Ухвала від 17.08.2018 по справі 813/3356/18

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№ 813/3356/18

УХВАЛА

з питань сплати судового збору

17 серпня 2018 року м.Львів

Суддя Львівського окружного адміністративного суду Коморний О.І., перевірив позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про скасування постанов Головного територіального управління юстиції у Львівській області, -

встановив:

До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області з вимогою скасувати постанови Головного територіального управління юстиції у Львівській області про відкриття виконавчого провадження від 06.07.2018 року ВП № 56719106 про стягнення штрафу в розмірі 5100,00 грн. та про відкриття виконавчого провадження від 05.07.2018 року ВП № 56717070 про стягнення штрафу в розмірі 10200,00 грн.

Ухвалою від 31.07.2018 року позовну заяву залишено без руху та надано позивачу час на усунення недоліків.

16.08.2018 року позивач подав клопотання вх. № 25678 про звільнення від сплати судового збору, у зв'язку із тим, що згідно з ч.1 ст.73 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ” кошти Пенсійного фонду України формуються переважно за рахунок страхових внесків (частини єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) та використовуються на виплату пенсій, передбачених цим Законом; надання соціальних послуг, передбачених цим Законом; фінансування адміністративних витрат, пов'язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду; оплату послуг з виплати та доставки пенсій; формування резерву коштів Пенсійного фонду.

Вирішуючи подане клопотання суд враховує наступне.

Відповідно до статті 8 Закону України “Про судовий збір ” враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.

Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Згідно частини першої статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Законом України “Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів ” від 03.10.2017 № 2147-VIII внесено зміни до Закону України “Про судовий збір ”, що набрали чинності 15.12.2017. Відповідно до цих змін Пенсійний фонд України та його органи з 15.12.2017 року виключені з передбаченого статтею 5 Закону переліку осіб, що звільнені від сплати судового збору.

Пленум Вищого адміністративного суду України у Постанові від 23.01.2015 року №2 “Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 08.07.2011 року №3674-VI “Про судовий збір ” зазначив, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати. Таке ж право мають і бюджетні установи. Водночас, якщо ці бюджетні установи діють як суб'єкти владних повноважень, то обмежене фінансування такої установи не є підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від сплати.

З огляду на вищенаведене, відсутність бюджетного фінансування не є підставою для звільнення від сплати судового збору, тому відсутні підстави для задоволення клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про звільнення від сплати судового збору.

Разом з тим, відповідно до ч.2 ст.121 КАС України встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.

Враховуючи наведене, суд вважає за необхідне продовжити строк для усунення недоліків позовної заяви на 10 днів з дня вручення копії цієї ухвали.

Керуючись статтями 133, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

постановив:

1. У задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про звільнення від сплати судового збору - відмовити.

2. Продовжити позивачеві строк для усунення недоліків позовної заяви на 10 днів з дня отримання копії цієї ухвали.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.

Суддя Коморний О.І.