Рішення від 16.08.2018 по справі 727/5413/17

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 серпня 2018 р. м. Чернівці Справа № 727/5413/17

Cуддя Чернівецького окружного адміністративного суду Григораш В.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ((ід. код НОМЕР_1,, АДРЕСА_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (код ЄДРПОУ 40329345, вул. Оренбурзька, буд. 7-А, м. Чернівці, Чернівецька область, 58022) про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії щодо перерахунку пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

06.06.2017 року ОСОБА_1 (позивач) звернулась до Шевченківського районного суду м. Чернівці з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (відповідач), з такими позовними вимогами:

1) визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (відповідач) щодо перевизначення базового місяця при обчисленні індексу споживчих цін для індексації пенсії з жовтня 2009 року на січень 2016 року при виконанні постанови Шевченківського районного суду м. Чернівці від 10.01.2017 року в адміністративній справі №727/10312/16-а;

2) зобов'язати відповідача перевизначити базовий місяць при обчисленні індексу споживчих цін для індексації пенсії при виконанні постанови Шевченківського районного суду м. Чернівці від 10.01.2017 року в адміністративній справі №727/10312/16-а з січня 2016 року на жовтень 2009 року, починаючи з 08.12.2016 року, донарахувати та виплачувати у подальшому належну індексацію пенсії, починаючи з 08.12.2016 року.

Постановою Шевченківського районного суду м. Чернівці від 09.08.2017 року, яка залишена без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 09.11.2017 року, позовні вимоги задоволено частково. Визнано неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо зміни базового місяця при обчисленні індексу споживчих цін для індексації пенсії позивачу з жовтня 2009 року на січень 2016 року при виконанні постанови Шевченківського районного суду м. Чернівці від 10.01.2017 року, яка набрала чинності згідно постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 07 березня 2017 року у адміністративній справі №727/10312/16а. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області змінити базовий місяць при обчисленні індексу споживчих цін для індексації пенсії позивачу з січня 2016 року на жовтень 2009 року з 08.12.2016 року та провести відповідний перерахунок суми індексації її пенсії починаючи з 08.12.2016 року.

Постановою Верховного Суду від 07.03.2018 року зазначені постанову та ухвалу скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.

Ухвалою Шевченківського районного суду м. Чернівці від 23.04.2018 року, адміністративну справу №727/5413/17 вирішено передати на розгляд Чернівецького окружного адміністративного суду на підставі п. 3 ч. 1 ст. 29 КАС України.

Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 21.05.2018 року вказану справу прийнято до свого провадження та призначено її до судового розгляду у відкритому судовому засідання на 10.07.2018 року.

У зв'язку із перебуванням судді Григораша В.О. у період з 10.07.2018 р. по 11.07.2018 року у відпустці, розгляд справи призначено на 24.07.2018 року.

В судовому засіданні, призначеному на 24.07.2018 року судом оголошено перерву до 03.08.2018 року.

03.08.2018 року, враховуючи думку сторін, суд перейшов до розгляду справи у порядку письмового провадження.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач в судовому засіданні зазначала, що під час здійснення перерахунку її пенсії на виконання постанови Шевченківського районного суду м. Чернівці від 10.01.2017 року по справі №727/10312/16-а відповідачем змінено базовий місяць при обчисленні індексу споживчих цін для індексації пенсії з жовтня 2009 року на грудень 2016 року, який на сьогодні не індексується.

Внаслідок чого, позивач вказувала, що їй з 08.12.2016 року припинено нарахування та виплату суми індексації, нарахованої до перерахунку пенсії згідно судового рішення, а виплачена індексація в період з 08.12.2016 року утримана із пенсії.

Вважає, що застосування відповідачем при перерахунку її пенсії п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів є безпідставним, оскільки такі дії відповідача, як зміна базового місяця при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів, незаконно позбавили її права на належний соціальний захист у вигляді такої складової як індексація пенсії.

Зазначала, що здійснення пенсійним органом перерахунку її пенсії на виконання рішення суду не може бути підставою для перевизначення базового місяця індексації пенсії та здійснення нового нарахування споживчих цін для проведення індексації у зв'язку із зростанням доходів громадян, оскільки фактично збільшення її доходів в контексті приписів законодавства про порядок підвищення пенсійного забезпечення та індексації доходів громадян не відбулося.

Позивач в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив задовольнити їх у повному обсязі.

Відповідач, не погоджуючись з позивними вимогами, надав суду відзив проти позову в якому зазначив, що на виконання постанови Шевченківського районного суду м. Чернівці від 10.01.2017 року та ухвали Вінницького апеляційного адміністративного суду від 07.03.2017 року у справі №727/10312/16-а проведено перерахунок пенсії позивача з 08.12.2016 року на підставі довідки Головного управління статистики у Чернівецькій області №10.2-48/432 від 07.12.2016 року. У результаті проведеного перерахунку розмір пенсії позивача збільшився, у зв'язку з чим, для проведення індексації пенсії визначено базовий місяць грудень 2016 року.

Вважає, що оскільки розмір пенсійної виплати збільшився, то місяць проведення перерахунку пенсії по рішенню суду є базовим місяцем.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позовних вимог та просив відмовити у їх задоволенні у повному обсязі.

Сторони, після надання пояснень по суті спору в судовому засіданні, не заперечували щодо подальшого розгляду справи у порядку письмового провадження.

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, встановивши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та відзив проти позову, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі, з таких підстав.

Судом встановлено наступні обставини у справі та відповідні їм правовідносини.

Постановою Шевченківського районного суду м. Чернівці від 10.01.2017 року в адміністративній справі №727/10312/16-а позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправними рішення та дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови в донарахуванні ОСОБА_1 пенсії за рахунок включення до заробітку неврахованих під час призначення пенсії "інших виплат" - суми матеріальних допомог на оздоровлення і для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати за період з 01.11.2006 року по 31.10.2008 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області з 08.12.2016 року здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Головного управління статистики у Чернівецькій області №10.2-48/432 від 07.12.2016 року, включивши в заробітну плату за період роботи з 01.11.2006 року по 31.10.2008 року, з якого обчислюється пенсія "інші виплати", а саме: суми матеріальних допомоги на оздоровлення і для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, в розмірі 90% заробітної плати державного службовця, з урахуванням виплачених сум. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Судом встановлено, що на виконання вказаного судового рішення, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області проведено перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1.

Так, листом №106/Б-11 від 30.05.2017 року Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області повідомило ОСОБА_1, що відповідно до чинного законодавства з 29.11.2008 року їй призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" та встановлено базовий місяць - жовтень 2008 року. На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.009 року №198 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" розмір підвищувався як непрацюючому пенсіонеру з 01.04.2009 року, з 01.07.2009 року та з 01.10.2009 року, відповідно, встановлювалися базові місяці - квітень, липень та жовтень 2009 року. Право на проведення індексації пенсії із встановленим базовим місяцем жовтнем 2009 року настало з січня 2010 року. Пенсія індексувалася в межах прожиткового мінімуму для осі, які втратили працездатність.

Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області вказувало, що станом на 01.05.2016 року розмір її пенсійної виплати складав 3845,01 грн, в тому числі індексація пенсії - 368,21 грн.

Наголошувало на тому, що у зв'язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", що набрала чинності з 15.12.2015 року та застосовується з 01.12.2015 року, набранням чинності з 01.01.2016 року змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" (Закон України №911-VIII від 24.12.2015 року) змінюється порядок визначення базового місяця для проведення індексації та обробки фіксованої індексації. Обчислення індексації споживчих цін для проведення індексації пенсії 103% здійснюється наростаючим підсумком починаючи з січня 2016 року.

Зазначало, що оскільки 01.05.2016 року підвищився розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлено новий базовий місяць - травень 2016 року, який за повідомленням Державного комітету статистики України на даний час не індексується. Тому починаючи з травня 2016 року індексація пенсії прописана вже як фіксована індексація в розмірі 368,21 грн.

Також вказувало, що у березні 2017 року проведено перерахунок її пенсії з 08.12.2016 року на виконання постанови Шевченківського районного суду м. Чернівці від 10.01.2017 року та постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду у справі №727/10312/16-а в результаті проведеного перерахунку розмір пенсії збільшився і визначено базовий місяць - грудень 2016 року.

Повідомило, що з врахуванням виплаченої суми пенсії та розміру фіксованої індексації сума доплати за період з 08.12.2016 року по 30.04.2017 року склала 253,07 грн, яка нарахована та виплачена з основним розміром пенсії в травні 2017 року. На даний час розмір пенсійної виплати складає 3898,02 грн.

Не погоджуючись із зміною Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області базового місяця для проведення індексації пенсії з жовтня 2009 року на грудень 2016 року, ОСОБА_1 в червні 2017 року звернулась до суду з даним позовом.

Так, постановою Шевченківського районного суду м. Чернівці від 09.08.2017 року, яка залишена без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 09.11.2017 року в адміністративній справі № 727/5413/17, позовні вимоги задоволено частково. Визнано неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо зміни базового місяця при обчисленні індексу споживчих цін для індексації пенсії позивачу з жовтня 2009 року на січень 2016 року при виконанні постанови Шевченківського районного суду м. Чернівці від 10.01.2017 року, яка набрала чинності згідно постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 07.03.2017 року у адміністративній справі №727/10312/16а. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області змінити базовий місяць при обчисленні індексу споживчих цін для індексації пенсії позивачу з січня 2016 року на жовтень 2009 року з 08.12.2016 року та провести відповідний перерахунок суми індексації її пенсії починаючи з 08.12.2016 року.

Постановою Верховного Суду від 07.03.2018 року постанову Шевченківського районного суду м. Чернівці від 09.08.2017 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 09.11.2017 року скасовано та направлено справу № 727/5413/17 на новий розгляд до суду першої інстанції.

Ухвалою Шевченківського районного суду м. Чернівці від 23.04.2018 року, адміністративну справу №727/5413/17 вирішено передати на розгляд Чернівецького окружного адміністративного суду на підставі п. 3 ч. 1 ст. 29 КАС України.

Судовим розглядом також встановлено, що на виконання постанови Шевченківського районного суду м. Чернівці від 09.08.2017 року, яка залишена без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 09.11.2017 року в адміністративній справі № 727/5413/17 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області у листопаді 2017 року проведено перерахунок пенсії позивача з 08.12.2016 року та змінено базовий місяць при обчисленні індексу споживчих цін для індексації з січня 2016 року на жовтень 2009 року з 08.12.2016 року та проведено відповідний перерахунок суми індексації пенсії позивача.

За наслідками проведеного перерахунку пенсії позивача на виконання вказаних рішень суду, сума доплати за період з 08.12.2018 року по 31.12.2017 року склала 4703,59грн, яка нарахована та виплачена в січні 2018 року.

В зв'язку з скасуванням постановою Верховного Суду від 07.03.2018 року постанови Шевченківського районного суду м. Чернівці від 09.08.2017 року та ухвали Вінницького апеляційного адміністративного суду від 09.11.2017 року в адміністративній справі № 727/5413/17 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області у березні 2018 року проведено перерахунок пенсії з 01.04.2018 року та після проведеного перерахунку визначено базовий місяць - грудень 2016 року.

До спірних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавства та робить висновки по суті спору.

Згідно частини першої та другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України "Про індексацію грошових доходів населення" № 1282-XII від 03.07.1991 року (далі Закон №1282-XII).

Відповідно до ст. 1 Закону №1282-XII індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно ст. 2 Закону №1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.

Статтею 4 Закону №1282-XII передбачено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону №1282-XII у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.

Із аналізу положень вказаних норм вбачається, що останніми передбачено підстави, за яких проводиться індексація, а також розмір грошового доходу, який підлягає індексації.

Згідно ч. 2 ст. 6 Закону №1282-XII порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078, затверджений Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і, яке поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників (далі - Порядок №1078).

Згідно п. 1-1 Порядку №1078 підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 року № 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту. Приклад обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації наведено у додатку 1.

Відповідно до п. 10-1 Порядку №1078 обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено.

Пунктом 2 Порядку №1078 визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, пенсії або щомісячне довічне грошове утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат, установлених законодавством), крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку.

Відповідно до абз. 1,3,5 п. 4 Порядку № 1078 передбачено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, щомісячна грошова сума, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим), щомісячна страхова виплата особам, які перебували на утриманні потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника. Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.

Згідно п. 5 Порядку №1078 сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1 цього Порядку.

Із системного аналізу вказаних норм вбачається, що під "підвищенням пенсії" розуміється тільки таке збільшення суми нарахування, яке здійснюється відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, тобто випадки, коли пенсія була неправомірно не донарахована і в подальшому на підставі рішення суду нарахована в належному обсязі, не належать до "підвищення пенсії" в розумінні п. 5 Порядку № 1078.

Отже, здійснення пенсійним органом перерахунку пенсії на виконання рішення суду, не може бути підставою для здійснення нового нарахування споживчих цін для проведення індексації у зв'язку із зростанням доходів громадян, без перегляду їх мінімального розміру, оскільки фактично збільшення доходів позивачки в контексті приписів законодавства про порядок підвищення пенсійного забезпечення та індексацію доходів громадян не відбулось.

Перерахунок пенсії на підставі постанови Шевченківського районного суду м. Чернівці від 10.01.2017 року в адміністративній справі №727/10312/16-а є відновленням порушеного права ОСОБА_1 на отримання належної виплати в розмірі, встановленому Законом, та не може бути підставою для здійснення нової індексації із застосуванням нового рівня споживчих цін та відповідно для встановлення нового базового місяця для проведення індексації пенсії.

Відтак, суд приходить до переконання, що виконання відповідачем судового рішення про перерахунок неправильно призначеного розміру пенсії не є підвищенням розміру пенсії, а місяць перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно судових рішень не може бути підставою для зміни базового місяця для проведення індексації пенсії.

Аналогічна правова позиція висловлена у справах цієї категорії, зокрема, у постановах Верховного Суду від 13.02.2018 року по справі № 464/1211/16-а, від 20.02.2018 року по справі № 576/1724/17.

Разом із цим, вказана позиція підтримана й Верховним Судом у постанові від 07.03.2018 року по даній справі № 727/5413/17 за касаційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на постанову Шевченківського районного суду м. Чернівці від 09.08.2017 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 09.11.2017 року.

Разом з тим, постановою Верховного Суду від 07.03.2018 року постанову Шевченківського районного суду м. Чернівці від 09.08.2017 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 09.11.2017 року скасовано та направлено справу № 727/5413/17 на новий розгляд до суду першої інстанції.

Направляючи справу на новий розгляд Верховний Суд вказував на те, що вирішуючи даний спір між сторонами та з метою відновлення порушеного права позивача, суди мали б з'ясувати яким був базовий місяць для проведення індексації пенсії позивача до її перерахунку згідно з постановою Шевченківського районного суду м. Чернівці від 10.01.2017 року в адміністративній справі №727/10312/16-а, та у якому місяці відповідачем було фактично змінено базовий місяць для проведення індексації пенсії позивача після її перерахунку згідно вказаного судового рішення. Наголошував на тому, що суди, вирішуючи спір по суті позовних вимог не дослідили обставин справи щодо зміни базового місяця для проведення індексації пенсії позивача до та після її перерахунку згідно з постановою Шевченківського районного суду м. Чернівці від 10.01.2017 року в адміністративній справі № 727/10312/16-а.

Так, в судовому засіданні, судом встановлено, що з 29.11.2008 року ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" та встановлено базовий місяць - жовтень 2009 року.

В судовому засіданні, представник відповідача вказував, що до проведення перерахунку пенсії на виконання рішення суду Шевченківського районного суду м. Чернівці від 10.01.2017 року та постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду у справі №727/10312/16-а був визначений базовий місяць підвищення пенсії - грудень 2016 року. Однак згідно повідомлення Державного комітету статистики України на сьогоднішній день зазначений місяць не індексується.

Вказував, що станом на 01.12.2016 року для розрахунку розміру пенсії позивача застосовувався жовтень 2009 року (базовий місяць для проведення індексації пенсії позивача до її перерахунку згідно з постановою Шевченківського районного суду м. Чернівці від 10.01.2017 року в адміністративній справі № 727/10312/16-а).

Разом із цим зазначав, що на виконання постанови Шевченківського районного суду Чернівецької області від 10.01.2017 року та постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 07.03.2017 року у справі №727/10312/16-а в результаті проведеного перерахунку розмір пенсії позивача збільшився, а тому Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області змінено базовий місяць з жовтня 2009 року на грудень 2016 року (базовий місяць для проведення індексації пенсії позивача після її перерахунку на виконання постанови Шевченківського районного суду м. Чернівці від 10.01.2017 року в адміністративній справі № 727/10312/16-а).

Тобто, базовим місяцем для проведення перерахунку пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області визначено грудень 2016 року, а не січень 2016 року, як помилково стверджував позивач при зверненні до суду з даним позовом.

Крім того, під час судового розгляду представник відповідача не надав до суду доказів підвищення позивачці пенсії у зв'язку із збільшення суми нарахування пенсії, яке здійснюється відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що є підставою для здійснення нового нарахування споживчих цін для проведення індексації у зв'язку із зростанням доходів громадян.

Як вказував Верховний суд (справа №727/10312/16-а) здійснення пенсійним органом перерахунку пенсії на виконання рішення суду, не може слугувати підставою для здійснення нового нарахування споживчих цін для проведення індексації у зв'язку із зростанням доходів громадян, без перегляду їх мінімального розміру, оскільки фактично збільшення доходів позивачки в контексті приписів законодавства про порядок підвищення пенсійного забезпечення та індексацію доходів громадян не відбулось.

Перерахунок пенсії на виконання постанови Шевченківського районного суду м. Чернівці від 10.01.2017 року та постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 07.03.2017 року у справі №727/10312/16-а є відновленням порушеного права позивачки на отримання належної їй виплати у встановленому законодавством розмірі та не може бути підставою для здійснення нової індексації із застосуванням нового рівня споживчих цін та відповідно для встановлення нового базового місяця.

Відтак, враховуючи встановлені обставини щодо зміни базового місяця для проведення індексації пенсії позивача до та після її перерахунку згідно з постановою Шевченківського районного суду м. Чернівці від 10.01.2017 року в адміністративній справі №727/10312/16-а, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 у позовних вимогах помилково прийшла до висновку про необхідність зміни базового місяця при обчисленні індексу споживчих цін для індексації пенсії з жовтня 2009 року на січень 2016 року, оскільки судом встановлено, що на виконання постанови Шевченківського районного суду Чернівецької області від 10.01.2017 року та постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 07.03.2017 року у справі №727/10312/16-а Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області змінено базовий місяць з жовтня 2009 року на грудень 2016 року.

Таким чином, враховуючи наведені норми матеріального права та встановлені обставини по справі (які необхідно було встановити згідно постанови Верховного суду від 07.03.2018 року) суд приходить до висновку про наявність правових підстав для визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо зміни базового місяця при обчисленні індексу споживчих цін для індексації пенсії позивача з жовтня 2009 року на грудень 2016 року при виконанні постанови Шевченківського районного суду м. Чернівці від 10.01.2017 року в адміністративній справі №727/10312/16-а.

Згідно підпунктів 2, 4 частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Відповідно до статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

З огляду на наведене, оскільки позовна вимога про зобов'язання відповідача вчинити дії є фактично похідною від попередньої позовної вимоги (пункт 23 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України), з метою належного та ефективного способу захисту порушених прав позивача, суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов'язання відповідача змінити базовий місяць при обчисленні індексу споживчих цін для індексації пенсії з грудня 2016 року на жовтень 2009 року починаючи з 08.12.2016 року, та починаючи з 08.12.2016 року провести відповідний перерахунок суми індексації пенсії, з урахуванням виплати раніше виплачених сум індексації пенсії за цей період.

При цьому суд враховує те, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області у березні 2018 року проведено перерахунок пенсії з 01.04.2018 року та після проведеного перерахунку визначено базовий місяць - грудень 2016 року в зв'язку з скасуванням постановою Верховного Суду від 07.03.2018 року постанови Шевченківського районного суду м. Чернівці від 09.08.2017 року та ухвали Вінницького апеляційного адміністративного суду від 09.11.2017 року в адміністративній справі № 727/5413/17.

В свою чергу не підлягають задоволенню позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача в подальшому здійснювати виплати індексації пенсії, оскільки захисту підлягають порушені права особи, однак на даний час не встановлено чи можуть бути порушені права позивача в подальшому.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Статтею 72 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Відповідно до ст. 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Згідно ст. ст. 74-76 Кодексу адміністративного судочинства України суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно ч. 1 - 3 статі 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Оцінивши належність, допустимість, достовірність вказаних вище доказів окремо, а також достатність і взаємний зв'язок цих доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

Таким чином, суд приймає рішення про стягнення на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області сплачений судовий збір в сумі 640,00 грн згідно квитанції №16 від 06.06.2017 року.

Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області (58022, вул. Оренбурзька, 7-А, м. Чернівці, Чернівецька область, код ЄДРПОУ 40329345) щодо зміни базового місяця при обчисленні індексу споживчих цін для індексації пенсії ОСОБА_1 (ід. код НОМЕР_1, АДРЕСА_1) з жовтня 2009 року на грудень 2016 року при виконанні постанови Шевченківського районного суду м. Чернівці від 10.01.2017 року, яка набрала законної сили згідно постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 07.03.2017 року в адміністративній справі №727/10312/16-а.

3. Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області (58022, вул. Оренбурзька, 7-А, м. Чернівці, Чернівецька область, код ЄДРПОУ 40329345) змінити базовий місяць при обчисленні індексу споживчих цін для індексації пенсії ОСОБА_1 (ід. код НОМЕР_1, АДРЕСА_1) з грудня 2016 року на жовтень 2009 року починаючи з 08.12.2016 року, та починаючи з 08.12.2016 року провести відповідний перерахунок суми індексації пенсії, з урахуванням виплати раніше виплачених сум індексації пенсії за цей період.

4. В іншій частині позовних вимог відмовити.

4. Стягнути на користь ОСОБА_1 (ід. код НОМЕР_1, АДРЕСА_1) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (58022, вул. Оренбурзька, 7-А, м. Чернівці, Чернівецька область, код ЄДРПОУ 40329345) судові витрати - судовий збір в сумі 640 (шістсот сорок) грн.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач - ОСОБА_1 (ід. код НОМЕР_1, АДРЕСА_1).

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (код ЄДРПОУ 40329345, вул. Оренбурзька, буд. 7-А, м. Чернівці, Чернівецька область, 58022).

Суддя В.О. Григораш