу №ДЦ199/552/АВ/П/ІП-ФС від 14.05.2018 року, № ДЦ199/552/АВ/П/3Б-ФС від 14.05.2018 року на загальну суму 14892,00 грн. - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову начальника Головного управління Держпраці у Донецькій області ОСОБА_4 № ДЦ199/552/АВ/П/ІП-ФС від 14 травня 2018 року про накладення штрафу на Державне підприємство “Шахта ім. М.С. Сургая” у розмірі 3723,00 грн.
Визнати протиправною та скасувати постанову начальника Головного управління Держпраці у Донецькій області ОСОБА_4 № ДЦ199/552/АВ/П/ЗБ-ФС від 14 травня 2018 року про накладення штрафу на Державне підприємство “Шахта ім. М.С. Сургая” у розмірі 11169,00 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держпраці у Донецькій області на користь Державного підприємства “Шахта ім. М.С. Сургая” сплачений судовий збір у розмірі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп.
Рішення виготовлено у нарадчій кімнаті та проголошено вступну та резолютивну частини у судовому засідання 07 серпня 2018 року. Повний текст рішення суду виготовлено 17 серпня 2018 року.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Галатіна О.О.