ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
місто Київ
06 серпня 2018 року справа №826/11846/17
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., за участю секретаря Яцюти М.С. та представників:
позивача: Носарєва І.О.;
відповідача: Гординської О.М.;
третьої особи: Борисевича Д.В.
розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю торгово-виробничої компанії "Перша приватна броварня "Для людей - як для себе!" (далі по тексту - ТОВ ТВК "Перша приватна броварня "Для людей - як для себе!")
доМіністерства економічного розвитку і торгівлі України (далі по тексту - відповідач)
третя особаДержавна фіскальна служба України (далі по тексту - третя особа)
проскасування наказу від 16 червня 2016 року №988 "Про застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності - до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України" в частині застосування до ТОВ ТВК "Перша приватна броварня "Для людей - як для себе!" спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності
На підставі частини третьої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 06 серпня 2018 року проголошено вступну та резолютивну частини рішення (скорочене рішення).
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з підстав протиправності оскаржуваного наказу, оскільки ТОВ ТВК "Перша приватна броварня "Для людей - як для себе!" вжило усіх практичних заходів, що гарантують виконання Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", а саме позивач не має можливості усунути порушення вимог статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" через ліквідацію компанії-покупця.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 04 жовтня 2017 року відкрито провадження в адміністративній справі №826/11864/17 та призначено попереднє судове засідання.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 04 жовтня 2017 року задоволено заяву ТОВ ТВК "Перша приватна броварня "Для людей - як для себе!" та зупинено дію наказу Міністерства економічного розвитку та торгівлі України від 16 червня 2016 року №988 "Про застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності - до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України" в частині застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю торгово-виробничої компанії "Перша приватна броварня "Для людей - як для себе!" спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності до набрання законної сили рішенням суду у даній справі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 березня 2018 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, у якому вказав про правомірність застосування до ТОВ ТВК "Перша приватна броварня "Для людей - як для себе!" спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності у зв'язку із порушенням вимог статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" при здійсненні зовнішньоекономічної діяльності за експортним контрактом із компанією-нерезидентом "Gray Magnet Ltd Company" (Сполучене Королівство); відповідач зазначає, що позивач не надав доказів, які б підтверджували неможливість (безперспективність) застосування практичних заходів, що гарантують виконання вимог закону та доказів ліквідації нерезидента - сторони експортного контракту.
Третя особа письмових пояснень з приводу заявлених позовних вимог до суду не надала.
В судовому засіданні 06 серпня 2018 року представник позивача позовні вимоги підтримав, представники відповідача та третьої особи проти позову заперечили.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва звертає увагу на наступне.
Відповідно до наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 16 червня 2016 року №988 "Про застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності - до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України" відповідно до статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", на підставі подання Державної фіскальної служби України від 18 травня 2016 року №8371/5/99-99-14-06-16, за порушення пов'язаних із Законом України "Про зовнішньоекономічну діяльність" законів України, а саме статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті", у 40-денний строк з дня набрання чинності цим наказом вирішено застосувати спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності - до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України, зазначених в додатку до цього наказу, серед яких за порядковим №5 зазначено ТОВ ТВК "Перша приватна броварня "Для людей - як для себе!".
У свою чергу у поданні про застосування спеціальних санкцій від 18 травня 2016 року №8371/5/99-99-14-06-16 (зареєстроване в Міністерстві економічного розвитку і торгівлі України від 20 травня 2016 року за №03/30751-16) Державна фіскальна служба України запропонувала відповідачу застосувати спеціальні санкції згідно зі статтею 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" до українських суб'єктів господарської діяльності, у яких за результатами проведених перевірок встановлено наявність простроченої заборгованості за здійсненими зовнішньоекономічними операціями, серед яких ТОВ ТВК "Перша приватна броварня "Для людей - як для себе!".
Так, по відносинах із нерезидентом "Gray Magnet Ltd Company" (Сполучене Королівство) сума простроченої заборгованості становить 1 246,40 тис. євро по договору від 10 листопада 2014 року №10/11/14, протягом грудня 2014 року товариство здійснило експорт соку яблучного у кількості 820,0 тон на загальну суму 1 246 400,00 євро, виручка нерезидента не надійшла.
Частина перша статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" передбачає, що за порушення цього або пов'язаних з ним законів України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності можуть бути застосовані такі спеціальні санкції:
- накладення штрафів у випадках несвоєчасного виконання або невиконання суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності та іноземними суб'єктами господарської діяльності своїх обов'язків згідно з цим або пов'язаних з ним законів України. Розмір таких штрафів визначається відповідними положеннями законів України та/або рішеннями судових органів України;
- застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та іноземних суб'єктів господарської діяльності індивідуального режиму ліцензування у випадках порушення такими суб'єктами цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, що встановлюють певні заборони, обмеження або порядок здійснення зовнішньоекономічних операцій;
- тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності у випадках порушення цього Закону або пов'язаних з ним законів України, проведення дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.
Відповідно до частин другої та третьої статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" санкції, зазначені у цій статті, застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів доходів і зборів та контрольно-ревізійної служб, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, та Національного банку України або за рішенням суду. Санкції, зазначені у цій статті, можуть бути застосовані до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності протягом трьох років з дня виявлення порушення законодавства.
Подання щодо застосування санкцій повинно містити такі дані: найменування та реквізити суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності (для іноземних суб'єктів господарювання - мовою країни їхнього місцезнаходження), відомості про зміст порушення з посиланням на конкретні положення законодавства України, вид спеціальної санкції, яку пропонується застосувати, найменування та реквізити контрагента, при виконанні контракту з яким порушено законодавство, іншу доцільну інформацію.
Відповідно до пункту 1.1 Положення про порядок застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальних санкцій, передбачених статтею 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", затвердженого наказом Міністерства економіки України від 17 квітня 2000 року №52 (далі по тексту - Положення), спеціальні санкції - індивідуальний режим ліцензування або тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності - застосовуються Міністерством економічного розвитку і торгівлі України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності за поданням органів державної податкової та контрольно-ревізійної служб, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг та Національного банку України або за рішенням суду.
Як визначає пункт 1.2 Положення, санкції застосовуються Міністерством економічного розвитку і торгівлі України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, що порушили Закон України "Про зовнішньоекономічну діяльність" та пов'язані з ним закони України, зокрема в разі порушення суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності валютного, митного, податкового, іншого законодавства, що встановлює певні заборони, обмеження або порядок здійснення зовнішньоекономічних операцій, та в разі проведення ними дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.
Відповідно до пункту 3.1 Положення тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності щодо українських суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та іноземних суб'єктів господарської діяльності означає позбавлення права займатися всіма видами зовнішньоекономічної діяльності, передбаченими статтею 4 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", за винятком: завершення розрахунків за зовнішньоекономічними операціями, при яких з боку українських суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності були перераховані кошти до застосування цієї санкції; завершення розрахунків за зовнішньоекономічними операціями за продукцію, що була відправлена за межі України українськими суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності або відправлена в Україну іноземними суб'єктами господарської діяльності до застосування цієї санкції.
Тобто, з аналізу наведених положень законодавства слідує, що Міністерство економічного розвитку і торгівлі України має право застосовувати до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України спеціальні санкції у вигляді тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності у випадках порушення вимог Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" або пов'язаних з ним законів України та в разі проведення дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки, на підставі відповідного подання уповноважених органів, яке містить визначені законом реквізити.
При цьому Закон України "Про зовнішньоекономічну діяльність" надає право зокрема органам доходів і зборів щодо внесення подання про застосування спеціальної санкції у разі виявлення порушень законодавства з боку суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності, та не передбачає долучення до такого подання будь-яких підтверджуючих документів.
Таким чином, виявивши порушення вимог законодавства суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності, органи органів доходів і зборів мають право звертатись із поданням про застосування спеціальних санкцій; у свою чергу Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, отримавши відповідне подання, яке відповідає вимогам Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", не має підстав для не розгляду чи відхилення такого подання.
Аналогічну правову позицію висловлена у постанові Верховного Суду від 17 липня 2018 року у справі №809/4403/15 (адміністративне провадження №К/9901/7570/18).
В даному випадку подання Державної фіскальної служби України щодо застосування спеціальної санкції до ТОВ ТВК "Перша приватна броварня "Для людей - як для себе!" за формою та змістом відповідає наведеним вище положенням законодавства, а відтак у Міністерства економічного розвитку і торгівлі України не було передбачених законодавством підстав для його не розгляду чи відхилення та незастосування до позивача спеціальної санкції.
Щодо суті виявленого органом доходів і зборів порушення, яке стало підставою для застосування до ТОВ ТВК "Перша приватна броварня "Для людей - як для себе!" спеціальної санкції суд звертає увагу на наступне.
Як вбачається зі змісту подання Державної фіскальної служби України про застосування спеціальних санкцій від 18 травня 2016 року №8371/5/99-99-14-06-16, порушення статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" виявлене по контракту від 10 листопада 2014 року №10/11/14, а саме протягом грудня 2014 року позивач здійснив експорт соку яблучного в кількості 820 тон на загальну суму 1 246 400,00 євро, однак виручка від нерезидента не надійшла. При цьому в графі 4 додатку до подання зазначено, що зовнішньоекономічні операції по даному контракту здійснювались з рахунку, зареєстрованому у ПАТ "Промінвестбанк".
Відповідно до статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" виручка резидентів у іноземній валюті від експорту продукції підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) такої продукції, що експортується, а в разі експорту робіт, транспортних послуг - з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання транспортних послуг. Перевищення зазначеного строку потребує висновку центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку. Виручка резидента за експортним зовнішньоекономічним договором (контрактом) вважається перерахованою на його банківський рахунок за заявою резидента, якщо належна сума врегульована Експортно-кредитним агентством.
Суд звертає увагу, що позивач не заперечує факту порушення ним вимог статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" при здійсненні зовнішньоекономічної діяльності за експортним контрактом із компанією-нерезидентом "Gray Magnet Ltd Company" (Сполучене Королівство) та не спростовує факт наявності дебіторської заборгованості на день прийняття оскаржуваного наказу у розмірі 1 246 400,00 євро.
Наведене також підтверджується наявною у справі копією довідки ПАТ "Промінвестбанк" від 27 грудня 2017 року №20-9/2/2017/507, відповідно до якої станом на 27 грудня 2017 року за експортно-імпортним операціями ТОВ ТВК "Перша приватна броварня "Для людей - як для себе!", які проведені через ПАТ "Промінвестбанк" встановлено порушення законодавчо-встановлених термінів розрахунків за наступним експортним контрактом: від 10 листопада 2014 року №10/11/14, укладеним з компанією-нерезидентом "Gray Magnet LTD" (Велика Британія) на суму 1 246 400,00 євро.
Частина перша статі 78 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання.
Таким чином, факт порушення ТОВ ТВК "Перша приватна броварня "Для людей - як для себе!" вимог статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" визнається сторонами.
Оскільки визначальною умовою для застосування Міністерством економічного розвитку і торгівлі України спеціальних санкцій до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України є порушення вимог Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" або пов'язаних з ним законів України, у тому числі Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті", суд вважає, що застосування до ТОВ ТВК "Перша приватна броварня "Для людей - як для себе!" спеціальної санкції у вигляді тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності відповідає приписам Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність".
Єдиною підставою для скасування оскаржуваного наказу позивач вказує те, що ним вжито усіх практичних заходів, що гарантують виконання Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", а саме неможливість усунення порушення вимог статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" у зв'язку із ліквідацією компанії-покупця.
Частина шоста статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" встановлює, що тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, але не більше трьох місяців з дати винесення відповідного рішення центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики. Після тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності або іноземні суб'єкти господарської діяльності переводяться центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики на індивідуальний режим ліцензування.
У контексті спірних правовідносин зміст вказаної норми Закону вказує, що тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності ТОВ ТВК "Перша приватна броварня "Для людей - як для себе!" діє до моменту усунення ним виявлених порушень, але не більше трьох місяців з дати винесення оскаржуваного наказу, а саме до 16 вересня 2016 року.
Водночас згідно з частиною одинадцятою статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" у разі виникнення форс-мажорних обставин, подання позову до суду країни розташування контрагента чи Міжнародного комерційного арбітражного суду, Морської арбітражної комісії при Торгово-промисловій палаті України про визнання або стягнення з іноземного суб'єкта господарської діяльності боргу, пов'язаного з невиконанням умов зовнішньоекономічного договору (контракту), а також у разі вжиття заходів щодо усунення порушень законодавства дію санкцій центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики може бути тимчасово зупинено. Після закінчення строку зупинення санкції дія її поновлюється без додаткового рішення центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики.
На підставі наявних у справі доказів суд встановив, що відповідач неодноразово зупиняв дію застосованої до ТОВ ТВК "Перша приватна броварня "Для людей - як для себе!" спеціальної санкції, зокрема наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 08 травня 2018 року №628 тимчасово до 15 серпня 2018 року зупинено дію спеціальної санкції, що застосована до позивача, у зв'язку із вжиттям ним практичних заходів, що гарантують виконання Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" на підставі матеріалів позивача від 27 квітня 2018 року.
Отже, вжиття позивачем практичних заходів, що гарантують виконання Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" не є підставою для скасування наказу про застосування спеціальної санкції, за умови правомірності застосування такої спеціальної санкції, а тягне за собою застування інших правових наслідків - зупинення дії спеціальної санкції на підставі відповідного клопотання (що й було реалізовано у межах спірних правовідносин).
Враховуючи викладене, на думку суду, приймаючи оскаржуваний наказ, в частині, що стосується позивача, Міністерство економічного розвитку і торгівлі України діяло на підставі та в межах повноважень, що передбачені Законом України "Про зовнішньоекономічну діяльність", а тому доводи позивача про протиправність оскаржуваного наказу є безпідставними та необґрунтованими.
При цьому суд звертає увагу, що позивач не позбавлений права, в порядку частини дванадцятої статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" звернутися до відповідача із відповідними клопотаннями про скасування дії спеціальної санкції.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідачем доведено правомірність оскаржуваного наказу з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ТОВ ТВК "Перша приватна броварня "Для людей - як для себе!" задоволенню не підлягає.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки у задоволенні позову відмовлено, судові витрати відшкодуванню позивачу не підлягають.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову Товариству з обмеженою відповідальністю торгово-виробничій компанії "Перша приватна броварня "Для людей - як для себе!" відмовити повністю.
Згідно з частиною першою статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Частина перша статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Товариство з обмеженою відповідальністю торгово-виробничої компанії "Перша приватна броварня "Для людей - як для себе!" (79032, Львівська обл., м. Львів, Сихівський район, вул. Джорджа Вашингтона, буд. 10; код ЄДРПОУ 31978272);
Міністерство економічного розвитку та торгівлі України (01008, м. Київ, вул. Михайла Грушевського, 12/2; ідентифікаційний код 37508596);
Державна фіскальна служба України (04053, м. Київ, Львівська площа, буд. 8; ідентифікаційний код 39292197).
Дата складення повного рішення суду - 15 серпня 2018 року.
Суддя В.А. Кузьменко