Рішення від 15.08.2018 по справі 813/1116/18

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №813/1116/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 серпня 2018 року м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючий суддя Коморний О.І.,

секретар судового засідання Мусій С.В.

з участю:

представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача не прибув

представника третьої особи ОСОБА_1

представник третьої особи не прибув

представник третьої особи не прибув

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “ОСОБА_1 СЕВ”, про визнання протиправними та скасування рішень Убинівської сільської ради Кам'янка-Бузького району Львівської області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_2, на стороні відповідача ОСОБА_3, Товариства з обмеженою відповідальністю “Агроком Центр”.

Обставини справи.

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «ОСОБА_1 СЕВ», звернувся до суду з позовною заявою, в якій міститься вимога про визнання протиправними та скасування рішень Убинівської сільської ради Кам'янка-Бузького району Львівської області № 1,2 від 13.10.2017 року.

Позовну заяву обґрунтовував тим, що товариство звернулося до Убинівської сільської ради Кам'янка-Бузького району Львівської області із заявами щодо надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок орієнтовною площею 0,3528 га та орієнтовною площею 0,5582 га в користування для обслуговування нежитлових будівель. Однак, відповідачем відмовлено у наданні дозволу. Підставою для відмови позивачеві у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду для обслуговування будівель є відсутність містобудівної документації - детального плану території. Стверджує, що оскаржувані рішення не містять жодної передбаченої чинним законодавством підстави для відмови у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Зазначена в рішеннях підстава для відмови у наданні такого дозволу на вимогах чинного законодавства не ґрунтується та є надуманою.

Крім того, вказує, що нормам ч.3 ст. 123 ЗК України, передбачає, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень ц місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекти землецстрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивована відмови и його наданні. Клопотання про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою зареєстровані Убинівською сільською радою 07.09.2017 р., однак оскаржувані рішення прийняті 13.10.2017 р., тобто з порушенням визначеного законодавством строку на прийняття такого рішення.

Оскільки жодного рішення у визначений законом місячний строк сільською радою не прийнято, то відповідності до ч. 3 ст. 123 ЗК України, товариство замовило виготовлення документації із землеустрою без надання такого дозволу, уклавши 10.10.2017 р. відповідні договори із Приватним підприємством «Центр ринкових досліджень», про що письмово повідомило Убинівську сільську раду з додаванням оригіналів договорів на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Використання позивачем права мовчазної згоди, регламентованого ч. 3 статті 123 Земельного кодексу України, не позбавляє суб'єкта владних повноважень від виконання обов'язків передбачених чинним законодавством.

Прийнятий на виконання обов'язків органу місцевого самоврядування індивідуальний акт, як такий що не ґрунтується на вимогах закону, порушує права та інтереси позивача у сфері публічно-правових відносин, а саме право на об'єктивне, вчасне та законне вирішення його клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою суб'єктом владних повноважень, та право на отримання дозволу на розробку такого проекту у встановленому законом порядку, відтак, такі рішення підлягають скасуванню в судовому порядку

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.

Представник відповідача подав суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що відповідно до ч.3 ст. 123 ЗК України підставою відмови у паданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обгрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Зазначив, що одним з видів містобудівної документації є детальний план території. ТзОВ «АГРО СЕВ» не дотримуючись вимог ЗК України, ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності» надіслало відповідачу клопотання з проханням надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в користування для обслуговування нежитлових будівель, проте не приєднало до клопотань належні документи. Зокрема, не додано детального плану території.

У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечив, просив у задоволенні такого відмовити повністю.

Представник залученої судом на стороні позивача третьої особи без самостійних вимог щодо предмета спору позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.

Треті особи без самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача у судове засідання не прибули.

Суд заслухав пояснення представників сторін, повно, всебічно та об'єктивно оцінив подані докази у їх сукупності та

встановив:

07.09.2017 р. Товариством з обмеженою відповідальністю «Агро Сев» разом із ОСОБА_2 подано до Убинівської сільської ради Кам'янка- Бузького району Львівської області клопотання вих. №07/09/ 1-20 17 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в користування для обслуговування нежитлових будівель. У відповідності до ст. ст. 122, 123 ЗК України, в клопотанні заявники просили надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,5582 га в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю «АГРО СЕВ» та ОСОБА_2 для обслуговування будівлі цеху по переробці та зберіганню м'яса птиці літ. «А'-І», майстерні літ «В'», що знаходяться за адресою: с. Убині Кам'янка-Бузького району Львівської області, вул. Шкільна, 9в та належать на праві спільної часткової власності Товариству з обмеженою відповідальністю «АГРО СЕВ» та ОСОБА_2

Того ж дня, 07.09.2017 Товариством з обмеженою відповідальністю «Агро Сев» до Убинівської сільської ради Кам'янка-Бузького району Львівської області подано клопотання вих. №07/09-2017 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в користування для обслуговування нежитлових будівель, в якому позивач просив надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,3528 га в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю «АГРО СЕВ» для обслуговування нежитлових будівель: цеху по забою і патранню м'яса птиці літ. «А-1», прохідної літ.«Б», офісних приміщень літ. «В», що знаходяться за адресою: с. Убині Кам'янка- Бузького району Львівської області, вул. Шкільна, 9в, та належать на праві власності Товариству з обмеженою відповідальністю «АГРО СЕВ».

Право власності на об'єкт нерухомості з реєстраційним номером 898736846221, а саме будівлю цеху по забою і патранню м'яса птиці літ. «А-1», прохідна літ. «Б», офісні приміщення літ. «В», площею 44,6 кв.м., зареєстроване 07.04.2016 року в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, що підтверджується Інформацією з державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна №109530419 виданої 28.12.2017 року

Крім того, право власності на об'єкт нерухомості з реєстраційним номером 109531590, а саме будівлю цеху по по переробці та зберіганню м'яса птиці літ. «А'-1», майстерні літ. «В'», зареєстроване 10.05.2016 року в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, що підтверджується Інформацією з державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна №109531590 виданої 28.12.2017 року

До кожного із клопотань про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в користування позивачем долучено оригінал схеми розташування земельної ділянки із зазначенням бажаного місця розташування та розміру земельної ділянки, засвідчені копії документів що підтверджують право власності заявників на відповідні будівлі, та засвідчені копії документів, що підтверджують особи заявників - виписку з ЄДР стосовно ТОВ «Агро Сев» та паспорта ОСОБА_2

Вищевказані клопотання отримано відповідачем 07.09.2017 р. та зареєстровано у вхідній документації за номерами, 256 та 257 відповідно, що підтверджується копією листа сільського голови ОСОБА_4 від 20.09.2017 р. за № 239 (а.с. 21).

Оскільки жодного рішення у визначений законом місячний строк сільською радою прийнято не було, позивач та гр. ОСОБА_2 згідно з принципом мовчазної згоди відповідно до ч. з ст. 123 ЗК України, замовили виготовлення документації із землеустрою без надання такого дозволу, уклавши 10.10.2017 р. відповідні договори із Приватним підприємством «Центр ринкових досліджень», про що письмово була повідомлена Убинівська сільська рада з додаванням оригіналів договорів на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

13.10.2017 року Убинівською сільською радою Кам'янка-Бузького району Львівської області прийнято Рішення № 1 «Про розгляд клопотання ТзОВ «Арро Сев» про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в користування для обслуговування нежитлових будівель», яким позивачу відмовлено в наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,3528 га в оренду для обслуговування нежитлових будівель в с. Убині Кам'янка-Бузького району по вул. Шкільній, 9в.

Також, того ж дня 13.10.2017 р. Убинівською сільською радою Кам'янка-Бузького району Львівської області прийнято Рішення № 2 «Про розгляд клопотання ТзОВ «Агро Сев» та ОСОБА_2 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в користування для обслуговування нежитлових будівель», яким позивачу відмовлено в наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,5582 га в оренду для обслуговування нежитлових будівель в с. Убині Кам'янка-Бузького району по вул. Шкільній, 9в.

Підставою для відмови позивачеві у наданні дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду для обслуговування будівель зазначено відсутність містобудівної документації , а саме детального плану території.

Позивач, не погоджуючись із вказаними рішеннями відповідача звернувся із даним позовом до суду.

При прийнятті рішення суд керувався наступним.

Стаття 123 Земельного кодексу України визначає порядок надання земельних ділянок держаної або комунальної власності у користування, а стаття 122 цього ж Кодексу - повноваження органів виконавчої влади, Верховної ОСОБА_5 Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування.

Відповідно до положень статті 123 Земельного кодексу України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). ОСОБА_5 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Судом встановлено що 07.09.2017 року відповідач отримав від позивача в порядку статті 122 та 123 Земельного кодексу України клопотання про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок у користування для обслуговування нежитлових будівель орієнтовною площею 0,3528 та0,5582 які розташовані за адресою с. Убині, Кам'янка-Бузького району Львівської області, вул.. Шкільна, 9в.

Водночас, частиною 3 ст 123 Земельного кодексу України визначено, що у разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна ОСОБА_5 Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення документації із землеустрою або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення документації із землеустрою без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє ОСОБА_5 Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Оскільки заяви не було розглянуто відповідачем у строк, передбачений статтею 123 Земельного кодексу України, дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідач не надав, позивач замовив виготовлення документації із землеустрою без надання такого дозволу, уклавши 10.10.2017 р. відповідні договори із Приватним підприємством «Центр ринкових досліджень», про що письмово повідомив Убинівську сільську раду.

Відповідно до частини 6 статті 123 цього Кодексу відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.

Частиною 14 статті 123 Земельного кодексу України визначено, що відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

Проаналізувавши наведені норми Земельного кодексу України, суд дійшов висновку, що ненадання відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або вмотивованої відмови у його наданні у встановлений строк не перешкоджає розробці проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, оскільки особа має право замовити розробку такого проекту самостійно.

Таким чином, дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не є рішенням, без якого не може бути реалізоване право на отримання земельної ділянки у користування. Відтак, відмова відповідного органу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, навіть якщо вона, на думку особи, є протиправною, не має наслідком порушення прав та інтересів особи, яка має намір отримати земельну ділянку. Звертаючись до суду з даним позовом, позивач намагався усунути перешкоду у реалізації його прав, якої у дійсності немає. Прийняті відповідачем з пропуском встановленого законом строку рішення жодним чином не порушують прав позивача, та не є перешкодою для подальшого подання позивачем проектів на затвердження.

Відповідно до частини 14 статті 123 Земельного кодексу України рішенням, яке може порушити права особи і яке може бути оскаржене до суду, може вважатися рішення про відмову органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду.

Аналогічна правова позиція у схожих правовідносинах викладена Верховним судом у постанові від 14 березня 2018 року у справі №804/3703/16.

Беручи до уваги вищевикладене та оцінюючи наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов до висновку, що прийняті відповідачем рішення жодним чином не порушують прав позивача та не є перешкодою для подальших дій позивача по отрианню земельних ділянок в користування, відтак позовні вимоги є безпідставними, не ґрунтуються на приписах чинного законодавства, отже задоволенню не підлягають.

Нормами ст. 139 КАС України судові витрати поверненню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 295 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. У задоволенні позову відмовити повністю.

2. Судові витрати покласти на позивача.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив судове рішення.

Повний текст рішення складений 17.08.2018р.

Суддя Коморний О.І.