Рішення від 17.08.2018 по справі 2140/1397/18

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 серпня 2018 р.м. ХерсонСправа № 2140/1397/18

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Попова В.Ф., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

Позивач звернулась до суду з вказаним позовом, в якому просить: визнати протиправними дії Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям; зобов'язати Херсонське об'єднане управління Пенсійного фонду України Херсонської області здійснити з 01 грудня 2017 року перерахунок та виплату пенсії як державному службовцю у зв'язку з підвищенням заробітної плати державного службовця без обмеження граничного розміру та виплатити заборгованість, що виникне внаслідок такого перерахунку.

В обгрунтування своїх вимог позивач зазначає, що вона перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Херсонській області та отримує пенсію за віком відповідно до ЗУ "Про державну службу". Отримавши довідку про складові заробітної плати, позивач звернулась до Пенсійного фонду із заявою про здійснення перерахунку пенсії на підставі цієї довідки. Своїм листом відповідач фактично відмовив у такому перерахунку посилаючись на відсутність підстав, у зв'язку із чим, позивач звернулась до суду із позовом.

Відповідач надав відзив, яким позовні вимоги не визнав та заперечував проти їх задоволення. В обгрунтування своєї позиції зазначив, що норма щодо перерахунку призначених пенсій державним службовцям містилась в ст. 37 Закону № 3723, відповідно до якої умови та порядок проведення таких перерахунків визначалися Кабінетом Міністрів України. ЗУ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 р. № 213 скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначають відповідно до Закону № 3723. Після набрання чинності ЗУ "Про державну службу" від 10.12.2015 р. проведення перерахунків раніше призначених пенсій державним службовцям вже не передбачено. Крім цього, форми довідок про заробітну плату виключені постановою правління ПФУ від 04.07.2016 № 15-2. Надана позивачем довідка не може бути підставою для перерахунку пенсії, оскільки призначена для призначення пенсії державного службовця. Відповідач вважає, що відмова позивачу у здійсненні перерахунку позивачу була законною та обгрунтованою.

20.07.2018 р. ухвалою суду відкрито спрощене провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою суду від 15.08.2018 р. відповідача у справі замінено на правонаступника Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області.

Судом встановлені наступні обставини справи.

ОСОБА_1 з 12.01.2010 р. перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Херсонській області та отримує пенсію за віком відповідно до ЗУ від 16.12.1993 № 3723 "Про державну службу".

15.12.2017 р. позивач звернулась до відповідача із заявою про здійснення перерахунку її пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям, на підставі довідки про складові заробітної плати від 14.12.2017 № 01-17-2716/0/17/6173, виданої на ім'я ОСОБА_1

12.04.2018 р. своїм листом відповідач фактично відмовив у перерахунку пенсії позивача, посилаючись на відсутність законних підстав. Пенсійний фонд зазначає, що позивач отримує пенсію на підставі ЗУ від 16.12.1993 № 3723 "Про державну службу". ЗУ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" № 213 скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначалися відповідно до Закону № 3723. ЗУ "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889 не передбачено проведення перерахунків раніше призначених пенсій державним службовцям.

Позивач не погоджується із такою позицією Пенсійного фонду та вважає, що своєю відмовою відповідач порушив її права.

Дослідивши матеріали справи, вивчивши викладені у позові та відзиві позиції сторін, суд вважає, що відповідач відмовляючи ОСОБА_1 у перерахунку пенсії діяв в межах та на підставі закону, у зв'язку із чим позовні вимоги задоволенню не підлягають, такий висновок суду грунтується на наступних приписах закону.

Відповідно до статті 37-1 ЗУ від 16.12.1993 № 3723 «Про державну службу» (в редакції чинній на час призначення пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

У зв'язку із прийняттям Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» 28 грудня 2014 року №76-VIII текст статті 37-1 викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».

Пунктом 4 та 5 Постанови КМУ від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції, яка була чинна до 15 грудня 2015 року, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року №432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Постановою КМУ від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01 грудня 2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.

Крім того, Постановою КМУ від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка діє з 15 грудня 2015 року, було внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 03 травня 2000 року № 865, а саме, виключено п. 4, яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу».

Суд зазначає, що Постановою КМУ від 09 грудня 2015 року № 1013, регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено ані можливості, ані механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати.

Згідно Перехідних положень ЗУ «Про державну службу» № 889-VIII від 10 грудня 2015 року, що набрав законної сили з 01 травня 2016 року, втратив чинність ЗУ «Про державну службу» крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону № 889-VIII.

Закон України «Про державну службу» № 889-VIII від 10 грудня 2015 року, що набрав законної сили з 01 травня 2016 року не містить норм, щодо перерахунку раніше призначених пенсій державних службовців.

Таким чином, з грудня 2015 року чинним законодавством України не визначено суб'єктивного права, і не передбачено підстав, порядку реалізації, обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу».

На час звернення позивача до управління Пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії, Кабінетом Міністрів України відповідний нормативно-правовий акт не було прийнято.

Крім того, у відповідності до ст. 90 Закону «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, який набрав чинності з 01.05.2016 та діяв на момент звернення позивача до відповідача за перерахунком, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яким не передбачено перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою.

З огляду на викладене, у відповідача на момент звернення позивача із заявою про перерахунок її пенсії, не було правових підстав для здійснення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати.

Таку ж правову позицію висловлював Верховний Суд у своїх постановах від 19.04.2018 р. справа №703/2764/16-а та від 11.04.2018 р. справа № 442/1178/17.

Керуючись ст. ст. 2, 242 - 244 КАС України, суд

вирішив:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (просп. 200-річчя Херсона, 32, кв. 95, м. Херсон, 73003, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (вул. 28 Армії, 6, м. Херсон, 73005, ЄДРПОУ 21295057) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, у повному обсязі.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Попов В.Ф.

кат. 10.2.4